Beyin Dalgalarını Harekete Çeviren ‘Engelsiz Yaşam Robotu’

Beyin Dalgalarını Harekete Çeviren ‘Engelsiz Yaşam Robotu’

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Intel’in, robot teknolojilerine ilgi duyanları eğlenceli ve rekabetçi bir ortamda bir araya getirdiği “Robotik Teknolojiler Yarışması” kazananları İnovasyon Haftası kapsamında belirlendi. İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen törende kazananlar ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın’ın elinden aldı.

“Teknoloji üreten bir gençlik için çalışıyoruz”

Özellikle teknoloji alanında daha fazla hayal kuran ve bunları hayata geçiren gençlere ihtiyacımız olduğunu ve yarışmaya katılan projelerin tamamıyla gurur duyduğunu söyleyen Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “Ülkemizde gerçekleştirdiğimiz bu tarz etkinliklerle yeteneklere erişiyor ve yeteneğin arkasında duruyoruz. Teknolojiyi aktif kullanan genç nüfusumuzun avantajını kullanmak durumundayız. Bildiğiniz gibi dün Dünya Engelliler Günü idi. Bugün açıkladığımız Genel Kategori kazananlarının ilk üçü milyonlarca engellinin hayatlarını iyileştirmeye yönelik projelerden oluşuyor. Gençlerimizin sosyal inovasyonu dezavantajlı kesimlere yönelik uygulaması bu açıdan çok anlamlı. Teknoloji üreten bireyler haline gelişimizin eğitim ve katma değer yaratan ekonomiye yatırımla mümkün olduğuna inanan bir şirket olarak, ülkemizdeki inovasyon ve girişimcilik kültürünü geliştirmeye yönelik yaratıcı projelerimiz devam edecek. İnanıyoruz ki buradaki projelerin sahipleri ve onları takip eden gençler, Türkiye’den de milyar dolarlık bir şirketin çıkmasında önemli rol alacaklar” dedi.

Finalist projeler özenle seçildi

Yaşları 8 ile 42 arasında değişen ve aralarında hem öğrencilerin hem de profesyonellerin bulunduğu mucitlerden gelen toplam 102 başvuru arasından yarı finalist olarak seçilen 50 proje,21 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilen demo gününe davet edildi ve değerlendirildi. Demo gününe katılım gösteren projelerden Genel Kategoride 10 ve ortaokul ve lise öğrencilerinin geliştirdiği başarılı projelerin değerlendirildiği Genç Mucit Kategorisi’nde 11 proje finale kalma başarısı gösterdi.

Maddi destek verilen mucitlere mentorluk sağlanacak

Finalist projeler içerisinden Genel Kategori dalında sosyal projeler ön plana çıktı. 5 kişiden oluşan Işıklar Hava Askeri Lise öğrencilerinin engellilere destek olmak için geliştirdikleri, engellilerin beyin dalgalarını işleyip tekerlekli sandalyelerini sadece kafa hareketleriyle hareket ettirmelerini sağlayan Engelsiz Yaşam robotu birinci olurken, Alzheimer’lı bireylerle oyunlar oynayarak egzersiz yaptıran Scirobot projesi ikinci, görme engelliler için uzaklık sensörü ile engelleri algılayan ve titreşim yolu ile onları uyaran Sensörlü Gözlük projesi ise üçüncü olmaya hak kazandı. Genç Mucit Kategorisi’nde ise 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Eray Aktokluk’un Biyonik Kol Robotu birincilik ödülünü alırken onu uzaktan kontrol ile kimyasallara dokunmadan işlem yapmayı sağlayan Otonom Biyonik Kol Robotu ve hem karada hem suda, engebeli arazilerde, ulaşımın zor olduğu yerlerde aerodinamik, hızlı ve kıvrak yapısıyla kolayca yol alabilmeyi sağlayan hovercraft robotu izledi. Genel Kategori’de birinci seçilen proje 10 bin TL, Genç Mucit kategorisi birincisi ise 5 bin TL ödülün sahibi oldu.21 finalist ekibin tamamı çeşitli miktarlarda nakit ödül almaya hak kazandı.

Previous Türkiye Gen Hareketi Platformu Kuruldu
Sonraki Amazon Web Services Türkiye Ofisini Açtı

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

Türkiye’de Geliştirilen OneHour; App Store’da 1 Numara Oldu

İki genç girişimci tarafından Türkiye’de geliştirilen ‘dating’ ve arkadaşlık uygulaması OneHour, kısa sürede gördüğü büyük ilgiyle Apple App Store’da 1 numaraya yükseldi. App Store’da yer almaya başladıktan sonraki ilk 24

Genel 0 Yorum

PTT AŞ’nin Yeni Genel Müdürü Harun Maden Oldu

PTT’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden BELBİM AŞ Genel Müdürü Maden, PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlüğüne atandı. Yeni görevine başlayan Maden, 1960’da İstanbul’da doğdu.  İstanbul Teknik

Genel 0 Yorum

İnternet Çocuklar İçin Ne Kadar Tehlikeli?

İnternetin çocuklar için ne kadar tehlikeli olduğunu belirlemek için yapılan bir araştırmadan çıkan sonuçlar aileleri endişelendirirken, uzmanlar ailelere çocuklarını kötü niyetli kişilerden korumak için öncelikle “rol model” eksikliğini gidermelerini öneriyor.

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Türkiye’de İlk Defa Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi

Çocukların ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan bir adım öteye geçmesi, ‘üretici’ olmayı öğrenmesi ve ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi amacıyla, Bilişim Zirvesi tarafından 23-24 Mayıs tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde,

Genel 0 Yorum

Microsoft Yılın Bağımsız Yazılım Üreticisi Ödülleri’nde VeriPark Finalist

Bankacılık, sigorta ve emeklilik sektörlerine yönelik yazılım çözümleriyle Türkiye’de ve EMEA bölgesinde saygın bir yere sahip olan ve dünya finans devleri için hayata geçirdiği başarılı projelerle küresel pazarda dikkatleri üzerine

Genel 0 Yorum

Dış Ticaret Firmalarına Sahte e-posta Uyarısı

Bilgisayarlara “hacker’ gibi giren dolandırıcıların firmaların alacağı paraları kendi hesabına yönlendirdiği belirtildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.