Alışverişiniz Gerçek, Kartınız Sanal Olsun

Alışverişiniz Gerçek, Kartınız Sanal Olsun

Siber suçlular, yılbaşı alışverişi dönemini kendi faydalarına çevirmeye çalışıyor. Yılbaşı hediyeleri için online alışverişin giderek daha fazla kullanılıyor olması, kredi kartı ya da hesap bilgileri peşindeki siber suçluların iştahını kabartıyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, online alışverişte sanal kart kullanılmasını tavsiye etti. Akkoyunlu, güvenli online yılbaşı alışverişi için 9 ipucu paylaştı.

 

  1. Alışverişe başlamadan önce bilgisayarınıza bakım yapın: Bilgisayarınızın korumasını güçlendirin. Alışverişten önce tarayıcınızı güncelleyin, işletim sisteminizi ve antivürüs programınızı gözden geçirin. Bu güncellemeler zararlı yazılımlara ve dolandırıcılıklara karşı sizi koruyacaktır. Ayrıca sisteminizi alışveriş öncesinde virüslere karşı taratabilirsiniz:
  2. www.eset.com/tr/home/products/online-scanner/
  3. Bildiğiniz yerden alışveriş yapın: Ürünler hakkında doğru açıklamalar sağlayan, ürünleri sağlam ve zamanında teslim eden ve iyi bir üne sahip olan internet sitelerinden alışveriş yapın (kullanıcı yorumları bunun için yol gösterici olur). Eğer alışveriş sitesini tanımıyorsanız, temkinli olun!
  4. Güvenli transferler yapın! İnternetten sipariş verirken, internet sayfasının SSL kullandığına emin olun. Genel olarak tarayıcınızda küçük bir kilit sembolü olarak gözükür. Eğer bu sembolü göremiyorsanız, URL (adres çubuğunu) kontrol edin. İnternet sitenizin önünde http yerine https ya da shttp görmeniz gereklidir.
  5. Sanal kart kullanın! Bankanızdan kendinize, limiti çok yüksek olmayan ve/veya zaman kısıtı olan bir sanal kart tanımlayın. Bunu online bankacılık kanallarından yapabilirsiniz. Alışverişinizi bu kart üzerinden yapın. Böylece herhangi biçimde bu kart bilgileri ele geçirilmiş olsa bile, sadece o düşük limit kadar kayba uğrarsınız.
  6. Ürünlerin fiyatları mantıksız ise uzak durun! Size inanılmaz derecede ucuz hatta imkansız fiyata ürün, servis ya da hediye kartı sunan linklerden kaçının. Bu linkler son derece risklidir. “Yarın bitiyor“, “Acil fırsatlara dikkat“ şeklinde gelen e-postalara ya da sosyal ağlarda arkadaşlarınızdan gelen tekliflere dikkat edin. Bunlar, sizin bilgilerinizi toplamak amacıyla düzenlenmiş sahte internet sitesine yönlendiren dolandırıcılık linkleri olabilir. Özellikle sosyal medya araçlarından gelen şüpheli tekliflerde ESET Sosyal Medya Tarayıcısı, hızlı ve ücretsiz olarak bu linkleri kontrol etmenizi sağlar: www.eset.com/tr/social-media-scanner/
  7. Halka açık Wi-Fi noktalarında alışverişten kaçının! Genel Wİ-Fİ bağlantısı olan yerlerdeyken alışveriş yapmayın. Bu tür ücretsiz bağlantılar üzerinden kredi kartı bilgileriniz çok kolay görüntülenir ve bu da başınıza gelmesini hiç istemeyeceğiniz bir hırsızlığa dönüşebilir.
  8. Çok fazla bilgi vermekten korkun! Bazı kötü amaçlı yazılımlar soru formları hazırlayabilirler. Basit bir çiçek siparişi için gereğinden fazla tüm kişisel bilgileriniz isteniyorsa hemen işlemi durdurun ve antivirüs programınız ile tarama başlatın.
  9. Alışveriş sonrası kredi kartı ekstrelerinizi ve hesap hareketlerinizi kontrol edin! Dolandırıldıysanız ilk olarak ekstreden fark edebilirsiniz. Size yabancı gelen harcamalara dikkat edin. İlgisiz bir harcama görürseniz, bankanız ile hemen irtibata geçin.
  10. Başkasının eline geçmeden verilerinizi yedekleyin! Bilgisayarınızın virüs saldırısı sonucu çökmesi ya da verilerinizin kötü amaçlı olarak şifrelenmesi gibi tehlikelere karşı bilgilerinizi düzenli olarak yedekleyin!
Previous Apple Ve IBM Merakla Beklenen İlk Kurumsal Uygulamayı Tanıttı
Sonraki KOSGEB Destekli Sıra Dışı El Emeği Topluluğu: marifetbizde.com

Diğer Yazılar

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Ticari SMS’ler İçin Onay “Şart”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, elektronik iletişim araçlarıyla yapılan ticari iletişime dair bilgi verme yükümlülüklerine ve ticari elektronik iletilerde uyulması gereken konulara ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Ticari İletişim ve Ticari

e-Devlet 0 Yorum

Türkiye’de e-Seçim Yapılabilir

Cumhurbaşkanlığı seçim süreci tamamlandı. Her seçimde gündeme gelen sistem tartışmaları paralelinde mevcut elektronik devlet (e-devlet) ve elektronik imza (e-imza) altyapısı ile Türkiye elektronik seçime (e-Seçim) gidebilir mi? Sorusu akıllara geliyor.

Yazılım 0 Yorum

Genç Nesil, Veri Hırsızlarının Hedefinde

Hem Türkiye’de hem de dünyanın pek çok ülkesinde okullar, üniversiteler eğitime başlıyor. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in verilerine göre genç nesil, yetişkinlere göre veri hırsızlığında 35 kat daha fazla hedef

Yazılım 0 Yorum

Software AG Dijital Dönüşüm Platformu’nu Büyük Veri Analiz Platformu’yla Güçlendiriyor

Software AG’nin Apama Veri Akış Analitiği Platformu, Zementis ADAPA ile entegre edildi. Veri madenciliği araçlarında kullanılan öngörüye dayalı modellerin hepsini bünyesinde toplayan Apama ADAPA, İş Analistleri ve Veri Bilimcileri’nin ihtiyacı

Genel 0 Yorum

Faruk Eczacıbaşı, Yeniden Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), 21. Seçimli Olağan Genel Kurulu’nu İstanbul Kanyon İş Merkezi’nde gerçekleştirdi. Bu yıl 20. yılını kutlayan TBV’nin başkanı bir kez daha Faruk Eczacıbaşı olurken, Bilgi İletişim ve

Yazılım 0 Yorum

Bosch, Nesnelerin İnterneti Servisleri İçin Kendi Bulutunu Kurdu

Uluslararası teknoloji ve servis tedarikçisi Bosch, web tabanlı hizmetler için kendi bulutunu hayata geçirdi. Bosch IoT Cloud’da ağa bağlı mobilite, ağa bağlı endüstri ve ağa bağlı binalar için çeşitli uygulamalar

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.