Petrol Şirketlerine “Zaman Damgası” Zorunluluğu Geliyor

Petrol Şirketlerine “Zaman Damgası” Zorunluluğu Geliyor

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika sağlayıcı E-GÜVEN, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) petrol piyasasında dağıtıcı lisansı sahibi şirketleri ilgilendiren yeni kararına dikkat çekti. Bayi denetim sistemini düzenlemeye yönelik yeni karar uyarınca dağıtıcı şirketlerin, uzaktan erişim sistemiyle bayilerinden aldıkları raporları 3 gün içinde zaman damgasıyla işaretleyerek EPDK’ya iletmeleri gerekiyor. Dağıtıcı şirketler 1 Haziran’dan itibaren EPDK’ya ilettikleri tüm raporlarda zaman damgası kullanmak zorunda olacak.

EPDK tarafından alınan bu kararın, iç kontrol mekanizmalarının ve doğru veri akışının güçlendirilmesi anlamı taşıdığını vurgulayan İş Geliştirme, Kurumsal Satış, Kanal Yönetimi ve Pazarlamadan Sorumlu Direktörü Ayşegül Tüzün zaman damgasının oynayacağı rolü şöyle açıkladı:

“Zaman damgası, elektronik ortamdaki bir belgenin veya herhangi bir verinin üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanı tespit etmek amacıyla kullanılan bir uygulama. Elektronik imzaya bağlı olarak çalışan zaman damgası, veri üzerinde yapılan işlemin zamanını kaydediyor. EPDK’nın petrol dağıtıcısı şirketler için zaman damgası kullanım zorunluluğu getirmesinin temel nedeni, detaylı ve çok sayıda raporlamanın yapıldığı sektörde denetim ve kontrolü daha sağlıklı bir şekilde sağlamak.”

Zaman damgası enerji sektöründe veri kaybı ve kaçağı önleyecek

Zaman damgasının üzerinde oynama, değişiklik yapılamaz bir uygulama olarak denetim açısından iyi bir fırsat sunduğunu belirten Tüzün, “Zaman damgası, dağıtıcı lisansı sahiplerine bayi denetim sistemi kapsamında veri kaybını ve usulsüzlükleri önleme imkanı verecekdedi.

E-GÜVEN olarak zaman damgası kullanmaya başlayacak petrol dağıtım şirketlerine gerekli ürün ve hizmet desteğini verdiklerini de sözlerine ekleyen Tüzün şunları söyledi:

“E-Güven olarak kurulduğumuz günden bu yana dijital ortamdaki işlemlerin yasalara uygun şekilde yürütülmesi için çalışıyoruz. Başta zaman damgası ve e-imza olmak üzere kurumlara pek çok farklı ürün ve hizmet sunuyoruz.”

Zaman damgası giderek yaygınlaşıyor

E-devlet ve e-ticaret sürecinin gelişmesi ve genişlemesiyle birlikte sadece petrol dağıtıcısı şirketler için değil her sektör için zaman damgasının önemli bir uygulama haline geldiğini de sözlerine ekleyen Tüzün şunları ifade etti:  “Türkiye’nin e-dönüşüm sürecinde zaman damgası her geçen gün daha da önemli hale geliyor ve bu ürüne olan talep de aynı şekilde sürekli artıyor. Zaman damgası, dijital ortamdaki birçok işlemle ilgili oluşabilecek hukuki süreçlerde ya da denetim süreçlerinde yetkili mercilere sunulabilecek ve kabul görecek kanıt niteliğindeki en önemli araçlardan biridir.” 

Previous Yeni Kaspersky Security Scan Sürümü İle Virüsleri Yakalayın
Sonraki Dünyanın En Çok Oynanan Mobil Oyunu, ‘Paramanya’ İsmiyle Türkiye’de

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

Öğrencilerinin En Değerli Varlığı Dizüstü Bilgisayarları

Okulların yeni açıldığı bu dönemde AMD, üniversite öğrencilerinin teknoloji tercihleri ve satın alma alışkanlıklarına ışık tutan “Okula Dönüş, Teknoloji Kullanımı Anketi”nin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre, üniversite öğrencilerinin yarısından çoğu yanlarında

Genel 0 Yorum

Eğitim Kurumlarında Akıllı Kürsü Dönemi Başlıyor

Mobit Bilişim tarafından geliştirilen Akıllı Kürsü ile eğitmenler, öğrencinin kullandığı teknolojiyi takip ederek, ders anlatımında teknolojiyi yakalıyor. Mobit Bilişim Çözüm Mimarı Murat Demirci “Üniversiteler, okullar, özel eğitim kurumlarında öğretmen masası

Genel 0 Yorum

Golin İle Rekta İşbirliği Yaparak Golin İstanbul Ofisini Açtı

Dünyanın önde gelen iletişim ajanslarından Golin İstanbul ofisinin açılışını duyurdu. Türkiye’nin önde gelen iletişim danışmanlığı ajanslarından Rekta ile işbirliğini resmileştiren Golin İstanbul ofisi ile Avrupa’daki varlığını güçlendirmeye devam ediyor. Kaan

Genel 0 Yorum

Türkiye İnovasyon Haftası’na “Sıradışı Kadınlar” Damga Vurdu

Türkiye’nin inovasyon yolculuğundaki önemli duraklardan İnovasyon Haftası 2015 İzmir, gerçekleştirilen iki günlük yoğun programın ardından sona erdi. Birbirinden değerli ve renkli konuşmacıların bilgi birikimlerini ve deneyimlerini aktardıkları etkinlikleri, iki gün

Genel 0 Yorum

Dış Ticaret Firmalarına Sahte e-posta Uyarısı

Bilgisayarlara “hacker’ gibi giren dolandırıcıların firmaların alacağı paraları kendi hesabına yönlendirdiği belirtildi.

Genel 0 Yorum

Siber Güvenlik Şirketleri Sıralandı

Uluslararası bağımsız araştırma kuruluşu Frost&Sullivan, şirketlerin İnternet ortamında sundukları hizmetleri engellemeye yönelik günümüzün popüler siber saldırı türü DDoS’a karşı güvenlik çözümleri sunan şirketleri değerlendirdi. DDoS saldırılarının etkilerini azaltma işleminde güvenlik

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.