İnternete Bağlı “Akıllı Asansörler” Geliyor

İnternete Bağlı “Akıllı Asansörler” Geliyor

ThyssenKrupp Asansör, asansörlerin internete bağlanarak bakım ve servis ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak mühendis ve teknisyenlere bildirmelerini sağlayan yeni bir teknoloji geliştirdi. MAX adı verilen teknoloji sayesinde parçaların kalan ömürleri otomatik olarak hesaplanıyor ve yetkililere bildiriliyor. Böylece, herhangi bir onarım ya da değişim gerektiğinde, arıza oluşmadan müdahale edilebiliyor. MAX’in, bir yılda tüm dünyada toplam 190 milyon saati yani 216 yüzyılı bulan “kullanım dışı” süresini yüzde 50 azaltması bekleniyor.

Alanında dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan ThyssenKrupp Asansör, asansörlerin bakım süresini azaltacak ve taşıma kapasitesini artıracak yeni teknolojisi MAX’i tanıttı. Sektörde bir ilk olan MAX sayesinde, asansörler internete bağlanarak onarım, parça değişimi ve sistem bakım işlemlerine yönelik ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak servis teknisyenlerine iletiyor.

Konu ile ilgili bilgi veren ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, “Dünya genelindeki 12 milyon asansör, her gün 1 milyar insanı taşıyor. Bir yıllık operasyon dönemi boyunca, çeşitli servis müdahaleleri nedeniyle asansörlerin kullanım dışı kaldıkları süre, toplamda 190 milyon saati, yani 216 yüzyılı buluyor. Bu gerçeklerden yola çıkarak geliştirilen MAX, kullanım dışı kalma sürelerini yüzde 50 azaltmayı hedefliyor” dedi.

Nasıl çalışıyor?

MAX ile elde edilen gerçek zamanlı veriler, Microsoft’un bulut platformu Azure’a gönderiliyor. Bu platformda yer alan bir algoritma ile her asansördeki önemli sistemlerin ve bileşenlerin kalan ömrü hesaplanıyor. Bu sayede herhangi bir onarım ya da değişim gerektiğinde, ThyssenKrupp Asansör’ün servis mühendisleri ve teknisyenleri, henüz arıza meydana gelmeden durumdan haberdar olabiliyor ve bina yöneticilerini bilgilendirip, anında müdahale edebiliyorlar. Asansör kapılarına asılan “servis dışı” uyarılarını en aza indirmeye yardımcı olacak MAX bağlantılı bir binada bulunan insanlar, asansör için daha az bekleyerek stresten uzak kalacak ve daha kaliteli zaman geçirecek.

“Sektör artık mevcut teknolojilere bağlı kalmayacak”

Bugüne dek mevcut teknolojilere bağlı olmak zorunda kalan asansör sektörünü dönüşüme uğratmayı amaçladıklarını söyleyen ThyssenKrupp Asansör CEO’su Andreas Schierenbeck, “Misyonumuz, alanımızda daha önce kimsenin başaramadığı işlere ve devrimlere imza atmak. Günümüz şehirlerinin bugün yaşadığımız ve hızla yayılan kentleşmenin getirdiği güçlüklere yanıt verebilecek inovatif çözümlere ihtiyacı var. Şirketimizi dijital çağa gerçek anlamda taşımak ve asansör sektörünün sunduğu bakım hizmetlerinde dönüşümlere imza atmak üzere Microsoft ile işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

ThyssenKrupp Asansör, 18 ay içinde, başta pilot ülkeler Almanya ve İspanya olmak üzere, Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunan 180 bin ünite arasında bağlantı kurmayı hedefliyor.

Asansör teknolojisi iş alanı, ThyssenKrupp Group’un yolcu taşımacılığı sistemlerindeki aktivitelerini bir araya getiriyor. ThyssenKrupp Elevator, 6,4 milyar Euro’luk satışları ve 150 ülkedeki müşterileri ile dünyanın önde gelen asansör şirketleri arasında yer almaktadır. 50 bini aşkın çalışanı bulunan şirket, müşterilerinin taleplerini karşılamak üzere yenilikçi ve enerji tasarruflu ürünler tasarlayıp sunmaktadır. Ürün portföyünde yolcu ve yük asansörleri, yürüyen merdiven ve bantlar, yolcu biniş köprüleri, merdiven ve platform lift’lerinin yanı sıra tüm ürünlerin isteğe göre özelleştirilebildiği servis çözümleri yer almaktadır. Tüm dünyada 900’den fazla noktada hizmet sunan şirket, bu sayede hem satış hem de satış sonrası hizmetler kapsamında müşterilerine her zaman yakın olmayı garanti ediyor.

 

Previous Microsoft “Windows 10 Hands-On Labs”Etkinliği İçin Geri Sayım Başladı
Sonraki Kadınların Yeni Problemi: Sanal Taciz

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

GLOBALNET Web Grafik Tasarım ve Yazılım Uzmanı Arıyor

GLOBALNET, gelişen iş hacmi çerçevesinde iyi derecede WordPress İçerik Yönetim Sistemi ve Eklentilerine hakim Grafik Tasarım deneyimli uzmanlar aramaktadır. Teknik Beklentiler : WordPress CMS, Widget, Plugin, Shortcode ve OpenCart altyapılarına

Genel 0 Yorum

Perakendede Örnek Maliyet Kontrolu Projesi

Perakendenin yenilikçi kuruluşu Watsons ile İK otomasyonunun öncü kuruluşu Poldy’nin iş birliğiyle gerçekleştirilen proje, bini aşkın Watsons çalışanının kariyerlerinin daha etkin planlamasını ve İK maliyetlerinin kontrol altına alınabilmesini sağladı. Bir

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Türkiye’nin Dijital Karne Notu: 60

Türkiye’nin en dijital şirketleri açıklandı. Accenture Dijitalleşme Endeksi’ne göre; Türkiye’nin dijital karne notu: 60 Accenture Dijitalleşme Endeksi sonuçlarına göre; Garanti Bankası Türkiye’nin ve finansal hizmetler sektörünün en dijital şirketi olurken,

Genel 0 Yorum

TÜRK MALI YERLİ MALI “The SEABURBS Oyun Projesi”

Türklerden, dijital çağın getirdiği sosyal gelişim sorununa çözüm geliyor! Günümüzün yaygın mobil oyunları maalesef yüz yüze etkileşim ve empatiyi azaltıcı bir etkiye sahip. Bilkent Cyberpark’ta bulunan JeoIT firmasının “Seaburbs Teknolojisi”

Genel 0 Yorum

Oyun Karakterine Dönüşme Hayali Gerçek Oldu

Dünyada hızla yükselen cosplay akımına Türkiye’de gönül verenler; eğlenceli, hareketli, sosyal ve bir o kadar da emek isteyen hobilerini hayata geçirmeyi sürdürüyor. Televizyonun sevilen yüzü Yunus Günçe’nin “Assassin’s Creed” karakteri

Genel 0 Yorum

Robot Akademisi Kuruldu; Sırada Yerli Robot Var

İstanbul Gedik Üniversitesi – Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde GeKa Robot işbirliği ile mühendis ve teknik elemanlara robotik ve otomasyon konularında eğitim vermek amacıyla Robot Akademiyi kuran Gedik

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.