Prysmian Group Türkiye Ar-Ge Merkezi Tescillendi

Prysmian Group Türkiye Ar-Ge Merkezi Tescillendi

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye, Mudanya’daki Ar-Ge Merkezi ile sektörünün en kapsamlı tasarım, inovasyon ve ürün geliştirme altyapısına sahip araştırma – geliştirme merkezi olduğunu belgeledi.

Mudanya Ar-Ge Merkezi ile teknoloji ve inovasyona yatırımını arttıran Prysmian Group Türkiye, kullanıcıları teknolojik yeniliklerle beraber üstün performanslı ürünlerle buluşturarak ülkemizin rekabet gücünü geliştirmeyi hedefliyor. Bu vizyon doğrultusunda belirlenen hedeflerden en önemlisi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge Merkezi statüsü alınarak gerçekleştirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belgelendirilen Prysmian Group Mudanya, Ar-Ge Merkezi 5 bin metrekare alanda altı ayrı bölümden oluşuyor. Ar-ge merkezinde; Malzeme Teknolojileri Laboratuvarı, Yanma Test Laboratuvarı, Enerji Kabloları Test Laboratuvarı ve Telekom ve Fiber Kabloları Test Laboratuvarı’nın yanı sıra Tasarım ve İnovasyon Ofisi ile Proses Tasarım ve Prototip Geliştirme Ofis’leri de bulunuyor.

Uludağ Üniversitesi ile Ar-Ge işbirliği anlaşması imzalayan Prysmian Group Mudanya Ar-Ge Merkezi, üniversitenin Teknoloji Transfer Ofisi ile de işbirliği yapacak. Bu yıl Amerika’nın Atlanta eyaletinde düzenlenen 64. IWCS Konferansı’na katılan merkez yöneticileri, kuruluş sürecinde TÜBİTAK’a yenilikçi proje başvurularında da bulundular. Avrupa standartları ile uyumlu hale gelen Yanma Testleri Laboratuvarı için “CPR – Yapı Malzemeleri Yönetmeliği” alt yapısı kurularak, araştırma ve ürün geliştirme faaliyetlerinin kapsamı da genişletildi.

Ar-Ge merkezinin kurulumu sırasında, dünya genelindeki 17 Ar-Ge merkezi ile görüşmeler yapılarak; prosedürler, sistem işleyişi ve ortak ürün geliştirme projeleri hakkında bilgi alışverişi yapıldı. Altyapı kurulumu, teknik donanım ve programların geliştirilmesi konularında ise İtalya merkez Ar-Ge laboratuvarının deneyimlerinden yararlanıldı.

Ar-Ge Merkezi statüsü kazanabilmek için 5746 no’lu kanun kapsamındaki Ar-Ge faaliyetlerinin yurtiçinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Söz konusu statüyü alabilmek için işletme, yeterli Ar-Ge yönetimi ile teknolojik varlıklara, fikrî haklara, proje ve bilgi kaynakları yönetim yeteneği ve kapasitesine, Ar-Ge ve destek personelinin Ar-Ge merkezinde çalıştığının fiziki kontrolünü yapacak mekanizmalara sahip olduğunu belgelemek durumunda. Ayrıca Ar-Ge merkezlerinin konusu, süresi, bütçesi ve personel ihtiyacı tanımlanmış yenilik, program ve projelerinin bulunması, merkezlerin ayrı bir birim şeklinde örgütlenmiş ve tek bir yerleşke içinde yer alması gibi temel koşulların yerine getirilmiş olması isteniyor.

Türkiye’de 218 Ar-Ge merkezi bulunuyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de toplam 218 Ar-Ge merkezi bulunuyor. Bu merkezlerden 51’i otomotiv yan sanayiinde, 16’sı savunma sanayi, 15’i bilişim, bilgi ve iletişim teknolojileri, 14’ü yazılım, 13’ü otomotiv, 13’ü kimya, 13’ü ilaç, 13’ü elektrik- elektronik ve 10’u da dayanıklı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteriyor.

Ar-Ge merkezlerinin Türkiye çapında dağılımında 62 tesis ile İstanbul ilk sırada geliyor. Sanayinin can damarı Bursa’da 31, Kocaeli’de 30, Ankara’da 25 ve İzmir’de 18 Ar-Ge merkezi bulunuyor.

 

Previous BimSA’dan Mobil Satın Alma Platformu; Pratis Yayında
Sonraki Panasonic Ultra İnce Kenarlı Video Duvarını Tanıttı

Diğer Yazılar

Özel Sektör 0 Yorum

Sensormatic’ten Plazalardaki Yemekhane ve Asansor Kuyruğuna Çözüm

İnsan trafiğini ölçümleyen kişi sayma sistemleri, perakende dünyasına yeni açılımlar getirirken; İnsan Kaynakları (İK) profesyonellerinin sorunlarına da çözüm getiriyor. Çok katlı plazalarda çalışanların, en çok vakit kaybettiği yerlerin asansör sırası

Özel Sektör 0 Yorum

Protel’den Anahtar Teslim e-Dönüşüm

Konaklama ve ağırlama sektörlerine teknoloji çözümleri sunan Protel’in Genel Müdür Murat Sıcakkanlı, e-dönüşümde uçtan uca hizmet almanın önemine dikkat çekerek, yasal düzenlemelerin kayıt dışı ekonominin engellemesinde olduğu kadar, kurumlardaki teknolojik

Özel Sektör 0 Yorum

Nexon İle QC Games Arasında Dev Ortaklık

Dünyanın önde gelen online oyun şirketi NEXON Co., Ltd. iştiraki Nexon America Inc., oyun sektörünün önde gelen ismi Dallas Dickinson’ın kurduğu yeni oyun geliştirme stüdyosu QC Games ile stratejik ortaklık

Özel Sektör 0 Yorum

Bosch Sanayi 4.0’ın Öncü Şirketleri Arasında

Bosch, Almanya’da, üretimi geleneksel yapıdan çıkarıp ileri teknoloji kullanımına yöneltmek amacıyla başlatılan Sanayi 4.0’a yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Sanayi 4.0, ekonomide büyüme, istihdam, iş güvenliği ve daha fazla verimlilikle yüksek yaşam

Özel Sektör 0 Yorum

Hitachi Data Systems Türkiye’ye Yeni Genel Müdür

Hitachi Data Systems’ın Türkiye Genel Müdürü, daha önce NCR, Oracle ve EMC gibi markalarda görev alan Cem Fındıkoğlu oldu.

Özel Sektör 0 Yorum

Sömestrde Çocuklar KidZania’da Teknolojiye Doyacak

Farklı meslekleri deneyimleme fırsatı sunma, öğretirken aynı zamanda eğlendirme özellikleri ile tercih edilen Akasya Acıbadem AVM içerisinde bulunan KidZania, ara tatil döneminde de çocukların gözdesi olacak. KidZania’da dolu dolu, eğlenceli

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.