Geleceğin Mühendisleri ‘Shell Eco-marathon Türkiye’de Piste Çıktı

Geleceğin Mühendisleri ‘Shell Eco-marathon Türkiye’de Piste Çıktı

Türkiye’nin enerji sektörüne, sanayisine, üretimine ve istihdamına 92 yıldır katkıda bulunan Shell’in 30 yıldır, tüm dünyadan gençleri enerji tasarruflu yenilikçi araçlar tasarlayıp üretmeleri için teşvik etmek amacıyla, küresel ölçekte düzenlediği bir etkinlik olan “Shell Eco-marathon” yarışması, bu yıl ilk kez, Türkiye’den öğrencilere yönelik olarak “Shell Eco-marathon Türkiye” adıyla, 27-28-29 Kasım tarihleri arasında, İstanbul’daki TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmanın birincilik ödülü, serbest piyasada fiyatı yaklaşık 50 kuruş olan 1 kWs elektrikle 144 km yol kat etmeyi başaran Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden “Energy Technologies Team” ekibinin oldu.

İlk Shell Eco-marathon Türkiye’de ayrıca; Gediz Üniversitesi “inovasyon”, Ankara Üniversitesi “Tasarım”, Yıldız Teknik Üniversitesi “Emniyet”, Terakki Okulları “Takım Ruhu” ve Konya Diltaş Lisesi de “Gelecek Vaat Eden Takım” ödülünü kazandılar.

Yarışmaya, Türkiye’nin dört bir yanından lise ve üniversite öğrencilerinin, okullarının desteği ile kurdukları toplam 13 takım katıldı. Ayrıca, Hollanda Konsolosluğu’nun Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında İstanbul’a davet ettiği Eindhoven Teknik Üniversitesi öğrencileri de dünyanın ilk modüler elektrikli otomobili olma özelliği taşıyan Nova ile misafir ekip olarak yarışmaya katılarak, renk kattı. Yarışmada dereceye giren takımlara ödülleri, 3 Aralık’ta, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Hollanda Prensi Maurits Van Oranje tarafından verilecek.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasının açılış töreninde yaptığı konuşmada sözlerini şöyle sürdürdü: “Son 10 yılda Türkiye’nin farklı illerinden 120’nin üzerinde takım ve 1500’den fazla gencimizin Shell Eco-marathon’a katılması bana ve tüm Shell Türkiye Ailesi’ne ayrı bir heyecan ve gurur veriyor. Bu yıl ilk kez Shell Eco-marathon etkinliğini TİM’in de desteğiyle Türkiye’ye taşıdık. 10 yıl önce yarışmaya katılan öğrencilerimizin bir kısmı iş dünyasına atıldı, bazıları dünyanın saygın üniversitelerinde eğitim görüyor.”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuşmasında, gençleri inovasyona yönelik çalışmalar yapmaya teşvik eden Shell Eco-marathon gibi önemli bir organizasyonun Türkiye’de gerçekleşmesine katkı sağlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, “Bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Shell Eco-Marathon Türkiye’ organizasyonuna TİM olarak ev sahipliği yapıyoruz. Bu vesileyle gençlerimizin bu organizasyona ilgi ve katılımlarının önümüzdeki dönemlerde daha da artacağını düşünüyorum. Bugün, Türkiye’den ve Hollanda’dan katılan genç yeteneklerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

ÖİB Başkanı Ömer Burhanoğlu da konuşmasında, daha az yakıt tüketen araçların otomotiv endüstrisi açısından öneminin giderek arttığına dikkat çekti.

Previous Lütfullah Kitapçı, Vodafone İrlanda İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Oldu
Sonraki BlaBlaCar Artık Brezilya'da

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

Muhsin Ertuğrul Yeniden Sahnede

Dünyada 3 boyutlu efekt ve gösteri teknolojilerinin en yaratıcı patentlerini elinde tutan ve sektör lideri olarak birçok başarılı projeye imza atan Musion, geliştirdiği hologram teknolojisi uygulamasıyla, Türkiye’de ilklere imza atmayı

Genel 0 Yorum

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor

Microsoft Türkiye’nin geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye’deki onlarca okulda 5000 çocuğun katılımıyla hayata geçirdiği ve 7-12 yaş arasındaki çocuklara “kod yazma” eğitimi verdiği “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” girişimi büyüyerek devam ediyor.

Genel 0 Yorum

TÜBİTAK Girişimcilik Programı’na General Electric’ten Destek

General Electric (GE) ve TÜBİTAK işbirliği ile hayata geçirilen 1512B Girişimcilik Ortaklık Programına başvuran 1400 girişimciden 334 yeni iş fikri sahibi, ikinci aşamaya başvuru yaptı. Bunlardan çağrı konuları uyanlar ise

Genel 0 Yorum

Türkiye, Çizgi Film İhracatına Başlıyor

Yapım ve teknik kapasitesini her geçen gün arttırmakta olan Türk dizi film sektörü, kaliteli yapımlarıyla onlarca ülkede varlık göstermeye devam ederken, ülkemizden de her geçen gün bu sektöre yepyeni değerler

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Uluslararası Zeka Oyunları Pazarına Türkiye de Giriyor

Dünya Zeka Oyunları Federasyonu (WPF) Türkiye Temsilcisi olan Türk Beyin Takımı, ilk yerli zeka oyunu oyuncağını üretmek üzere KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) destekli

Genel 0 Yorum

“Samsung Akademi” Ankara, İstanbul Ve İzmir’de 1120 Mezun Verdi

Samsung’un toplam 8,4 Milyon TL yatırımla hayata geçirdiği, teknik meslek lisesi öğrencilerine yönelik uygulamalı eğitim programı “Samsung Akademi” üçüncü dönem mezunlarını verdi. Samsung Electronics’in sosyal sorumluluk bilinci ile tüm dünyada

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.