Araç Takip Sistemleri Trafik Kazalarını Azaltıyor

Araç Takip Sistemleri Trafik Kazalarını Azaltıyor

Bayram tatillerinde kazaların önemli bir bölümü, hız ihlali, hatalı sollama, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresi ihlali gibi ihlallerden kaynaklanıyor. Araç takip sistemleri sürücülerin dikkatsiz ve yanlış araç kullanımlarını raporluyor, yollarda güvenli sürüşün artmasına katkı sağlıyor.

Kurban bayramı ile birlikte trafik kazaları ve yolcu güvenliği konusu gündemde. Bayram tatillerinde trafik yoğunluğunun artmasına bağlı olarak trafik kazalarında her yıl artış meydana geliyor.

Son yıllarda tüm dünyada ve Türkiye’de kullanımı artan araç takip sistemleri, dikkatsiz ve yanlış araç kullanımına bağlı oluşan kazaları önlemede etkin rol oynuyor.

Sürücü kullanımı raporlanıyor, hız limiti aşıldığında uyarı sinyali veriliyor

Araç takip sistemleri ile sürücülerin araç kullanımlarını takip ederek sürücü bazlı rapor alınabiliyor, sürücünün aracı kaç saat, hangi hızla ve kaç kilometre kullandığını tespit edilebiliyor, bu sayede uykusuz ve yorgun şekilde araç kullanımının önüne geçiliyor.

Araçlar için ani hız değişimi ve ani yön değişimi kriterleri belirlenebiliyor ve belirlenen kriterlere göre ani değişim yaşanması durumunda sistemde önceden tanımlanmış kişilere kaza ihtimali uyarısı iletilerek, en hızlı şekilde önlem alınması sağlanabiliyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mobiliz Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aydoğan:”Ülkemizde, nüfus ve araç sayısı paralelinde artan ulaşım yoğunluğuna bağlı olarak kaza ve kayıplar her geçen gün artıyor. Özellikle bayram tatilleri gibi trafiğin yoğun olduğu dönemlerde kazalarda maalesef ciddi bir artış yaşanıyor. Oysa bu bir kader değil. Dikkatli ve doğru araç kullanımı ile trafik kazalarının büyük bir bölümünü engellemek mümkün. Araç takip sistemleri trafik güvenliği için etkili çözümler sunuyor. Sürücülerin araç kullanımlarının denetlenmesi ve tehlikeli araç kullanımlarında sorumlu kişilerin bilgilendirilmesi önem arz ediyor. Araç takip sistemleri konusunda sektör lideri olarak bilinçli araç kullanımı ve yol güvenliği konusunda bilincin artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi

Sistem sayesinde, aracın konumu, aşırı hızı, ani yavaşlaması gibi birçok bilgiye anında ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Aydoğan: “Özellikle toplu taşım araçlarında bu sistemlerin kullanılması ile sürücü kaynaklı hataları önlemek mümkün. Sunduğumuz sistem ile dikkatsiz ve yanlış araç kullanımından kaynaklanan trafik kazalarını minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Sürücülerin trafikteki hareketlerini raporlamalarla ortaya koyan sistem aynı zamanda seyahat firmaları tarafından belirlenen yol güzergahları ihlallerini de tespit edebiliyor. Aracı hangi sürücünün kullandığı da sürücülere dağıtılan kimlik birimleri ile sistem tarafından algılanıyor ve bu sayede uzun mesafelerde şoförlerin tanımlanandan daha uzun süre araç kullanması da önlenmiş oluyor. Saniyelik verilerle güncellenen veriler üzerinden hazırlanan raporlar sayesinde, kazalara sebep veren hareketlere dair uyarı sistemi devreye sokuluyor ve ihlaller tespit edilerek risklerin önüne geçiliyor” dedi.

Trafik Kazaları ile ilgili rakamsal veriler

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 4 bin insanımız hayatını kaybediyor.

Trafik kazalarında tekerlekli sandalyeye ya da başkalarının yardımına muhtaç olarak yaşamını sürdürmek zorunda kalan yüzlercesiyle birlikte, her yıl 250 binden fazla vatandaşımız yaralanıyor.

Trafik kazalarının sosyo-ekonomik maliyeti yıllık yaklaşık 20 milyar TL olduğu tahmin ediliyor.

Ülkemizdeki trafik kazalarının yüzde 95’inin nedeni hatalı insan davranışları.

Güvenli ve Keyifli Yolculuklar için;

Yolculuğunuzu önceden planlayın ve yol güzergahınızdaki yol yapım çalışmaları ile ilgili bilgi almadan yola çıkmayın.

Yol çıkmadan önce araçlarınızın bakımlarını mutlaka yaptırın, aracınızda bulunması gereken ekipmanları bulundurmayı unutmayın.

Sürüşe başlamadan aracınızda bulunan kişilerin emniyet kemeri taktığından emin olun.

Yola uykunuzu almış ve dinlenmiş olarak çıkın.

Hız limitlerini aşmayın.

Trafik ve yol durumuna göre takip mesafesini koruyun.

Araç kapasitesinin üzerinde yük ve yolcu taşımayın.

 Kaza tespit tutanağı ‘cep’te

Öte yandan, 2008’den beri kağıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanakları, artık akıllı telefonlar yoluyla da doldurulabiliyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen ‘Mobil Kaza Tutanağı’ adlı uygulama ile sürücüler artık tutanak doldurma işlemini daha hızlı ve kolayca yapabilecek.

Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor.

Hatalı tutanak girişini de büyük ölçüde önleyen uygulama, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine anında erişmesini de sağlayacak. Kazadan sonra hangi tarafın kusurlu bulunduğu da kolayca belirlenecek. Kusur puanları SMS yoluyla sürücülerin telefonlarına gönderilecek.

 Dünyada bir ilk

Kazaya neden olan alanların hızlı ve kesin tespiti, kaza tutanağının anında sigorta şirketlerine iletilmesi gibi avantajlar da uygulamanın artılarından.

Ayrıca coğrafi kod bazlı kaza istatistiklerinin oluşturulması ve sigorta sektörünün en büyük sorunlarından olan suistimallerin azaltılması konularında büyük gelişme sağlanacak.

Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan mobil kaza tespit tutanağıyla, kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğunun da büyük ölçüde azalması bekleniyor.

Android işletim sistemli akıllı telefonlara sahip kullanıcılar uygulamayı buradan, iOS işletim sistemine sahip telefonları olan kullanıcılar da buradan indirebilir.

 

Previous TİB Düzenlemesine İptal
Sonraki “Yasal Boşluk Nedeniyle Ülkede Bir Sorun Çıkarsa Bunun Müsebbibi TİB Değildir”

Diğer Yazılar

Mobil 0 Yorum

Turkcell, Mobil İnternette Hızını Üçe Katladı

Turkcell, şebekesini Üç Taşıyıcılı (Triple Carrier) mobil internet teknolojisiyle uyumlu hale getirdi. Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, dünyanın en hızlı 3G’sini sunan Üç Taşıyıcılı mobil internet teknolojisi ile 63,3 Megabit’e varan veri indirme

Mobil 0 Yorum

Geleceğin Dijital Dünyası Bugüne Taşındı

Daha iyi bir gelecek hedefiyle Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etmeyi hedefleyen Vodafone’un bu yıl ilk kez düzenlediği Vodafone Dijital Dönüşüm Zirvesi, 3 bini aşkın kişinin katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Genel 0 Yorum

TÜRKSAT da Beyaz Şapkalı Hacker Yetiştirecek

TÜRKSAT A.Ş., Türk Standardları Enstitüsü’nden (TSE) A Seviye Sızma Testi Firması Belgesi almaya hak kazandı. TSE’de düzenlenen belge törenine TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz ile TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr.

Mobil 0 Yorum

Vodafone Çok Satanlar Masası’nda Sevgililer Günü’ne Özel Tablet Fırsatı

Son teknolojiyi aboneleriyle buluşturan Vodafone Türkiye, Çok Satanlar Masası’nda sergilediği cihaz portföyünü bir kez daha yeniledi. 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde hediye alternatifi olarak sunulan popüler akıllı telefonlar, 24 ay

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Teknoloji Tavan Yaptı Ama; Afrika’da Işıksızlık Öldürüyor!

Philips, Birleşmiş Milletler Uluslararası Işık Yılı 2015 toplantısında ışık yoksulluğu sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının HIV virüsü sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısına eşit olduğuna dikkat çekiyor ve ışık yoksulluğuna son vererek milyonlarca

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Ankara, Teknolojide Ulusal Ve Uluslararası Bir Merkez Olabilir

TechAnkara oluşumu, Ankara’nın teknolojide ulusal ve uluslararası bir merkez olabilmesi için ortak bir temsil ve vizyona ihtiyacı olduğunu açıkladı. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nın(TTGV) liderliğinde Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara’da bulunan 5

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.