5G Teknolojisi 2020’de Kapımızı Çalacak!

5G Teknolojisi 2020’de Kapımızı Çalacak!

Geçtiğimiz yıl dünyada 60 milyonu geçen 4G mobil iletişim abone sayısının 2020 yılına kadar hızla artması bekleniyor. Ancak söz konusu yıla gelindiğinde kullanıcıları çok daha yeni bir teknoloji bekliyor olacak; 5G.

Küresel ölçekte 5 yıldır bir çok şirket ve resmi kurum 5G mobil hızlı iletişim çalışmaları sürdürüyor. 1G’nin tanıtıldığı 1981 yılından sonra ortalama her on yılda bir mobil iletişim hızlandı. Buna göre ara bağlantı türleri hariç 2G 1992’de, 3G 2001’de ve 4G de 2012 yılında mobil dünyada yaygınlık kazanmaya başladı. Güney Kore’de 2008 yılında başlayan 5G çalışmalarının da katkısıyla Samsung 2 kilometrelik mesafede 28 Ghz spektrumunda 1 Gbps hıza ulaştığını açıkladı. 4G’nin 3G’ye göre teorik olarak 10 kat, 5G’nin de 4G’ye göre 10 kat hızlı olduğu düşünüldüğünde 5G’nin gelecekte çok daha yüksek hızlara çıkabileceği tahmin ediliyor. Öte yandan bu hıza ulaşmak için aynı anda 60’tan fazla baz istasyonunun kullanılmış olması da ticari olarak kullanıma açılması öngörülen 2020 yılında, 5G’ye yönelik özgül soğurma oranı (SAR- Specific Absorbation Rate) tartışmalarını yeniden alevlendireceği iddia ediliyor.

4G’ye (4.Nesil) göre çok daha hızlı bir teknoloji olan 5G (5.Nesil), dünya üzerinde birbirine bağlanmış durumdaki milyarlarca cihazı, sorunsuz idare edebilecek akıllı bir iletişim ağı haline gelecek. Telefonlar ve tabletler sadece bir iletişim aracı olmaktan çıkıp adeta portatif birer asistana dönüşecek. Hem kullanıcı sayısı hem de kullanıcı başına data (veri) kullanım oranı artacak. 5G teknolojisi kısa mesafe iletişim fırsatlarını ön plana çıkartırken, 2G, 3G ve 4G olmak üzere tüm nesil bantları da birbirlerine tamamlayıcı olarak kullanabilecek. 5G ile depremler, milli maçlar, milli kutlamalar gibi data trafiğinin en çok arttığı dönemlerde oluşabilecek iletişim sıkıntısının da önüne geçilecek.

5G mobil sistemlerin temel hedefi, herkesin, her yerde her türlü bilgiye sınırsız erişimi ve her türlü veriyi paylaşabilmesi olarak ifade ediliyor. 5G sistemlerinin LTE (Uzun Vadeli Dönüşüm – Long Term Evolution) şebekeleri ile uyumlu çalışacağı belirtiliyor.

Ulaştırma, Haberleşme ve İletişim Bakanı Lütfi Elvan, mobil elektronik haberleşme sistemindeki teknolojik gelişmeler ve artan veri trafiği sebebiyle ileride ortaya çıkabilecek ihtiyaçları karşılamak için 4. nesil mobil elektronik haberleşme teknolojisi olarak kabul edilen LTE teknolojisinin yetkilendirilmesi konusunda çalışmalara başladıklarını açıkladı.

.Türk Telekom 5G teknolojileri geliştirmek üzere Avrupa ICT Endüstrisi ve Avrupa Komisyonu ortaklığı ile kurulan 5G-PPP Organizasyonu’nda üye konumunda bulunuyor.

Türk Telekom Grubu’nun Mobil İletişim Şirketi Avea iki yıldır Avrupa Çerçeve Programları kapsamında iki ayrı projede çalışıyor. Avrupa Birliği tarafından yürütülen MOTO Projesi ile Avrupa için 5G’nin yol haritasını çizen konsorsiyuma giren Avea, bir süredir de 5G projesi olan CROWD’da çalışıyor.

Avea CEO’su Erkan Akdemir, 4G’ye göre çok daha hızlı bir teknoloji olan 5G’nin bağlanmış durumdaki milyarlarca cihazı, sorunsuz idare edebilecek akıllı bir iletişim ağı haline geleceğini kaydetti.

Tüm dünyada 2020 yılında hizmete sunulması beklenen 5G teknolojisinin araştırılması konusunda Surrey Üniversitesi, Kings College London ve Carnegie Mellon Üniversitesi ile birlikte çalışan Vodafone Grubu, şimdi de dünyanın en köklü üniversitelerinden Dresden Teknoloji Üniversitesi ile işbirliği yaptığını açıkladı. Şirket, mobil iletişimde son noktayı temsil eden 5G teknolojisine yönelik oluşturduğu global araştırma programının çerçevesini genişleterek, 5G araştırma-geliştirme ortakları arasına Dresden Teknoloji Üniversitesi’ni de kattı.

Dünya çapında mobil  genişbant inovasyonunun öncüsü kabul edilen Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği (Next Generation Mobile Networks (NGMN) Alliance), 2020 sonrasında hayata geçmesi beklenen 5’inci Nesil Mobil İletişim (5G) Teknolojisi’nin uçtan uca ihtiyaçlarını belirlemek ve bu konuda sektör için referans belgesi hazırlamak amacıyla  bir girişim başlattı. Sektörün geleceği açısından kritik kabul edilen girişimde, Türkiye’den Turkcell yer alıyor. Grubun hedefi, telekomünikasyon endüstrisinin 5G vizyonunu ortak bir perspektifte ele almak ve küresel bir yol haritası ortaya koymak.

5G Girişimi’nin amacı, operatör temsilcileri, tedarikçiler ve Ar-Ge partnerlerinin katılımıyla düzenlenen forum ve atölyeler sonucunda 5G vizyonunu tanımlayarak bu teknoloji için ihtiyaç duyulan koşulları belirlemek. Mimari dizayn prensipleri ve spektrum konularını da içine alan çalışmaların sonuçları, yayınlanacak olan referans belgesiyle açıklanacak.

-5G Nedir? 4G teknolojisinin ardından çeşitli araştırmacılar, artan veri boyutlarından dolayı yeni bir sistemin daha gerekli olduğu kararına vardılar ve geliştirilecek olan bu beşinci nesil sisteme de 5G adını verdiler. 5. kablosuz haberleşme sistemi olarak bilinen hizmet,  2020 yılına yönelik bir çalışma. 3G  veri aktarım hızı saniyede 28 megabit, 4G’de bu hız 100 megabit, 5G’de ise bu hız gigabit seviyesinde. İlk haberleşme sisteminden bu yana istatistiklerden görülen o ki her 10 yılda bir yeni bir haberleşme sistemi geliştiriliyor. İsveç’in en büyük güvenlik ve iletişim şirketi olan Ericsson’un liderliğinde devam eden 5G sisteminin geliştirilmesi için, AB ülkelerinin yanı sıra Japonya, Güney Kore ve Çin ile ortak çalışmalar yürütüyor. 5G sisteminin geliştirilmesi sırasında ise çeşitli tartışmalar meydana geliyor ve bu tartışmalar genellikle 2 zıt görüş etrafında toplanıyor: 5G’ye ihtiyacımız şu anda yok diye düşünenler ve 4G’nin modası çoktan geçti ve 5G sistemi geliştirilmeli diye düşünenler. Ancak çeşitli araştırmalar gösteriyor ki önümüzdeki 5 yıl içinde 4G sistemi, artan ihtiyaçlar doğrultusunda yeterli olmayacak.

Araştırmacılar, henüz geliştirme aşamasının ilk evresinde olan 5G teknolojisiyle, mobil şebekelerin hız, esneklik ve sistem zekâsı gibi özelliklerinde köklü gelişmeler yaşanacağını tahmin ediyor. Buna göre, 5G teknolojisiyle birlikte, gecikme süreleri ciddi biçimde kısaltılarak yeni nesil M2M uygulamaları hayata geçirilebilecek. Tek bir şebekeye aynı anda çok sayıda cihazın bağlanması mümkün olabilecek. Spektrum verimliliği artırılırken, ultra hızlı mobil şebeke erişimi de genişletilebilecek.

 

Previous Mitsubishi Electric Türkiye’ye Gelişini Kutladı
Sonraki BUBA, 2015’te 10 Girişime Yatırım Yapacak

Diğer Yazılar

Mobil 0 Yorum

Avea, Dünya Mobil Kongresi’nde “Avea Arabam” Uygulamasını Tanıttı

Avea, GSM, iBeacon ve GPS özelliklerini bir araya getiren ve park yerinin kolayca bulunmasını sağlayan “Avea Arabam” uygulamasını Dünya Mobil Kongresi’nde tanıttı. Avea açıklamasına göre, aracın park edildiği yeri işaretleyen uygulama, kendi sınıfında

Mobil 0 Yorum

Vodafone Ve Profilo Ödeme Sistemleri İşbirliği İle Esnaf Yarına Hazır

Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Vodafone, esnaf abonelerine maliyet avantajı sağlayan fırsatlar sunmaya devam ediyor. Vodafone son olarak, Türkiye’nin güçlü elektronik markası Profilo işbirliğiyle tüm işletmeler için

Mobil 0 Yorum

Pegasus, Mobil Sitesini Yeniledi

Pegasus, mobil sitesini yenileyerek misafirlerine seyahatleriyle ilgili birçok işlemi mobil cihazlarından çok daha pratik yapabilme imkanı sunuyor. Pegasus’un bilet alımlarının yanında ek ürün ve hizmet seçeneklerine de daha kolay ulaşmalarını

Mobil 0 Yorum

Aradığınız Numara Artık Turkcell’de

Turkcell, müşterilerin kendi talep ettikleri numaralara sahip olabilmeleri için yeni bir uygulama başlattı. Bundan böyle, yeni hat alanlar dilerlerse kendileri için özel olan numaraları tercih edebiliyorlar. Hem faturalı hem de

Mobil 0 Yorum

Emirates, App Store’da Emirates iPhone Uygulamasını Çıkardı

Kısa sürede 25 ülkede 4,5 yıldız ile en popüler seyahat uygulamalarından biri haline gelen Emirates iPhone uygulaması, check-in yapma ve biniş kartını doğrudan Passbook’a indirme gibi gelişmiş özelliklere sahip. Uygulama

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Vainglory Güncellemesi 2.0 Gizemli Sandık’ı Tanıttı

Yeni Baskın Modu beta Vainglory’nin ilk beş dakikalık oyun modunu sunuyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.