Bilişim Uzmanları Da Risk Altında

Bilişim Uzmanları Da Risk Altında

Ünlü oyuncu Jennifer Lawrence’in  fotoğraflarının internete yayılması ile ilgili tartışmalar devam ediyor. ESET’in İngiltere’de yaptığı yeni araştırmaya göre özel olabilecek fotoğraflarını ve bilgilerini mobil cihazında saklayan tek kişi Jennifer Lawrence değil. Yapılan ankete göre Londra’daki bilişim uzmanlarının yüzde 39’u, mobil cihazlarını kaybettiklerinde kendilerini zor durumda bırakacak fotoğraf ve bilgilerin cihazlarında bulunduğunu dile getirdi.

ESET ve İngiltere’nin önde gelen bilişim oganizasyon kuruluşlarından IPEXPO tarafından yürütülen anket, Londra’da 500 bilişim uzmanının katılımıyla gerçekleştirildi. Katılımcıların yüzde 46’sı iş bilgilerinin de yer aldığı cep telefonlarını kaybettiklerinde ya da kötü amaçlı insanların eline geçtiğinde firmalarının istismara uğrayacağını ya da tehlikeye atmış olacaklarını belirtti. Bilişim uzmanlarının yüzde 39’u, mobil cihazlarını kaybettiklerinde kendilerini zor durumda bırakabilecek fotoğraf ve bilgilerin cihazlarında bulunduğunu aktarırken, yüzde 15’i de telefonlarından çektikleri fotoğrafların güvenliğinden ve gizliliğinden emin olmadıklarını açık yüreklilikle dile getirdi.

Kendinizi Jennifer Lawrence’ın yerine koyun

Çalışma bulgularını değerlendiren ESET Güvenlik Uzmanı Graham Cluley, “Son dönemde sıkça karşılaştığımız ‘ünlülerin telefonlarının ele geçirilmesi ve fotoğraflarının çalınarak internete sızdırılması haberleri’ bir uyarı olarak algılanmalıdır. Çok fazla bilgi içeren cep telefonları, siber suçlular için çok çekici hedeflerdir. Kendinizi Jennifer Lawrence’ın yerine koyun. Çoğu insanın aşağılanmış olacağını düşünüyorum. Cihazlarınızda ne tür bilgiler depoladığınıza dikkat edin. Eğer telefonunuzda yanlış ellere geçtiğinde sizi ya da şirketinizi istismara uğratacak bilgiler varsa silin ve cihazınızın güvenliği birinci önceliğiniz olsun” açıklamasını yaptı.

Verilerinizi uzaktan silin

Graham Cluley, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Uzaktan içerik silme özelliği, telefonunuzu kaybettiğinizde en güçlü silahınız olacaktır. Bir çok insanın bu özelliğe sahip olmaması beni oldukça şaşırtıyor. Bu özellik tam olarak şu demek: Eğer telefonunuzu kaybederseniz, bilgisayarınızdan giriş yapacaksınız ve cihazınızın içindeki bütün verileri silebileceksiniz. Yani cihazınızı bulan kişi, her hangi bir şekilde hiçbir kişisel bilginize ulaşamayacaktır. Eğer yanlış ellere geçtiğinde cihazlarınızda size zarar verebilecek bilgileri saklamayı tercih ediyorsanız, kesinlik uzaktan silme özelliği bulunan güvenlik çözümlerini seçmenizi öneririm” dedi.

ESET Mobile Security’de uzaktan kilitleme ve silme özelliği var

ESET’in Android işletim sistemli akıllı cep telefonları için geliştirdiği ESET Mobile Security yazılımı, kayıp ve ya da çalıntı durumunda cep telefonunun uzaktan kilitlenmesi ve içindeki verilerin silinmesini sağlayan Anti-Theft özelliği var.

Ayrıntılı bilgi için şu linkten alınabilir: https://anti-theft.eset.com/?wrfsts=true

Mobil cihazlarınızı korumaya yardımcı olmak için ESET aşağıdaki adımları öneriyor:

                 Her zaman telefonunuzda parola kullanın

  • Telefonunuzda e-postalarınızın ne kadar kalacağını sınırlayın – bilgilerinizi gereksizce bir kaç günden fazla depolamayın.
  • Telefonunuzdaki bilgi miktarını sınırlayın.
  • İhtiyacınız olmayan her fotoğrafı silin ve güvenle saklayabileceğiniz bilgisayarınıza sıklıkla indirin.
  • Fotoğraf akışınızı nereden yaptığınıza dikkat edin.
  • Sıklıkla yedek alın ve düzenli olarak bu yedeklerin çalıştığını kontrol edin.
  • Telefonunuzda uzaktan kilitleme ve silme özellikleri olduğuna emin olun. Cihazınız kaybolduğunda kilitleyin ve eğer gerekliyse silin. Telefonunuzu kaybettikten sonra geri alma ihtimalinizin çok düşük olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

 

Previous NetApp, Bulutta Yedekleme ve Kurtarmayı Mümkün Kılacak
Sonraki Google'dan Hacker'a 50 Bin Dolar Ödül

Diğer Yazılar

Yazılım 0 Yorum

Kurumsal Süreç Yönetimi Şirketlerin Rekabet Gücünü Artırıyor

Orta ve büyük ölçekli organizasyonların iş süreçlerinin optimum düzeyde yönetilmesi, maliyet avantajı ve risk tahminlerinin yapılabilmesi ile ciddi rekabet avantajları yaratıyor. e-Dönüşüm®’ün lider markası FIT Solutions, çözüm portföyüne kattığı FIT

Yazılım 0 Yorum

World Of Tanks Blitz’e Android Ve iOS Sürümü

Wargaming, World of Tanks Blitz Android sürümünün dünya genelinde yayınlandığını duyurdu. Ücretsiz oynanan mobil aksiyon MMO’su Android cihazlarda yerini alırken, iOS sürümü de İngiliz tank serisi, mürettebat yetenekleri, yeni harita

Yazılım 0 Yorum

Gizemli Siber Casusluk Saldırısı Wild Neutron Geri Döndü

2013 yılında “Wild Neutron” adıyla bilinen korsan grubu aralarında Apple, Facebook, Twitter ve Microsoft’un da olduğu, çok sayıda yüksek profilli kuruma saldırdı. Olay duyulduktan sonra, saldırgan neredeyse bir yıl boyunca

Yazılım 0 Yorum

Counter-Strike Nexon: Zombies Büyük Bir Güncelleme İle Karanlığın İçine Dalıyor

Bir zombi oyunu olan Undead shooter Counter-Strike Nexon: Zombies, ‘Into the Darkness’ genişleme paketi ile büyük bir içerik güncellemesi görüyor. 24 Haziran’da çıkan ‘Into the Darkness’ paketi ile tamamen yeni haritalar

Yazılım 0 Yorum

Konsol Tankçıları, İmparatorluk Çeliği İle Kudretlerini Test Ediyor

Wargaming, yakın zamanda yayınlanan Chi-Nu Kai tankının ateşi sönmeden, World of Tanks: Xbox 360 Edition için İmparatorluk Çeliği güncellemesini tanıtarak oyuna yepyeni Japon tankları ailesini getiriyor. Konsol tankçıları artık Japon

Yazılım 0 Yorum

“Penta Bulut” Platformu Tanıtıldı

Türkiye’nin önde gelen teknoloji dağıtıcılarından Penta Teknoloji, çeşitli hizmet sağlayıcılarının bulut tabanlı çözümlerinin satışının yapıldığı Penta Bulut platformunu, 8 Aralık’ta Point Hotel Barbaros’ta gerçekleştirdiği özel bir toplantıyla iş ortaklarına tanıttı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.