İTÜ GATE Programına Seçilen 8 Girişimci Chicago Ve San Francisco’da Yatırımcılarla Buluştu

İTÜ GATE Programına Seçilen 8 Girişimci Chicago Ve San Francisco’da Yatırımcılarla Buluştu

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin teknoloji geliştirme bölgesi İTÜ ARI Teknokent’in ikinci kez düzenlediği “ITU GATE Rocket Your Business” programı kapsamında Türkiye’den sekiz teknoloji tabanlı girişimci şirketi ABD’ye götürdü. Bu şirketler, bir ay süreyle, dünyanın en başarılı kuluçka merkezleri arasında gösterilen Chicago 1871 ve San Francisco RocketSpace’de potansiyel yatırımcılarla ve ABD iş dünyasının önemli firmalarıyla bir araya geldi.

Toplam üç ay süren program boyunca, ABD pazarına girmek, bu pazarda büyümek ve yatırım almaya yönelik olarak kapsamlı eğitim ve danışmanlık hizmetlerini de ücretsiz olarak alan girişimcilerin tüm seyahat ve konaklama masrafları da İTÜ ARI Teknokent tarafından karşılandı. Bu kapsamda, 8 firma öncelikle Amerika pazarı için iş modeli geliştirilmesinden, hedef pazar analizine kadar, işlerini büyütmede etkili olacak tüm bilgilerin ve atölye çalışmalarının bir arada sunulduğu bir mini MBA programına katıldı. Girişimci firmalar, Türkiye’deki iki aylık eğitimlerinin ardından, bir ay süre ile ABD’ye gitti.

Girişimciler, programın ABD bölümünde, önce dünyanın en büyük şirketlerinden pek çoğunun genel merkezinin bulunduğu Chicago şehrinde, ürünlerini önde gelen firmalara tanıtarak ABD’de ilk müşterilerini edinmeye ve potansiyel yatırımcılarla görüşmeye başladı. Bu adımda İTÜ ARI Teknokent Chicago ofisinin de içinde bulunduğu, dünyanın önde gelen kuluçka merkezlerinden Chicago 1871’i kullandılar. Ayrıca Chicago 1871’de İTÜ ARI Teknokent tarafından düzenlenen “Demo Day“ etkinliğinde sahne alan girişimciler, NBC Chicago’nun deneyimli muhabiri Charlie Wojciechowski’nin moderatörlüğünde kendilerini ve ürünlerini, ABD’li bireysel yatırımcıların ve risk sermayesi şirketlerinin (VC – venture capital) oluşturduğu seçkin bir davetli kitlesine tanıttılar.

Girişimciler daha sonra bir hafta süreyle, dünyaca ünlü teknoloji markalarının yetiştiği, dünyanın önde gelen kuluçka merkezlerinden San Francisco RocketSpace’e giderek, Silikon Vadisi ve San Francisco bölgesindeki potansiyel yatırımcı ve iş ortaklarıyla buluştu. Burada düzenlenen “Demo Day” etkinliğine ise, Silikon Vadisi’nin 16 büyük yatırımcı şirketi de dahil olmak üzere, yüzden fazla yatırımcı İTÜ GATE girişimcilerinin projelerini dinledi ve sorularını yöneltti.

Türkiye’de girişimciliği güçlendirmek ve Türkiye için büyük katma değer sağlayacak dünya çapında teknoloji markaları oluşturmak amacıyla hareket ettiklerini belirten İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Dr. Deniz Tunçalp, ikincisini düzenledikleri ITU GATE programının yakaladığı başarıdan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Tunçalp “İTÜ ARI Teknokent olarak en büyük hedefimiz girişimcilik alanında ülkemizin gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’den çıkacak teknoloji markalarının uluslararası başarısını artırmak. Geçtiğimiz yıl başladığımız ITU GATE Uluslararası Hızlandırma Programı ile girişimcilerimize Amerika’nın ve dünya pazarlarının kapılarını açıyoruz. Bu yıl yine başvuran 200’ü aşkın teknoloji firması arasından seçilen 8 girişimci firmamız çok önemli iş bağlantıları kurdu, Firmalarımız ABD pazarına hızlı bir giriş gerçekleştirdi ve Amerikalı yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. Halen firmalarımız bu yatırımcı ve iş ortakları ile görüşmelerini sürdürüyor. Silikon Vadisi’nde görüştüğümüz uzmanlar, İTÜ GATE programının gerçekleştirdikleri ile şimdiden dünyanın lider uluslararası hızlandırma programları içinde yerini aldığını söylüyorlar. Firmalarımızın bu program sayesinde ulaştığı başarıların daha da artması ile bu durum bir kere daha tescillenecek.” dedi.

ITU GATE programının ABD’deki stratejik ortağı Sente Advisory firmasının CEO’su Serhat Çiçekoğlu ise ITU GATE firmalarının oluşturdukları işbirliği, paylaşım ve ekip ruhunun yanı sıra cesaretlerine de vurgu yaptı. Tüm firma temsilcilerinin ilk günden itibaren bir takım haline geldiklerine dikkat çeken Çiçekoğlu sözlerine şöyle devam etti: “ITU GATE Rocket Your Business programı ile tüm katılımcı firmalarımız önemli Amerikalı şirketleriyle iş ilişkileri başlattı. Bunu yaparken de girişimciler birbirlerine destek oldu. Girişimciler, tanıştıkları firmalar ve yatırımcıların, gruptan başka birisi için de faydalı olacağını düşündüklerinde bunları rahatlıkla paylaştılar. Birbirlerinin pazara giriş ve yatırım stratejilerine de olumlu katkılarda bulundular. Ayrıca, Demo Day etkinliğinde tüm firmaların yatırımcı sorularına verdiği yanıtlar çok yerinde, net ve özgüvenliydi. ITU GATE firmaları Türkiye’nin diğer teknoloji firmalarına da örnek olmalı. Biz SENTE Advisory olarak böyle bir programın partneri olmaktan çok memnunuz.”

ITU GATE programı katılımcısı 8 firma şunlardan oluştu:

AppAnalytics: Mobil uygulamalarda kullanıcı davranışını ölçümlemek ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için analitik servisini sunuyor.

Bilgera: Hızlı tüketim ürünleri alanında mobil saha satış otomasyon platformları ile firmaların saha operasyonlarında daha verimli çalışmalarına olanak tanıyor.

Boni: Görme engellilere yönelik navigasyon gibi fiziksel mekan ve nesnelerle etkileşim kurabilen mobil uygulamalar üretiyor.

Evam: Büyük veri ve hızlı veriyi analiz ederek işletmelerde kullanıcıların anlayabileceği hale getiriyor. Böylelikle müşteri davranışlarının gerçek zamanlı takibine olanak tanıyarak firmaların ileriye dönük stratejilerini oluşturmasına olanak tanıyor.

Gullseye: Limanların daha iyi yönetilmesini sağlayarak verimliliği artıran yazılım geliştiriyor.

i2i Systems: GSM operatörlerinin yanlış faturalandırma ve ücretlendirme sorunlarını ortadan kaldıran yazılımlar üzerinde çalışıyor.

Segmentify: E-ticaret ve içerik sağlayıcı firmaların ziyaretçilere özel kampanyalar ve ürünler sunmasına yardımcı olan yazılımlar üretiyor.

Sestek: Ses biyometrisi, sesli yönlendirme, ses sentezi ve konuşma analizi gibi ses odaklı işlemleri gerçekleştiren teknolojiler üretiyor.

ITU GATE Uluslararası Hızlandırma Programı’nın 3. etap başvuruları 13 Eylül 2015’e kadar devam ediyor. Detaylı bilgi için: http://www.itugate.com

 

Previous EMC Federasyonu Yeni SAP İş Birliğini Ve Karma Bulut Çözümlerini Duyurdu
Sonraki İstanbul Teknik Üniversitesi Ve Boeing, En Başarılı İnsansız Hava Aracı Tasarımlarını Ödüllendirdi

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

“Erişilebilirlik”, Teknolojiyle Engellilerin Hangi Çözümlere İhtiyaç Duyduğuna Işık Tutuyor

Boğaziçi GETEM direktörü Dr. Engin Yılmaz’ın sunumuyla masaya yatırılan “erişilebilirlik” kavramı, günümüzün teknolojik yapısında engellilerin ne gibi çözümlere ihtiyaç duyduğunu gözler önüne serdi. Kullanıcı deneyimi, tasarım ve kullanılabilirlik alanında uzman

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Organik ve Olgun Meyveyi Cep Telefonunuzla Tanıyacaksınız

Meyvelerin organik veya olgun olup olmadığını cep telefonları sayesinde anlamak mümkün olacak. Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hakan Ürey’in ekibiyle geliştirdiği dünyanın en küçük spektrometresi, organik

Genel 0 Yorum

Yeni Girişimciye KOSGEB Ve TÜBİTAK’tan Destek

Yeni girişimciler için destek sağlayan KOSGEB ve TÜBİTAK gibi birçok devlet kuruluşu Ar-Ge projelerine de destek veriyor. Yeni bir işletme açtığınızda hem KOSGEB’den girişimcilik desteği alabilir hem Ar-Ge programlarına başvuruda

Genel 0 Yorum

Sony Xperia Türkiye Basketbol Ligi’nin Sponsoru

Teknoloji tutkunlarına daima mükemmeli sunan Sony Xperia, Türkiye Basketbol Ligi (TBL) 2014-2015 sezonu resmi sponsoru oldu. 17 Ocak 2015 tarihinde Ankara Hilton Otel’de gerçekleşen basın toplantısına Sony Mobile Türkiye Ülke

Genel 0 Yorum

Bilim Ve Teknolojinin Merkez Üssü “Kocaeli Bilim Merkezi” Açılıyor

Bilim, en temel anlamıyla yaşadığımız dünyayı anlama çabasıdır ve bilime yönelme de merak duygusunun beslenmesiyle başlar. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu bakış açısıyla, geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek için hayata geçirdiği Kocaeli

Genel 0 Yorum

Girişimcilik Bu Ülkenin Genlerinde Var

Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) tarafından, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla yürütülen GREAT kampanyası kapsamında düzenlenen British Technology Summit’e Musion Türkiye Kurucusu Murat

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.