Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin Projesine Uluslararası Ödül

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin Projesine Uluslararası Ödül

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi ve Gazi Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da desteklenen “Anlamsal Eşleştirme Temelli Otomatik Meta Arama Motoru ve Uygulaması (SanTez) Projesi”, başarıyla tamamlanmasının ardından, “Uluslararası Mühendisler Birliği – IAENG” tarafından, İnternet Programcılığı ve Web Servisleri alanında ödüle layık görüldü.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, gerçekleştirdiği sıra dışı projelerle endüstriye katkı sağlamaya devam ediyor. -Anlamsal Eşleştirme Temelli Otomatik Meta Arama Motoru ve Uygulaması (SanTez)- projesi başarıyla tamamlanarak servise sunuldu.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi ile Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından geliştirilen meta arama motorunun, hem kendi başına bir ürün olarak arama motoru pazarında yer alması hem de bir bileşen olarak, firmanın diğer çevrimiçi son kullanıcı servislerine hizmet vermesi için çalışmalar da başlatıldı. Proje ekibinde, Prof. Dr. M. Ali Akcayol’un yanı sıra, Doç. Dr. Hacer Karacan, Dr. Oktay Yıldız, Yaşar Gözüdeli, Mohammed R. Baker, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nden Özcan Özay, Murat Kalender ve Ali Minnet yer aldı.

Uluslararası Mühendisler Birliği – IAENG tarafından, İnternet Programcılığı ve Web Servisleri alanında sunulan ödülün de sahibi olan projenin içeriği, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü Wu Lianqing tarafından şöyle açıklandı;

“Bu proje, hem üniversite sanayi işbirliği açısından hem de elde ettiği uluslararası başarılar açısından, tamamen Türkiye’de geliştirilen ve yüksek teknoloji içeren bir Ar-Ge projesi olmuştur. Huawei Türkiye Ar-Ge merkezi, bu tür başarılara imza atmak için var gücüyle çalışmaya devam edecektir.”

“Meta arama motoru projesiyle, farklı yatay ve dikey arama motorlarından alınan arama sonuçları, etkin bir şekilde birleştiriliyor. Elde edilen sonuçlar ise yeni bir sıralama algoritmasıyla kullanıcıya sunuluyor.”

“Meta arama motoru, kullanıcı sorgusunu çok sayıda yatay ve dikey arama motoruna göndererek, eş zamanlı olarak arama işlemini gerçekleştiriyor. Arama sonuçları alındıktan sonra, yatay arama motorlarından elde edilen web sayfaları ve dikey arama motorlarından elde edilen varlık tabanlı bilgiler üzerinden, (insan, kitap, film, vb.) birleştirme ve yeniden sıra değeri hesaplama işlemleri yapılarak, hesaplanan sonuçlar tek liste halinde kullanıcıya sunuluyor.”

Huawei Türkiye AR-GE Merkezi aynı zamanda Huawei’nin ABD ve Çin’de yer alan Ön Araştırma Ar-Ge Merkezleri ile de bir köprü görevi görüyor. Huawei Türkiye, ülkenin akademik kurumları ile işbirliği yapmaya devam edecek.

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Ali Akcayol, bilişim alanında dünyanın önde gelen firması olan Huawei ile proje geliştirmenin kendisi ve proje ekibi için çok önemli olduğunu söyleyerek şöyle devam etti; “Geliştirilen proje, üniversite-sanayi işbirliği açısından başarılı ve oldukça önemli bir örnek. Projede geliştirilen meta arama motoru ile her geçen gün hızla büyüyen web verileri üzerinde, bilgiye daha etkin bir şekilde ulaşılabilecektir. Bu projenin sonuçları, benzer projelerin geliştirilmesine yönelik çalışmalara da ışık tutacaktır. Uygulamaya geçirilen bu tür başarılı projelerin artarak devam etmesi, hem ülke ekonomisine hem de teknolojik bilgi birikimine önemli katkılar sağlayacaktır.”

 

Previous Türk Telekom Yatırımcı İlişkileri’ne TÜYİD’den 3 Büyük Ödül
Sonraki Türkiye’ye Derece Kazandıran Robotlar

Diğer Yazılar

Özel Sektör 0 Yorum

Teknosa’dan Alışveriş Yapanlar Total’den Bedava Yakıt Kazanıyor

TOTAL ve TeknoSA işbirliği çerçevesinde, 01-30 Haziran 2015 tarihleri arasında, TeknoSA mağazalarından Turuncu Kart ile tek seferde 150 TL ve üzeri alışveriş yapan Club TOTAL üyeleri, TOTAL istasyonlarında geçerli 15

Özel Sektör 0 Yorum

Crytek İstanbul Ofisi Gelecek Planlarını Açıkladı

Crytek 20 Aralık’ta yenilikçi oyunlar geliştirmeye devam edeceğine ve oyun geliştirme teknolojilerine tekrar odaklanacağına dair gelecek planlarını açıkladı.

Özel Sektör 0 Yorum

Honda’nın Seçimi ‘Mitsubishi Electric’ Oldu

Honda Motor’un Japonya Saitama’da yer alan, 2013 yılında açtığı ana fabrikası Yorii’de Mitsubishi Electric’in fabrika otomasyon kontrol cihazları ve araç gövdesi montaj hattı için “CC-Link IE Alan Ağı” çözümü tercih

Özel Sektör 0 Yorum

Great Place To Work 2015’in En İyi İşverenlerini Açıklıyor

Great Place to Work, 2015 Türkiye’nin En İyi İşverenler listesini Mayıs ayında açıklayacak. Türkiye’de her yıl katılımın arttığı ve 3 yılda 200’ün üzerinde şirketin değerlendirildiği araştırmada bu yıl da farklı

Özel Sektör 0 Yorum

Medianova Orta Doğu’daki Gücünü İran İle Artırıyor

Geliştirdiği bulut ürünleri ile Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ve Afrika’da birçok şirkete hizmet sunan Medianova, coğrafi yayılımını İran üzerinden sürdürürken, Telekom İran ile işbirliği anlaşmasına imza attı. İran’a uzun yıllardır

Özel Sektör 0 Yorum

Intel Türkiye, İletişim Çalışmaları İçin Effect Halkla İlişkileri Seçti

Intel, iletişim çalışmaları için Burson-Marsteller’ın Türkiye temsilciliğini yürüten Effect Halkla İlişkiler ile anlaştı. 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle hayata geçen işbirliğiyle Intel Türkiye, Effect Halkla İlişkiler’den kurumsal iletişim danışmanlığı, medya

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.