Eczacıbaşı: Hedef Teknoloji Üreten Mobil Gençlik Olmalı

Eczacıbaşı: Hedef Teknoloji Üreten Mobil Gençlik Olmalı

Türkiye’nin ilk Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde başladı. Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği ve A.B.D.’de çocuklara beş yaşından itibaren kod yazma eğitimi verildiğine dikkat çekerek, “Biz de bu eğitime bir an önce başlamalıyız. Teknolojiyi tüketen değil, üreten e- ve m (mobil)- gençlik hedefimiz olmalı” dedi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Nusrat oyununun lansmanının yapıldığı zirve “Teknolojiye Doğan Çocuklar” mottosuyla, çocukların ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan öteye geçmesi, ‘üretici’ olmayı öğrenmesi ve ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi amacıyla düzenleniyor. Zirve 24 Mayıs Pazar günü de devam ediyor.

 Eğitim sistemi tepeden tırnağa değişmeli

Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi açılış oturumunda konuşan Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, bilgi toplumu niteliği kazanmış ülkelerde eğitim sisteminin değişmeye başladığını ve bilgi tüketiciliğinden bilgi üreticiliğine geçildiğini ifade etti. Eczacıbaşı, ”Şunu biliyoruz ki, eğitim sistemimiz, gençlerimizi veri temelli ekonomiyi anlayıp yönetecek becerilerle donatamazsa, Türkiye’nin ekonomik büyümesi ve hele sosyal kalkınması tehlikeye girecek. Bu tehlikeyi gidermek için öğrencinin, çağdaş bilimsel düşünceyi temel ölçüt olarak alan bir insan olarak yetişmesini sağlayacak bir eğitim sistemi istiyoruz. Teknolojiyi tüketen değil, üreten e- ve hatta m- gençlik hedef olmalı. Erken yaşta kod yazımı ile eğitim sistemimizde tepeden tırnağa reform şart. Türkiye’nin doğal kaynağı, sadece sosyal sermayesidir. Gençlerimizi çağdaş küresel değer ve bilgiyle donanmış olarak eğitirsek, bu sosyal sermaye Türkiye’yi şahlandırır” dedi.

 Nusrat’ın lansmanı yapıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Huzeyfe Yılmaz, günümüzde herkesin bilgiye ulaşabilmesinin mümkün olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Eğitim anlamında donanımlı olmanın önemine dikkat çeken Yılmaz, “Bize düşen görev; teknolojinin ülke ve bireyler için kullanılmasını sağlamak. Bakanlık olarak tarihimizi ele alan önemli projeler geliştiriyoruz. Nusrat burada öne çıkıyor. Zaferin ruhunu, 100’üncü yılında siz gençlere ulaştırmak için bu oyunu geliştirdik, bu zirvede de onu kullanıma açtık” dedi.

Tekonoloji anlama yaşı küçülmeli

“Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi” etkinliği kapsamında, ‘Download Toplumundan Upload Toplumuna’ isimli çalışması ile yer alan Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Selçuk Özdemir, bilişim ve teknoloji eğitiminin küçük yaşlarda verilmesini, teknolojiyi anlama bilincinin küçük yaşlarda kazandırılması gerektiğini ifade etti. Teknolojik ürünlerin yapısı gereği, artık bebeklerin bile kullanımına uygun olduğunu ve teknolojik aletlerin kullanım yaşının düşmesinin doğal olduğunu söyleyen Selçuk Özdemir, artık teknolojiyi kullanan ve tüketen değil üreten ve pazarlayan bir toplum olmamız gerektiğinin altını çizdi. Özdemir, çocukların “doğru” ve “dengeli” kullanmaları kaydıyla dönemin teknolojileri ile mümkün olan en erken yaşlarda tanışmalarında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Böylesine bir kullanım, çocukların erken yaşlarda bilgisayar ve türevi cihazların, eğlence ve iletişimin yanında “değer yaratma” ve “problem çözme” amaçlı kullanımını da fark etmelerine yardımcı olacaktır” dedi.

Teknolojiye Doğan Çocuklar

Katılımcıların web sitesi üzerinden online kayıt oluşturarak ücretsiz katılım sağlayabilecekleri Çocuklar için Bilişim Zirvesi; eğitim, güvenlik, teknoloji, sağlık, gelecek, sanat ve eğlence ana kategorilerinde de uzman konuşmacıların katılımları ile ailelere yeni bir bakış açısı sunuyor. Kapıları herkese açık olan etkinliğe katılım için www.bzcocuk.com adresinde bulunan “Online Kayıt” formu doldurularak ücretsiz giriş hakkı sağlanabilecek.

 

Previous “Türkiye’nin Marka Yüzü” Vestel City
Sonraki Tüketicilere, Telekomünikasyon Hizmet Sözleşmesinde “İptal” Kolaylığı

Diğer Yazılar

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

On-Line İtibarınızı Karalatmayın!

  Arzu Kılıç-Günümüzde artan İnternet kullanımıyla kurum, şirket ve kişiler için on-line itibar yönetimi zorunlu hale geldi. “On-line itibar yönetimi”ni,  “dijital PR yönetimi” diye de adlandırabiliriz aslında. On-line itibar yönetimi,

Özel Sektör 0 Yorum

Suriyeliler Yeni Hayatlarına Turkcell’le Uyum Sağlıyor

Her yıl Davos’ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısının bu yılki teması “Duyarlı ve Sorumlu Liderlik” oldu.

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Bilim Kurgu Filmlerindeki Teknolojiler Geleceğin Savaşlarını Belirleyecek

Kendini onaran zırhlar, hızlı yara tedavileri, sürate göre şekil alan kanatlar, hipersonik uçuşlar, arızayı tespit eden gözlükler… Bilim kurgu filmlerinin bir parçasıymış gibi duran bu teknolojiler yakın zamandaki savaşların ve

Genel 0 Yorum

Yerli Yarış Otomobili VOLKICAR’la Düzenlenen Yarış Sonuçlandı

Yerli yarış otomobili VOLKICAR’la düzenlenen, Türkiye’nin amatörlere yönelik en başarılı yarışı V2 Challenge, Körfez Pisti’nde başladı. 17 pilotun start aldığı yarışı Ali Yıldırım kazandı. İkinci Serhan Kayalar, üçüncü ise Aydıncan

Yazılım 0 Yorum

Geleceğin Yazılımcıları GTÜ’de Yetişecek

Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri ARGE Merkezi tarafından, GTÜ Bilgisayar Mühendisliği Binasında bulunan ‘Genel Bilgisayar Laboratuvarı yenilendi.

Genel 0 Yorum

Panik Buton Acil Sağlık Asistanı Hayat Kurtarıyor

Özellikle yetişkin bireylerde zamanında müdahale edilmediğinde yaşamsal tehlikeye neden olabilen rahatsızlıklara çözüm olması için Medline Panik Buton Acil Sağlık Asistanı’nı geliştirdi. Yaşlılarda sıklıkla görülen kalp, tansiyon gibi rahatsızlıklarda zamanında müdahalenin

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.