Nesnelerin İnterneti Yeni Güvenlik Tehditi Mi?

Nesnelerin İnterneti Yeni Güvenlik Tehditi Mi?

Bilgisayarların, telefonların internet kullanmaya başlamasının ardından dünyada nesnelerin interneti (Internet of Things) konuşulmaya başlandı.

Nesnelerin interneti, nesnelerin internet üzerinden veri aktarımı ve diğer nesneler ile haberleşme olanağı sunuyor.

Bu teknoloji sayesinde evdeki, işyerindeki ev aletleri  cep telefonu, bilgisayarlar ve diğer nesnelerle entegre çalışır hale gelecek.

Ancak, hiç bir güvenliği olmayan veya sınırlı ya da eskimiş güvenlik yöntemleri ile çalışan IoT cihazları feci sonuçlar doğurabilir. Ayrıca her bir küçücük IoT cihazının güvenliğini sağlamak oldukça zor olacaktır.

The National Intelligence Council raporuna göre, IoT 2025 yılına kadar yıkıcı bir teknoloji olacak. 2020 yılına kadar ise dünyada on milyarca internet özellikli cihazlar olacak.

IoT inanılmaz ümit vaat ederken, geniş çaplı IoT  kullanımı ciddi bir siber güvenlik riskini beraberinde getirmektedir.  Ülkeler bu konuda gerekli önlemleri almazsa büyük bir felaket ile karşı karşıya kalabilirler.

IoT cihazları güvenli mi?

IoT yaygınlaştığında ağ üzerinde bir çok cihaz olacaktır. Bu cihazların çoğunluğu gömülü (embedded) cihaz olacağından üzerlerinde ya çok kısıtlı güvenlik yazılımları olacaktır veya hiç olamayacaktır. Bu yüzden iç ağ içine kolay bir giriş noktası olmasının yanı sıra, bu küçük cihazların güvenliğinin sınırlı olması, zararlı kod için mükemmel bir saklanma yeri olacaktır. Böylece ağa sızmak isteyen saldırganlar için bir arka kapı olacaktır.

IoT güvenliği için elektrik santrallerindeki gibi  internete erişimin kısıtlanması çözüm olmayacaktır. Dizayn gereği bir çok IoT cihazı bulut teknolojisi üzerinden haberleşme ihtiyacı duymaktadır.

Biz Vizyon ARGE ekibi olarak IoT güvenliği için bir çok çoğu güvenlik uzmanın da hem fikir olduğu davranış izleme çözümünü tercih etmekteyiz. IoT cihazlarının interneti kısıtlamak yerine tüm internet hareketlerini izleyerek normal davranışları belirlenmeli ve anormal davranışlarda uyarı ve engelleme yapmak gerekmektedir.  ARGE ekibimiz şu anda yoğun bir şekilde başta mobil cihazlar olmak üzere genel ağ izlenebilirliği ve anormallik tespiti konusunda çalışmalar yapmaktadır.

 

Previous METRIC Finans Sektörünün Genç Oyuncusu ALJ Finans’a Dinamizm Sağladı
Sonraki KOBİ’ler 2 Simit Fiyatına İnternete Taşınıyor

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

BinYaprak Kız Kardeşlik Platformu Kadınlara İlham Veriyor

Türkiye’nin 81 ilindeki kadınların hikayeleriyle birbirlerine ilham ve güç verecekleri bir kız kardeşlik platformu olarak kurulan BinYaprak, çalışan kadınla üniversiteli kadını biraraya getirme hedefiyle kurulan “BinYaprak” platformu, Webrazzi Summit 2015’de,

Özel Sektör 0 Yorum

Slimstock’a İngiltere’den Ödül

Slimstock Avrupa’nın en prestijli ödülü olan Logistics Business IT Award’ın sahibi oldu. 2014’ün Lojistik ve stok yönetimi alanında en başarılı yazılımlarının seçildiği organizasyonun, İngiltere’de gerçekleşen tören ile ödülünü alan Slimstock,

Genel 0 Yorum

ING ParaMara’dan Kerem Tunçeri İle Selfie Düellosu

ING Bank, Türkiye Basketbol Ligi resmi sponsorluğunu üstlendiği ParaMara markası ile ilginç bir sosyal medya uygulamasına imza atıyor. 10 Şubat 2015 Salı günü Youtube’da hayata geçirilen ‘Selfie Düellosu’ uygulamasında kullanıcılar

Genel 0 Yorum

Türkiye Vodafone Vakfı, Twitter Kampanyasıyla Engellilerin Sesi Olacak

Teknolojiyi hayatın hizmetine sunarak toplumsal gelişimin ve değişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Türkiye Vodafone Vakfı, engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin ekonomik ve toplumsal hayata eşit katılımına yönelik projelerine bir

Genel 0 Yorum

Sosyal Medyada Bu Tuzağa Düşmeyin

Sosyal medyada son zamanlarda “Resmileşti dikkat” veya “Yarın teslim tarihi” başlıklı paylaşımlar arttı.

Genel 0 Yorum

Atıf Ünaldı, London Speaker Bureau Konuşmacılarından Oldu

Bilişim sektöründeki çalışmalarıyla tanınan Atıf Ünaldı, Londra’da kurulu olan, dünya çapında pek çok ülkede ofisi bulunan ve Türkiye’de çalışmalarını 2010’dan bu yana yürüten London Speaker Bureau’nun konuşmacı portföyüne katıldı. Alanında

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.