Araç Takip Sistemleri Trafik Kazalarını Azaltıyor

Araç Takip Sistemleri Trafik Kazalarını Azaltıyor

Bayram tatillerinde kazaların önemli bir bölümü, hız ihlali, hatalı sollama, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresi ihlali gibi ihlallerden kaynaklanıyor. Araç takip sistemleri sürücülerin dikkatsiz ve yanlış araç kullanımlarını raporluyor, yollarda güvenli sürüşün artmasına katkı sağlıyor.

Kurban bayramı ile birlikte trafik kazaları ve yolcu güvenliği konusu gündemde. Bayram tatillerinde trafik yoğunluğunun artmasına bağlı olarak trafik kazalarında her yıl artış meydana geliyor.

Son yıllarda tüm dünyada ve Türkiye’de kullanımı artan araç takip sistemleri, dikkatsiz ve yanlış araç kullanımına bağlı oluşan kazaları önlemede etkin rol oynuyor.

Sürücü kullanımı raporlanıyor, hız limiti aşıldığında uyarı sinyali veriliyor

Araç takip sistemleri ile sürücülerin araç kullanımlarını takip ederek sürücü bazlı rapor alınabiliyor, sürücünün aracı kaç saat, hangi hızla ve kaç kilometre kullandığını tespit edilebiliyor, bu sayede uykusuz ve yorgun şekilde araç kullanımının önüne geçiliyor.

Araçlar için ani hız değişimi ve ani yön değişimi kriterleri belirlenebiliyor ve belirlenen kriterlere göre ani değişim yaşanması durumunda sistemde önceden tanımlanmış kişilere kaza ihtimali uyarısı iletilerek, en hızlı şekilde önlem alınması sağlanabiliyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mobiliz Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aydoğan:”Ülkemizde, nüfus ve araç sayısı paralelinde artan ulaşım yoğunluğuna bağlı olarak kaza ve kayıplar her geçen gün artıyor. Özellikle bayram tatilleri gibi trafiğin yoğun olduğu dönemlerde kazalarda maalesef ciddi bir artış yaşanıyor. Oysa bu bir kader değil. Dikkatli ve doğru araç kullanımı ile trafik kazalarının büyük bir bölümünü engellemek mümkün. Araç takip sistemleri trafik güvenliği için etkili çözümler sunuyor. Sürücülerin araç kullanımlarının denetlenmesi ve tehlikeli araç kullanımlarında sorumlu kişilerin bilgilendirilmesi önem arz ediyor. Araç takip sistemleri konusunda sektör lideri olarak bilinçli araç kullanımı ve yol güvenliği konusunda bilincin artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi

Sistem sayesinde, aracın konumu, aşırı hızı, ani yavaşlaması gibi birçok bilgiye anında ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Aydoğan: “Özellikle toplu taşım araçlarında bu sistemlerin kullanılması ile sürücü kaynaklı hataları önlemek mümkün. Sunduğumuz sistem ile dikkatsiz ve yanlış araç kullanımından kaynaklanan trafik kazalarını minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Sürücülerin trafikteki hareketlerini raporlamalarla ortaya koyan sistem aynı zamanda seyahat firmaları tarafından belirlenen yol güzergahları ihlallerini de tespit edebiliyor. Aracı hangi sürücünün kullandığı da sürücülere dağıtılan kimlik birimleri ile sistem tarafından algılanıyor ve bu sayede uzun mesafelerde şoförlerin tanımlanandan daha uzun süre araç kullanması da önlenmiş oluyor. Saniyelik verilerle güncellenen veriler üzerinden hazırlanan raporlar sayesinde, kazalara sebep veren hareketlere dair uyarı sistemi devreye sokuluyor ve ihlaller tespit edilerek risklerin önüne geçiliyor” dedi.

Trafik Kazaları ile ilgili rakamsal veriler

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 4 bin insanımız hayatını kaybediyor.

Trafik kazalarında tekerlekli sandalyeye ya da başkalarının yardımına muhtaç olarak yaşamını sürdürmek zorunda kalan yüzlercesiyle birlikte, her yıl 250 binden fazla vatandaşımız yaralanıyor.

Trafik kazalarının sosyo-ekonomik maliyeti yıllık yaklaşık 20 milyar TL olduğu tahmin ediliyor.

Ülkemizdeki trafik kazalarının yüzde 95’inin nedeni hatalı insan davranışları.

Güvenli ve Keyifli Yolculuklar için;

Yolculuğunuzu önceden planlayın ve yol güzergahınızdaki yol yapım çalışmaları ile ilgili bilgi almadan yola çıkmayın.

Yol çıkmadan önce araçlarınızın bakımlarını mutlaka yaptırın, aracınızda bulunması gereken ekipmanları bulundurmayı unutmayın.

Sürüşe başlamadan aracınızda bulunan kişilerin emniyet kemeri taktığından emin olun.

Yola uykunuzu almış ve dinlenmiş olarak çıkın.

Hız limitlerini aşmayın.

Trafik ve yol durumuna göre takip mesafesini koruyun.

Araç kapasitesinin üzerinde yük ve yolcu taşımayın.

 Kaza tespit tutanağı ‘cep’te

Öte yandan, 2008’den beri kağıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanakları, artık akıllı telefonlar yoluyla da doldurulabiliyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen ‘Mobil Kaza Tutanağı’ adlı uygulama ile sürücüler artık tutanak doldurma işlemini daha hızlı ve kolayca yapabilecek.

Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor.

Hatalı tutanak girişini de büyük ölçüde önleyen uygulama, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine anında erişmesini de sağlayacak. Kazadan sonra hangi tarafın kusurlu bulunduğu da kolayca belirlenecek. Kusur puanları SMS yoluyla sürücülerin telefonlarına gönderilecek.

 Dünyada bir ilk

Kazaya neden olan alanların hızlı ve kesin tespiti, kaza tutanağının anında sigorta şirketlerine iletilmesi gibi avantajlar da uygulamanın artılarından.

Ayrıca coğrafi kod bazlı kaza istatistiklerinin oluşturulması ve sigorta sektörünün en büyük sorunlarından olan suistimallerin azaltılması konularında büyük gelişme sağlanacak.

Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan mobil kaza tespit tutanağıyla, kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğunun da büyük ölçüde azalması bekleniyor.

Android işletim sistemli akıllı telefonlara sahip kullanıcılar uygulamayı buradan, iOS işletim sistemine sahip telefonları olan kullanıcılar da buradan indirebilir.

 

Previous TİB Düzenlemesine İptal
Sonraki “Yasal Boşluk Nedeniyle Ülkede Bir Sorun Çıkarsa Bunun Müsebbibi TİB Değildir”

Diğer Yazılar

GÜVENLİK 0 Yorum

Açık Kaynak Kodlu Yazılımların yaygınlaşması güvenlik risklerini azaltacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Açık kaynak kodlu yazılımların ülke genelinde yaygınlaşması, yerli ve milli projelerimizde dışa bağımlılığı ve güvenlik risklerini azaltacak.” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,

Mobil 0 Yorum

Vodafone Mobil Uygulama, İle Anne Ve Babalara Ücretsiz Çocuk Gelişim Rehberi

Türkiye Vodafone Vakfı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle geliştirdiği mobil uygulama “İlk6Yıl” ile anne ve babalara ücretsiz çocuk gelişim rehberi sunuyor. Vodafone açıklamasına göre, 2007 yılından bu yana faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı,

Etkinlik 0 Yorum

Dünyanın En Büyük Bilbordu Ankara’dan Rekora Gidecek

Başkent’te 6 bin logonun yer alacağı 120 metre uzunluğunda, 11 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük billboardu için geri sayım başladı. “En Çok Logoya Sahip İlan Panosu” (Most Brands Advertising on

Mobil 0 Yorum

SpeedApp Mobil Uygulaması İle Güncel Medya Yanınızda

Reklam medya ve pazarlama dünyası profesyonelleri için özel bir sistem üzerinden hazırlanan ve tüm mobil araçlarda kullanılmak üzere tasarlanan uygulama sektörde bir ilk niteliği taşıyor. Güncel medya ve reklam verilerini

Mobil 0 Yorum

GameRecorder+ İle Mobil Oyun Yeni Bir Boyut Kazanıyor

Güçlü işlemcisi ve özel yazılımlarıyla Galaxy S6 ve S6 edge, mobil oyun tutkunlarına benzersiz bir deneyim yaşatırken, GameRecorder+ bu oyunları istedikleri gibi kaydedebilmelerine, hatta kendi görüntü ve seslerini  ekleyebilmelerine olanak

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Tabletler, Uçak Yolculuğunda Risk Yaratıyor

Havacılık koşullarına uymayan tablet kullanımı uçuş güvenliğini riske atabilir. Panasonic’in yaptırdığı araştırma havayolu sektöründe standart tablet kullanımının yarattığı riskleri gözler önüne seriyor. Araştırma sonuçlarına göre sıradan tabletler nedeniyle pahalıya mal

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.