Kariyer Hedefinde Start-Up Mı Kurumsal Mı?

Kariyer Hedefinde Start-Up Mı Kurumsal Mı?

Kurumsal Hayatın Altın Yaldızları Dökülüyor Mu? Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için Bulut Tabanlı Finansal Yönetim Uygulaması Geliştiren Paraşüt’ün Kurucu Ortağı Sean X. Yu, kariyer hedefi olarak start-up şirketlerin yükselişi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

2000’lerin ilk yılları iş hayatında kurumsal şirketlerde çalışmanın hızla yükseldiği bir dönemdi ve her üniversite mezunu özgeçmişine büyük firmaların isimlerini ardı ardına dizmenin hayaliyle yanıp tutuşuyordu. 2010’ların başına geldiğimizde ise kurumsal hayatın altın yaldızlı kaplaması hızla dökülmeye, buralarda sürülen hayat cazibesini yitirmeye başladı. Bugün özellikle de çalışma hayatına yeni katılan veya katılacak olan Y ve Z jenerasyonları, çalışmak için start-upları hedef olarak gözlerine kestirmiş durumda. Peki, yönelim değişiminin nedenlerini ne? Start-uplar çalışanlarına neler vaat edebiliyor?

 Bireysel başarı X ekip başarısı

X kuşağının aksine Y ve Z kuşakları kendi gibi insanlarla bir “aile” düzeninde çalışmak istiyor. Bu genç jenerasyonlar bireysel başarıya ve kişisel olarak sivrilmeye inanılan kurumsal hayatta aidiyet sorunları yaşıyor ve çalışma ortamına yabancılaşıyor. Kendini kanıtlama sürecindeki start-uplarda ise bireyler kendi işlerini parlatmaktansa ortak çıkacak işe odaklı çalışıyor. Ekip ruhu hem bireysel mutluluğun hem de iş başarısının anahtarı oluyor.

 Dikey yapılanma  X yatay yapılanma

Özgürlükçü bir anlayışla yetişen genç nesiller, haftada bir iki kere asansörde karşılaştıkları, o zamanda düğmelerini iliklemek zorunda kaldıkları patronlar için çalışmaya katlanamıyorlar. Start-uplarda ise aynı masayı paylaşıp, farklı bakış açılarını ortaya sürerek patronla çalışan işveren ilişkisinin ötesine geçmek mümkün. Böylece birbirini dinleyen ve birlikte üreten iki taraf da çok daha verimli olabiliyor ve iş için her zaman en doğru karar veriliyor.

İş tatmini X mesai doldurma 

Y jenerasyonu çalışmak için yaşamıyor yaşamak için çalışıyor. Bu nedenle kurumsal hayatta toplantılarda boşa akıp geçen zaman, mail kutusu boşaltmakla harcanan saatler, birimler arasındaki çatışmalara harcanan efor yerine gerçekten denemeye, geliştirmeye, üretmeye odaklanılan start-up düzeni bu jenerasyonun tatmin olmasını sağlıyor.

 Pratikte öğrenmek X teoride öğrenmek

Y jenerasyonu öğrenme odaklı bir jenarasyon.  Kurumsal hayatın eğitimleri genelde teori ile sınırlı ve eğitimden kısa bir sonra süre alınan sertifikalar süslü bir biblo gibi bir rafta unutulmaya bırakılıyor. Start-uplarda ise iş, iş üstünde çalışılarak öğreniliyor. Çalışan genelde bireysel araştırmalar ve deneyimleme yolu ile öğrendiklerini hem kendi bireysel hanesine yazıyor hem de çalıştığı firmaya değer olarak katıyor.

 Çarkın kendisi olmak X bir çarkın dişi olmak

Ekip çalışmasına yatkınlığının dışında Y ve Z jenerasyonları özgüvenleriyle de öne çıkıyor. Bu nedenle kurumsal hayatta bir işi tek boyutunu çözmekle sınırlı kalmak ve operasyonel bir iş yapmak yerine araştırmadan uygulamaya, uygulamadan yönetmeye, çalıştığı alanın tamamına hakim olma şansına sahip olduğu bir düzen sayesinde, tam sorumluluk alabilmek bu jenerasyonları cezbediyor.

Elbet tüm bunların dışında ceket, kravat, topuklu ayakkabı yerine sahilde yürüyüşe gider gibi işe gidebilmek, yeni yetme çocuk misali serbest giyim gününü iple çekmek zorunda kalmamak da cabası. Birkaç arkadaşımızın görüşleri sizleri daha iyi ikna edebilir:

 Kutsal Kaan Bilgin/ Paraşüt Mobil Uygulama Geliştiricisi

“Adrenalin bağımlısıyım, fakat bağımlılığım için bedenimi tehlikeye atacak değilim. Bu sebeple sürekli değişmek ve gelişmek zorunda olduğum, sıklıkla yetersiz hissettiğim, rahat soluk alamadığım, bilgi ve tecrübemi her an güncel tutmamı gerektiren ortamlarda çalışmayı seviyorum. Yüksek efor gerektiren, heyecan ve korku hissettiğim projelerde çalışmak beni tatmin ediyor. Aksini tercih eden insanlarla beraber çalıştığımda aynı atmosferi oluşturmaya çabaladığım için ekip arkadaşlarım için gerçek bir kabusa dönüşebiliyorum. Teknolojiden destek amaçlı faydalanmak yerine teknoloji üreten bir firmada çalışmak kendimi daha önemli hissetmemi sağlıyor. Kurumsal firmalarda çalışanların fiziksel yerleşiminden iletişim biçimlerine kadar her noktada kendini gösteren hiyerarşi beni mutsuz ediyor. Bireysel ilişkiler ve iletişim elbette önemlidir, fakat mesleki yeterlilikten daha önemli olduğunu düşünmüyorum. Kurumsal firmaların bende bıraktığı izlenim, hiyerarşinin belirlenmesinde diplomasinin liyakatten daha önemli olduğu yönünde.”

 Nergis Sungur / Paraşüt, Pazarlama

Bugüne kadar her ölçekte, farklı firmalarda çalışma fırsatını yakaladım. En mutlu hissettiğim çalışma ortamını, büyüme potansiyelinin yüksek olduğu yaşam döngüsünün başlarında olan genç firma ve markalarda buldum. Henüz rüştünü ispat etmemiş start-up’larda çalışmak çok daha heyecanlı. Çünkü buralarda bilgi, tecrübe ve potansiyelimin sınırlarını gerçekten test etme fırsatını buluyorum. Gerçek zorluklarla başbaşayım. Sıfır noktasındaki bir ürünün ayağa kalktığını görmek müthiş bir haz. Pazarlama yaptığımı en çok o zaman hissediyorum. Kurulmuş düzende marjinal katkımın düşük olacağı olgun firmalarda alacağım tatmine kıyasla, elimde büyütebildiğim ve katma değerimin çok daha fazla olduğu firmalarda çalışmak iş tatmini açısından kıyas kabul etmez.

Türkiye’nin Silikon Vadisi’nden yatırım çeken ilk B2B start-up’ı Paraşüt’ü daha yakından tanımak için 20 Ekim tarihinde NewCo İstanbul etkinliğine katılmak için yerinizi ayırtın.

http://sched.co/3DX9

Paraşüt’teki iş fırsatlarından haberdar olmak için sosyal medyada Paraşüt’ü takip edin.

Facebook      : https://www.facebook.com/parasutcom?fref=ts

 

 

 

Previous Avrupa Online Reklam Pazarının Değeri 30,7 Milyar Euro’ya Ulaştı
Sonraki Huawei’nin Küresel Sosyal Sorumluluk Projesi “Gelecek İçin Tohumlar” Türkiye’de

Diğer Yazılar

Özel Sektör 0 Yorum

Hitachi Data Systems, Güçlü Ürün Ailesini Tanıttı

Veri depolama konusunda dünya devleri arasında yer alan Hitachi Data Systems (HDS), yazılım tanımlı altyapı çözümlerindeki liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Teknolojideki liderliğini bir adım ileriye taşıyan HDS, tanıttığı yazılım tabanlı

Özel Sektör 0 Yorum

Akfa Teknoloji, CABSAT Fuarı’nın İlgi Odağı Oldu

Yayıncılık ve ICT Master Sistem Entegratörü olarak uluslararası alanda faaliyet gösteren Akfa Teknoloji, 1000’in üzerinde yeni ürün ve çözümün tanıtıldığı, 9 bin katılımcı ve 12 bin ziyaretçiyi ağırlayan CABSAT Fuarı’nın

Özel Sektör 0 Yorum

2018’e Kadar Avrupa İş Gücünün Yüzde 75’i Mobil Hale Gelecek

OKI Europe’un sponsorluğunda hazırlanan yeni inceleme raporu, güvenli biçimde “her zaman ve her yerden” erişim ihtiyacını doğuran BYOD (kendi cihazını getir) trendi ile artan mobil iş gücünün etkisine ve akıllı çok

Özel Sektör 0 Yorum

VMware, 2015 Yılı 2. Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Bulut bilişim ve kurumsal mobilite alanında dünya lideri VMware, Inc., 2015 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı: İkinci çeyrek GAAP (Generally Accepted Accounting Principles-Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri) toplam gelirler,

Özel Sektör 0 Yorum

Eresin Otelleri, Misafir Memnuniyeti İçin Pisano’yla Anlaştı

Gerek Sultanahmet’teki müze otel konseptiyle gerekse de Taksim merkezi konumdaki otelleriyle İstanbul’un en beğenilen otelleri arasında olan Eresin Otelleri misafirleri Pisano’nun geliştirdiği geri bildirim noktalarını kullanarak artık tüm ihtiyaçlarını gerçek

Özel Sektör 0 Yorum

Novartis İletişim Merkezi Hizmete Açıldı

Novartis, paydaşlarının doğru bilgiyi doğru zamanda alması ve kaliteli bir bilgilendirme hizmetinden faydalanması amacıyla Novartis İletişim Merkezi’ni (NİM) hizmete açtı. 15 Eylül 2014 tarihinden itibaren aktif hale gelen NİM, hasta

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.