Petrol Şirketlerine “Zaman Damgası” Zorunluluğu Geliyor

Petrol Şirketlerine “Zaman Damgası” Zorunluluğu Geliyor

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika sağlayıcı E-GÜVEN, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) petrol piyasasında dağıtıcı lisansı sahibi şirketleri ilgilendiren yeni kararına dikkat çekti. Bayi denetim sistemini düzenlemeye yönelik yeni karar uyarınca dağıtıcı şirketlerin, uzaktan erişim sistemiyle bayilerinden aldıkları raporları 3 gün içinde zaman damgasıyla işaretleyerek EPDK’ya iletmeleri gerekiyor. Dağıtıcı şirketler 1 Haziran’dan itibaren EPDK’ya ilettikleri tüm raporlarda zaman damgası kullanmak zorunda olacak.

EPDK tarafından alınan bu kararın, iç kontrol mekanizmalarının ve doğru veri akışının güçlendirilmesi anlamı taşıdığını vurgulayan İş Geliştirme, Kurumsal Satış, Kanal Yönetimi ve Pazarlamadan Sorumlu Direktörü Ayşegül Tüzün zaman damgasının oynayacağı rolü şöyle açıkladı:

“Zaman damgası, elektronik ortamdaki bir belgenin veya herhangi bir verinin üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanı tespit etmek amacıyla kullanılan bir uygulama. Elektronik imzaya bağlı olarak çalışan zaman damgası, veri üzerinde yapılan işlemin zamanını kaydediyor. EPDK’nın petrol dağıtıcısı şirketler için zaman damgası kullanım zorunluluğu getirmesinin temel nedeni, detaylı ve çok sayıda raporlamanın yapıldığı sektörde denetim ve kontrolü daha sağlıklı bir şekilde sağlamak.”

Zaman damgası enerji sektöründe veri kaybı ve kaçağı önleyecek

Zaman damgasının üzerinde oynama, değişiklik yapılamaz bir uygulama olarak denetim açısından iyi bir fırsat sunduğunu belirten Tüzün, “Zaman damgası, dağıtıcı lisansı sahiplerine bayi denetim sistemi kapsamında veri kaybını ve usulsüzlükleri önleme imkanı verecekdedi.

E-GÜVEN olarak zaman damgası kullanmaya başlayacak petrol dağıtım şirketlerine gerekli ürün ve hizmet desteğini verdiklerini de sözlerine ekleyen Tüzün şunları söyledi:

“E-Güven olarak kurulduğumuz günden bu yana dijital ortamdaki işlemlerin yasalara uygun şekilde yürütülmesi için çalışıyoruz. Başta zaman damgası ve e-imza olmak üzere kurumlara pek çok farklı ürün ve hizmet sunuyoruz.”

Zaman damgası giderek yaygınlaşıyor

E-devlet ve e-ticaret sürecinin gelişmesi ve genişlemesiyle birlikte sadece petrol dağıtıcısı şirketler için değil her sektör için zaman damgasının önemli bir uygulama haline geldiğini de sözlerine ekleyen Tüzün şunları ifade etti:  “Türkiye’nin e-dönüşüm sürecinde zaman damgası her geçen gün daha da önemli hale geliyor ve bu ürüne olan talep de aynı şekilde sürekli artıyor. Zaman damgası, dijital ortamdaki birçok işlemle ilgili oluşabilecek hukuki süreçlerde ya da denetim süreçlerinde yetkili mercilere sunulabilecek ve kabul görecek kanıt niteliğindeki en önemli araçlardan biridir.” 

Previous Yeni Kaspersky Security Scan Sürümü İle Virüsleri Yakalayın
Sonraki Dünyanın En Çok Oynanan Mobil Oyunu, ‘Paramanya’ İsmiyle Türkiye’de

Diğer Yazılar

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Türk Sineması Görüntü Kalitesinde Avrupa’yı Solladı

Sony 4K Dijital Sinema İş Geliştirme Müdürü Tim Potter , pek çok Avrupalı sinema seyircisinin hala eski projektörlerin sağladığı düşük çözünürlüklü görüntülere katlanmak zorunda kaldığını ifade ederek, “Türkiye’deki sinemalar, ayrıntılı

Genel 0 Yorum

31 Mart Dünya Yedekleme Günü

Veri depolama ve yönetimi alanında dünyanın lider şirketlerinden NetApp 31 Mart Dünya Yedekleme Günü (World Backup Day) dolayısıyla yayınladığı mesajda bu günün hem müşteriler hem de işletmeler için bir dönüm

Genel 0 Yorum

Süreyya Ciliv Türkiye’nin En Güçlü 30 Lideri Arasında

Capital Dergisi’nin gelenekselleşen “Türkiye’nin En Güçlü 30 İşİnsanı” araştırması, bu yıl yine hareketli bir tablo ortaya koydu. Liste,Capital Dergisi CMO ve CEO Club üyesi 156 profesyonelin katıldığı bir anketle belirlendi.

Genel 0 Yorum

Minik Parmaklar Geleceği Programlamaya Başlıyor

Finansbank, Habitat ve Microsoft Türkiye tarafından çocukların programlama ve analitik düşünme yeteneklerini geliştirmek üzere hayata geçirilen Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesinde eğitimler Samsun ve Elazığ’da başlıyor. Elazığ eğitimi, 10 Ekim’de

Genel 0 Yorum

Teknolojiyi Kullan, Basit Yaşa!

Hayat karmaşalarla dolu. Neyse ki modern teknolojiler işlerimizi kolaylaştırıyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Express de bu teknolojinin ürünü. Hayatı basitleştiren teknolojiler konusunda farkındalık yaratmak isteyen BKM Express üç yeni tanıtım

Genel 0 Yorum

TED Öğrencilerine Nasıl Oyun Geliştirebilecekleri Anlatıldı

Dijital Oyun Geliştiricileri Derneği (DOGED), bu yıl 2-3 Haziran tarihleri arasında ikincisi düzenlenen Bilişim ve Eğitim Teknoloji Günleri’nde yer aldı. Başta bilişim, eğitim ve mobil olmak üzere teknolojinin birçok kolunda

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.