Apple’ın Randevu Sistemi Davalık Oluyor

Apple’ın Randevu Sistemi Davalık Oluyor

Yeni ürünlerini tanıtan Apple, Türkiye pazarında hukuki sıkıntılarla boğuşabilir. Nedeni ise kullanıcılarının yaşadığı sorunlara karşılık verebilmek için uyguladığı randevu sistemi. Avukat Cevat Kazma, servis desteğinin acil bir durum olduğunu ve Apple’ın randevu sisteminin Tüketici Kanunu’na uygun olmadığını açıkladı. Randevu alamayan tüketicilerin hakem heyetlerine ya da tüketici mahkemelerine başvurması gerektiğini belirtti.

Dünyanın en değerli markası konumunda olan Apple, her yıl tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de on binlerce ürün satıyor. Yüksek satış rakamlarına ulaşan markanın satış sonrası desteği ise dava konusu olacak gibi görünüyor.

Çünkü Türkiye’deki Tüketici Kanunu’na göre, bir firma satışını gerçekleştirdiği üründe yaşanan soruna, en hızlı şekilde müdahale etmesi gerekiyor. Ancak satın aldığınız bir Apple ürününde sıkıntı yaşarsanız direkt olarak yetkili servis desteği alamıyorsunuz. Öncelikle Apple’dan online olarak randevu almanız gerekiyor. Randevu alabilmek ise neredeyse imkansız. Gece 00:00’da aktif olan online sistemde en fazla 2 dakika içinde işleminizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Başarılı olmanız halinde ise randevu alabileceğiniz en erken tarih olarak bir hafta sonrasını seçebiliyorsunuz.

Apple’ın uyguladığı randevu sisteminin Tüketici Kanunu’na uygun olmadığını belirten Avukat Cevat Kazma, tüketicilerin sorun yaşadığı anda randevuya gerek olmadan ilgili mağazaya gidebilmesi gerektiğini söyledi. Aksi halde firmanın maddi anlamda zarara uğrayacağını ve hukuki sıkıntılar ile karşılaşmaya başlayacağını belirtti ve ekledi: “Apple’ın servis desteği konusunda randevu sistemi ile çalışması ve tüketiciyi kısa sürede bir çözümden yoksun bırakması, mağduriyetin boyutlarını arttırıyor. Servis desteği acil bir durumdur ve randevu ile yönetilemez. Sistem böyle çalışırsa tüketicinin geçen süredeki mağduriyeti firmadan tazmin edilir.”

Yeni telefonun parasını Apple öder

Apple’ın en çok satılan ürünü iPhone ve yeni seri iPhone’lar nano SIM kart ile çalışıyor. Avukat Cevat Kazma bu durumun tüketici açısından nasıl bir dezavantaj oluşturduğunu da şöyle açıkladı: “iPhone kullanan bir kişi telefonunda sorun yaşadığında, randevu alması gerekiyor. Randevuyu da en erken bir hafta sonraya alabiliyor. Bu süreçte eğer telefon işlevini yerine getiremiyorsa tüketici başka telefon kullanmak zorunda kalacak. Ancak hattı nano SIM ise orada sıkıntı başlıyor. Ya hattını yenileyecek, ya da hattına uygun bir iPhone temin edecek. Bu durumda tüketici yapacağı tüm masrafı firmadan mahkeme yoluyla talep edebilir. Yani tüketici yeni bir iPhone alırsa bedelini firmadan alabilir.”

Satış yapan diğer işletmeler de sorumlu

Konunun diğer önemli tarafı ise, Apple ürünleri satan işletmelerin servis desteği isteyen tüketicilerin ürünlerini kabul etmemesi ve randevu sistemine yönlendirmesi. Avukat Cevat Kazma bu durumun da yasal olmadığını belirterek, “Ürünü satan işletmeler müteselsil işletme olarak ürünün servis desteğinden de sorumludur. Satışını yaptığı ürüne servis gerekirse tüketiciyi geri çevirmek, mağdur etmek olur. Kontratlı cihaz satışı yapan GSM operatörleri de bayiler de aynı sorumluluk altındadır.” dedi.

 

 

Previous ASUS, Yeni 2'si 1 Arada Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı
Sonraki Facebook, İşletmeler İçin Sayfaları Mobile Uygun Şekilde Güncelledi

Diğer Yazılar

Özel Sektör 0 Yorum

PayU’nun Dolandırıcılığı Önleme Oranı Yüzde 100’e Yaklaştı

Sunduğu birçok ödeme servisiyle Türkiye’de şu an 5 binden fazla aktif işletmeye hizmet veren PayU Türkiye, 2015 yılında kendi sistemleri üzerinden teşebbüs edilen dolandırıcılık girişimlerini yüzde 100’e yakın oranda engelledi.

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Türkiye, Dünyaya Tablet Üretecek

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş, FATİH Projesi’nin eğitim ve donanım olmak üzere iki boyutunun bulunduğunu söyledi. Genel Müdür Ateş, projede bir yandan dijital dünyanın

Özel Sektör 0 Yorum

Xerox’un Antalya’da Sahte Ve Kaçak Ürün Baskını

Xerox’un sahte ve kaçak sarf malzeme ihbarlarını dikkate alan antalya emniyet müdürlüğü, sahte sarf malzemeleri satan ve adli süreç devam ettiği için adı açıklanmayan bir işletmeye geçtiğimiz günlerde baskın düzenledi.

Özel Sektör 0 Yorum

Yerli Yolcu Uçağı Projesi’nde Havelsan!

Milli bölgesel uçağın tüm görev kritik ve görev destek yazılımlarının milli olarak uluslararası sivil havacılık kriterlerine uygun olarak geliştirilmesi ülkemiz için en önemli kazanım olacak. Sivil uçaklardaki yazılım kontrolü savaş

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Türkiye “Bilişim” Toplumunun Kalbi, Ankara’da Atacak

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 1976 yılından beri gerçekleştirilmekte olan “Bilişim Etkinlikleri”, TBD ve GL events işbirliğiyle, bu yıl Ankara’da ilk kez yapılacak olan CITEX Ankara Bilişim Fuarı ile aynı

Özel Sektör 0 Yorum

Gigaset, Yıl Sonunda Akıllı Telefon Pazarına Giriyor

Yenilikçi ürünleri, tasarımları ve çözüm odaklı teknolojileri ile kullanıcıların memnuniyetini her geçen gün artıran Gigaset, Alman mühendisliği ile onlarca yıllık deneyimini benzersiz ve seçkin tasarımıyla buluşturduğu yeni akıllı telefonu ile

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.