Nesnelerin İnterneti Yeni Güvenlik Tehditi Mi?

Nesnelerin İnterneti Yeni Güvenlik Tehditi Mi?

Bilgisayarların, telefonların internet kullanmaya başlamasının ardından dünyada nesnelerin interneti (Internet of Things) konuşulmaya başlandı.

Nesnelerin interneti, nesnelerin internet üzerinden veri aktarımı ve diğer nesneler ile haberleşme olanağı sunuyor.

Bu teknoloji sayesinde evdeki, işyerindeki ev aletleri  cep telefonu, bilgisayarlar ve diğer nesnelerle entegre çalışır hale gelecek.

Ancak, hiç bir güvenliği olmayan veya sınırlı ya da eskimiş güvenlik yöntemleri ile çalışan IoT cihazları feci sonuçlar doğurabilir. Ayrıca her bir küçücük IoT cihazının güvenliğini sağlamak oldukça zor olacaktır.

The National Intelligence Council raporuna göre, IoT 2025 yılına kadar yıkıcı bir teknoloji olacak. 2020 yılına kadar ise dünyada on milyarca internet özellikli cihazlar olacak.

IoT inanılmaz ümit vaat ederken, geniş çaplı IoT  kullanımı ciddi bir siber güvenlik riskini beraberinde getirmektedir.  Ülkeler bu konuda gerekli önlemleri almazsa büyük bir felaket ile karşı karşıya kalabilirler.

IoT cihazları güvenli mi?

IoT yaygınlaştığında ağ üzerinde bir çok cihaz olacaktır. Bu cihazların çoğunluğu gömülü (embedded) cihaz olacağından üzerlerinde ya çok kısıtlı güvenlik yazılımları olacaktır veya hiç olamayacaktır. Bu yüzden iç ağ içine kolay bir giriş noktası olmasının yanı sıra, bu küçük cihazların güvenliğinin sınırlı olması, zararlı kod için mükemmel bir saklanma yeri olacaktır. Böylece ağa sızmak isteyen saldırganlar için bir arka kapı olacaktır.

IoT güvenliği için elektrik santrallerindeki gibi  internete erişimin kısıtlanması çözüm olmayacaktır. Dizayn gereği bir çok IoT cihazı bulut teknolojisi üzerinden haberleşme ihtiyacı duymaktadır.

Biz Vizyon ARGE ekibi olarak IoT güvenliği için bir çok çoğu güvenlik uzmanın da hem fikir olduğu davranış izleme çözümünü tercih etmekteyiz. IoT cihazlarının interneti kısıtlamak yerine tüm internet hareketlerini izleyerek normal davranışları belirlenmeli ve anormal davranışlarda uyarı ve engelleme yapmak gerekmektedir.  ARGE ekibimiz şu anda yoğun bir şekilde başta mobil cihazlar olmak üzere genel ağ izlenebilirliği ve anormallik tespiti konusunda çalışmalar yapmaktadır.

 

Previous METRIC Finans Sektörünün Genç Oyuncusu ALJ Finans’a Dinamizm Sağladı
Sonraki KOBİ’ler 2 Simit Fiyatına İnternete Taşınıyor

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

Akıllı Şebekeler Ve Akıllı Şehirler İle Enerji Kayıpları Önlenecek

4.Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı Komitesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet Sarı’yı makamında ziyaret etti. 50 ülkeden beş binin üzerinde katılımcının yer alacağı, dünyada önem

Genel 0 Yorum

Bilal Çetin, BTK Basın İle İlişkiler Müdürlüğü’ne Atandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)  Basın ile İlişkiler Müdürlüğü görevine Bilal Çetin atandı. İzmir Kınık Poyracık doğumlu olan Çetin Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Bilal Çetin, Ankara’da Yeni Asya,

Genel 0 Yorum

Bilişim 500 Yayını Satışa Sunuldu

İnterpromedya tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen ve Türkiye bilişim sektörüne dair referans niteliğindeki araştırmalar arasında yer alan Bilişim 500’ün 2013 yılı detaylı sonuçlarının yer aldığı yayın ve etkileşimli CD satışa sunuldu.

Genel 0 Yorum

Zenium’dan “Büyüme, Risk Ve Bulut Yönetimi Araştırması”

Zenium tarafından gerçekleştirilen “Büyüme, Risk ve Bulut Yönetimi Araştırması”, bulut servislerinin güvenilirliğinin, veri merkezlerinin fiziksel altyapısına bağlı olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, buluta geçişin her geçen gün daha hızlı arttığı

Genel 0 Yorum

“Dünyanın İlk Akıllı Kampüsü Türkiye’de”

Üniversiteler bünyesinde oluşturulan Teknokentler önemini her geçen gün arttırıyor. Son dönemde ortaya konulan projeler açısından Hacettepe Teknokent Dünya’da bir ilke imza attı ve Dünyanın ilk Akıllı Kampüs projesini hayata geçiriyor.

Genel 0 Yorum

Elektrik Elektronik Sektörü İsveç Ve Finlandiya’daydı

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), İsveç ve Finlandiya arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi amacıyla 15 firmanın katıldığı sektörel ticaret heyeti düzenledi. İki ülkede toplam 156 iş görüşmesi gerçekleştirildi. Heyet

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.