Acarer: Kişisel Veriler Geleceğin Ticareti Üzerinde Etkili Olacak

Acarer: Kişisel Veriler Geleceğin Ticareti Üzerinde Etkili Olacak

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından akademi, özel sektör ve kamu kurumlarını buluşturan Türkiye’nin en büyük ve yılın en önemli bilişim etkinliği olarak düzenlenen Bilişim 2014, Ankara’da başladı.

10 Bakanlığın desteği alınarak düzenlenen Bilişim 2014 Kurultayı’nın açılış konuşmaları Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Bilişim Sanayicileri Derneği Başkanı Kemal Cılız, Dijital Türkiye Platformu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Avrupa’dan CEPIS Başkanı Jorg Ruegg, TBD Başkanı Prof. Dr. Turhan Menteş ve TBD 2. Başkanı İlker Tabak tarafından gerçekleştirildi.

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer TBD’nin dikkat çektiği Açık Veri konusunda kamuya ait verilerin paylaşılmasındaki fırsatı kaçıracağımızdan endişe ettiğini vurguladı.

Acarer, “Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde etkili olacağı için, bu konu üzerinde konuşup belli politikaları belirlememiz gerekiyor. Burada büyük fırsat var, kaçıracağımızdan endişe ediyorum” ifadesini kullandı. BTK Başkanı Acarer, şunları kaydetti:

“Kurultayın dikkat çektiği önemli bir konu var, kamuya ait verilerin paylaşılması. Bu konu, AB komisyonunda da tartışılan bir konu. Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde etkili olacağı için bu konu üzerinde konuşup belli politikaları belirlememiz gerekiyor. Burada büyük fırsat var, kaçıracağımızdan endişe ediyorum. Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde çok etkili olacak. Konuya sadece kişisel verilerin korunması olarak bakılmaması gerektiğini düşünüyorum.”

Acarer: AB Sayısal Tek Pazar konusunda işbirliğine hazırız

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de konuşmasında, 2014 yılının ilginç bir yıl olduğunu ve bu ilginçliğin Türkiye Bilişim Derneği raporuna da yansıdığını belirtti. Acarer konuşmasında şunları söyledi:

“2014 yılı çok ilginç geçti. Bu yıl sonunda Çin ekonomisinin ABD’yi geçerek ilk sıraya oturacağı tahmin ediliyor. Hindistan ve Japonya’nın da yer değiştirmesi bekleniyor. İnternet trafiği tahminlerin çok üstünde bir hızla artıyor. Yüzde 92’lik bir artış var. Dünya hızla dijitalleşiyor. Dijitalleşmedeki yüzde 10’luk bir artış ülkelerin GSMH’de binde 8 gibi bir artışa yol açarken, binde 8 gibi bir oranla işsizliği azaltıyor. Bilişim, ar-ge’de de ülkeleri 6 basamak öne çıkarıyor. Türkiye Bilişim Derneği, çoğumuzun gözünden kaçan AB Sayısal Tek Pazar gündemine dikkat çekmesi çok önemli, bu konuda işbirliklerine hazırız. AB’nin GSYH’sında Sayısal Tek Pazar’ın yüzde 1’lik artış sağlaması hedefleniyor.

‘Kamuya ait verilerin paylaşılmasındaki fırsatı kaçıracağımızdan endişe ediyorum’

Bilişim 2014 Kurultayı’nın da dikkat çektiği önemli bir konu var: kamuya ait verilerin paylaşılması. Bu konu, AB komisyonunda da tartışılan bir konu. Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde etkili olacağı için, bu konu üzerinde konuşup belli politikaları belirlememiz gerekiyor. Burada büyük fırsat var, kaçıracağımızdan endişe ediyorum. Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde çok etkili olacaktır. Konuya sadece kişisel verilerin korunması olarak bakılmaması gerektiğini düşünüyorum.

20-25 sene önce internet ticarileşmemişken şimdi kişiler ve makinalar arasında bağlantılar gerçekleştirmeye başladı. 2000 yılında 200 milyon nesne internete bağlıyken, şimdi 10 milyar nesne internete bağlanıyor. Önce nesnelerin interneti derken şimdi herşeyin interneti diyoruz. Her şey arasında bağlantı sağlanacak gelecekte ve bu sayı 50 milyara ulaşacak.

E-ticaret’e ve güvenliğine de dikkat çekmek istiyorum. Türkiye’de e-ticaret hacmi 2012’de 31 milyar TL oldu. E-ticaret artış oranı son iki yılda yüzde 45’lerdeydi bu yılda yüzde 50’nin üzerine çıkabilir. E-ticaret’te bilgi güvenliği hususunda uluslararası işbirliğinin gerekli olduğunu düşünüyorum.”

Menteş: “Dijital AB’yi kaçırma lüksümüz yok”

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş, Türkiye’nin Dijital AB’ye entegre olmasının ekonomik olarak çok ciddi kazanımlar sağlayacağının altını çizdi. Menteş, “AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği kalkabilir, ama Türkiye’nin geleceği için Dijital AB ile entegrasyonu kaçırma lüksü yok. AB’nin dijital ekonomisi gayrisafi yurtiçi hasılaya yüzde 5.7’lik bir artış olarak yansıyor. Bu rakam Türkiye için göz ardı edilemez bir büyüklük anlamına geliyor”dedi.

Türkiye’de geleceği teknoloji ile şekillendirmek için sadece kamunun değil özellikle yabancı bilişim firmalarının da elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden Menteş, sözlerine şöyle devam etti:

“Sayın Başbakanımız bugün Ekonomide Öncelikli Dönüşüm Programı Eylem Planı’nı açıkladı. Planda, kamu otoriteleri Teknolojide Ticarileşme başlığıyla çok önemli bir konuyu gündemimize taşıyor. Teknolojik ürün yatırımları ve prototip geliştirilmesini destekleyeceğini açıkladı. Bunu gerçekleştirmek için, Türkiye’de faaliyet yapan teknoloji firmalarının satış yapmanın dışında üretim ve teknoloji transferi olarak da sorumluluk almaları gerekiyor. Hep beraber Türkiye’yi teknoloji satışı için bir bilişim cenneti olmaktan çıkarıp, teknoloji üretimi için bölgesel bir bilişim merkezi haline getirmeliyiz” dedi.

 “4G’deki 4 tane G, geleceğin 4 halini temsil ediyor”

Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bostan “Gelecek Nesil İletişim Teknolojileri (4G/LTE) olacaktır” başlıklı konuşmasında, 4G teknolojisinin gelmesiyle hayatın her alanında büyük bir gelişim ve değişim yaşanacağını belirtti. Bostan, “4G’deki 4 tane G, geleceğin 4 halini temsil ediyor. Daha hızlı gelecek, daha zengin bir gelecek, daha dolu bir gelecek, daha iyi bir gelecek” ifadesini kullandı.

Son 5 yılda hızlı bir gelişim ve değişim yaşandığına dikkati çeken Bostan, şunları kaydetti:

“Cebimizdeki süper bilgisayarlar ve süper fotoğraf makineleri sayesinde yediklerimizi, gördüklerimizi, düşündüklerimizi herkesle sosyal medya aracılığıyla paylaşıyoruz. 2017’de dünyada tüketilen datanın yüzde 80’i video olacak. Akıllı televizyonlar data tüketmeye başladılar bile. Makineler arası iletişimin ve giyilebilir teknolojilerin devreye girmesiyle 2020 yılında 50 milyar nesne data alıp vermeye başlayacak ve dijital bilgi miktarı 35 trilyon gigabyte’a ulaşacak.”

Turkcell ana sponsor

Turkcell ana sponsorluğunda düzenlenen ve bilişim sektörünün en büyük etkinliği olan TBD Ulusal Bilişim Kurultayı, bu yıl ilk kez CITEX’2014 Ankara Bilişim Fuarı ile birlikte 6-9 Kasım 2014 tarihlerinde ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştiriliyor. Bilişim 2014’te Türkiye’nin sayısal gündeme yönelik olarak 2020 yılına kadar izleyeceği strateji, politika ve izlemesi gereken yol haritası, 300’ü aşkın yerli ve yabancı uzman, bürokrat, iş dünyası temsilcisi, akademisyen ve yetkililer tarafından masaya yatırılıyor. Etkinlikte Türkiye’nin bilgi teknolojileri odağındaki önceliklerini ortaya koymak, tartışmaya açmak ve takibini gerçekleştirmek hedefleniyor.

Etkinlik, 9 Kasım Pazar akşamı sona erecek.

Previous 2014’ün En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Bilkom’un
Sonraki Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Kampanyasına Felis Ödülü

Diğer Yazılar

Kamu 0 Yorum

ONBİRİNCİ KALKINMA PLANI sunumu Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi.

ONBİRİNCİ KALKINMA PLANI sunumu Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi. Bilgi İletişim Teknolojileri ve diğer bir çok alanda yüzlerce Çalışma Gruplarının uzun bir süredir çalışıp emek verdiği ONBİRİNCİ

Kamu 0 Yorum

Yeni Kimliklerde e-İmza Da Olacak

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar doğrultusunda tüm hazırlıkları tamamlanan çipli kimlik kartları projesinde sona gelindi. Yasal düzenlemenin ardından çipli kimlikler 14 Mart’ta pilot bölge

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Bilgi Toplumu Politikalarının Şekillenmesi ve Koordinasyonu Bakanlığımızın Görevi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, son dönemde kamuoyunda “bilgi toplumu çalışmalarının dağınık olduğu ve farklı roller üstlenen kurumlarımız arasında koordinasyon olmadığı yönünde bir algının mevcut olduğunun altını çizerek,  mevzuatımız, ülkemizin bilgi toplumu

Genel 0 Yorum

“Dünyanın İlk Akıllı Kampüsü Türkiye’de”

Üniversiteler bünyesinde oluşturulan Teknokentler önemini her geçen gün arttırıyor. Son dönemde ortaya konulan projeler açısından Hacettepe Teknokent Dünya’da bir ilke imza attı ve Dünyanın ilk Akıllı Kampüs projesini hayata geçiriyor.

Genel 0 Yorum

Özyeğin Üniversitesi Öğrencileri ABD Savunma Bakanlığı’ndan Ödül Kazandı

Özyeğin Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu ekip, ABD Savunma Bakanlığı İleri Askeri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından düzenlenen küresel bir yarışmada geliştirdikleri fikirle, University of Missouri’ de yaptıkları final

Genel 0 Yorum

Yeni Nesile Dijital Üniversite

VeduBox eğitim kurumlarını geleceğe taşıyor. Hacettepe Teknokent şirketi ETGi Grup tarafından geliştirilen VeduBox,  üniversitelerin “dijital üniversite”, kolejlerin “dijital kolej” alt yapısı oluşturmasını sağlıyor. Kurslar ve diğer eğitim kurumları tarafından da

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.