Çocuklara Yönelik Zorbalık Okulda Başlayıp Sosyal Medyada Devam Edebiliyor

Çocuklara Yönelik Zorbalık Okulda Başlayıp Sosyal Medyada Devam Edebiliyor

Zorbalık olgusu yeni bir olgu değil; birçok yetişkin çocukluklarında zorbalığa uğradıklarını hatırlayacaktır. ‘Geleneksel’ zorbalık okulun bahçesinde fiziksel ve sözlü tacizi içerirdi. Ancak artık İnternet kullanımının artması ve akıllı telefonlarla birlikte bu olgu, çocuk okuldan çıktıktan sonra bile son bulmuyor. Ne yazık ki çevrimiçinde siber zorbalık olarak devam ediyor.

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştiren bir anket, ebeveynlerin neredeyse dörtte birinin (yüzde 22) çocuklarının çevrimiçinde ne gördüğünü ve ne yaptığını kontrol edemeyeceğini düşündüğünü ve neredeyse yarısının (yüzde 48) çocuklarının siber zorbalıkla yüzleşmesinden endişelendiğini ortaya koymuş.

Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya ağlarının popülerliğinin artmasıyla birlikte çevrimdışı hayat çevrimiçi hayatla iç içe geçmiş bulunmakta. Bunun sonucu olarak zorbalık, çocuk oyun bahçesinden ayrıldıktan sonra bile peşini bırakmıyor. Zorbalık çevrimdışında, yani okulda başlayabilir ve sosyal medya üzerinden devam edebiliyor.

Çocuklara güvenlik tekniklerini öğretmenin yanı sıra teknolojinin sorumlu bir şekilde kullanılmasını öğretmek de önemli. Kaspersky Lab Güvenlik Araştırmacısı David Emm şu açıklamalarda bulunuyor: “Çocukların, aynı gerçek hayattaki iletişimde olduğu gibi çevrimiçinde diğer insanlarla etkileşim kurarken belirli bir ahlak anlayışı geliştirmesi gerekir. Bu onların daha fazla empati sahibi olmalarını sağlayacak ve siber suçlar ve siber zorbalığa bulaşma olasılığını azaltacaktır. Ayrıca erken yaşlardan itibaren bazı çevrimiçi etkinliklerle ilgilenmenin potansiyel tehlikelerini anlamaları da önemlidir.”

Siber zorbalık fiziksel şiddet içermiyor olsa da aşağıda açıklandığı üzere klasik zorbalıktan daha şiddetli olduğunu gösteren örnekler bulunuyor:

İsimsizdir. Siber zorbalık anonim çevrimiçi ayarlarda isimsiz kalabildiğinden zorbaların kimliklerini belirlemek ve sonuç olarak kimin sorumlu olduğunu kanıtlamak zordur. Bu durum ayrıca zorbaların verdikleri hasarla daha az bağlantılı olmalarına ve zorbalığı daha da ileri götürmelerine yol açabilir.

Kaçması zordur. Günümüzde birçok insan İnternet bağlantısına sahiptir ve teorik olarak çevrimiçinde depolanan küçük düşürücü olabilecek bilgilerin tümüne herkes erişim sağlayabilir.

Sürekli çevrimiçidir. Kurbanlar bilgisayarlar veya akıllı telefonlardan her zaman ve her yerden erişim sağlanabilir olduğundan siber zorbalıktan kaçması zordur.

Yüz yüze etkileşimden daha saldırgandır. Zorbalar ve kurbanları birbirlerini göremez. Dolayısıyla karşısındakinin yüz ifadelerini, jest, mimik ve davranışlarını da göremez. Zorbalar verdikleri zarardan uzaktadırlar ve bu nedenle diğerlerinin duyguları ve görüşleri hakkında daha düşüncesiz olurlar.

Günümüzde önemli bir sorun da ebeveynlerin çocuklarının maruz kaldığı siber zorbalığı nadiren fark etmeleri ve çocukların bu konuda konuşmaya isteksiz olması. Günümüzün toplumunda zorbalık, nedenleri ve taktikleri hakkında daha fazla bilgi edindikçe zorbalığı önlememiz kolaylaşacak.

Siber zorbalık hakkında daha fazla bilgi ve nasıl mücadele edilmesi gerektiğiyle ilgili tavsiyeleri Kaspersky Lab’ın eğitim portalında bulabilirsiniz: kids.kaspersky.com/cyberbullying. Bu web sitesi zorbalık ve konuyla ilgili eğitim modelleri hakkında faydalı bilgiler içerir.

 

 

Previous Elektronik Para Kuruluşları Kanunu 27 Haziran’da Yürürlüğe Giriyor
Sonraki Yapı Kredi Çalışanları, Bilişim Sektörü Temsilcileriyle Buluştu

Diğer Yazılar

Yazılım 0 Yorum

e-Postayla gelen sahte sipariş sayfalarıyla kredi kartı bilgileri çalınıyor

Siber korsanların henüz piyasada olmayan ürünlerle ilgili e-postaların içinde gönderdikleri sahte sipariş sayfaları tehlike saçıyor. Trend Micro, bayram alışverişlerinde güvenli ve bilinen çevrimiçi alışveriş sitelerinin kullanılmasını öneriyor. Trend Micro, merakla

Yazılım 0 Yorum

Kiabi, Software AG İle Hazır Giyim Modasını Kökten Değiştiriyor

Software AG’nin Dijital Dönüşüm Platformu, Kiabi’nin çapraz kanal stratejisine ivme kazandırıyor. Yerleşik, bulut ve hibrit altyapı kurulum seçenekleriyle desteklenen API Yönetimi’ni kamuoyuna duyuran Software AG, bu yılın İnovasyon Ödülü’nü Kiabi’ye

Yazılım 0 Yorum

ZyXEL, UTM Firewall Ürün Serisi İle Ağ Güvenliğini Artırıyor  

ZyXEL, optimum ağ performansı sunarken bir yandan da derinlemesine ve sofistike bir malware koruması ve sosyal ağ kontrolü sağlayan yüksek performanslı yeni nesil Firewall ailesinin en yeni üyeleri USG (Tümleşik

Yazılım 0 Yorum

Doğtaş Mobilya Kaspersky Lab Tarafından Korunuyor

Kaspersky Lab, Türkiye’nin en köklü mobilya markası Doğtaş Mobilya’nın kurumsal ağını korumak için Kaspersky Lab’in BT güvenlik çözümlerini seçtiğini duyurdu. İmzalanan üç yıllık sözleşmenin sonucunda Türkiye’nin en başarılı şirketlerinden birinin

Yazılım 0 Yorum

Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu Ön Siparişe Açılıyor!

PlayStation’ın en sevilen serilerinden Uncharted’ın heyecanla beklenen en yeni oyunu Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu’nun ön satışları, 229 TL’lik fiyatla 29 Şubat 2016 tarihinden itibaren başladı. Sony Center, D&R, Teknosa,

Yazılım 0 Yorum

ICQ Yeni Özellikleriyle Geri Döndü

Türkiye’de İnternet kullanımının yaygınlaşmasında büyük katkı sahibi olan ICQ, uzun yıllardan sonra tamamen Türkçe olan yeni mobil uygulamasıyla aramıza döndü. Hali hazırda kullanımda olan mobil anlık mesajlaşma uygulamaları sadece belli

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.