İnternet’e bağlı cihazlar siber silah olarak kullanılıyor

İnternet’e bağlı cihazlar siber silah olarak kullanılıyor

Siber saldırganlar 2016’da daha çok İnternet’e bağlı cihazları kullanarak saldırı yaptı. İnternet’e bağlı makinalar, beyaz eşyalar gibi cihazların birer siber silaha dönüştürülmesiyle saldırıların boyutu yüzde 60 arttı.

Dünyadaki İnternet servis sağlayıcılarının yüzde 90’ının siber güvenliğini sağlayan uluslararası siber güvenlik kuruluşu Arbor Networks, 2015-2016 dönemine ilişkin 12. Yıllık Küresel Altyapı Güvenliği Raporu’nu yayımladı. Şirketlerde çalışan siber ağ ve güvenlik ekipleri için koşulların değiştiğini ortaya koyan rapor, siber tehditlerin “nesnelerin İnterneti (IoT)” olarak adlandırılan İnternet’e bağlı cihazların yaygınlaşması ile birlikte yeni boyutlar kazandığını gösterdi. İnternet’e bağlı makinalar, buzdolabı, fırın gibi eşyaların şirketlere ve bireylere büyük kolaylık getirirken, bir yandan da içerdikleri güvenlik açıkları nedeniyle saldırıları artırdığına dikkat çekildi. Raporda, saldırganların IoT cihazlarındaki açıklardan yararlanıp onları silah olarak kullandıkları, özellikle Mirai gibi botnetlerin ortaya çıkması ile çok büyük çaplı saldırılar yaptıkları yazıldı.

Uluslararası siber güvenlik kuruluşu Arbor Networks’ün araştırmasına göre, 2016’da yaşanan çevrimiçi (online) erişimi engellemeye yönelik en büyük saldırı (DDoS) saniyede 800 Gb’a ulaşarak 2015’te kaydedilen rakamın yüzde 60 üzerine çıktı. DDoS saldırıları büyürken, aynı zamanda daha sık ve karmaşık hale geldi. Özellikle IoT botnetlerinin gündeme getirdiği tehditlere dikkat çeken Arbor Networks Türkiye Kıdemli Danışmanı Tuna Taktak, “Bu cihazların milyarlarcası kullanımda ve büyük saldırılar başlatmak için kolayca silah olarak kullanılıyorlar. Tehdit ve haklı endişelerle birlikte artan bir şey daha var: Güvenlik teknolojilerinin standartları ve siber olaylarla anında müdehale süreçlerinin daha iyi yönetilmesi.” şeklinde konuştu.

Rapordan dikkat çeken diğer satırbaşları şunlar oldu:
• İnternet üzerinde hizmet sağlayıcıların yüzde 53’ü, ayda 21’den fazla saldırıyla karşı karşıya kaldığını belirtti. Bu, geçen yıla kıyasla yüzde 44’lük bir artışa işaret ediyor.
• Veri merkezlerinde görevli katılımcıların yüzde 21’i, 50’den fazla saldırı aldı. Bu oran geçen sene sadece yüzde 8 idi.
• Kamu sektörü ve özel sektördeki katılımcıların yüzde 45’i ayda 10’dan fazla saldırıya maruz kaldıklarını belirtti; bu alanda da yıllık yüzde 17 artış görülüyor.
• Hizmet sağlayıcıların yüzde 67’si, kamu ve özel sektördeki katılımcılarınsa yüzde 40’ı ağlarında çok boyutlu saldırılar gördüğünü bildirdi.
• Veri merkezi operatörlerinin yüzde 61’i, veri merkezi bant genişliğini tamamen dolduran saldırıların yaşandığını bildirdi.
• Veri merkezi ve bulut sağlayıcılarının yüzde 25’i, büyük bir DDoS saldırısı maliyetinin 100 bin doların üzerine çıktığını, yüzde 5’i ise 1 milyon doların üstüne çıkan maliyetlerin oluştuğunu kaydetti.

Kaynak:PR Aktif İletişim Hizmetleri

Previous Futbol teknolojiye “VAR”ım diyor
Sonraki Facebook mesajlarınız izleniyor mu?

Diğer Yazılar

İnternet 0 Yorum

Oscar’ın Sahibini Tahmin Et, LG’den Muhteşem Ödüller Kazan

LG Electronics Türkiye, düzenlediği Oscar Anketi yarışmasıyla Oscar heyecanını tüm kullanıcılarla paylaşıyor. Bu yılın Oscar’larını kazanacak adayları doğru bilen kullanıcılar, LG’den birbirinden muhteşem hediyeler kazanacaklar. LG Electronics internet üzerinden düzenlediği

Özel Sektör 0 Yorum

DenizBank, İşe Alımda Periscope’tan Yararlanıyor

Yenilikçi ve dinamik duruşu ile fark yaratan DenizBank İnsan Kaynakları departmanı, iş alımı süreçlerinde bir ilke imza atarak Periscope ( Twitter’ın cep telefonu aracılığıyla canlı yayın deneyimi) yayını gerçekleştirdi. Müfettiş Yardımcılığı

İnternet 0 Yorum

TELKODER: Fiber İnternet’te Çok Geciktik

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan yeni değişikliğin Türk Telekom dışında kalan ve Fiber İnternet sunan şirketlerin önündeki engelleri kaldırmadığını açıkladı. Halkın ve rakip

Özel Sektör 0 Yorum

TeknoSA’ya ‘Bağlantılı Mağaza’ Ödülü

Bilişim alanındaki en yenilikçi projelerle ilgili her yıl düzenlenen CIO Ödülleri 2015’te ‘Bağlantılı Mağaza’ projesi ile TeknoSA ödüle layık görüldü. Teknoloji perakendeciliğinde birçok ilke imza atan TeknoSA, ‘Bağlantılı Mağaza’ projesi

Özel Sektör 0 Yorum

GoDaddy Müşteri Hizmetleri, 5’inci Kez Stevie Awards’a Layık Görüldü

Dünyanın en büyük küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy, dünyanın önde gelen iş rekabeti ödülleri Stevie Awards kapsamında ‘Teknolojiyi En İyi Kullanan Müşteri Hizmetleri’ kategorisinde Gümüş ödüle layık görüldü. GoDaddy

İnternet 0 Yorum

Türkiye’nin Fiverr’ı Sadeceon.com Sina Afra’dan 500 bin TL Yatırım Aldı

10 TL’den başlayan fiyatlarla hizmet almak isteyenlerle hizmet sağlayanları buluşturmayı hedefleyen Sadeceon.com, Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminde önemli bir yere sahip olan ve son yıllarda yatırımcı kimliğiyle öne çıkan Sina Afra’dan 500

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.