Kaspersky Lab Siber Güvenlik Sorunlarını Masaya Yatırdı

Kaspersky Lab Siber Güvenlik Sorunlarını Masaya Yatırdı

Kaspersky Lab 19-22 Kasım günleri arasında mevcut BT güvenlik trendlerini tartışmak, 2016 tahminleri hakkında konuşmak ve şirketlerin siber tehditlerden nasıl korunacakları hakkında tavsiyelerde bulunmak için Macaristan’ın Budapeşte şehrinde Cyber Security Weekend’i düzenledi. Kaspersky Lab’ın Global Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) uzmanları ve davet edilen Europol uzmanları etkinlikte siber güvenlik dünyası hakkında son gelişmeleri aktardı, yorumladı.

Kaspersky Lab 19-22 Kasım günleri arasında mevcut BT güvenlik trendlerini tartışmak, 2016 tahminleri hakkında konuşmak ve şirketlerin siber tehditlerden nasıl korunacakları hakkında tavsiyelerde bulunmak için Macaristan’ın Budapeşte şehrinde Cyber Security Weekend’i düzenledi. Kaspersky Lab’ın Global Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) uzmanları ve davet edilen Europol uzmanları etkinlikte siber güvenlik dünyası hakkında son gelişmeleri aktardı, yorumladı.

Europol Avrupa Siber Suç Merkezi (EC3) Strateji Analisti Gary McEwen şunları söyledi: “Siber suçla mücadele için emniyet kuvvetleri kuruluşları, özel sektör ve akademi arasında işbirliği kritik önemdedir. Birlikte zararlı altyapıları tanımlamak ve ortadan kaldırmak, sinkholing ve virüs bulaşan kurbanlara yardımcı olmak için çalışıyoruz.”

Bu sunumda Gary McEwen, giriş bariyerinin siber suç için alçaltılması, fidye yazılımlarının (özellikle ‘police’ fidye ve şifreleme yazılımı) yaygınlaşması nedeniyle siber suçun artan saldırganlığı ve BT saldırılarında Uzaktan Erişim Araçlarının kullanımının artmasını içeren siber suç trendleri hakkında konuştu.

Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Stefan Tanase ise şunları söyledi: “Bugünlerde siber güvenlik, sadece BT profesyonellerinin dikkate alması gereken bir konu olmaktan çıktı ve ev kullanıcılarından ailelerine, küçük işletmelerden büyük kurumlara kadar herkesi ilgilendirmeye başladı. Bilgi paylaşmak ve bir güvenlik zihniyeti oluşturmak çok önemlidir ve biz de bu gibi durumlarda tam olarak bunu yapıyoruz. İster küçük bir şirkette bir muhasebecinin çalışmaları, ister bütün bir şehrin su tedarik sisteminin işleyişi olsun sık sık iş süreçlerinin güvenlik ihtiyacını vurguluyoruz. Fidye yazılımından hedefli saldırılara kadar siber güvenlik riskleri doğru çözümler, ilkeler ve personel eğitimiyle ele alınmalıdır.”

Uzmanların 2015’in üçüncü çeyreğindeki BT tehditleri analizleri, Avrupa’daki kullanıcıların ortalama yüzde 35’inin yerel ağlar ve taşınabilir ortamlarla ilgili güvenlik ihlalleriyle karşılaştığını, yüzde 20’sinde ise web bağlantılı tehditler algılandığını ortaya koyuyor. Kurumların karşılaştığı tehditler hakkında konuşan uzmanlar, B2B International ve Kaspersky Lab tarafından gerçekleştirilen 2015 Global Kurumsal BT Güvenlik Riskleri anketinden alınan istatistiklere referans veriyorlar: Avrupa’daki şirketlerin yüzde 48’i 12 ay içinde virüsler, solucanlar, casus yazılımlar ve diğer zararlı yazılım programlarıyla karşılaştıklarını, yüzde 18’i ağa izinsiz giriş algıladıklarını, yüzde 12’si siber casuslukla karşılaştıklarını ve yüzde 8’i kendilerini hedefli saldırı altında bulduklarını söylüyor.

Aynı ankette şirket içi tehditler açısından kurumların kullandıkları yazılımlarda zayıf noktalarla (katılımcıların yüzde 29’u rapor etmiştir) ve personelin bilgi sızdırmasıyla (yanlışlıkla (yüzde 21) veya kasten (yüzde 11)) karşılaştıkları belirtilmiştir. Kurumsal bilgi taşıyan mobil cihazlar, veri sızıntısı için fazladan risk taşır. Uzmanlar bu tehditler ve hangi çözümlerin bunların üstesinden geleceği üzerinde tartışıyor.

Veri merkezlerinde saklanan verilerin artan sayısı, sanal sunucuların güvenliği ve veri depolama sistemleri de tartışmaya dahil edildi. Siber güvenlik için bütüncül yaklaşımın, BT teknolojilerini, süreçleri ve eğitimi birleştirmek gibi faydalarının üzerinde duruldu.

Gartner’e göre tipik bir şirket, BT Güvenlik bütçesinin %90’ını önlemeye ve sadece %10’unu algılama/yanıtlamaya ayırıyor. Ancak bu yüzdelerle bile kurumlar tarafından, farklı ölçeklerde kurumların ve sektörlerin güvende kalmasını sağlayabilen İstihbarat Servislerine yönelik talep git gide artıyor. Kaspersky Lab, 18 yılı aşkın günlük çalışmalarından siber tehditler hakkında büyük miktarda istihbarat elde etti; şirket, bu öncü uzmanlığını tüm müşterileri için gerçek bir korumaya dönüştürdü.

Kaspersky Lab uzmanlarından küçük tavsiyeler

Bir şirketin hemen bugün alması gereken önlemler:

Personelinize siber güvenlik eğitimi verin.

Aleyhinde konuşanları dikkate almayın ve fazladan koruyucu katmanıyla olgun ve çok katmanlı bir Uç Nokta koruması uygulayın.

Zayıf noktaları en başında ve sık sık yamalayın ve bu süreci otomatik hale getirin

Mobil olan her şeye dikkat edin

Haberleşme ve hassas bilgiler için şifreleme uygulayın

Ağ geçitleri, e-posta ve birlikte çalışma gibi tüm altyapı unsurlarını koruyun

Bir şirketin yarın alması gerekecek önlemler:

Olası tehlike ve risklerin Tahmin edilmesinden sürekli tehditlerin Önlenmesine kadar tümü etkili bir Algılama ve verimli bir Yanıtlamayla desteklenen eksiksiz bir güvenlik stratejisi oluşturun ve uygulayın

Siber güvenlik, genel BT ile karıştırılamayacak kadar karmaşık ve ciddidir. Özel bir Güvenlik Operasyonları Merkezi oluşturmayı düşünün

Peki ya bireyler?

Tüm cihazlarınız için sağlam bir güvenlik çözümü satın alın

Koruma çözümünüzle birlikte verilen Şifreleme ve Otomatik Yedekleme gibi ekstra seçenekleri keşfedin ve en iyi şekilde kullanın.

Siber güvenliğin temellerini öğrenin ve sevdiklerinize öğretin

Şifreli haberleşmeye geçin

Çevrimiçi alışkanlıklarınızı yenilemeyi ve hangi bilgileri paylaştığınızı düşünün. Yüklendikten sonra bilgi sonsuza dek İnternette kalır ve size ve şirketinize karşı kullanılabilir.

Previous Acronis ve Check Point Mobil Tehditlere Karşı Güç Birliği Yapıyor
Sonraki Vodafone Kırmızı Işık, Yaratıcı Güvenlik Özellikleriyle Yenilendi

Diğer Yazılar

Yazılım 0 Yorum

Fortinet’ten Bulut Ortamları Ve Veri Merkezleri İçin Üstün Koruma

Fortinet, HP, Ixia, PLUMgrid, Pluribus Networks, Extreme Networks ve NTT işbirliğiyle hayata geçirdiği yeni Yazılım Tanımlı Ağ Güvenliği (SDNS) çözümünün ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı. SDNS ile sektörde bir ilke imza atan

Yazılım 0 Yorum

Mac Kullanıcıları Kendi İnternet Güvenliklerini Yönetiyor

Mac kullanıcılarının fark etmediği güvenlik açıklarını F-Secure kapatacak. F-Secure ‘ün popüler Freedome VPN servisi, Mac kullanıcılarının kendi İnternet güvenliklerini yönetmesini sağlıyor. OS X kullanıcıları, farklı tüketici deneyimi, özel tasarım sayesinde

Yazılım 0 Yorum

Zararlı Yazılımlara Karşı Korunma Yolları

Siz de bilgisayarınıza zararlı yazılımlar bulaşmasından bıkıp usandınız mı? Trend Micro basit ipuçlarıyla internette gezerken bilgisayarınızı yavaşlatan, dosyalarınızı kilitleyen ve kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan zararlı yazılımlara karşı korunma yollarını

Yazılım 0 Yorum

Lost Saga Devasa İçerik Güncellemesiyle Geri Dönüyor

Güncellemeyle birlikte yeni karakterler, yeni etkinlikler ve uzun süredir beklenen teçhizat kişiselleştirme özelliği geliyor. Nexon Europe, online multiplayer brawler oyunu Lost Saga için yepyeni içerik güncellemesi yayınladığını duyurdu. Güncelleme yaması

Yazılım 0 Yorum

WD İle Yeni Yılda Kendinize Bir Yedekleme Planı Oluşturun

Veri kaybı, bugünün dijital dünyasında yaşanan en büyük sorunlardan biri haline geldi. Çoğu bilgisayar kullanıcısı, çeşitli sebeplere bağlı olarak verilerini kaybetme riski altında. 2016 yılında değerli içeriklerinizi kaybetmemek için kendi

Yazılım 0 Yorum

ZyXEL, UTM Firewall Ürün Serisi İle Ağ Güvenliğini Artırıyor  

ZyXEL, optimum ağ performansı sunarken bir yandan da derinlemesine ve sofistike bir malware koruması ve sosyal ağ kontrolü sağlayan yüksek performanslı yeni nesil Firewall ailesinin en yeni üyeleri USG (Tümleşik

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.