Ödeme Sistemleri Açısından 2015 Hareketli Bir Yıl Olacak

Ödeme Sistemleri Açısından 2015 Hareketli Bir Yıl Olacak

İnternetten yapılan kartlı işlemlerin yılda 40 milyar TL’yi bulduğu Ödeme Sistemleri sektöründe regülasyonel düzenlemelerin önemine dikkat çekildi

E-ticaret, paranın dijitalleşmesi ve yeni trendler odağında ödeme sistemlerinin ele alındığı Webrazzi Ödeme Sistemleri’14 konferansı sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen konferansta Türkiye’de büyümesini sürdüren e-ticaret sektörünün önceliğinin verimlilik olduğu vurgulandı.

TTNET, BKM, Crenvo IK, ininal, iPara, TEB, Verifone, HesapAl, PayU, Pay&Share, tmob’un sponsorları arasında olduğu etkinlik, Webrazzi Kurucusu ve CEO’su Arda Kutsal’ın 3 Pay Mikro Ödeme CEO’su Alper Akcan’la olan sohbetiyle başladı.  Akcan, ödeme sistemleri alanındaki regülasyonların gelişmesinin son kullanıcıların ve ödeme alanlarının haklarının korunması açısından çok önemli olduğuna değindi.

Akcan’dan sonra sahneye çıkan PayU Genel Müdürü Yunus Emre Güzer ise Türkiye’de e-ticaret ve ödeme sistemleri sektörlerinin genel bir değerlendirmesini yaptı. Güzer, 2015 yılının ödeme sistemleri ve e-ticaret sektörleri için oldukça hareketli bir yıl olabileceği öngörüsünde bulundu. Güzer e-ticaret sektörünün büyümesi için ödeme sistemleri oyuncularına da büyük iş düştüğüne değinirken, “İnsanları kredi kartı bağımlılığından kurtarmamız gerekiyor. Alternatif ödeme yöntemleri pazarda önemli bir kırılım yaratabilir” diye konuştu.

Türkiye’de internetten kartla yapılan ödemelerin toplamı 40 milyar TL’ye ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) CMO’su Serkan Yazıcıoğlu, sunumunda çok sayıda değerli rakam paylaştı. Eylül 2014 itibarıyla Türkiye’de 20,6 milyon adet tekil kredi kartının bulunduğunu paylaşan Yazıcıoğlu, konuşmasında e-ticaret sektörüyle alakalı istatistiklere de yer verdi. 2013 yılında 8 milyon kişinin internetten kartlı ödeme yaptığını aktaran Yazıcıoğlu, internetten kartlı ödemelerin toplam hacminin ise 40,2 milyar TL olduğunu dile getirdi. Yazıcıoğlu ayrıca BKM olarak kendi hesapları sonucunda, ulaşım ve vergi harcamaları çıkarıldığında 2013 yılı için Türkiye e-ticaret pazarı hacmini 8 milyar TL olarak aktardı.

İnternetten yapılan kartlı ödemelerin sektörel dağılımına da dikkat çeken Serkan Yazıcıoğlu, Ekim 2014 itibarıyla yüzde 20’lik oranla hizmet sektörünün ilk sırada yer aldığını dile getirirken, onu ise yüzde 18′lik paya ulaşan havayolları ve yüzde 15‘lik orana sahip elektronik/bilgisayar sektörlerinin izlediğini paylaştı.

Ödeme sistemleri ve ticaret dünyasındaki yeni gelişmelerin altını çizen Verifone Türkiye, Güney Avrupa ve Rusya Genel Müdürü Onur Altınbaş, dijitalleşme sürecine adapte olamayan şirketlerin ya küçüleceğini ya da yok olacağını belirtti. Ödeme sistemleri eko sisteminde farklı şirketlerin kendi uzmanlık alanlarında ürün geliştirip bir platformda birleştirmesi ile rekabetçi bir ürün ortaya çıkabileceğini vurgulayan Altınbaş; genç şirketlerin bu tarz bir platforma katkılarının çok büyük olacağına inandıklarını vurguladı.

 

İninal kurucu ortaklarından Bülent Tekmen, Arda Kutsal’la olan birebir sohbetinde ininal’ın toplamda 100 Milyon TL’lik para transferi hacmine ulaşılması gibi değerli bilgiler paylaştı. Şu an 10 bin farklı noktada fiziksel parayı dijital ortama taşıyabildiklerinden bahseden Tekmen, ininal altyapılı kartların bugüne kadar 200 binden fazla online ya da offline alışveriş noktasında kullanıldığını belirtti.

 

Webrazzi Ödeme Sistemleri’14 etkinliği ayrıca 15 Aralık’ta yayına girecek olan Manilup’un lansmanına da ev sahipliği yaptı. Online ödüllendirme platformu olan Manilup’un Kurucusu Ömer Suner, şirketlere operasyon maliyet avantajı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti

Previous Microsoft, Çocuklara Kod Yazmayı Öğretecek
Sonraki İş Girişim, Türkiye’nin En Büyük Veri Merkezlerinden Radore’ye Ortak Oldu

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

Dijital Türkiye Platformu, Bilgi Toplumu Stratejisi’nin Bütününün Uygulanmasını İstedi

Türkiye’nin 2023 için hedeflediği ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmanın yöntemini belirleyen Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı yürürlüğe girdi. TBV, TÜBİSAD, TBD ve TESİD’in üyesi olduğu Dijital Türkiye Platformu (DTP),

Genel 0 Yorum

Bilişim Suçları Meclis’e Sevk Edildi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, e-Devlet projesiyle bugün ülkede devlet hizmetlerinin daha etkin, daha hızlı ve daha verimli yürütülmesinde ilk kez yeni bir dönüşüme adım atıldığını söyledi.

Genel 0 Yorum

ABD’de Çalışanların Gözdesi Riot Games’in Türkiye Ofisi 60 Kişiyi Geçti

ABD’de en çok çalışılmak istenen teknoloji şirketleri arasında ilk sıralarda yer alan Riot Games’in Türkiye ekibi 60 kişiyi geçti. Riot Games, iş dünyasının en itibarlı yayınlarından Fortune tarafından 2013 yılında

Genel 0 Yorum

Eutelsat’ın Ödüllü Fotoğraf Yarışmasında Kazananlardan Biri Türk Yarışmacı Oldu

Dünyanın lider uydu operatörlerinden Eutelsat Communications, Avrupa çapında, 16 Ocak-16 Şubat tarihleri arasında ödüllü fotoğraf yarışması gerçekleştirdi. Yarışmada, tooway uydu internet çanak anten kurulumuna ait en güzel fotoğraflar yarıştı.  Facebook

Genel 0 Yorum

YouTube’da Dünya Katy Perry; Türkiye İrem Derici İzledi

Yılın sonuna yaklaşırken Türkiye’de ve Dünyada 2014’te YouTube’a damgasını vuran videolar, kanallar ve anlar ‘YouTube Rewind’ başlığı altında toplandı.  YouTube Rewind 2014 konusunda Google Türkiye resmi blogunda yer alan popüler

Genel 0 Yorum

Gökhan Öğüt: “Türkiye’de Dijitalleşme Diyaloğunu Başlatmak İstiyoruz”

Daha iyi bir gelecek hedefiyle Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etmeyi hedefleyen Vodafone’un bu yıl ilk kez düzenlediği Vodafone Dijital Dönüşüm Zirvesi, 14 Mayıs’ta Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. “Yarına hoş geldiniz”

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.