Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin Projesine Uluslararası Ödül

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin Projesine Uluslararası Ödül

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi ve Gazi Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da desteklenen “Anlamsal Eşleştirme Temelli Otomatik Meta Arama Motoru ve Uygulaması (SanTez) Projesi”, başarıyla tamamlanmasının ardından, “Uluslararası Mühendisler Birliği – IAENG” tarafından, İnternet Programcılığı ve Web Servisleri alanında ödüle layık görüldü.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, gerçekleştirdiği sıra dışı projelerle endüstriye katkı sağlamaya devam ediyor. -Anlamsal Eşleştirme Temelli Otomatik Meta Arama Motoru ve Uygulaması (SanTez)- projesi başarıyla tamamlanarak servise sunuldu.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi ile Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından geliştirilen meta arama motorunun, hem kendi başına bir ürün olarak arama motoru pazarında yer alması hem de bir bileşen olarak, firmanın diğer çevrimiçi son kullanıcı servislerine hizmet vermesi için çalışmalar da başlatıldı. Proje ekibinde, Prof. Dr. M. Ali Akcayol’un yanı sıra, Doç. Dr. Hacer Karacan, Dr. Oktay Yıldız, Yaşar Gözüdeli, Mohammed R. Baker, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nden Özcan Özay, Murat Kalender ve Ali Minnet yer aldı.

Uluslararası Mühendisler Birliği – IAENG tarafından, İnternet Programcılığı ve Web Servisleri alanında sunulan ödülün de sahibi olan projenin içeriği, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü Wu Lianqing tarafından şöyle açıklandı;

“Bu proje, hem üniversite sanayi işbirliği açısından hem de elde ettiği uluslararası başarılar açısından, tamamen Türkiye’de geliştirilen ve yüksek teknoloji içeren bir Ar-Ge projesi olmuştur. Huawei Türkiye Ar-Ge merkezi, bu tür başarılara imza atmak için var gücüyle çalışmaya devam edecektir.”

“Meta arama motoru projesiyle, farklı yatay ve dikey arama motorlarından alınan arama sonuçları, etkin bir şekilde birleştiriliyor. Elde edilen sonuçlar ise yeni bir sıralama algoritmasıyla kullanıcıya sunuluyor.”

“Meta arama motoru, kullanıcı sorgusunu çok sayıda yatay ve dikey arama motoruna göndererek, eş zamanlı olarak arama işlemini gerçekleştiriyor. Arama sonuçları alındıktan sonra, yatay arama motorlarından elde edilen web sayfaları ve dikey arama motorlarından elde edilen varlık tabanlı bilgiler üzerinden, (insan, kitap, film, vb.) birleştirme ve yeniden sıra değeri hesaplama işlemleri yapılarak, hesaplanan sonuçlar tek liste halinde kullanıcıya sunuluyor.”

Huawei Türkiye AR-GE Merkezi aynı zamanda Huawei’nin ABD ve Çin’de yer alan Ön Araştırma Ar-Ge Merkezleri ile de bir köprü görevi görüyor. Huawei Türkiye, ülkenin akademik kurumları ile işbirliği yapmaya devam edecek.

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Ali Akcayol, bilişim alanında dünyanın önde gelen firması olan Huawei ile proje geliştirmenin kendisi ve proje ekibi için çok önemli olduğunu söyleyerek şöyle devam etti; “Geliştirilen proje, üniversite-sanayi işbirliği açısından başarılı ve oldukça önemli bir örnek. Projede geliştirilen meta arama motoru ile her geçen gün hızla büyüyen web verileri üzerinde, bilgiye daha etkin bir şekilde ulaşılabilecektir. Bu projenin sonuçları, benzer projelerin geliştirilmesine yönelik çalışmalara da ışık tutacaktır. Uygulamaya geçirilen bu tür başarılı projelerin artarak devam etmesi, hem ülke ekonomisine hem de teknolojik bilgi birikimine önemli katkılar sağlayacaktır.”

 

Previous Türk Telekom Yatırımcı İlişkileri’ne TÜYİD’den 3 Büyük Ödül
Sonraki Türkiye’ye Derece Kazandıran Robotlar

Diğer Yazılar

Özel Sektör 0 Yorum

SAP, Eğitim Ve Girişimcilikte Türkiye’nin Sivil Toplum Yol Haritasını Belirledi

Global sosyal sorumluluk vizyonu çerçevesinde gelişmekte olan ülkelerde girişimciliğe destek veren ve sivil toplum kuruluşları ile sosyal projeler geliştiren SAP 2012’de başlattığı SAP Social Sabbatical projesinin Türkiye sonuçlarını paylaştı. Türkiye’de

Genel 0 Yorum

IdeaSoft’a Yeni Yılda Yeni Başarı

E-ticaret yazılımı alanında sektör lideri IdeaSoft, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında ikinci kez yerini aldı.

Özel Sektör 0 Yorum

Huawei Daha “Yeşil” Bir Bilişim Sektörü İçin Çalışıyor

Huawei 2014 yılında sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde önemli adımlar attı. Aynı yıl içinde yayınladığı Küresel Bağlanabilirlik Endeksi Raporu’nda da belirtildiği şekilde Huawei, hem ana şirketin hem de tedarikçilerinin karbon salınımının azaltılması

Özel Sektör 0 Yorum

Anadolu Teknoloji Günleri” İzmirli Teknoloji Şirketleri İle Buluştu

“Anadolu Teknoloji Günleri” organizasyonu Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde bulunan iş ortaklarının, teknoloji markaları ile yakın temas kurma ihtiyacından doğdu. WD ve TP-LINK işbirliğinde ilk defa Nisan 2014’te hayata geçen “Anadolu Teknoloji

Özel Sektör 0 Yorum

Teknofix, Teknoloji İhtiyaçlarına Tüm Türkiye’de Yerinde Hizmet Sunacak

40 yılı aşan geçmişi ile Türkiye’nin en köklü iletişim teknolojileri şirketleri arasında bulunan Bircom, profesyonel saha hizmetlerini yeni markası Teknofix çatısı altına taşıdı. Teknofix ilk aşamada, konutlarda ve KOBİ’lerde ADSL

Özel Sektör 0 Yorum

Lidyum İletişim Ajansını Seçti

Bilişim güvenliği konusunda dünyanın önde gelen yazılım ve donanım ürünlerinin Türkiye distribütörlüğünü yapan Lidyum, iletişim faaliyetlerini omg!medya’ya emanet etti. Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği F-Secure, Cyberoam, Sophos ve Trustwave gibi dünyanın önde

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.