Acarer: Kişisel Veriler Geleceğin Ticareti Üzerinde Etkili Olacak

Acarer: Kişisel Veriler Geleceğin Ticareti Üzerinde Etkili Olacak

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından akademi, özel sektör ve kamu kurumlarını buluşturan Türkiye’nin en büyük ve yılın en önemli bilişim etkinliği olarak düzenlenen Bilişim 2014, Ankara’da başladı.

10 Bakanlığın desteği alınarak düzenlenen Bilişim 2014 Kurultayı’nın açılış konuşmaları Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Bilişim Sanayicileri Derneği Başkanı Kemal Cılız, Dijital Türkiye Platformu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Avrupa’dan CEPIS Başkanı Jorg Ruegg, TBD Başkanı Prof. Dr. Turhan Menteş ve TBD 2. Başkanı İlker Tabak tarafından gerçekleştirildi.

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer TBD’nin dikkat çektiği Açık Veri konusunda kamuya ait verilerin paylaşılmasındaki fırsatı kaçıracağımızdan endişe ettiğini vurguladı.

Acarer, “Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde etkili olacağı için, bu konu üzerinde konuşup belli politikaları belirlememiz gerekiyor. Burada büyük fırsat var, kaçıracağımızdan endişe ediyorum” ifadesini kullandı. BTK Başkanı Acarer, şunları kaydetti:

“Kurultayın dikkat çektiği önemli bir konu var, kamuya ait verilerin paylaşılması. Bu konu, AB komisyonunda da tartışılan bir konu. Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde etkili olacağı için bu konu üzerinde konuşup belli politikaları belirlememiz gerekiyor. Burada büyük fırsat var, kaçıracağımızdan endişe ediyorum. Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde çok etkili olacak. Konuya sadece kişisel verilerin korunması olarak bakılmaması gerektiğini düşünüyorum.”

Acarer: AB Sayısal Tek Pazar konusunda işbirliğine hazırız

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de konuşmasında, 2014 yılının ilginç bir yıl olduğunu ve bu ilginçliğin Türkiye Bilişim Derneği raporuna da yansıdığını belirtti. Acarer konuşmasında şunları söyledi:

“2014 yılı çok ilginç geçti. Bu yıl sonunda Çin ekonomisinin ABD’yi geçerek ilk sıraya oturacağı tahmin ediliyor. Hindistan ve Japonya’nın da yer değiştirmesi bekleniyor. İnternet trafiği tahminlerin çok üstünde bir hızla artıyor. Yüzde 92’lik bir artış var. Dünya hızla dijitalleşiyor. Dijitalleşmedeki yüzde 10’luk bir artış ülkelerin GSMH’de binde 8 gibi bir artışa yol açarken, binde 8 gibi bir oranla işsizliği azaltıyor. Bilişim, ar-ge’de de ülkeleri 6 basamak öne çıkarıyor. Türkiye Bilişim Derneği, çoğumuzun gözünden kaçan AB Sayısal Tek Pazar gündemine dikkat çekmesi çok önemli, bu konuda işbirliklerine hazırız. AB’nin GSYH’sında Sayısal Tek Pazar’ın yüzde 1’lik artış sağlaması hedefleniyor.

‘Kamuya ait verilerin paylaşılmasındaki fırsatı kaçıracağımızdan endişe ediyorum’

Bilişim 2014 Kurultayı’nın da dikkat çektiği önemli bir konu var: kamuya ait verilerin paylaşılması. Bu konu, AB komisyonunda da tartışılan bir konu. Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde etkili olacağı için, bu konu üzerinde konuşup belli politikaları belirlememiz gerekiyor. Burada büyük fırsat var, kaçıracağımızdan endişe ediyorum. Kişisel veriler geleceğin ticareti üzerinde çok etkili olacaktır. Konuya sadece kişisel verilerin korunması olarak bakılmaması gerektiğini düşünüyorum.

20-25 sene önce internet ticarileşmemişken şimdi kişiler ve makinalar arasında bağlantılar gerçekleştirmeye başladı. 2000 yılında 200 milyon nesne internete bağlıyken, şimdi 10 milyar nesne internete bağlanıyor. Önce nesnelerin interneti derken şimdi herşeyin interneti diyoruz. Her şey arasında bağlantı sağlanacak gelecekte ve bu sayı 50 milyara ulaşacak.

E-ticaret’e ve güvenliğine de dikkat çekmek istiyorum. Türkiye’de e-ticaret hacmi 2012’de 31 milyar TL oldu. E-ticaret artış oranı son iki yılda yüzde 45’lerdeydi bu yılda yüzde 50’nin üzerine çıkabilir. E-ticaret’te bilgi güvenliği hususunda uluslararası işbirliğinin gerekli olduğunu düşünüyorum.”

Menteş: “Dijital AB’yi kaçırma lüksümüz yok”

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş, Türkiye’nin Dijital AB’ye entegre olmasının ekonomik olarak çok ciddi kazanımlar sağlayacağının altını çizdi. Menteş, “AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği kalkabilir, ama Türkiye’nin geleceği için Dijital AB ile entegrasyonu kaçırma lüksü yok. AB’nin dijital ekonomisi gayrisafi yurtiçi hasılaya yüzde 5.7’lik bir artış olarak yansıyor. Bu rakam Türkiye için göz ardı edilemez bir büyüklük anlamına geliyor”dedi.

Türkiye’de geleceği teknoloji ile şekillendirmek için sadece kamunun değil özellikle yabancı bilişim firmalarının da elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden Menteş, sözlerine şöyle devam etti:

“Sayın Başbakanımız bugün Ekonomide Öncelikli Dönüşüm Programı Eylem Planı’nı açıkladı. Planda, kamu otoriteleri Teknolojide Ticarileşme başlığıyla çok önemli bir konuyu gündemimize taşıyor. Teknolojik ürün yatırımları ve prototip geliştirilmesini destekleyeceğini açıkladı. Bunu gerçekleştirmek için, Türkiye’de faaliyet yapan teknoloji firmalarının satış yapmanın dışında üretim ve teknoloji transferi olarak da sorumluluk almaları gerekiyor. Hep beraber Türkiye’yi teknoloji satışı için bir bilişim cenneti olmaktan çıkarıp, teknoloji üretimi için bölgesel bir bilişim merkezi haline getirmeliyiz” dedi.

 “4G’deki 4 tane G, geleceğin 4 halini temsil ediyor”

Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bostan “Gelecek Nesil İletişim Teknolojileri (4G/LTE) olacaktır” başlıklı konuşmasında, 4G teknolojisinin gelmesiyle hayatın her alanında büyük bir gelişim ve değişim yaşanacağını belirtti. Bostan, “4G’deki 4 tane G, geleceğin 4 halini temsil ediyor. Daha hızlı gelecek, daha zengin bir gelecek, daha dolu bir gelecek, daha iyi bir gelecek” ifadesini kullandı.

Son 5 yılda hızlı bir gelişim ve değişim yaşandığına dikkati çeken Bostan, şunları kaydetti:

“Cebimizdeki süper bilgisayarlar ve süper fotoğraf makineleri sayesinde yediklerimizi, gördüklerimizi, düşündüklerimizi herkesle sosyal medya aracılığıyla paylaşıyoruz. 2017’de dünyada tüketilen datanın yüzde 80’i video olacak. Akıllı televizyonlar data tüketmeye başladılar bile. Makineler arası iletişimin ve giyilebilir teknolojilerin devreye girmesiyle 2020 yılında 50 milyar nesne data alıp vermeye başlayacak ve dijital bilgi miktarı 35 trilyon gigabyte’a ulaşacak.”

Turkcell ana sponsor

Turkcell ana sponsorluğunda düzenlenen ve bilişim sektörünün en büyük etkinliği olan TBD Ulusal Bilişim Kurultayı, bu yıl ilk kez CITEX’2014 Ankara Bilişim Fuarı ile birlikte 6-9 Kasım 2014 tarihlerinde ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştiriliyor. Bilişim 2014’te Türkiye’nin sayısal gündeme yönelik olarak 2020 yılına kadar izleyeceği strateji, politika ve izlemesi gereken yol haritası, 300’ü aşkın yerli ve yabancı uzman, bürokrat, iş dünyası temsilcisi, akademisyen ve yetkililer tarafından masaya yatırılıyor. Etkinlikte Türkiye’nin bilgi teknolojileri odağındaki önceliklerini ortaya koymak, tartışmaya açmak ve takibini gerçekleştirmek hedefleniyor.

Etkinlik, 9 Kasım Pazar akşamı sona erecek.

Previous 2014’ün En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Bilkom’un
Sonraki Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Kampanyasına Felis Ödülü

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

Silikon Vadisi’nden Türk Girişimciler İçin Geldi

Founders Space Eğitimcisi ve Start Up Koçu Steve Austin, 31 Ocak 2015 Cumartesi günü İstanbul Martı Otel’de düzenlenen organizasyonda Türk girişimcilerle buluştu. Türkiye’de öne çıkan projeleri dinlemek için İstanbul’da gelen

Genel 0 Yorum

MARKA Konferansı Sosyal Medyada

Marka Konferansı 2014 için bu yıl sosyal medya kanallarının her biri etkin şekilde kullanılacak. Katılımcılar ve tüm meraklılar organizasyon öncesi, organizasyon anı ve sonrasında; Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat üzerinden

Kamu 0 Yorum

5G Donanım Ve Yazılım Projeleri’ne Ar-Ge Desteği

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yerli tasarım ve üretime yönelik araştırma, geliştirme projelerinin desteklenmesi duyurusuna yapılan başvurular, 17 Ağustos 2015 tarihine kadar devam edecek. Desteklenecek projelerin başında, ağırlıklı olarak yer

Genel 0 Yorum

“CIO Vizyon Toplantıları” Dördüncü Kez Gerçekleştirildi

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Huawei Türkiye ile birlikte, bu yıl dördüncü kez gerçekleştirilen “CIO Vizyon Toplantıları” etkinliği kapsamında, ülkemizin önde gelen şirketlerinin CIO’larını bir araya getirdi. Huawei Türkiye’nin ev sahipliğinde,

Özel Sektör 0 Yorum

Dünyanın İlk Kendi Enerjisini Sağlayan Binası”nda ABB İmzası

ABB, dünyanın ilk kendi enerjisini sağlayan binası projesini hayata geçirmeye yardımcı oldu.

Genel 0 Yorum

BKM Express’den Yeni Kullanıcılara Özel Kampanya

1 milyon kullanıcıya ulaşan ve 1000 işyerinde hızlı, kolay ve güvenli ödeme fırsatı sunan Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express, düzenlediği avantajlı kampanya ile Hayat Beklemez ! diyor. Dijital filmlerle

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.