Geleceğin Ekonomisine Finansçı Desteği

Geleceğin Ekonomisine Finansçı Desteği

Finansbank’ın sağlıklı bir girişimcilik eko sisteminin kurulmasını desteklemek amacıyla düzenlediği 3’üncü Geleceğin Patronları Yarışması’nda kazanan isim belli oldu. 850 proje arasından sıyrılan 10 fikrin kıyasıya mücadele ettiği yarışmada, birinciliği geliştirdikleri 3D ZaxeDiscover cihazı ile Zaxe 3D Baskı Teknolojileri ekibi kazandı. Ekip, 50 bin TL’lik ödülünü Finansbank Kristal Kule’de düzenlenen törenle Genel Müdür Temel Güzeloğlu’ndan aldı.

Girişimcilik ve melek yatırımcılar dünyasının dört gözle beklenen yarışması Geleceğin Patronları’nda final heyecanı 11 Kasım günü yaşandı.

Koç Üniversitesi Yönetici Geliştirme Programları tarafından verilen “Geleceğin Patronları Akademisi Eğitimi”ni tamamlayarak son elemeden geçen 10 projenin sahibi, saat 15.00 itibariyle Finansbank Kristal Kule’de jürinin karşısına geçti ve birbirinden değerli isimleri ikna etmek için sırayla ter döktü.

Bu sene EuropeanFundForSoutheast Europe (EFSE) katkısı ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmada sunumlar, jürinin yanı sıra çok sayıda melek yatırımcı ve ‘melek yatırımcı adayı’ Finansbank müşterisi tarafından da ilgiyle takip edildi.

Yarışmada birinci olan girişimin yanı sıra finalist tüm girişimciler 50.000 TL sıfır faizli kredi desteği ve Moroğlu Arseven Avukatlık Ortaklığı’ndan hukuk danışmanlığı desteği kazandılar.

Daha fazla proje için daha fazla melek yatırımcı

Finansbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, törenin açılış konuşmasında sürdürülebilir bir ekonomi için sağlıklı bir girişimcilik eko sisteminin şart olduğunu belirtti ve buna destek olmak için Geleceğin Patronları’nı düzenlediklerini ifade etti. “Temennimiz bu yarışa katılan tüm arkadaşlarımızın kendi işlerini kurup, fikirlerini başarıya ulaştırmaları” diyen Karabiber, bu aşamada melek yatırımcıların büyük rol oynadığını ifade etti. Melek yatırımcılığa ilişkin Türkiye ve dünya rakamlarını da paylaşan Karabiber, “ABD’de bugüne kadar 300 binin üzerinde melek yatırımcı ile yaklaşık 23 milyar dolarlık yatırım yapılmış; Avrupa’da 70 bin ile 5 milyar; Türkiye’de ise 300 lisanslı melek yatırımcı ile 2.8 milyon dolar… Temennimiz bu rakamların daha da büyümesi ve seneye bu salonda daha fazla melek yatırımcıyı ağırlamak” dedi.

Yenilikçiliğe yatırım yapmamız lazım

onedio.com kurucusu Kaan Kayabalı ve Gazeteci Serdar Kuzuloğlu’nunda birer konuşma yaptığı törende, ödüle hak kazanan isim Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu tarafından açıklandı. Ödül takdiminden önce bir konuşma yapan Güzeloğlu, Türkiye’nin hedeflediği büyümeyi gerçekleştirmek için katma değerli üretim yapması gerektiğini belirtti ve şunları söyledi: “Bunun için de yeni şeyler üretmemiz lazım. Geçen sene dünyada 300 bin patent tescil edilmiş. 150 bin tanesi Amerika’da. Türkiye rakamı ise 103. Bu tabii ki her şey değil. Ama yeni şeyler üretme kapasitenizi gösteriyor. Bu rakamın artmasını istiyoruz.Eğer ülke olarak ilerlemek istiyorsak yenilikçiliğe, katma değerli üretime yatırım yapmamız gerekiyor.”

Finansbank’ın inovatif fikirleri destekleme amacıyla Geleceğin Patronları yarışmasını düzenlediğini belirten Güzeloğlu, “Finansbank’ın en önemli değerleri liderlik ve yaratıcılık. Bununla beraber banka olarak küçük işletmeler ve girişimler ile ciddi bir bağımız var. Bu nedenle bu alanda sorumluluk üstlenmemiz gerektiğini düşündük ve Geleceğin Patronları’nı düzenledik” dedi.

Güzeloğlu’nun açıkladığı karara göre yarışmada 3’üncülüğü Polizom, 2’inciliği Compay Ödeme Çözümleri kazanırken, Zaxe 3D Baskı Teknolojileri ise 1’inciliğe layık görüldü.

Tören, Güzeloğlu’nun birinciye ödülünü vermesi ve finalistler ile jüri üyelerinin toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

3D yazıcıda dünyaya rakip olacaklar!

Yarışmada birinci olan “Zaxe 3D Baskı Teknolojileri” projesi, 3D yazıcı alanında dünyaya rakip olmaya aday. Baki Gezgen, Can Geliş ve Serhat Özperçin tarafından geliştirilen ZaxeDiscover, dünya standartlarının üzerinde gelişmiş bir akıllı 3D yazıcı. Cihaz, endüstriyel seviyede kaliteli ve sorunsuz baskı alabildiğiniz, internete bağlı olarak çalışan ve çok basit kullanıcı arayüzü olan bir masaüstü 3 boyutlu yazıcı. Genel olarak eğitim kurumları, mimarlar, endüstriyel tasarımcılar, ar&ge merkezleri, maker merkezleri ve ev kullanımı amaçlı tasarlandı. Yazılımı ve donanım tasarımı Zaxe mühendisleri tarafından geliştirildi. Cihazın Türkçe ve İngilizce kullanım arayüzü mevcut.

Jüride kimler vardı?

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Berrak Kutsoy

Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Didem Altop

BIC AngelInvestorsŞirket Ortağı Ebru Gürses

3TS Capitals Türkiye Yatırım Müdürü Elbruz Yılmaz

CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa

Galata Business Angels Başkanı ve Mynet Kurucusu Emre Kurttepeli

Koç Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Ebru Tan

Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Başkanı Mehmet Buldurgan

Infomag Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan

Finansbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Şahinbaş

 

Previous Ağınız Nesnelerin İnternetine Hazır Mı?
Sonraki SpeedApp Mobil Uygulaması İle Güncel Medya Yanınızda

Diğer Yazılar

Özel Sektör 0 Yorum

Emarsys Türkiye, Ajans Dijital Kalem İle Anlaştı

Dünyanın önde gelen e-posta, sosyal ve mobil pazarlama çözüm sağlayıcılarından Avusturya merkezli Emarsys, Türkiye’deki halkla ilişkiler ajansını seçerek, Ajans Dijital Kalem ile çalışma kararı aldı. Dünya genelinde 120 ülkede aralarında

Özel Sektör 0 Yorum

Procat, İş Zekası İnovasyon Konferansı’na Katıldı

Çağrı Merkezi ve müşteri iletişim teknolojilerinde uzman olan Procat, İş Zekası İnovasyon Konferansı’na farklı sektörlerdeki kurumlara, tek ekranda operasyonel verilerini görselleştirerek zaman kazandıran, verilerin detayına inerek gidişatı ön görmelerini sağlayan,

Özel Sektör 0 Yorum

Oyuncu Projektörleri Üreten Acer, Türkiye’de Projektör Pazarındaki Liderliğini Koruyor

2015’in 4. çeyreğinde EMEA’da ve Türkiye’de de 2009’dan bu yana pazar liderliğini koruyan Acer, 2015 yılında yüzde17,8 pazar payıyla yine lider konumda. Acer 2015 yılında EMEA’da; Türkiye, Almanya, Güney Afrika

Özel Sektör 0 Yorum

Weber Shandwick, Yılının Global Ajansı’ Seçildi

Dünyanın önde gelen global halkla ilişkiler şirketlerinden biri olan Weber Shandwick, Holmes Report tarafından 2014 yılının ‘global ajansı’ seçildi. Holmes Report, Weber Shandwick’i onurlandırırken farklı coğrafyalardaki üstün başarılarına dikkat çekti.

Özel Sektör 0 Yorum

Nissan, Otomotiv Endüstrisinin İlk Tam Ölçekli Gelecek Nesil Araç Tasarımını Geliştirdi

Nissan Motor Co. Ltd.,Hewlett Packard Enterprise ve Siemens AG, otomotiv endüstrisinin ilk gelecek nesil araç tasarım altyapısını geliştirdiklerini duyurdu. Sanallaştırılmış masaüstü teknolojisini baz alan grafik işlemcisini kullanan sistem sayesinde, mühendisler

Özel Sektör 0 Yorum

Aktek Bilişim, Davutpaşa Teknopark’a Taşındı

Akkök Şirketler Grubu’nun bünyesinde yer alan Aktek Bilgi İletişim Teknolojisi, bundan böyle Ar-Ge faaliyetlerini arttırmak, sektörel yazılım ve çözümleri üretmek amacıyla merkez ofisini taşıdığı YTU Davutpaşa Teknopark Yerleşkesi’nde hizmet verecek.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.