Çocuklara Yönelik Zorbalık Okulda Başlayıp Sosyal Medyada Devam Edebiliyor

Çocuklara Yönelik Zorbalık Okulda Başlayıp Sosyal Medyada Devam Edebiliyor

Zorbalık olgusu yeni bir olgu değil; birçok yetişkin çocukluklarında zorbalığa uğradıklarını hatırlayacaktır. ‘Geleneksel’ zorbalık okulun bahçesinde fiziksel ve sözlü tacizi içerirdi. Ancak artık İnternet kullanımının artması ve akıllı telefonlarla birlikte bu olgu, çocuk okuldan çıktıktan sonra bile son bulmuyor. Ne yazık ki çevrimiçinde siber zorbalık olarak devam ediyor.

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştiren bir anket, ebeveynlerin neredeyse dörtte birinin (yüzde 22) çocuklarının çevrimiçinde ne gördüğünü ve ne yaptığını kontrol edemeyeceğini düşündüğünü ve neredeyse yarısının (yüzde 48) çocuklarının siber zorbalıkla yüzleşmesinden endişelendiğini ortaya koymuş.

Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya ağlarının popülerliğinin artmasıyla birlikte çevrimdışı hayat çevrimiçi hayatla iç içe geçmiş bulunmakta. Bunun sonucu olarak zorbalık, çocuk oyun bahçesinden ayrıldıktan sonra bile peşini bırakmıyor. Zorbalık çevrimdışında, yani okulda başlayabilir ve sosyal medya üzerinden devam edebiliyor.

Çocuklara güvenlik tekniklerini öğretmenin yanı sıra teknolojinin sorumlu bir şekilde kullanılmasını öğretmek de önemli. Kaspersky Lab Güvenlik Araştırmacısı David Emm şu açıklamalarda bulunuyor: “Çocukların, aynı gerçek hayattaki iletişimde olduğu gibi çevrimiçinde diğer insanlarla etkileşim kurarken belirli bir ahlak anlayışı geliştirmesi gerekir. Bu onların daha fazla empati sahibi olmalarını sağlayacak ve siber suçlar ve siber zorbalığa bulaşma olasılığını azaltacaktır. Ayrıca erken yaşlardan itibaren bazı çevrimiçi etkinliklerle ilgilenmenin potansiyel tehlikelerini anlamaları da önemlidir.”

Siber zorbalık fiziksel şiddet içermiyor olsa da aşağıda açıklandığı üzere klasik zorbalıktan daha şiddetli olduğunu gösteren örnekler bulunuyor:

İsimsizdir. Siber zorbalık anonim çevrimiçi ayarlarda isimsiz kalabildiğinden zorbaların kimliklerini belirlemek ve sonuç olarak kimin sorumlu olduğunu kanıtlamak zordur. Bu durum ayrıca zorbaların verdikleri hasarla daha az bağlantılı olmalarına ve zorbalığı daha da ileri götürmelerine yol açabilir.

Kaçması zordur. Günümüzde birçok insan İnternet bağlantısına sahiptir ve teorik olarak çevrimiçinde depolanan küçük düşürücü olabilecek bilgilerin tümüne herkes erişim sağlayabilir.

Sürekli çevrimiçidir. Kurbanlar bilgisayarlar veya akıllı telefonlardan her zaman ve her yerden erişim sağlanabilir olduğundan siber zorbalıktan kaçması zordur.

Yüz yüze etkileşimden daha saldırgandır. Zorbalar ve kurbanları birbirlerini göremez. Dolayısıyla karşısındakinin yüz ifadelerini, jest, mimik ve davranışlarını da göremez. Zorbalar verdikleri zarardan uzaktadırlar ve bu nedenle diğerlerinin duyguları ve görüşleri hakkında daha düşüncesiz olurlar.

Günümüzde önemli bir sorun da ebeveynlerin çocuklarının maruz kaldığı siber zorbalığı nadiren fark etmeleri ve çocukların bu konuda konuşmaya isteksiz olması. Günümüzün toplumunda zorbalık, nedenleri ve taktikleri hakkında daha fazla bilgi edindikçe zorbalığı önlememiz kolaylaşacak.

Siber zorbalık hakkında daha fazla bilgi ve nasıl mücadele edilmesi gerektiğiyle ilgili tavsiyeleri Kaspersky Lab’ın eğitim portalında bulabilirsiniz: kids.kaspersky.com/cyberbullying. Bu web sitesi zorbalık ve konuyla ilgili eğitim modelleri hakkında faydalı bilgiler içerir.

 

 

Previous Elektronik Para Kuruluşları Kanunu 27 Haziran’da Yürürlüğe Giriyor
Sonraki Yapı Kredi Çalışanları, Bilişim Sektörü Temsilcileriyle Buluştu

Diğer Yazılar

Yazılım 0 Yorum

Battlehack’in Türkiye Temsilcisi ‘Lords Of Kebap’ Kaliforniya’da Yarışıyor

Geliştiricilerin yetenekleriyle 100.000 dolarlık büyük ödül için mücadele ettikleri BattleHack’in finali 15-16 Kasım tarihlerinde San Jose, Kaliforniya’da gerçekleşiyor. Silikon Vadisi’nde PayPal’ın genel merkezinde gerçekleşen BattleHack finaline doğru geri sayım başladı.

Yazılım 0 Yorum

Akıllı Saatler De Artık Kaspersky Korumasında

Kaspersky Lab, Kaspersky Internet Security for Android’in gelişmiş performans hızı ve koruma kalitesine ek olarak korumayı Android Wear cihazları üzerinden yönetmek için bir seçenek de içeren yeni bir sürümünü tanıtıyor.

Yazılım 0 Yorum

Sony Medya Prodüksiyon Yazılımını IBC’de Görücüye Çikardı

Sony Creative Software, yükseltilmiş Catalyst Production Suite yazılımını Amsterdam’da düzenlenen 2015 IBC fuarında görücüye çıkardı. Catalyst Prepare ve Catalyst Edit yazılımlarını bünyesinde bulunduran Catalyst Production Suite, tanıtıldığı günden bu yana

Yazılım 0 Yorum

Nexum’dan Eğlenceli Facebook Uygulaması: Çek Bi Kafa

Popüler kültürün bir parçası olmak artık herkesin parmaklarının ucunda.  Nexum’un hazırladığı eğlenceli Facebook uygulaması ile isteyen herkes Game of Thrones karakteri, Hababam Sınıfı’nın bir parçası ya da Kim Kardashian olabiliyor.

Yazılım 0 Yorum

Steam’den Yüksek Bütçeli Oyunlara Yüzde 75’e Varan İndirimler

VALVE ve UOL BoaCompra iş birliği ile Türkiye’deki oyuncular, 18 Aralık 2014 –  2 Ocak 2015 tarihleri arasında yüksek bütçeli oyunlara yüzde 75’e varan indirimlerle sahip olabilecekler. Turkcell, Vodafone ve

Yazılım 0 Yorum

Wargaming Türkiye Topluluk Takımı Antalya’daydı!

Wargaming Türkiye Topluluk Takımı 11-12 Ekim tarihlerinde Antalya’daydı. Türkiye Topluluk Yöneticisi Ishtara ve Türkiye Topluluk Koordinatörü vuque’nun katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, oyuncular Antalya’da dolu dolu ve keyifli bir hafta sonu geçirdiler.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.