“Bilişimle Kişisel Kalkınma, Toplumsal Kalkınmayı Sağlar”

“Bilişimle Kişisel Kalkınma, Toplumsal Kalkınmayı Sağlar”

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) 1976 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlediği, Bilişim Sektörü’nün en büyük buluşması niteliğindeki Bilişim 2015 32. Ulusal Bilişim Kurultayı ve CITEX Fuarı, 3-5 Aralık 2015 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası  (ATO) Congresium’da gerçekleştirildi.

Özellikle son yıllarda gelişen teknolojiilerle birlikte “İnsan, doğa ve tüm canlıların” yaşamında kaçınılmaz bir etki alanı oluşturan ve yaşamın önemli bir parametresi haline gelen bilişimdeki son gelişmeler, yenilikler, yeni vizyonların tartışıldığı etkinlikte konuşan TBD Yönetim Kurulu Başkanı İ. İlker Tabak, bilişim teknolojilerinin birey, kurum ve ülkelerin kalkınmasında bir araç olduğunu ifade ederek, “Bilişim teknolojilerini kullanarak yurttaşın kişisel kalkınmasını sağlayabilirsek toplumda ülkede kendiliğinden kalkınır” diye konuştu. Akıllı telefonlar, akıllı şehirler, akıllı uygulamalar derken akıllı insanı da öne çıkarmalıyız ifadesini kullanan Tabak, “İnsanlarımızın daha verimli iş yapabilmesini sağlamanın önünü açmalıyız” dedi. Bunun için en önemli noktanın akıllı telefonlar ve onun altyapısı 4.5G olduğunun altını çizen Tabak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yeni nesil iletişim altyapısı ile ilgili çalışmalar önem kazanıyor. 4.5G ile birlikte internetin hızlanmasıyla birlikte görüntü öne çıkacak ve cihazlar birbirleriyle konuşacak. 4.5G-5G ile birlikte bilgiye daha hızlı erişim sağlanacak. Yani değişecek olan şey; 10 kat kadar daha hızlı internet erişimi. Bu da akıllı telefon kullanmayanların da akıllı telefon kullanmalarına sebep olacak ve bu sayede cihaz sayısında da bir artış yaşanacak.”

Toplum için bilişim merkezleri

Teknoloji ile neler yapılabileceğini topluma öğretmek gerektiğini ifade eden Tabak, toplum için bilişim merkezleri projesini gündeme getirdiklerini kaydetti. Tabak, “TBD olarak, nasıl aile hekimliği merkezleri varsa, birinci basamak sağlık hizmeti için gidilebiliyorsa, bilişim açısından da bilgisayarınız bozulduğunda, virüs kaptığında vatandaşların temas kurabileceği bir nokta projesini önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.  Diğer önemli bir konunun da, bilişim güvenliği olduğunun altını çizen Tabak, internet kullanıcılarının ‘Siber Güvenilir Kullanıcı’ olarak eğitimlerinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bilişim 2015’de önemli konular tartışıldı

Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Taşçı ise, 32. Bilişim Kurultayı ve 2. CITEX Fuarı’nın bu seneki ana temasının yaşam ve bilişim olduğuna vurgu yaparak, diğer temanın da güvenlik olduğunu dile getirdi. Etkinlik programının bir diğer boyutunun ise sağlık olduğunu ifade eden Taşçı, programda ayrıca KOBİLER, giyilebilir teknolojiler, nesnelerin interneti ve 3D yazıcıların öne çıktığını belirtti. Taşçı sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle gençleri ihmal etmedik, gençlerle ilgili önemli oturumlar vardı. Gençlerin inovasyon güçlerini ve startup firma geliştirebilmeleri için bazı oturumlar yaptık. Kadınlarımızı da unutmadık, kadın-aile-çocuk ilişkisi içerisinde bilişimin yerini ele aldık. Çocuklarımız için bilişim ve programlama, çocuklar için bilişim etkinliği yaptık. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olması nedeniyle engellilere yönelik programlarımız oldu. Engelsiz bilişim de önemli konular arasındaydı, engellilerin yaşamında bilişimin yeri ve geleceği konusunu da detaylı olarak ele aldık.”

 

Previous Anayasa Mahkemesi 5651 İçin TELKODER’i Dinledi
Sonraki Akıllı Şebeke Yatırımları Artacak

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

İş Bankası’ndan İş’te Üniversiteli Olmak İsteyenlere Kampanya

İş Bankası’nın üniversite öğrencilerine yönelik markası İş’te Üniversiteli, yeni bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında 1-30 Nisan 2015 tarihleri arasında İş’te Üniversiteli kredi kartına başvuran üniversite öğrencileri 5 GoPro Hero4 ya

Genel 0 Yorum

Golin İle Rekta İşbirliği Yaparak Golin İstanbul Ofisini Açtı

Dünyanın önde gelen iletişim ajanslarından Golin İstanbul ofisinin açılışını duyurdu. Türkiye’nin önde gelen iletişim danışmanlığı ajanslarından Rekta ile işbirliğini resmileştiren Golin İstanbul ofisi ile Avrupa’daki varlığını güçlendirmeye devam ediyor. Kaan

Genel 0 Yorum

Microsoft Kayıp Eşyaları Bulacak

Microsoft, evinizin veya otomobilinizin anahtarını kaybettiğinizde onu bulacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Genel 0 Yorum

Yapı Kredi Çalışanları, Bilişim Sektörü Temsilcileriyle Buluştu

Yapı Kredi, IT sektöründe geleneksel hale gelen  “IT’s My Life Yapı Kredi Bilişim Teknolojileri Buluşması”nı bu sene 5. kez düzenledi. Yine Yapı Kredi Bankacılık Üssü’nde gerçekleştirilen etkinlik, bilişim dünyasından uzmanları

Genel 0 Yorum

Türkiye’nin Hizmet İhracatı 50,3 Milyar Dolara Ulaştı

Hizmet sektörlerinde yaratılan ihracat, dünya genelinde 4,9 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaştı. Türkiye, 2014 yılında rekor seviyeye yükselen 50,3 milyar dolarlık hizmet ihracatı ile dünyada 27’inci sırada yer alıyor. Hizmet ihracatına

Genel 0 Yorum

Prontotour’dan Etik İmza…

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) T-20 zirvesi kapsamında yapılan “Turizmde Global Etik İlkeler” bildirgesinin imza töreni, 29 Eylül 2015 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.