e-İhracatın Yaygınlaştırılması Seferberliği Başlıyor
31/10/2014 1228 Views

e-İhracatın Yaygınlaştırılması Seferberliği Başlıyor

Ödeme sistemleri sektörünün ve e-ticaretin lider ismi PayPal’ın desteğiyle Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından yapılan ‘Türkiye’de E-ihracat: Fırsatlar ve Sorunlar’ araştırması, Türkiye’nin e-ihracat alanındaki potansiyelini her yönüyle ortaya koyuyor.

Araştırmanın çarpıcı sonuçları ile PayPal’ın Türkiye’deki girişimcilerin e-ihracata katılımlarını artırma hedefiyle başlattığı Ben Kazanıyorum, Türkiye Kazanıyor’ kampanyası, PayPal Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi CEO’su Rupert Keeley, TEPAV Direktörler Kurulu Üyesi Durmuş Yılmaz ile PayPal Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Direktörü Kıvanç Onan’ın katılımıyla İstanbul Four Seasons Bosphorus Hotel’de düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

Uzakları yakın kılıyor

Sınır ötesi e-ticaretin küresel trend olduğu saptamasının yapıldığı raporda, ihracatta boyut ve tecrübe faktörlerinin öneminin azalmasının ve uzak pazarlara erişimin kolaylaşmasının şirketler, girişimciler ve hatta her bir hane açısından sınır ötesi e-ticaretin en önemli avantajları olduğuna işaret ediliyor.

PayPal Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi CEO’su Rupert Keeley şöyle konuştu: “eBay’in hazırladığı ‘Ticaret 3.0: Türkiye’nin Küçük Ölçekli İşletmelerini Küresele Taşımak’ raporuna göre, Türkiye’de PayPal ile ödeme alarak eBay üzerinden yurtdışına satış yapan binlerce şirketin yüzde 84’ü yurtdışına satış gerçekleştiriyor. Türkiye’de geleneksel yollarla ihracat yapan firmalar ortalama üç ülkeye ürün satarken, e-ihracat yapan firmalar ortalama 34 ülkeye erişebiliyor. Son bir yılda eBay üzerinden ihracata başlayan şirketler, e-ihracatın yüzde 26’sını ve PayPal ödemelerinin yüzde 33’ünü gerçekleştiriyor.”

Yeni başlayanlara fırsat eşitliği

Keeley, sözlerini “Türkiye bir e-ticaret üssü olmak adına gerek bölgedeki pozisyonu, gerek mal çeşitliliği açısından oldukça önemli bir konuma sahip. Biz PayPal olarak Türkiye’de ciddi bir büyüme potansiyeli görüyoruz. Türkiye, en hızlı büyüme kaydeden e-ticaret pazarlarından biri. Ancak ülkenin dinamik özellikleri, üretimi ve altyapısı düşünüldüğünde sınır ötesi online satış rakamlarının henüz arzu edilen seviyede olmadığını düşünüyoruz. Özellikle KOBİ’lerin ve bireysel girişimcilerin desteklenmesiyle Türkiye bir e-ihracat üssü haline gelebilir. PayPal olarak buna destek olmak için buradayız” diye sürdürdü.

TEPAV raporunda, internet kullanımındaki artış, girişimcilik ruhu, uygun politikaların bulunması gibi konuların e-ihracat potansiyelini geliştirdiği belirtilirken, uluslararası online ticaretin artmasının Türkiye’nin ihracat yapısındaki zayıflıkları aşması ve daralan ihracat menzilinin genişletilmesi için büyük bir fırsat olduğuna işaret ediliyor. Ayrıca yurtdışına elektronik ticaretin, 500 milyar dolar olarak belirlenen 2023 ihracat hedefinin tutturulmasında oynayacağı role odaklanan çalışma, e-ihracatın yerel şirketlerin büyümelerine de katkı sağlayacağına dikkat çekiyor.

TEPAV Direktörler Kurulu Üyesi Durmuş Yılmaz şunları kaydetti: “Son 10 senede Türkiye’nin yüksek ihracat performansının temelinde büyük ve eski firmaların, eski ürünleri eski pazarlara satması yatmaktadır. Türkiye’nin benzer ülkelere göre zaten dar olan ihracat menzili son 10 yılda daralmaya devam etmiştir. Katma değeri ve teknoloji seviyesi yüksek ürünlerin ihracatı düşük seyretmektedir. E-ihracat, bu sorunları çözmek için tutulacak yollardan biridir. Ancak yasal ve fiziki altyapı, ödeme sistemleri, gümrük mevzuatı ve lojistik sistemlerinin şirketten tüketiciye değil, şirketten şirkete ihracata yönelik düzenlenmiş olması, sorunları beraberinde getiriyor. E-ihracatın sürdürülebilir bir büyüme sergileyebilmesi için önündeki engelleri kaldırmaya niyetli bir devlet iradesi ve kamu ile özel sektör arasındaki diyalog kanallarının açık tutulması gerekmektedir. TEPAV olarak bu konudaki diyaloğu güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

Sınır Ötesi Online Ticaret Seferberliği

PayPal’ın bugünkü toplantıda duyurulan ’Ben Kazanıyorum, Türkiye Kazanıyor’ kampanyası ise, yurtdışına online satış yapan binlerce başarılı Türk şirketine ve girişimciye yenilerinin de katılması hedefiyle başlatıldı. Kampanyanın ana fikri, girişimcilerin yurtdışına ürün ve hizmet satarak hem kendilerinin kazanması hem de ihracat yoluyla Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaları.

PayPal Türkiye, Avrupa ve Kuzey Afrika Bölgesi Direktörü Kıvanç Onan şu bilgileri paylaştı: “Mayıs 2014 itibarıyla ilk kez Türkiye’den satıcıların yurtdışına sattıkları malların bedeli, Türkiye’den alıcıların yurtdışından aldıkları ürünlerin bedelini geçti. Yani PayPal ekosistemi içerisinde, Türkiye cari açık değil cari fazla vermektedir. Yılsonuna geldiğimizde ise bu fazlanın yüzde 20 civarında olmasını bekliyoruz. Türkiye’den yurtdışına online ürün satışının günümüzde 250-300 milyon dolar seviyelerinde olduğunu tahmin ediyoruz. Türkiye bu alanda ciddi bir potansiyele sahip ve bu rakamın önümüzdeki birkaç yıl içinde 2-3 milyar dolara çıkabilmesi mümkün. Bu nedenle de PayPal olarak, kurumsal küçük ve orta ölçekli firmalar ile bireysel girişimcileri ve hatta hane halklarını e-ihracata dahil etme hedefiyle bir seferberlik başlatıyoruz.”

PayPal bu amaçla, girişimcilere e-ihracata başlamanın yollarının gösterildiği ve sınır ötesi e-ticaretle ilgili pek çok ipucu ile içeriğin paylaşıldığı www.benkazaniyorumturkiyekazaniyor.com portalını hayata geçirdi. Ayrıca, e-ihracat yapmayı planlayan şirketlerin hedefledikleri ülkelerde güvenilir iş ortakları bulabilmelerini sağlayacak içerik ve bu pazarlardaki uygulamalara dair bilgiler de portalda sunuluyor.

Söz konusu kampanyanın bir diğer ayağını ise, e-ticaretin Türkiye’de bilinirliğini artırmak amacıyla kurulan eğitim firması EticaretSEM işbirliğiyle gerçekleştirilecek e-ihracat eğitimleri oluşturuyor. İşbirliği kapsamında PayPal ekibi tüm Anadolu’yu şehir şehir gezerek girişimcilerle bir araya gelecek, onlara e-ihracat konusunda rehberlik edecek.

‘Türkiye’de E-ihracat: Fırsatlar ve Sorunlar’ Raporundan Bulgular:

-G-20 ülkelerini kapsayan ve Avustralya’nın ilk sırada bulunduğu ‘E-ihracata Hazırlık Endeksi’nde Türkiye, e-ticarete yönelik düzenleyici çerçeve, yasal ve fiziki altyapıdaki zayıflıklar gibi nedenlerden dolayı listenin 15inci sırasında bulunuyor.

-E-ihracatın gelişmesi hem Türkiye’nin internet ekonomisine hem de ihracatına önemli katkı sağlayabilir.

-Türkiye’nin ilk 10 e-ihracat pazarının ağırlıklandırılmış ortalama mesafesi, 4 bin 308 kilometre. Bu rakam, geleneksel ihracat menzilinin üstünde yüzde 65’lik bir artış teşkil ediyor.

-E-ihracata konu olan ürünlerin katma değerinin, elektronik ve otomotiv parçaları gibi geleneksel ihracat ürünlerine göre daha yüksek olduğu görülüyor.

-Türkiye ekonomisi e-ihracat sayesinde yüzde 38’lik bir oranla, dünya ortalamasının üzerinde büyüyebilir.

-E-ihracat yapan firmaların en küçük yüzde 10’luk kesiminin ortalama pazar sayısı 23 iken, en büyük yüzde 10’da bu sayı 45 olarak ölçülüyor.

-Üreticiler açısından bakıldığında ise ihracatta boyut ve tecrübe faktörlerinin öneminin azalması ve uzak pazarlara erişimin kolaylaşması, sınır ötesi e-ticaretin en önemli avantajlarını oluşturuyor.

 

Previous En Yaratıcı tweeti Atan Fenercell’liler Barcelona’ya Gidiyor
Sonraki Lenovo, Google Ve Motorola Güçlerini Birleştirdi; Dünya’nın 3. Akıllı Telefon Üreticisi Doğdu

Diğer Yazılar

Etkinlik

10 Bin Kadın Girişimci Oluyor

Kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki varlıklarını artırmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (HBÖGM), Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliğiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte

Genel

Gazeteciler Olayları Sanal Gerçeklikle Takip Edecek

AMD gelecek nesil gazeteciliğe güç katacak yeni bir sanal gerçeklik (VR) deneyim kanalı için Associated Press (AP) ile işbirliği gerçekleştirdiğini duyurdu. Ortaklık kapsamında AP, AMD Radeon grafik teknolojilerini kullanarak haberleri

Öne Çıkarılmış

CeBIT Bilişim Eurasia Bilişim Dünyasını Buluşturmaya Hazırlanıyor

Avrasya’nın bir numaralı Bilişim, Teknoloji ve İletişim Platformu CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Global Conferences Bilişim Dünyasını bir kez daha buluşturmaya hazırlanıyor. CeBIT Bilişim Eurasia 11-14 Eylül 2014 tarihleri arasında sektörün tüm

Kamu

Elektronik Haberleşme Sektörüne Uluslararası Standartlarda Düzenleme Ve Denetleme Geliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) 5 Ocak 2015 tarihinden itibaren Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)  Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Yazılım Teknolojileri Araştırma

Öne Çıkarılmış

Cacharel, Facebook Takipçilerini Keşfe Çıkarıyor

Gezgin ve özgür ruhlu erkeklerin markası Cacharel’in kullanıcılarını bambaşka bir keşfe çıkaracağı ödüllü soru yarışması sosyal medya üzerinden başlıyor.  10 gün sürecek yarışmada takipçiler iki kenti adım adım keşfederken Cacharel’den

Öne Çıkarılmış

“Bilişim Mucitleri” Projesi, Türkiye’deki Mobil Yazılım İstihdamını Arttıracak

İnovasyonun öncüsü Samsung Electronics ve Habitat, Türkiye’de mobil yazılımın gelişimi amacıyla başlatılan “Bilişim Mucitleri” Projesi’ne destek oluyor. Proje kapsamında Ankara, Antalya, Aydın, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya ve