BlaBlaCar, 200 Milyon Dolar Yatırım Aldı

BlaBlaCar, 200 Milyon Dolar Yatırım Aldı

17 Eylül, 2015- Dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar, Insight Ventures ve Lead Edge Capital’in önderliğinde, Vostok New Ventures’ın da katılımıyla 200 milyon dolarlık D serisi yatırım aldığını açıkladı. Gelişmiş ve yeni pazarlarda, giderek artan büyüme talebini karşılamak üzere alınan bu yatırım ile BlaBlaCar toplamda 300 milyon dolardan fazla yatırım alarak Avrupa’nın en iyi finanse edilen startup şirketlerinden biri haline geldi.

20 milyondan fazla üyesiyle, Türkiye dahil 19 ülkede yolculuk paylaşımını yaygın hale getiren BlaBlaCar, araçlarda kullanılmayan kapasiteyi, yani boş koltukları değerlendirerek şehirler arası yolculuklar için ekonomik bir ulaşım alternatifi oluşturuyor. BlaBlaCar yolculuk paylaşım ağı, şehirler arası yolculuklarda aynı yöne giden sürücü ve yolcuları biraraya getirerek yolculuk masraflarını paylaşmalarına olanak tanıyor. BlaBlaCar’ı dünya çapında paylaşım ekonomisinin liderlerinden biri haline getiren bu model, aynı zamanda, karayolu yolculuklarının daha hesaplı ve verimli hale gelmesine yardımcı oluyor.

BlaBlaCar’ın kurucusu ve CEO’su Frédéric Mazzella yeni yatırımla ilgili şunları söyledi: “Girdiğimiz her yeni pazarda, BlaBlaCar topluluğunun hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve vizyonumuzun bu kadar çok insanda yankı uyandırdığını görmek bizi çok sevindiriyor. Gerçek paylaşım değerlerine dayanan eşsiz bir faaliyet alanı yarattık ve bu yatırım, önümüzdeki yıllarda potansiyelimizin daha da fazlasını gerçekleştirmemize yardımcı olacak.”

2014 yılı Temmuz ayında alınan 100 milyon dolarlık yatırım sonrası, BlaBlaCar; Türkiye, Hindistan ve Meksika gibi gelişmekte olan pazarları da kapsayan 7 ülkeye giriş yaparak üç kıtaya yayıldı ve gerçek anlamda küresel bir marka haline geldi. Nisan 2015’te Almanya merkezli, dünyanın ikinci en büyük yolculuk paylaşım ağı carpooling.com’un da dahil olduğu, Almanya, Meksika ve Doğu Avrupa’da yapılan üç satın almayla Avrupa’da konumunu sağlamlaştıran yolculuk paylaşım ağı,pazarı daha da güçlü hale getirdi.

D serisi yatırım, BlaBlaCar’ın Avrupa’da ivme kazanan büyümesi ve araç sahibi olmanın ve benzin maliyetlerinin yüksek olduğu gelişmekte olan pazarlara hızlı girişinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. BlaBlaCar, bu yatırımı, devam eden büyümesini ve önümüzdeki dönem genişlemesini desteklemek amacıyla kullanacak. Şirketin şu anki hedefleri arasında Brezilya, Asya ve Latin Amerika’daki diğer pazarlar görünüyor.

BlaBlaCar’ın kurucu ortağı ve COO’su Nicolas Brusson son alınan yatırımı şöyle değerlendirdi: “Her çeyrekte 10 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan, üç kıtaya yayılmış oldukça verimli bir ulaşım alternatifi geliştirdik. Bu yeni yatırımla, yeni ve gelişmiş pazarlarda büyümemizi hızlandıracak ve dünyanın, gücünü insanlardan alan en büyük ulaşım topluluğunu oluşturmaya devam edeceğiz. Bu finansman, küresel anlamda mobiliteyi dönüştürmek için son derece önemli bir adım.”

Insight Venture Partners Yöneticisi Jeff Horing de yönetim kuruluna katılarak, “Bu kadar önemli bir zamanda Frédéric, Francis, Nicolas ve ekibe katıldığım için çok mutluyum. Bu ekip, dünya çapında benzersiz bir hizmeti inşa etmede giderek artan bir başarı sergiliyor. Kullanım oranları bu kadar yüksek bir şirket bulmak kolay değil, özellikle de daha büyük bir hikayenin henüz sadece başındayken.”dedi.

BlaBlaCar, 2006 yılında Frédéric Mazzella (CEO), Francis Nappez (CTO) ve Nicolas Brusson (COO) tarafından kuruldu. Şu anda, Türkiye, Fransa, Lüksemburg, Hollanda, Belçika, İspanya, Almanya, İngiltere, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, İtalya, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Ukrayna, Hindistan ve Meksika’da faaliyet gösteriyor.

Bu yeni yatırım, 2011 yılında ISAI’den alınan 1.250.000 euroluk A serisi, 2012’de Accel Partners’ın 10 milyon dolarlık yatırımı ve 2014 yılında Index Ventures’den alınan 100 milyon dolarlık C serisi yatırımın ardından gelen son yatırım oldu.

Bayramda son dakika yolculuklarda en hesaplı ve eğlenceli alternatif: BlaBlaCar

Bu bayram sizinle aynı yöne giden kişilerle yolculuklarınızı paylaşarak seyahat masraflarını bölüşebilirsiniz! Hem daha hesaplı hem de daha eğlenceli yolculuk yapabilir; BlaBlaCar ile yolculuğunuzu son dakikada bile planlayabilirsiniz.

Kurban Bayramı’nda son dakika yolculuklarında bilet kalmadı diye endişelenmenize gerek yok. Şehirler arası yolculuğa yeni, hesaplı ve eğlenceli bir çözüm getiren BlaBlaCar’la bu bayram son dakikada bile hesaplı yolculuk yapmanın özgürlüğünü ve rahatlığını yaşayabilirsiniz. 19 ülkede 20 milyondan fazla üyesiyle dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar, aynı yöne giden sürücü ve yolcuları bir araya getirerek yol masraflarını kişiler arasında paylaştırıyor ve seyahati herkes için daha hesaplı hale getiriyor. Üstelik sizinle aynı yöne giden yol arkadaşlarıyla tanışarak eğlenceli bir yolculuk yapma fırsatı sunuyor.

dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden TNS Sofres ile 10 ülkede yaptığı ‘Yolculuk paylaşımı ve yol güvenliği araştırması’na göre, yolculuk paylaşımı yol güvenliğini de olumlu yönde etkiliyor.

Previous Lancia Ypsilon Sahipleri, 5 Yıl Boyunca Trafik Sıkışıklığını TomTom İle Aşacak
Sonraki Fujitsu, Geleceği İstanbul’a Getirdi

Diğer Yazılar

Özel Sektör 0 Yorum

İş Profesyonelleri Yönetim 2.0 Konferansı’nda Buluştu

Füturist Halil Aksu tarafından kurulan Gelecekhane, Dijital 2.0, Endüstri 2.0 ve Finans 2.0 konferanslarının ardından Kadir Has Üniversitesi Cibali Salonu’nda 25 Eylül’de gerçekleştirdiği Yönetim 2.0 Konferası’nda konuk konuşmacıların da katılımıyla

Özel Sektör 0 Yorum

Uber Sürücüleri İftar Da Buluştu…

Taşımacılık uygulaması UBER, sürücüleri için 15 Temmuz 2015 Çarşamba akşamı, Fatih Belediyesi Topkapı Dinlenme Tesisleri’nde bir iftar yemeği düzenledi.  Gecenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Operasyon Müdürü Austin Kim, Uber olarak

Özel Sektör 0 Yorum

BİTES, Yurtdışı Bir Simülatör Projesi İçin Görselleştirme İçerikleri Sağlayacak

BITES Savunma, Havacılık ve Uzay firması, AIRBUS Defence and Space tarafından geliştirilen bir Simülatör Projesi için 3 boyutlu görselleştirme içeriklerini ve görüntü üreteçlerini sağlayacak. BİTES, imzaladığı anlaşma gerçek zamanlı imge

Özel Sektör 0 Yorum

Hackerlar Yan Masanızda!

Expedia İçeriden Hacklendi!

Özel Sektör 0 Yorum

Profilo Ödeme Sistemlerine Red Dot Ödülü

Yenilikçi ve ileri teknoloji ürünleriyle, Türkiye’de 30 yıldır ödeme sistemlerinin öncüsü olan Profilo Ödeme Sistemleri’nin PC POS alanında dünya devi Posiflex ile yaptığı işbirliği sayesinde Türk mükelleflerle buluşturduğu cihazlar, art

Özel Sektör 0 Yorum

2014’ün En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Bilkom’un

Bilkom’un Bergama Belediyesi işbirliği ve PR Ajansı Mediaetik iletişim çalışmalarıyla hayata geçen projesi, “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk” ve “En İyi Teknoloji ve Telekomünikasyon Sektörü PR” kategorilerinde birincilik ödülünün sahibi

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.