BlaBlaCar, 200 Milyon Dolar Yatırım Aldı

BlaBlaCar, 200 Milyon Dolar Yatırım Aldı

17 Eylül, 2015- Dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar, Insight Ventures ve Lead Edge Capital’in önderliğinde, Vostok New Ventures’ın da katılımıyla 200 milyon dolarlık D serisi yatırım aldığını açıkladı. Gelişmiş ve yeni pazarlarda, giderek artan büyüme talebini karşılamak üzere alınan bu yatırım ile BlaBlaCar toplamda 300 milyon dolardan fazla yatırım alarak Avrupa’nın en iyi finanse edilen startup şirketlerinden biri haline geldi.

20 milyondan fazla üyesiyle, Türkiye dahil 19 ülkede yolculuk paylaşımını yaygın hale getiren BlaBlaCar, araçlarda kullanılmayan kapasiteyi, yani boş koltukları değerlendirerek şehirler arası yolculuklar için ekonomik bir ulaşım alternatifi oluşturuyor. BlaBlaCar yolculuk paylaşım ağı, şehirler arası yolculuklarda aynı yöne giden sürücü ve yolcuları biraraya getirerek yolculuk masraflarını paylaşmalarına olanak tanıyor. BlaBlaCar’ı dünya çapında paylaşım ekonomisinin liderlerinden biri haline getiren bu model, aynı zamanda, karayolu yolculuklarının daha hesaplı ve verimli hale gelmesine yardımcı oluyor.

BlaBlaCar’ın kurucusu ve CEO’su Frédéric Mazzella yeni yatırımla ilgili şunları söyledi: “Girdiğimiz her yeni pazarda, BlaBlaCar topluluğunun hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve vizyonumuzun bu kadar çok insanda yankı uyandırdığını görmek bizi çok sevindiriyor. Gerçek paylaşım değerlerine dayanan eşsiz bir faaliyet alanı yarattık ve bu yatırım, önümüzdeki yıllarda potansiyelimizin daha da fazlasını gerçekleştirmemize yardımcı olacak.”

2014 yılı Temmuz ayında alınan 100 milyon dolarlık yatırım sonrası, BlaBlaCar; Türkiye, Hindistan ve Meksika gibi gelişmekte olan pazarları da kapsayan 7 ülkeye giriş yaparak üç kıtaya yayıldı ve gerçek anlamda küresel bir marka haline geldi. Nisan 2015’te Almanya merkezli, dünyanın ikinci en büyük yolculuk paylaşım ağı carpooling.com’un da dahil olduğu, Almanya, Meksika ve Doğu Avrupa’da yapılan üç satın almayla Avrupa’da konumunu sağlamlaştıran yolculuk paylaşım ağı,pazarı daha da güçlü hale getirdi.

D serisi yatırım, BlaBlaCar’ın Avrupa’da ivme kazanan büyümesi ve araç sahibi olmanın ve benzin maliyetlerinin yüksek olduğu gelişmekte olan pazarlara hızlı girişinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. BlaBlaCar, bu yatırımı, devam eden büyümesini ve önümüzdeki dönem genişlemesini desteklemek amacıyla kullanacak. Şirketin şu anki hedefleri arasında Brezilya, Asya ve Latin Amerika’daki diğer pazarlar görünüyor.

BlaBlaCar’ın kurucu ortağı ve COO’su Nicolas Brusson son alınan yatırımı şöyle değerlendirdi: “Her çeyrekte 10 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan, üç kıtaya yayılmış oldukça verimli bir ulaşım alternatifi geliştirdik. Bu yeni yatırımla, yeni ve gelişmiş pazarlarda büyümemizi hızlandıracak ve dünyanın, gücünü insanlardan alan en büyük ulaşım topluluğunu oluşturmaya devam edeceğiz. Bu finansman, küresel anlamda mobiliteyi dönüştürmek için son derece önemli bir adım.”

Insight Venture Partners Yöneticisi Jeff Horing de yönetim kuruluna katılarak, “Bu kadar önemli bir zamanda Frédéric, Francis, Nicolas ve ekibe katıldığım için çok mutluyum. Bu ekip, dünya çapında benzersiz bir hizmeti inşa etmede giderek artan bir başarı sergiliyor. Kullanım oranları bu kadar yüksek bir şirket bulmak kolay değil, özellikle de daha büyük bir hikayenin henüz sadece başındayken.”dedi.

BlaBlaCar, 2006 yılında Frédéric Mazzella (CEO), Francis Nappez (CTO) ve Nicolas Brusson (COO) tarafından kuruldu. Şu anda, Türkiye, Fransa, Lüksemburg, Hollanda, Belçika, İspanya, Almanya, İngiltere, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, İtalya, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Ukrayna, Hindistan ve Meksika’da faaliyet gösteriyor.

Bu yeni yatırım, 2011 yılında ISAI’den alınan 1.250.000 euroluk A serisi, 2012’de Accel Partners’ın 10 milyon dolarlık yatırımı ve 2014 yılında Index Ventures’den alınan 100 milyon dolarlık C serisi yatırımın ardından gelen son yatırım oldu.

Bayramda son dakika yolculuklarda en hesaplı ve eğlenceli alternatif: BlaBlaCar

Bu bayram sizinle aynı yöne giden kişilerle yolculuklarınızı paylaşarak seyahat masraflarını bölüşebilirsiniz! Hem daha hesaplı hem de daha eğlenceli yolculuk yapabilir; BlaBlaCar ile yolculuğunuzu son dakikada bile planlayabilirsiniz.

Kurban Bayramı’nda son dakika yolculuklarında bilet kalmadı diye endişelenmenize gerek yok. Şehirler arası yolculuğa yeni, hesaplı ve eğlenceli bir çözüm getiren BlaBlaCar’la bu bayram son dakikada bile hesaplı yolculuk yapmanın özgürlüğünü ve rahatlığını yaşayabilirsiniz. 19 ülkede 20 milyondan fazla üyesiyle dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar, aynı yöne giden sürücü ve yolcuları bir araya getirerek yol masraflarını kişiler arasında paylaştırıyor ve seyahati herkes için daha hesaplı hale getiriyor. Üstelik sizinle aynı yöne giden yol arkadaşlarıyla tanışarak eğlenceli bir yolculuk yapma fırsatı sunuyor.

dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden TNS Sofres ile 10 ülkede yaptığı ‘Yolculuk paylaşımı ve yol güvenliği araştırması’na göre, yolculuk paylaşımı yol güvenliğini de olumlu yönde etkiliyor.

Previous Lancia Ypsilon Sahipleri, 5 Yıl Boyunca Trafik Sıkışıklığını TomTom İle Aşacak
Sonraki Fujitsu, Geleceği İstanbul’a Getirdi

Diğer Yazılar

Özel Sektör 0 Yorum

Vestel’e Turkcell Mobil Teknoloji Ödülü

Vestel, müşteri memnuniyeti konusunda sunduğu yenilikçi çözümler ile “Turkcell Mobil Teknoloji Ödülüne” layık görüldü. Ödül, Fortune 500 Türkiye Gala Gecesi kapsamında düzenlenen ödül töreninde Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürü Dr.

Özel Sektör 0 Yorum

Vodafone Ve Aviva İş Birliği

Vodafone ve Aviva, “Kullanıma Dayalı Araç Sigortası” ile kasko primlerini yüzde 25 azaltacak. Vodafone’dan yapılan açıklamaya göre, araçların M2M teknolojisiyle uzaktan takibi sayesinde sigorta poliçelerini kişiye özel oluşturmayı kolaylaştıran çözüm, Türkiye’de

Özel Sektör 0 Yorum

MasterCard’ın Global Dijital Ödeme Çözümü MasterPass Türkiye’de

MasterCard’ın dijital ödeme çözümü MasterPass, Türkiye’de kullanıma sunuldu. MasterCard yeni çözümü ile yüz yüze mağaza içi ödemelerde, elektronik ve mobil ticarette tek tık ile kart kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. Tüm dünyada

Özel Sektör 0 Yorum

Asseco SEE 2014 Yılını Güçlü Bir Büyümeyle Kapattı

2014 yılına ilişkin finansal verilerini açıklayan Asseco SEE, 2014 yılını dördüncü çeyrekte yakaladığı güçlü bir büyümeyle kapattı. 2014 yılı son çeyreğinde şirket satış gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre

Özel Sektör 0 Yorum

Kuveyt Türk Ve KOBIL 2 Milyon Avroluk Dijital Kimlik Projesi İçin İşbirliği Yaptı

Kuveyt Türk’ün KOBIL ile birlikte hayata geçirdiği, TÜBİTAK bünyesindeki Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) destekli AR-GE projesi “Secure Transaction Signer” , toplam 2 milyon avroluk bir bütçeyle finanse

Özel Sektör 0 Yorum

TP-LINK’ten e-Spor’a Destek

TP-LINK, ZONE eSports’a sponsor oldu. Bir yıl boyunca ZONE eSports’a teknoloji ürünleri ve ağ donanımları sunacak olan TP-LINK, kulübün tüm veri iletişiminin güvenliğini ve sürekliliğini sağlayacak. Kablosuz ağ pazarının lider

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.