Castrol EDGE İle Sanal Dünyada Gerçek Heyecan

Castrol EDGE İle Sanal Dünyada Gerçek Heyecan

Dünyanın lider ve öncü madeni yağ üreticilerinden Castrol’ün Titanium FST teknolojisi ile geliştirilmiş, şimdiye kadar ürettiği en güçlü motor yağı olan Castrol EDGE için ürün özelliklerini günlük yaşama yansıtan, sınırları zorlayan deneyimler serisine bir yenisini daha ekledi. “Titanyum Denemeleri” (Titanium Trials) kapsamında dünyada ilk kez gerçekleştirilen “Sanal Yarışçılar” (Virtual Racers) mücadelesinde, video oyunları teknolojisi gerçek dünyadaki sürüş becerileriyle birleşti ve dünyaca ünlü iki sürücü; Formula Drift profesyoneli Matt Powers ile usta İngiliz sürücü (daha önce Top Gear televizyon programındaki “The Stig” rolüyle tanınan) Ben Collins birbirleri ile yarıştı.

Her iki sürücünün de yeteneklerinin sınırlarını sonuna kadar zorladığı pistte genç sürücü Matt Powers ve son Bond filmi Spectre’da sürüş dublörü olarak rol alan Ben Collins, Los Angeles’ta sıra dışı bir yarış çıkardılar. Gerçek dünyada Castrol EDGE kullanan 2015 model V8 Ford Mustang araçlarla piste çıkan iki sürücü, iki farklı parkurda ayrı ayrı gerçek otomobilleri kullanırken, aslında teknoloji harikası Oculus Rift Kit 2 kasklarından gördükleri, düşen kayalar, asfalttan çıkan dumanlar ve tehlikeli virajlar içeren sanal bir pistte aynı anda yarıştılar. Video oyunları teknolojisini gerçek dünyadaki sürüş becerileriyle birleştiren ve dünyada bir ilk olan bu yarışta, Matt Powers ve Ben Collins otomobilleriyle pistte gerçek zamanlı olarak mücadele etti.

“Sanal Yarışçılar” mücadelesi, performansın sınırlarını zorlayanların yanında olmak için yaratıldı. Sanal yarışcılar, sürücü, otomobil ve motor yağını bir araya getiren zorlu bir meydan okuma serisi olan Castrol EDGE Titanyum Denemeleri’nin en son ayağı olarak dikkat çekiyor. Castrol’un teknolojik olarak en gelişmiş ve en güçlü motor yağı olan – Titanium FST™ teknolojisi ile geliştirilmiş Castrol EDGE’in gücüyle hayata geçirilen seri kapsamında daha önce gerçekleşen Titanyum “Karartma -Blackout” ve “Sanal Drift” deneyimleri dünya çapında 225 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

Direksiyon başındaki deneyimini anlatan Stig lakaplı Ben Collins şunları söyledi: “Kariyerim boyunca birçok sıradışı sürüş ve zor koşulla karşılaştım, ama bu kesinlikle çok farklıydı. En zor kısmı sanal gerçeklik dünyasına alışmak ve bu ortama gerçekten uyum sağlamaktı. Gaza sonuna kadar basarken mantık ve beynimle düşünmek yerine içgüdülerime güvenmek… Gördüklerimin gerçek olmadığını bilirken bunu yapmak kolay değil, ama biliyorsunuz ki o anda hızla giden gerçek bir otomobili kontrol ediyorsunuz. Castrol EDGE işini çok iyi yaptığı için motorun içinde o anda neler olup bittiğini dert etmeden otomobili kullanmak müthiş bir rahatlık”

Collins’in rakibi Matt Powers ise şunları söyledi: “Castrol EDGE sanal gerçeklik kaskımı yeniden giydiğim için çok mutluyum. Efsane sürücü Ben ile başka dünyaya ait bir parkurda birlikteymişiz gibi gerçek zamanlı yarışmak hayal gibi bir deneyimdi. Birinciliği son birkaç saniyede kaybetmiş olmaktan dolayı üzgünüm ama kesinlikle bir rövanş istiyorum!”

Sanal gerçeklikte yeni boyut!

“Sanal Yarışçılar” mücadelesinde kullanılan karmaşık sanal gerçeklik kodu Los Angeles’lı teknoloji uzmanları Adam Amaral ve Glenn Snyder tarafından 3 aylık bir sürede tasarlanıp geliştirildi. Kodu geliştiren ikili şunları söyledi:  “Bu projede en heyecan verici olan Castrol EDGE’in, büyük otomobil üreticilerinin sürücüsüz otomobiller için kullandıkları teknolojinin aynısını kullanıyor olmaları, bunu sanal dünyayla kaynaştırıp, hem bilgisayar oyunlarının hem de sürüşün sınırlarını zorlayan bir kavram yaratmak için yepyeni ve çığır açan bir boyut yaratmaları.. Bu canlı yarış teknolojisini geliştirirken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri anlık gecikme probleminin üstesinden gelmek ve yarışcıların takibi sırasında yeniden kalibrasyona gerek duyulmamasını sağlamaktı. Başardığımız şey sanal gerçeklik teknolojisinin şu an için gerçek hayata en yakın hali.”

YouTube’un teknoloji alanında içerik üreticilerinden Austin Evans ise “Sanal Yarışçılar projesi hakkında en etkileyici olan Castrol’ün bunu gerçekleştirmek için ortaya koyduğu gayretin büyüklüğüdür. Bu işi yapmanın en kolay yolu taklit etmek olurdu ama bunun yerine Castrol belki de oyun sektörünün geleceğini değiştirecek ve tamamen yeni bir sanal gerçeklik teknolojisi geliştirmeyi tercih etti” dedi.

Previous Geleceğin İş dünyası PwC Çözüm Ortaklığı Platformu'nda Ele Alınacak
Sonraki HSBC Türkiye, Bireysel İnternet Bankacılığını Yeniledi

Diğer Yazılar

Özel Sektör 0 Yorum

Vestel’e “En Başarılı İnsan Kaynakları Uygulaması” Kategorisinde Perakende Güneşi Ödülü

Vestel, Türkiye’nin lider perakendecisi olma vizyonu doğrultusunda hayata geçirdiği çalışmalarla yeni bir başarıya imza attı. Vestel, bayilere danışmanlık hizmeti sunan V-Asist projesiyle Türkiye’nin en büyük iş dünyası organizasyonlarından Perakende Günleri

Özel Sektör 0 Yorum

Henüz Gelecek İçin Hazır Durumda Değiliz

İster çalışıyor ya da fit kalmak için egzersiz yapalım; ister öğreniyor, oynuyor, internetten alışveriş yapıyor ya da TV seyredelim, etkileşim içinde olduğumuz her tür kurum ya da kuruluştan yeni dijital

Özel Sektör 0 Yorum

Asseco SEE İstikrarlı Şekilde Büyümeye Devam Ediyor

İlk iki çeyrek satış sonrası gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre artış göstererek, 52,7 milyon Avro’dan, 53,3 milyon Avro’ya yükseldi. En fazla büyüme oranı Bankacılık İş Birimi tarafından kaydedildi.

Özel Sektör 0 Yorum

Samsung, Anadolu’ya 17 Yeni Mağaza Kazandıracak

amsung Electronics; Anadolu’ya yayılma stratejisi doğrultusunda 15 milyon TL’lik bir yatırımla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 17 mağaza açma kararı aldı. Samsung, bu kapsamdaki ilk mağaza açılışısını ise 14 Nisan’da,

Özel Sektör 0 Yorum

Detaylar Kral, Test Kraliçe – Banner’ların Verimliliğini Etkileyen 3 Kriter

İlk tıklanabilen banner internette görüntülendiğinde 90’lı yıllar yaşanıyordu. Bunca zaman içerisinde yüzlerce yeni yöntemle reklam kampanyaları yapılmasına rağmen, “görüntüleme esaslı” reklam modeli, her zaman reklam verenlerin en fazla trafiğe sahip

Özel Sektör 0 Yorum

IBM, Bilişim Teknolojisi İle Güneş Enerjili Otomobilleri Daha Verimli Hale Getirecek

Orta Avustralya’da 3.000 kilometre mesafede yapılan Bridgestone World Solar Challenge Yarışı’nda Michigan Üniversitesi ekibinin güneş enerjisiyle çalışan otomobilinde IBM Araştırma Birimi tarafından geliştirilen güneş enerjisi tahmin teknolojisi kullanılıyor. Michigan Üniversitesi

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.