2016 Da Kurulan Şirketlerin %57 si Siber Tehdit Altında

2016 Da Kurulan Şirketlerin %57 si Siber Tehdit Altında

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’in dünya çapında yaklaşık bin 800 şirketin katıldığı araştırmasına göre 2016’da şirketlerin yüzde 57’si en az bir kez siber güvenlik tehdidi ile karşı karşıya kaldı.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, dünya çapında yaklaşık bin 800 büyük ölçekli şirketin katılımı ile hazırladığı Küresel Bilgi Güvenliği Araştırması’nın (Global Information Security Survey – GISS) sonuçlarına göre 2016’da şirketlerin yüzde 57’si en az bir kere siber güvenlik tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Küresel şirketler karmaşık bir siber saldırıyı öngörüp karşı koyabileceklerine ilişkin her zamankinden daha yüksek bir güvene sahip olmalarına karşın, araştırma sonuçları, şirketlerin olası siber saldırıların ardından oluşan krizin yönetilmesi ve zararın giderilmesine yönelik hazırlık ve planlarının günümüzün gereksinimlerini karşılamada yetersiz olduğuna işaret ediyor.

SİBER SALDIRI SONRASI İLETİŞİM STRATEJİSİ YOK Bu yıl 19’uncusu açıklanan araştırmanın sonuçlarına göre; katılımcı şirketlerin yüzde 57’si 2016 yılı içerisinde en az bir siber güvenlik tehdidi ile karşı karşıya kaldığını belirtirken, ankete katılan üst düzey yöneticilerin yüzde 48’i güncelliğini yitirmiş bilgi güvenliği sistemlerini, şirketlerinin en büyük zayıflığı olarak tanımlıyor.

Katılımcıların yüzde 57’si iş sürekliliği ve krizle mücadele konularına öncelik verildiğini ifade ederken, yalnızca yüzde 39’u bu alana yatırım yapmayı planladığını belirtiyor. Veri sızdırılması ve veri kaybının önlenmesine yönelik yatırım yapmayı planlayan şirketlerin oranı ise yüzde 42 seviyesinde bulunuyor. Öte yandan araştırma sonuçları, şirketlerin yüzde 42’sinin büyük bir siber saldırı karşısında net bir iletişim stratejisinin bulunmadığını ortaya koyuyor.

EY araştırması, şirketlerin yüzde 64’ünde resmi bir tehdit istihbarat ve analiz programı ve bununla ilişkili bir sürecin bulunmadığına işaret ederken, yüzde 44’ünün siber saldırıların sürekli olarak takip edilmesini sağlayacak bir güvenlik operasyonu merkezine sahip olmadığını ortaya koyuyor.

Katılımcıların yüzde 50’si sürekli takip ve aktif savunma mekanizmaları, siber tehdit analizi ve güvenlik operasyonu merkezlerine yaptıkları yatırımlar ile karmaşık bir siber saldırıyı tespit edebileceklerini dile getirirken, yüzde 86’sı ise siber güvenlik sistemlerinin şirketlerinin ihtiyacını tam olarak karşılamadığını ifade ediyor.

SİBER TEHDİTLER 2015’E GÖRE ARTTI Araştırmaya katılan üst düzey yöneticilerin tümü şirketlere büyük zarar verme potansiyeli taşıyan siber tehditlerde bir önceki yıla göre artış yaşandığını ifade ediyor. Buna göre; kötü amaçlı yazılım kaynaklı riskler yüzde 9, e-dolandıncılık riskleri yüzde 7, finansal bilgi hırsızlığı riskleri yüzde 12 ve veri hırsızlığı riskleri ise yüzde 12 artış gösterdi.

Dünya genelinde şirketlerin siber güvenlik ihlallerine hazırlanmada kayda değer ilerleme gösterdiğini ancak siber saldırıların da aynı oranda karmaşık hale geldiğini dile getiren EY Türkiye Danışmanlık Bölümü Direktörü Ümit Şen, araştırma ile ilgili şunları söyledi: “Şirketlerin siber güvenlikte pasif korunma yaklaşımının ötesine geçerek, istihbarat, tespit ve direnç mekanizmalarını güçlendirecek çalışmalara odaklanması gerekiyor.

Şirketin bu alanda tüm birimlerini ve kollarını içine alacak kapsamlı bir hazırlık yapılması artık en önemli gündem maddelerinden biri haline geliyor. Bu hazırlığın bir parçası olarak bir siber saldırı sonrasında hızlı bir toparlanma getirecek planların yapılmış olması da önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

” Araştırma, küresel şirketlerin yüzde 62’sinin operasyonlarına zarar veren bir siber güvenlik ihlali yaşamadan önce bu alana harcama yapma eğilimlerinin düşük olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre; rakip bir şirketin (yüzde 58) veya bir tedarikçinin (yüzde 68) siber saldırıya uğraması da şirketlerin çoğunluğu için bilgi güvenliği harcamalarının artırılması için bir neden teşkil etmiyor.

Previous LG V20 Çift Kamera Çift Ekran
Sonraki Sanal Gerçeklik ile Bağımlılık Tedavisi

Diğer Yazılar

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Türkiye’nin İlk Yerli Haberleşme Uydu Projesi Hayata Geçiriliyor

Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın proje başlatma imzası 15 Aralık’ta atılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ tarafından Türksat 6A’nın yapımı

Kamu 0 Yorum

Açık Kaynak Kodlu Yazılımların yaygınlaşması güvenlik risklerini azaltacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Açık kaynak kodlu yazılımların ülke genelinde yaygınlaşması, yerli ve milli projelerimizde dışa bağımlılığı ve güvenlik risklerini azaltacak.” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Siber Güvenlikte Yeni Bir Dönem Başlıyor

Dünyadaki hemen hemen tüm İnternet servis sağlayıcıların, bilinen büyük veri merkezi ve ağ operatörlerinin ağlarındaki siber kontrolu sağlayan Arbor SP, yeni yaklaşımı SP Insight ile sonsuz büyüklükte trafik denetimi imkanı

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

e-Ticarete Güven Elektronik Parayla Geliyor

Dünya elektronik ticaret pazarının 2017’de 2 trilyon dolarlık rekor bir düzeye çıkacağı öngörülüyor ama ülkemizde henüz 18,9 milyar TL’lik bir hacimden bahsediliyor. Bu rakamın arzu edilen hızla büyümemesinin arkasında ise,

Genel 0 Yorum

Yeni Girişimciye KOSGEB Ve TÜBİTAK’tan Destek

Yeni girişimciler için destek sağlayan KOSGEB ve TÜBİTAK gibi birçok devlet kuruluşu Ar-Ge projelerine de destek veriyor. Yeni bir işletme açtığınızda hem KOSGEB’den girişimcilik desteği alabilir hem Ar-Ge programlarına başvuruda

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Yılın Dijital İnsanları

Dünyada yılın dijital insanları 2016’da dijital dünyada birçok yeni ürün, satın alma ve transfer haberleri karşımıza çıktı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.