Geleceğin Ekonomisine Finansçı Desteği

Geleceğin Ekonomisine Finansçı Desteği

Finansbank’ın sağlıklı bir girişimcilik eko sisteminin kurulmasını desteklemek amacıyla düzenlediği 3’üncü Geleceğin Patronları Yarışması’nda kazanan isim belli oldu. 850 proje arasından sıyrılan 10 fikrin kıyasıya mücadele ettiği yarışmada, birinciliği geliştirdikleri 3D ZaxeDiscover cihazı ile Zaxe 3D Baskı Teknolojileri ekibi kazandı. Ekip, 50 bin TL’lik ödülünü Finansbank Kristal Kule’de düzenlenen törenle Genel Müdür Temel Güzeloğlu’ndan aldı.

Girişimcilik ve melek yatırımcılar dünyasının dört gözle beklenen yarışması Geleceğin Patronları’nda final heyecanı 11 Kasım günü yaşandı.

Koç Üniversitesi Yönetici Geliştirme Programları tarafından verilen “Geleceğin Patronları Akademisi Eğitimi”ni tamamlayarak son elemeden geçen 10 projenin sahibi, saat 15.00 itibariyle Finansbank Kristal Kule’de jürinin karşısına geçti ve birbirinden değerli isimleri ikna etmek için sırayla ter döktü.

Bu sene EuropeanFundForSoutheast Europe (EFSE) katkısı ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmada sunumlar, jürinin yanı sıra çok sayıda melek yatırımcı ve ‘melek yatırımcı adayı’ Finansbank müşterisi tarafından da ilgiyle takip edildi.

Yarışmada birinci olan girişimin yanı sıra finalist tüm girişimciler 50.000 TL sıfır faizli kredi desteği ve Moroğlu Arseven Avukatlık Ortaklığı’ndan hukuk danışmanlığı desteği kazandılar.

Daha fazla proje için daha fazla melek yatırımcı

Finansbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, törenin açılış konuşmasında sürdürülebilir bir ekonomi için sağlıklı bir girişimcilik eko sisteminin şart olduğunu belirtti ve buna destek olmak için Geleceğin Patronları’nı düzenlediklerini ifade etti. “Temennimiz bu yarışa katılan tüm arkadaşlarımızın kendi işlerini kurup, fikirlerini başarıya ulaştırmaları” diyen Karabiber, bu aşamada melek yatırımcıların büyük rol oynadığını ifade etti. Melek yatırımcılığa ilişkin Türkiye ve dünya rakamlarını da paylaşan Karabiber, “ABD’de bugüne kadar 300 binin üzerinde melek yatırımcı ile yaklaşık 23 milyar dolarlık yatırım yapılmış; Avrupa’da 70 bin ile 5 milyar; Türkiye’de ise 300 lisanslı melek yatırımcı ile 2.8 milyon dolar… Temennimiz bu rakamların daha da büyümesi ve seneye bu salonda daha fazla melek yatırımcıyı ağırlamak” dedi.

Yenilikçiliğe yatırım yapmamız lazım

onedio.com kurucusu Kaan Kayabalı ve Gazeteci Serdar Kuzuloğlu’nunda birer konuşma yaptığı törende, ödüle hak kazanan isim Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu tarafından açıklandı. Ödül takdiminden önce bir konuşma yapan Güzeloğlu, Türkiye’nin hedeflediği büyümeyi gerçekleştirmek için katma değerli üretim yapması gerektiğini belirtti ve şunları söyledi: “Bunun için de yeni şeyler üretmemiz lazım. Geçen sene dünyada 300 bin patent tescil edilmiş. 150 bin tanesi Amerika’da. Türkiye rakamı ise 103. Bu tabii ki her şey değil. Ama yeni şeyler üretme kapasitenizi gösteriyor. Bu rakamın artmasını istiyoruz.Eğer ülke olarak ilerlemek istiyorsak yenilikçiliğe, katma değerli üretime yatırım yapmamız gerekiyor.”

Finansbank’ın inovatif fikirleri destekleme amacıyla Geleceğin Patronları yarışmasını düzenlediğini belirten Güzeloğlu, “Finansbank’ın en önemli değerleri liderlik ve yaratıcılık. Bununla beraber banka olarak küçük işletmeler ve girişimler ile ciddi bir bağımız var. Bu nedenle bu alanda sorumluluk üstlenmemiz gerektiğini düşündük ve Geleceğin Patronları’nı düzenledik” dedi.

Güzeloğlu’nun açıkladığı karara göre yarışmada 3’üncülüğü Polizom, 2’inciliği Compay Ödeme Çözümleri kazanırken, Zaxe 3D Baskı Teknolojileri ise 1’inciliğe layık görüldü.

Tören, Güzeloğlu’nun birinciye ödülünü vermesi ve finalistler ile jüri üyelerinin toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

3D yazıcıda dünyaya rakip olacaklar!

Yarışmada birinci olan “Zaxe 3D Baskı Teknolojileri” projesi, 3D yazıcı alanında dünyaya rakip olmaya aday. Baki Gezgen, Can Geliş ve Serhat Özperçin tarafından geliştirilen ZaxeDiscover, dünya standartlarının üzerinde gelişmiş bir akıllı 3D yazıcı. Cihaz, endüstriyel seviyede kaliteli ve sorunsuz baskı alabildiğiniz, internete bağlı olarak çalışan ve çok basit kullanıcı arayüzü olan bir masaüstü 3 boyutlu yazıcı. Genel olarak eğitim kurumları, mimarlar, endüstriyel tasarımcılar, ar&ge merkezleri, maker merkezleri ve ev kullanımı amaçlı tasarlandı. Yazılımı ve donanım tasarımı Zaxe mühendisleri tarafından geliştirildi. Cihazın Türkçe ve İngilizce kullanım arayüzü mevcut.

Jüride kimler vardı?

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Berrak Kutsoy

Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Didem Altop

BIC AngelInvestorsŞirket Ortağı Ebru Gürses

3TS Capitals Türkiye Yatırım Müdürü Elbruz Yılmaz

CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa

Galata Business Angels Başkanı ve Mynet Kurucusu Emre Kurttepeli

Koç Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Ebru Tan

Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Başkanı Mehmet Buldurgan

Infomag Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan

Finansbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Şahinbaş

 

Previous Ağınız Nesnelerin İnternetine Hazır Mı?
Sonraki SpeedApp Mobil Uygulaması İle Güncel Medya Yanınızda

Diğer Yazılar

DİJİTAL DÖNÜŞÜM 0 Yorum

KAMU-BİB 20 ve BİMY 25 EKİM AYINDA ELA QUALITY OTELDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

TBD Kamu–BİB’20 ve BİMY’25 Bütünleşik Etkinliği, Cumhurbaşkanlığı, Bağlı Kuruluşlar, Bakanlıklar, Yerel Yönetimler, Üniversite Akademi, Özel Sektör, STK Temsilcileri, Bilim İnsanları, Bilişim Profesyonelleri ve Uzmanlarının katılımı ile 4 – 7 Ekim 2018 tarihlerinde ELA

Özel Sektör 0 Yorum

IdeaSoft ve tmob, KOBİ’leri Mobil Ticarete Taşımak İçin Güçlerini Birleştirdi

Akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte insanlar İnternet üzerinden alışverişi de bu cihazlar üzerinden yapmaya başladı. Ülkemizde mobil alışverişin, İnternet üzerinden yapılan toplam alışverişe oranla 3 kat daha hızlı büyüdüğü

Özel Sektör 0 Yorum

Ford Otosan, Otomotiv İmalatının Dijital Lideri

Ford Otosan, Türkiye’nin en dijital şirketlerinin belirlendiği ve 17 sektörden 104 şirketin dijital karnesinin çıkarıldığı Accenture Dijitalleşme Endeksi çalışmasında, Motorlu Kara Taşıtları İmalatı sektörünün lideri oldu. Türkiye’de ilk defa, bilimsel

Özel Sektör 0 Yorum

İndeks Bilgisayar Fortune 500 Listesinde 59. Sırada

Fortune Türkiye dergisi tarafından hazırlanan ve ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin her yıl kârlılık, büyüme hızı, büyüklük ve değerlilik gibi farklı kategoriler altında değerlendirildiği Fortune 500 Türkiye’nin Temmuz 2015’te açıklanan 2014

Özel Sektör 0 Yorum

Pronet’in Yeni Eğitim Direktörü Ersin Denizseven Oldu

Sağladığı hizmetlerle abonelerine emniyetli bir yaşam sunan Pronet’in yeni Eğitim Direktörlüğü görevine Ersin Denizseven atandı. Sektörün deneyimli ismi Ersin Denizseven, yeni görevinde Pronet’in eğitim ve gelişim faaliyetlerinden sorumlu olacak. Yıldız

Özel Sektör 0 Yorum

Yapı Kredi’nin Yeni İnsan Kaynakları Websitesi

Yapı Kredi, yeni insan kaynakları websitesi kariyerim.yapikredi.com.tr ile öğrencileri, yeni mezunları ve profesyonelleri Yapı Kredi’nin tüm insan kaynakları imkanlarıyla buluşturuyor. Sitede, Yapı Kredi’nin sunduğu kariyer imkanları, gelişim fırsatları, sosyal yaşam

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.