Kaspersky Lab Siber Güvenlik Sorunlarını Masaya Yatırdı

Kaspersky Lab Siber Güvenlik Sorunlarını Masaya Yatırdı

Kaspersky Lab 19-22 Kasım günleri arasında mevcut BT güvenlik trendlerini tartışmak, 2016 tahminleri hakkında konuşmak ve şirketlerin siber tehditlerden nasıl korunacakları hakkında tavsiyelerde bulunmak için Macaristan’ın Budapeşte şehrinde Cyber Security Weekend’i düzenledi. Kaspersky Lab’ın Global Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) uzmanları ve davet edilen Europol uzmanları etkinlikte siber güvenlik dünyası hakkında son gelişmeleri aktardı, yorumladı.

Kaspersky Lab 19-22 Kasım günleri arasında mevcut BT güvenlik trendlerini tartışmak, 2016 tahminleri hakkında konuşmak ve şirketlerin siber tehditlerden nasıl korunacakları hakkında tavsiyelerde bulunmak için Macaristan’ın Budapeşte şehrinde Cyber Security Weekend’i düzenledi. Kaspersky Lab’ın Global Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) uzmanları ve davet edilen Europol uzmanları etkinlikte siber güvenlik dünyası hakkında son gelişmeleri aktardı, yorumladı.

Europol Avrupa Siber Suç Merkezi (EC3) Strateji Analisti Gary McEwen şunları söyledi: “Siber suçla mücadele için emniyet kuvvetleri kuruluşları, özel sektör ve akademi arasında işbirliği kritik önemdedir. Birlikte zararlı altyapıları tanımlamak ve ortadan kaldırmak, sinkholing ve virüs bulaşan kurbanlara yardımcı olmak için çalışıyoruz.”

Bu sunumda Gary McEwen, giriş bariyerinin siber suç için alçaltılması, fidye yazılımlarının (özellikle ‘police’ fidye ve şifreleme yazılımı) yaygınlaşması nedeniyle siber suçun artan saldırganlığı ve BT saldırılarında Uzaktan Erişim Araçlarının kullanımının artmasını içeren siber suç trendleri hakkında konuştu.

Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Stefan Tanase ise şunları söyledi: “Bugünlerde siber güvenlik, sadece BT profesyonellerinin dikkate alması gereken bir konu olmaktan çıktı ve ev kullanıcılarından ailelerine, küçük işletmelerden büyük kurumlara kadar herkesi ilgilendirmeye başladı. Bilgi paylaşmak ve bir güvenlik zihniyeti oluşturmak çok önemlidir ve biz de bu gibi durumlarda tam olarak bunu yapıyoruz. İster küçük bir şirkette bir muhasebecinin çalışmaları, ister bütün bir şehrin su tedarik sisteminin işleyişi olsun sık sık iş süreçlerinin güvenlik ihtiyacını vurguluyoruz. Fidye yazılımından hedefli saldırılara kadar siber güvenlik riskleri doğru çözümler, ilkeler ve personel eğitimiyle ele alınmalıdır.”

Uzmanların 2015’in üçüncü çeyreğindeki BT tehditleri analizleri, Avrupa’daki kullanıcıların ortalama yüzde 35’inin yerel ağlar ve taşınabilir ortamlarla ilgili güvenlik ihlalleriyle karşılaştığını, yüzde 20’sinde ise web bağlantılı tehditler algılandığını ortaya koyuyor. Kurumların karşılaştığı tehditler hakkında konuşan uzmanlar, B2B International ve Kaspersky Lab tarafından gerçekleştirilen 2015 Global Kurumsal BT Güvenlik Riskleri anketinden alınan istatistiklere referans veriyorlar: Avrupa’daki şirketlerin yüzde 48’i 12 ay içinde virüsler, solucanlar, casus yazılımlar ve diğer zararlı yazılım programlarıyla karşılaştıklarını, yüzde 18’i ağa izinsiz giriş algıladıklarını, yüzde 12’si siber casuslukla karşılaştıklarını ve yüzde 8’i kendilerini hedefli saldırı altında bulduklarını söylüyor.

Aynı ankette şirket içi tehditler açısından kurumların kullandıkları yazılımlarda zayıf noktalarla (katılımcıların yüzde 29’u rapor etmiştir) ve personelin bilgi sızdırmasıyla (yanlışlıkla (yüzde 21) veya kasten (yüzde 11)) karşılaştıkları belirtilmiştir. Kurumsal bilgi taşıyan mobil cihazlar, veri sızıntısı için fazladan risk taşır. Uzmanlar bu tehditler ve hangi çözümlerin bunların üstesinden geleceği üzerinde tartışıyor.

Veri merkezlerinde saklanan verilerin artan sayısı, sanal sunucuların güvenliği ve veri depolama sistemleri de tartışmaya dahil edildi. Siber güvenlik için bütüncül yaklaşımın, BT teknolojilerini, süreçleri ve eğitimi birleştirmek gibi faydalarının üzerinde duruldu.

Gartner’e göre tipik bir şirket, BT Güvenlik bütçesinin %90’ını önlemeye ve sadece %10’unu algılama/yanıtlamaya ayırıyor. Ancak bu yüzdelerle bile kurumlar tarafından, farklı ölçeklerde kurumların ve sektörlerin güvende kalmasını sağlayabilen İstihbarat Servislerine yönelik talep git gide artıyor. Kaspersky Lab, 18 yılı aşkın günlük çalışmalarından siber tehditler hakkında büyük miktarda istihbarat elde etti; şirket, bu öncü uzmanlığını tüm müşterileri için gerçek bir korumaya dönüştürdü.

Kaspersky Lab uzmanlarından küçük tavsiyeler

Bir şirketin hemen bugün alması gereken önlemler:

Personelinize siber güvenlik eğitimi verin.

Aleyhinde konuşanları dikkate almayın ve fazladan koruyucu katmanıyla olgun ve çok katmanlı bir Uç Nokta koruması uygulayın.

Zayıf noktaları en başında ve sık sık yamalayın ve bu süreci otomatik hale getirin

Mobil olan her şeye dikkat edin

Haberleşme ve hassas bilgiler için şifreleme uygulayın

Ağ geçitleri, e-posta ve birlikte çalışma gibi tüm altyapı unsurlarını koruyun

Bir şirketin yarın alması gerekecek önlemler:

Olası tehlike ve risklerin Tahmin edilmesinden sürekli tehditlerin Önlenmesine kadar tümü etkili bir Algılama ve verimli bir Yanıtlamayla desteklenen eksiksiz bir güvenlik stratejisi oluşturun ve uygulayın

Siber güvenlik, genel BT ile karıştırılamayacak kadar karmaşık ve ciddidir. Özel bir Güvenlik Operasyonları Merkezi oluşturmayı düşünün

Peki ya bireyler?

Tüm cihazlarınız için sağlam bir güvenlik çözümü satın alın

Koruma çözümünüzle birlikte verilen Şifreleme ve Otomatik Yedekleme gibi ekstra seçenekleri keşfedin ve en iyi şekilde kullanın.

Siber güvenliğin temellerini öğrenin ve sevdiklerinize öğretin

Şifreli haberleşmeye geçin

Çevrimiçi alışkanlıklarınızı yenilemeyi ve hangi bilgileri paylaştığınızı düşünün. Yüklendikten sonra bilgi sonsuza dek İnternette kalır ve size ve şirketinize karşı kullanılabilir.

Previous Acronis ve Check Point Mobil Tehditlere Karşı Güç Birliği Yapıyor
Sonraki Vodafone Kırmızı Işık, Yaratıcı Güvenlik Özellikleriyle Yenilendi

Diğer Yazılar

Yazılım 0 Yorum

ResQ’nun Yeni Sürümü Sunuldu

Hayat dışı sigorta karşılığı hesaplamadaki inovasyonlara paralel olarak güncellenen gelişmiş yazılım, en üst seviyede performans ve kullanılabilirlik sunuyor. Global danışmanlık, brokerlik ve iş çözümleri şirketi Willis Towers Watson, hayat dışı

Yazılım 0 Yorum

World Of Tanks Kış Hesaplaşması Modunda

Wargaming oynaması ücretsiz online aksiyon oyunu World of Tanks için yeni Kış Hesaplaşması savaş modunun bugün itibarıyla yayınlandığını açıklamaktan mutluluk duyuyor. Yeni 8 bit modu, tankçıları zorlu bir haritada üç

Yazılım 0 Yorum

Dolandırıcılar “Virüs Aşkına” İş Başında

Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği F-Secure, Cyberoam, Sophos ve Trustwave gibi yazılım ve donanım ürünleriyle, bilişim güvenliği alanında profesyonel çözümler sunan Lidyum Bilişim, Sevgililer Günü’nde karşılaşacakları aşk içerikli mailler, gerçekçi olmayan kampanyalar

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

İnsanların Yarısından Çoğu 2025’te ‘Akıllı Ev’ Sahibi Olmak İstiyor

McAfee’nin “Safeguarding 2025” Çalışması, gelecekteki yaşam tarzı ve teknolojitrendlerinin tüketici davranışları üzerindeki etkisini ortaya çıkardı. Intel Security’nin bir parçası olan McAfee, dünya genelinde 8 bini aşkın tüketicinin yaşam tarzı ve

Yazılım 0 Yorum

Interpol Dijital Para Sistemi’nde Yeni Bir Tehdit Keşfetti

Bir Kaspersky Lab uzmanının da içinde olduğu Interpol Siber Tehdit Araştırma Grubu, sanal işlemlerdeki blockchain’in zararlı yazılımlar veya çocuk tacizi dahil diğer yasadışı verilere iliştirilmesiyle sonuçlanabilecek bir tehdit tespit etti.

Yazılım 0 Yorum

Tatile Çıkacaklara Kaspersky Lab’den İpuçları

Tatil öncesi Kaspersky Lab, herkesin teknolojik açıdan da güvenli bir tatil geçirmesi için pratik bir kılavuz hazırladı. İşte detaylar: -Tatil rezervasyonunda ödemeye dikkat edin Kaspersky Lab’ın Safe Money teknolojisi web

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.