İstanbul Teknik Üniversitesi Ve Boeing, En Başarılı İnsansız Hava Aracı Tasarımlarını Ödüllendirdi

İstanbul Teknik Üniversitesi Ve Boeing, En Başarılı İnsansız Hava Aracı Tasarımlarını Ödüllendirdi

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boeing, Türkiye’nin yedi farklı bölgesinden gelen üniversite öğrencilerinin tasarladığı en başarılı insansız hava araçlarını ödüllendirdi.

Yarışmada, Akdeniz Üniversitesi’nden katılan takımın tasarladığı İHA birinci olurken, Fırat Üniversitesi ve Ege Üniversitesi sırasıyla ikincilik ve üçüncülük ödülünü aldı. Birinci olan takım 10.000 TL para ödülü kazanırken, ikinci ve üçüncü olan takımlar sırasıyla 5.000 TL ve 2.500 TL para ödülü kazandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boeing, Türkiye’nin yedi farklı bölgesinden gelen üniversite öğrencilerinin tasarladığı en başarılı insansız hava araçlarını ödüllendirdi. Kazanan öğrenci takımı ödülünü İTÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. İbrahim Özkol ve Boeing International Türkiye Kuzey Afrika Strateji Sanayi ve Kamu İlişkileri Yardımcı Direktörü Filiz Hayırlı Tepebaşı’nın elinden aldı.

Akdeniz Üniversitesi’nden katılan takımın tasarladığı İHA birinci olurken, Fırat Üniversitesi ve Ege Üniversitesi sırasıyla ikincilik ve üçüncülük ödülünü aldı. Birinci olan takım 10.000 TL para ödülü kazanırken, ikinci ve üçüncü olan takımlar sırasıyla 5.000 TL ve 2.500 TL para ödülü kazandı.

Boeing Türkiye ve Kuzey Afrika Strateji, Sanayi ve Kamu İlişkileri Yardımcı Direktörü Filiz Hayırlı Tepebaşı, “İTÜ ile olan işbirliğimizin kapsamı her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Bu eğitim ve yarışma sayesinde bir uçak tasarımı ve üretimi için gereken en temel araçların sağlanmasına katkıda bulunmaktan ve havacılığın geleceğine yönelik kalifiye işgücünü desteklemekten gururluyuz” dedi.

Boeing tarafından finanse edilen İnsansız Hava Aracı Tasarım Eğitimi ve Yarışması projesi kapsamında İTÜ ve Boeing, Türkiye’nin yedi farklı bölgesindeki yedi ayrı üniversiteden öğrencileri davet etti. 32 öğrenci, İTÜ’nün uçak tasarımı, aerodinamik ve uçuş kontrolü alanlarında uzman profesörlerinden, asistanlarından ve teknik personelinden yedi günlük teknik ve uygulamalı eğitim aldı.

Eğitimin sonunda öğrenciler sekiz ayrı takım halinde, kendi mini uçaklarını tasarladılar ve masrafları proje tarafından karşılanan üretim ve elektronik malzemeler kullanarak bu uçakların üretimini gerçekleştirdiler. Öğrenciler tarafından tasarlanan ve üretilen insansız hava araçları, projenin son gününde düzenlenen gösteri uçuşunda sergilendi.

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özkol, Türkiye’nin en köklü akademik kuruluşlarından olan İTÜ ve Boeing tarafından düzenlenen üniversitelerarası insansız hava aracı tasarım eğitimi ve yarışmasının amacının gençlerin havacılığa ilgisini çekmek ve sektörde fark yaratacak bir adım atmak olduğunu belirtti ve “İTÜ ve Boeing’in havacılık sektörünün çeşitli alanlarında birlikte çalışıyor olması, üniversite-endüstri işbirliğinin güzel bir örneğidir. Türkiye’nin yedi bölgesinden katılan tüm takımları ve yarışmada dereceye giren takımları kutluyorum. Bu tür faaliyetlerin devamlılığının sektörün gelişimi açısından önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Previous İTÜ GATE Programına Seçilen 8 Girişimci Chicago Ve San Francisco’da Yatırımcılarla Buluştu
Sonraki “Yandex, Eve Gidelim” Dediğinizde Yandex.Navigasyon Sizi Evinize Götürecek

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

HTC’den e-Spor Takımlarına Destek

Mobil inovasyon ve tasarımda dünya lideri HTC üç seçkin eSpor takımı Cloud 9, Team Liquid ve Team Solomid’in (TSM) sponsorluğu ile Kuzey Amerika ve Avrupa’daki e-Spor (elektronik spor) alanına girdiğini

Genel 0 Yorum

Bayram Süresince Türksat Teledünya Şifresiz

Türksat A.Ş., KabloTV Platformu üzerinden ‘Teledünya’ markası ile verdiği televizyon yayıncılığında abonelerine Ramazan Bayramı süresince ‘Üst Paket’ ve ‘Altın Sinema Paketi’nde verdiği televizyon yayınlarını şifresiz olarak sunacak. Türksat A.Ş. ‘uydunet’

Genel 0 Yorum

Geleceğin Einstein’ları İle Tanışın

‘İleri Teknoloji Araştırma, Projelendirme ve Uluslararası Bilimsel Eğitim Derneği (ITAP), geleceğin bilimadamlarını yetiştirmek için Ankara’dan sonra İstanbul’da da FenLab Projesi’ni hayata geçirdi.Proje kapsamında İstanbul Beşiktaş’ta MEF Kampusu içindeki Uygulama Merkezi’nde;

Genel 0 Yorum

Çocukları İnternetteki Tehlikelerden Nasıl Koruruz?

Okullar yarı yıl tatiline giriyor. Çocuklar tatillerinin önemli bir kısmını bilgisayar karşısında geçirecekler. Pek çok aile çocuklarının sanal dünyadaki davranışlarından haklı olarak endişe duyuyor. Çocuklarımız internette kimlerle konuşuyor, neler yapıyor?

Genel 0 Yorum

Robotlar Hissedebilecek!

İnsan teninden bile daha hassas olan yeni materyal, hissedebilen robotları hayal olmaktan çıkartacak. Monash Üniversitesi araştırmacıları ilginç bir çalışmaya imza attı…Yayınladıkları rapora göre, üniversite araştırmacıları, insan teninden daha hassas bir

Genel 0 Yorum

İş Yatırım’ın Yedekleme Operasyonlarını Glasshouse Türkiye Yönetiyor…

Öncü ve yenilikçi kimliğine uygun olarak, geliştirdiği ürün ve hizmetlerle dikkat çeken, teknolojik gelişmeleri de yakından takip eden İş Yatırım, hizmet sürekliliğini sağlamada önemli bir yeri olan yedekleme süreçlerinin tamamını

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.