Pazarlama Dünyası Müşteriyi Analitikle Tanıyacak

Pazarlama Dünyası Müşteriyi Analitikle Tanıyacak

Analitik alanında dünya lideri olan SAS, Harvard Business Review ile birlikte yaptığı araştırma müşteri davranışlarının tahmin edilmesi ve buna bağlı pazarlama planlarının yapılmasının kurumların en çok zorlandığı süreçler arasında olduğunu ortaya koydu. Kurumların sağlam temelli müşteri ilişkileri oluşturmak için analitik çözümlere duyduğu ihtiyaç her geçen gün artıyor.

En küçük işletmeden, en büyük kurumsal şirkete kadar, müşterilerine hizmet ya da ürün götüren tüm kurumların başarılı olup, bu başarılarını sürekli kılmaları için yapmaları gereken şeylerin başında müşterilerini tanımak geliyor. Müşterilerin davranışlarını, kullanım alışkanlıklarını belirlemek başarının anahtarlarından biri haline geldi. Müşteriyi yakından tanımanın yolu ise onun aldığı hizmet ya da ürün ile olan yolculuğuna baştan sona eşlik etmekten geçiyor. Markaların müşteri deneyimini görme, anlama, ölçme ve yönetme şekli verimli, hızlı ve etkili olmak zorunda. Bilgiye ulaşma şekli ve karar verme süreci son yıllarda büyük ölçüde değiştiği için bu duruma ancak analitikle ayak uydurulabiliyor.

Karşılaşılan En Büyük Zorluklar ve Çözümleri

Dünyanın lider analitik şirketi SAS’ın sponsorluğunda Harvard Business Review tarafından yapılan “Müşteri Deneyimi Yönetiminin Liderlerinden Alınacak Dersler”* adlı araştırma müşteri ilişkilerinin analitikle ele alınmasının önemini ortaya koydu. Harvard Business Review’in yaptığı araştırmada, kurumların müşteri deneyiminde yaşadığı en önemli zorluk, %52 oran ile müşteriye yönelik yapılan pazarlama yatırımlarının geri dönüşünü olabilecek en üst seviyeye getirmek olarak ortaya çıktı. Bunu, müşteri ile ilgili tek bir görüntü oluşturmak ve yeni müşteri deneyimleri yaratmak izliyor. Müşterilerden elde edilen verilerin anlamlandırılması da kurumların karşılaştığı zorluklar arasında yer alıyor. Yapılan araştırmaya göre, veriler analiz edilerek müşteri davranışlarının tahmin edilmesi ve ona göre pazarlama planlarının yapılması %40 ile en zorlu süreçlerden biri olarak gözüküyor.

Sektöründe lider konumda olan firmaların sağlam temelli bir müşteri deneyimi oluşturmanın önemini kavradığının belirtildiği araştırmada, bu firmaların veri kaynaklı müşteri deneyimi kararları almak için uygun araç ve sistemlerin kullanılması gerektiği konusunda büyük oranda hemfikir olduğu görülüyor. Araştırmaya dahil olan, alanında lider kurumların %61’i, müşteri deneyimi ve davranışlarını analiz etmelerini sağlayacak analitik çözümleri tercih ediyor.

Araştırmanın tamamını http://www.sas.com/tr_tr/offers/customer-experience-management/register.html bağlantısından görebilmek mümkün.

Müşteri deneyimi nasıl daha iyi hale getirilir?

SAS, dünyanın lider analitik şirketi olarak sunduğu çözümlerle müşteri deneyimini iyileştirecek kararlar alınmasını sağlıyor. SAS Türkiye Pazarlama Müdürü Nurcan Bıçakçı Arcan, SAS’ın burada müşterilerden elde edilen verinin toparlanıp kaliteli bir veri haline dönüştürülmesinden, bu veri üzerinde analitik çalışmalar yapılmasına ve sonuçların karar süreçlerine entegre edilerek müşteride tek bir marka algısı yaratılmasına kadar tüm sürece dahil olduğunu vurguluyor ve şöyle devam ediyor: “Farklı ihtiyaçlar için optimize edilebilecek esnek yapılı analitik çözümleri ile SAS, müşteri yolculuğunun her adımına eşlik ediyor, operasyonları kolaylaştırıyor, iş akışlarını yönetiyor, doğru kanaldan doğru müşteriye ulaşılmasını sağlayacak modellemeler sunabiliyor. Müşteri deneyimi yönetiminde kilit olan, onun yolculuğuna yol boyunca kesintisiz eşlik edebilmek ve ona her kanalda aynı mükemmellikte hizmet sunabilmek. Biz markalara bunu yapabilmeleri için yardımcı oluyoruz. Ve iddialıyız: Bir markanın pazarlama faaliyetlerinden alacağı geri dönüşü ve verimliliği analitikle arttırıyoruz.’ Arcan’ın sözlerini destekleyen bir gelişme kısa süre önce İş Bankası’nın SAS Pazarlama Optimizasyonu ile Global Business Excellence” ödüllerinde “Outstanding Innovation” dalında ödüllendirilmesiyle yaşanmıştı. Ödülün İş Bankası’na verilme sebepleri arasında, ileri analitik ve optimizasyon teknikleriyle bankanın, müşterisinin birebir ihtiyaçlarına göre hizmet almasını sağlayan son derece etkin bir çok kanallı iletişim ortamı oluşturmasının yer aldığı belirtilmişti.

Pazarlama alanındaki pek çok çözümü Gartner Magic Quadrant değerlendirmelerinde “Liderler” arasında yer alırken SAS, The Forrester Wave: Kanallar Arası Kampanya Yönetimi Platformları raporunda da lider olarak gösteriliyor.

 

Previous PureVPN 87 Ülkede 450'den Fazla Sunucuya Ulaştı
Sonraki Jeremy Burton’dan Heyecan Uyandırıcı Teknoloji Tahminleri

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

EpraBeacon’dan İlk Elvan Geçti

Bilişim, Teknoloji ve İletişim Platformu CeBIT Bilişim Eurasia’daki EKent standında Lütfi Elvan tarafından açılışı yapılan EpraBeacon cihazının şehir içi toplu taşımada kullanılmak üzere Ankara, Bursa ve Kayseri illerindeki pilot test

Genel 0 Yorum

Wolfteam’den Yayıncılarına Büyük Fırsat

En iyi Wolfteam yayınını ben yaparım diyenlerden misin yoksa Wolfteam’de maraton benden sorulur diyenlerden mi ya da Wolfteam yayını her gün yaparım tayfasından mı? Wolfteam’den yayıncılarına büyük fırsat! Amatör veya

Genel 0 Yorum

Online Girişimcilik Eğitimi Gençlere Anlatıldı

Endeavor Türkiye ve JP Morgan Chase Vakfı işbirliği ile Türkiye’de ilk defa online bir eğitim programı olarak Türk girişimcilerinin deneyimlerini gençlerle buluşturan CaseCampus Programı akademisyenler, girişimciler, medya ve Sivil Toplum

Genel 0 Yorum

104 Yıllık Efsane Ece Ajandası’nın Dijital Platforma Aktarılabilen Yeni Defter Serisi

Bir asrı aşkın süredir tarihe tanıklık eden Ece Ajandası, İsveçli defter markası Whitelines Link’in dijital platforma aktarılabilen defterlerini Türkiye’de satışa sunuyor. Ece’nin yeni defter serisi, mobil cihazlar tarafından kolayca taranarak

Genel 0 Yorum

İstanbul’da Taksiler Mayıs Ayı Sonuna Kadar Yüzde 20 Daha Ucuz

Taksicilerle yolcuları buluşturarak hızlı, kolay ve güvenli seyahat ortamı sunan BiTaksi ile İstanbul’da yolculuk yapanlar taksimetreye Mayıs ayı sonuna kadar daha az ödeyecek. Saat 10:00 – 17:00 ve 20:00 –

Genel 0 Yorum

Can Dündar Ve Erdem Gül’e Sosyal Medya Yorumu

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT tırlarıyla ilgili yayımladıkları haber ve görüntüler nedeniyle tutuklanması, 26 Kasım akşamından itibaren sosyal medyada gündeme oturdu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.