“Global Ekonominin Geleceği Kadınların Elinde”

“Global Ekonominin Geleceği Kadınların Elinde”

Kadın iş gücü artışının global ekonomik hedeflere ulaşmadaki stratejik önemini geliştirme amacıyla düzenlenen G(irls)20 Zirvesi, 5-6 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. “Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” projesinin mimarı Koç Holding’i temsilen “Değişimin Erkek Şampiyonları” panelinde konuşan Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, “Özel hayatlarında ve iş dünyasında birçok engeli aşmak zorunda kalan kadınlar için cinsiyet eşitliğini sağlayacak politikalar geliştirmek, insan haklarının temel gereği olmasının ötesinde, ekonomik büyümeyi hızlandırmak için de hayati önem taşıyor” dedi.

Kadınların iş dünyasına katkısının artması durumunda ekonomilerin de önemli kazançlar sağladığına dikkat çeken Bulgurlu, şöyle devam etti: “Dünya ekonomisi, zayıf bir büyüme döneminden geçerken nüfusun yarısını oluşturan kadın yetenek havuzunu göz ardı edemeyiz. Bu havuzdan faydalanarak, yetenek çeşitliliğini güçlendirmemiz, şirketlerin de performanslarını artırırken, daha iyi iş sonuçları elde edebileceğimiz anlamına da geliyor. Araştırmalar, kadınların iş gücüne katılımının önemli kazanımlar sağlanacağına işaret ediyor. McKinsey’in ‘The Power of Parity’ başlıklı raporuna göre, kadınların ekonomiye erkeklerle eşit ölçüde katkı sağladığı bir senaryo, 2025 yılı itibariyle dünya gayrisafi yurtiçi hasılasına 28 trilyon dolar katkı sağlıyor. Credit Suisse’in ‘The CS Gender 3000: Women in Senior Management’ raporu ise yönetiminde cinsiyet ve etnik çeşitlilik sağlayan şirketlerin faaliyet karlarının artacağına işaret ediyor.”

Erkeklerin iş dünyasında sahip olduğu gücü, kadınların varlıklarını her kademede desteklemek adına kullanması gerektiğini vurgulayan Bulgurlu, “Koç Topluluğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin tesis edildiği bir Türkiye için kararlı ve çözüm odaklı adımlar atıyor; Türkiye çapında bu alandaki uygulamalara öncülük ediyor; kadınların iş dünyasına katılımını artırmak, kurumsal kültürü dönüştürmek ve en üst düzey standartları oluşturmak amacıyla inovatif ve geniş kapsamlı bir dizi politika geliştiriyor” dedi.

Hakan Bulgurlu, Koç Holding’in, 2006 yılında başlattığı “Ülkem İçin Projesi”nin 2015 – 2017 yılı temasını ‘Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum’ olarak belirlediğini, ayrıca, BM Kadın Birimi tarafından yürütülen HeForShe kampanyasının Türkiye’deki yerel ortağı olarak tüm erkekleri toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları için değişimin savunucusu olmaya çağırdığını da hatırlattı.

Hakan Bulgurlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Arçelik A.Ş. olarak, Topluluk politikalarıyla uyumlu şekilde genç kızların ve kadınların iş dünyasına kazandırılması ve bu alandaki varlıklarının güçlenmesi için uygulamalar geliştiriyoruz. Staj programları için genç kızlarımızı önceliklendiriyor, yeni işe alımlarımızda kadınların oranlarını artırıyoruz. Üst düzey kadın yönetici sayımızda da anlamlı artışlar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Öte yandan kadınların iş ve aile hayatlarındaki dengeyi sağlamaları için destekleyici projeler hayata geçiriyor, sürekli eğitimlerle kariyer planlamalarına katkı sağlıyoruz.”

G(irls)20 Zirvesi’nin genç kızların ve kadınları iş dünyasında güçlendirmek için atılacak adımları ele almak üzere önemli bir fırsat sunduğunu belirten Bulgurlu, iş dünyasının bu alanda geliştirebileceği politikalar hakkında da konuştu. Kreşler ve yaşlılar için bakım evleri gibi destekleyici mekanizmalar ve kadınların iş-aile dengesini kurabilmeleri için çalışma hayatına ara verebilecekleri programlar geliştirmenin önemine vurgu yapan Bulgurlu, “Genç kızların ve eğitim sisteminin dışında kalmış kadınların öğrenimlerini desteklemek, cinsiyet eşitliği konusunda eğitmenlerimizi de eğitmemiz, yetiştirmemiz gerekiyor. Bununla birlikte iş dünyasının kadınların yönetici seviyesindeki temsilini artırmak amacıyla taahhüt ve hedefler belirlemesi de kritik önem taşıyor” dedi.

Previous Türk Teknoloji Şirketi Katar’da Akıllı Ve Güvenli Şehir Oluşturuyor
Sonraki Rolls-Royce Türkiye'nin Üretim Teknolojisini Destekliyor

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

XII. Teknoloji Ödülleri’ne Başvuru Tarihi Uzatıldı

TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından gerçekleştirilen 12’nci Teknoloji Ödülleri için başvuru süreci uzatıldı. Türkiye’nin teknoloji geliştiren ülkeler arasında yer almasını sağlamak, yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla düzenlenen ve 11

Genel 0 Yorum

Üç Boyutlu Farkındalık Projesi’ne Yoğun Ilgi

Yeşilay’ın Gençlik Mali Destek Programı ile desteklediği, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) işbirliğiyle Taksim Metro’da dün başlayan Üç Boyutlu Farkındalık Projesi’nin “3D Video Mapping” etkinliğine vatandaş yoğun ilgi gösterdi. Vitrin mankeni

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Sağlık Sektöründe Giyilebilir Teknoloji

Hareketsiz yaşam tarzından doğan; obezite, diyabet ve hipertansiyon hastalıklarının artmasına bağlı olarak gelişen giyilebilir teknoloji sektörü, insanların daha bilinçli olma yolunda gelişim kazanması için son teknolojiyi kullanarak ürünler geliştiriyor.

Genel 0 Yorum

Genç Teknoloji Şirketleri Intel İle Londra Ve San Francisco Yolcusu

ODTÜ Teknokent tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen ve 0-3 yaş arası şirketlerin çeşitli kategorilerdeki yenilikçi ürünleri ile yarıştığı Yeni Fikirler Yeni İşler yarışmasının, Intel ortaklığıyla gerçekleşen Bilişim kategorisi finalistleri

Genel 0 Yorum

Media Markt, Artık Bakirköy Carousel’de

Elektronik market zinciri Media Markt, İstanbul’daki yeni adresinde cep telefonundan tablete, beyaz eşyadan küçük ev aletleri ve kişisel bakım ürünlerine kadar 50 bine varan ürün çeşitliğiyle hizmet verecek.

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Bir Günlük Verisizlik, 87 Bin Uçağı Yere Çakar

Veri depolama ve yönetimi alanında dünyanın lider şirketlerinden NetApp, yaklaşık 30 farklı kaynaktan faydalanarak “veri”siz geçen tek bir günün özetini çıkardı. Hazırlanan infografikte, akıllı telefonların işlevsiz kalmasından hava tahminlerinin yapılamamasına,

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.