Petrol Şirketlerine “Zaman Damgası” Zorunluluğu Geliyor

Petrol Şirketlerine “Zaman Damgası” Zorunluluğu Geliyor

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika sağlayıcı E-GÜVEN, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) petrol piyasasında dağıtıcı lisansı sahibi şirketleri ilgilendiren yeni kararına dikkat çekti. Bayi denetim sistemini düzenlemeye yönelik yeni karar uyarınca dağıtıcı şirketlerin, uzaktan erişim sistemiyle bayilerinden aldıkları raporları 3 gün içinde zaman damgasıyla işaretleyerek EPDK’ya iletmeleri gerekiyor. Dağıtıcı şirketler 1 Haziran’dan itibaren EPDK’ya ilettikleri tüm raporlarda zaman damgası kullanmak zorunda olacak.

EPDK tarafından alınan bu kararın, iç kontrol mekanizmalarının ve doğru veri akışının güçlendirilmesi anlamı taşıdığını vurgulayan İş Geliştirme, Kurumsal Satış, Kanal Yönetimi ve Pazarlamadan Sorumlu Direktörü Ayşegül Tüzün zaman damgasının oynayacağı rolü şöyle açıkladı:

“Zaman damgası, elektronik ortamdaki bir belgenin veya herhangi bir verinin üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanı tespit etmek amacıyla kullanılan bir uygulama. Elektronik imzaya bağlı olarak çalışan zaman damgası, veri üzerinde yapılan işlemin zamanını kaydediyor. EPDK’nın petrol dağıtıcısı şirketler için zaman damgası kullanım zorunluluğu getirmesinin temel nedeni, detaylı ve çok sayıda raporlamanın yapıldığı sektörde denetim ve kontrolü daha sağlıklı bir şekilde sağlamak.”

Zaman damgası enerji sektöründe veri kaybı ve kaçağı önleyecek

Zaman damgasının üzerinde oynama, değişiklik yapılamaz bir uygulama olarak denetim açısından iyi bir fırsat sunduğunu belirten Tüzün, “Zaman damgası, dağıtıcı lisansı sahiplerine bayi denetim sistemi kapsamında veri kaybını ve usulsüzlükleri önleme imkanı verecekdedi.

E-GÜVEN olarak zaman damgası kullanmaya başlayacak petrol dağıtım şirketlerine gerekli ürün ve hizmet desteğini verdiklerini de sözlerine ekleyen Tüzün şunları söyledi:

“E-Güven olarak kurulduğumuz günden bu yana dijital ortamdaki işlemlerin yasalara uygun şekilde yürütülmesi için çalışıyoruz. Başta zaman damgası ve e-imza olmak üzere kurumlara pek çok farklı ürün ve hizmet sunuyoruz.”

Zaman damgası giderek yaygınlaşıyor

E-devlet ve e-ticaret sürecinin gelişmesi ve genişlemesiyle birlikte sadece petrol dağıtıcısı şirketler için değil her sektör için zaman damgasının önemli bir uygulama haline geldiğini de sözlerine ekleyen Tüzün şunları ifade etti:  “Türkiye’nin e-dönüşüm sürecinde zaman damgası her geçen gün daha da önemli hale geliyor ve bu ürüne olan talep de aynı şekilde sürekli artıyor. Zaman damgası, dijital ortamdaki birçok işlemle ilgili oluşabilecek hukuki süreçlerde ya da denetim süreçlerinde yetkili mercilere sunulabilecek ve kabul görecek kanıt niteliğindeki en önemli araçlardan biridir.” 

Previous Yeni Kaspersky Security Scan Sürümü İle Virüsleri Yakalayın
Sonraki Dünyanın En Çok Oynanan Mobil Oyunu, ‘Paramanya’ İsmiyle Türkiye’de

Diğer Yazılar

GİRİŞİMCİLİK 0 Yorum

TEKNOLOJİ YARIŞMALARI – TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin en önemli ayağı olan Teknoloji yarışmaları için son başvuru tarihi 1 Nisan 2018. Havacılıktan otomotive, su altı araçlarından alternatif enerjiye uzanan geniş bir

Genel 0 Yorum

Sigorta Bilinç Yaşı 10’a Düştü

Hayatın akışı içerisinde ortaya çıkabilecek risklerinden ve buna bağlı endişelerden arınmak adına sigorta hizmeti insanlar için büyük bir güvence ve gereklilik göstermektedir. Yüz yıllık sigortacılık tarihine rağmen, Türkiye’de sigortalanabilir toplam

Genel 0 Yorum

Girişimini Hayata Geçirmek İsteyenler Etohum’la San Francisco’daydı

Türkiye’nin önde gelen hızlandırıcı programı ve erken aşama yatırımcısı Etohum, dünyanın teknoloji girişimciliği merkezi olarak kabul edilen San Francisco’da bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Etohum San Francisco Konferansı’nda bir kez daha girişimcileri

Genel 0 Yorum

TBD Ankara Şubesi’nin Yeni Başkanı Nurcan Özyacı Sunay Oldu

TOBB ETÜ Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve TBD’nin genç yaşlı kadın erkek bir çok üyesinin katıldığı Genel Kurul’da sarı ve kırmızı listeler yarıştı.

Genel 0 Yorum

Samast: e-Tebligat İçin KEP Adresi Zorunlu

Başta bankalar, portföy yönetim ve sigorta şirketleri olmak üzere, spor kulüpleri, noterler, serbest muhasebeciler, mali müşavirler ve avukatlar gibi yeni düzenleme kapsamında elektronik yolla tebligat alması zorunlu olan tüm yükümlülerin

Genel 0 Yorum

Uluslararası Siber Polis Operasyonu

190 ülkede 770,000 bilgisayarı etkileyen simda botnet’inin 14 komuta sunucusu devre dışı bırakıldı. Türkiye’de de 38,000’den bilgisayarı etkilediği düşünülen Simda.at zararlısına ait komuta sunucuları FBI, Luxemburg Polisi Yeni Teknoloji Suçları

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.