Siber Güvenlikte Korkulardan Vazgeçip, Fırsatlara Bakalım

Siber Güvenlikte Korkulardan Vazgeçip, Fırsatlara Bakalım

Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan 3. Uluslararası Adli Bilişim ve Güvenlik Sempozyumu (ISDFS) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde 11–12 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ankara’da düzenlendi. Sempozyum, yurtiçi ve yurtdışından adli bilişim ve bilgi ile siber güvenlik alanlarında çalışan akademisyenlerin, uzmanların, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sempozyumda, ülkemizde bilgi ve siber güvenliğin korku üzerine kurgulandığı bakış açısından vazgeçilerek, bunun yerine ülke stratejileri ve politikaları içerisinde fırsatları da barındıracak yapılar kurulması ve desteklenmesi, bunun bir ekonomisinin de olduğunun farkında olunması gerektiği ve buna uygun olarak çözümler, politikalar ve stratejiler üretilmesinin gerektiği vurgulandı.

Sempozyum kapsamında, Mobil Adli Bilişim”, “Büyük Veri Analizi ve Güvenlik ve Adli Bilişim Uygulamaları” ve “Büyük Veri Analizi ve Uygulamaları İçin Süper Bilgisayarlar” konulu eğitimler verildi ve 100’e yakın kişi bu eğitimlere katıldı. .

Sempozyumun açılışını, Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu yaptı. Sağıroğlu konuşmasında; bilim insanları ile şirketler, enstitüler, kuruluşlar ve kurumlardan katılan uzmanların, adli bilişim ve siber güvenlik konularında bilim ve teknoloji dünyasındaki son gelişmeleri ve fikirleri paylaştıkları ve karşılaşılan problemlere çözüm bulmaya çalıştıkları bu etkinliğe, çoğunluğu ülkemizden olmak üzere 11 ülkeden 250’ye yakın katılımcı, 10’nun üzerinde yerli ve yabancı firmanın katıldığını belirtti. Sağıroğlu, sempozyuma 89 adet bildiri gönderildiğini, bunlardan 61’inin en az 2 hakemin değerlendirmesinin ardından kabul edildiğini, 50 adet bildirinin Sempozyum Bildiri Kitapçığında basıldığını, bu bildirilerin 37 adedinin sözlü sunum olarak ve kalan 13 bildirinin ise poster olarak sunulduğunu anlattı.

Sempozyumda, sözlü sunum konu başlıklarının, siber güvenlik, adli bilişim, bilgi güvenliği ve kriptografi şeklinde alt başlıklarda toplandığına işaret edilerek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’nun mesajı katılımcılarla paylaşıldı.

ISDFS Konsorsiyum Başkanı Prof. Dr. Asaf Varol da konuşmasında, geçen üç yıla baktığımızda konsorsuyum üyelerinin 4 den 11’e çıktığını, Gazi Üniversitesi, Sam Houston Devlet Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Polis Akademisi’ne ilave olarak Public Institution of Higher Education, University of Arkansas at Little Rock, Lamar Üniversitesi, Petru Maior Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Sunderland Universitesi, Balıkesir Üniversitesini üyeler arasında görmekten mutluluk duyduğunu dile getirerek, Gazi Üniversitesi’nin düzenlediği bu etkinliğin adli bilişim ve bilgi güvenliğinin gelişmesine sadece ülkemizde değil tüm dünyada katkılar sunacağını kaydetti.

ISDFS 2015 Uluslararası Sempozyum Sonuç Bildirgesi

Sempozyumun açılışına katılan ve Gazi Üniversitesi adına bir konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Bekir Demirel, üniversitemizin böyle bir uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti ve başarılı bir etkinlik olmasını diledi.

Açılış programı sonunda, etkinliğe destek veren sponsorlara teşekkür plaketleri verilerek, ana programa geçildi.

Sempozyuma davet edilen, Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz “Adli Bilişiminin Geleceği ve Gelecekte Adli Bilişim” konusunda, Almanya Darmstadt Uygulamalı Bilimler Üniversitesiden davet edilen Prof. Dr. Harald Baier Adli Bilişimde Fırsatlar ve Tehditler: Delil Karartma ve Veri Enjeksiyonu” konusunda, Belgrad Üniversitesi’nden katılan Prof. Dr. Veljko Milutinovic ise “Büyük Veri Analizinde Süper Bilgisayarlar; Bilgi Güvenliği ve Adli Bilişim Uygulamaları” konularında konuştu.

Sempozyum çerçevesinde, “Adli Bilişim ve Siber Güvenlik Alanlarında Geliştirilen Teknolojiler ve Eğitim Faaliyetleri” ile “Türkiye’deki Adli Bilişim ve Siber Güvenlik Sorunlarının” tartışıldığı iki panel yapıldı. Panellere, Türkiye’den, Romanya’dan, Rusya’dan ve Amerika Birleşik Devletleri’nden konuşmacılar katıldı.

Ayrıca sempozyumda;

-“Mobil Adli Bilişim”, “Büyük Veri Analizi ve Güvenlik ve Adli Bilişim Uygulamaları” ve “Büyük Veri Analizi ve Uygulamaları İçin Süper Bilgisayarlar” konulu eğitimler verildi ve 100’e yakın kişi bu eğitimlere katıldı.

-Tez Yarışmasına katılan tezlerden sunuma seçilen 5 tezin sunumu yapıldı ve dereceye girenler ödüllendirildi.

-En iyi makale ve poster sunumları ödüllendirildi.

-TÜBİTAK’ın geliştirdiği Siber Güvenlik Eğitim Simülatörü ile belirlenen senaryolara yönelik canlı demolar yapıldı.

-Gazi Üniversitesi Bilgi Güvenliği Mühendisliği ABD’li öğrencilerin, ülkemizde bilgi güvenliği farkındalığını arttırmak için geliştirdikleri “Güvenlik için Bir Dakika” sosyal projesi, kamuoyuna tanıtıldı.

 

 

 

Previous Ayşegül İldeniz, Dünyanın En Yaratıcı Kişileri Listesinde
Sonraki 4G İhalesi 3 Ay Sonraya Ertelendi

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

Enocta Yenilenen Akademik Eğitim Kataloğu İle Yeni Öğretim Yılına Hazır

Türkiye’nin e-öğrenme alanındaki ilk ve öncü şirketi Enocta, yenilenen Akademik Eğitim Kataloğu ve Akademik Eğitim Platformu (EAEP) ile yeni öğretim yılında üniversite yönetimi, öğrenciler ve öğretim üyeleri için mekânsal ve

Genel 0 Yorum

Yeni e-Para Kanunu’nun e-Ticaret ve Ödeme Sistemlerine Etkisi

Cardtek Academy, Haziran ayında yürürlüğe giren 6493 sayılı kanun ve ilgili mevzuata dair bilgilendirme toplantısı düzenledi. 6493 sayılı kanunun başta finans ve e-ticaret firmaları olmak üzere, tüm sektörü yakından ilgilendirdiğinin

Genel 0 Yorum

4G İhalesi 3 Ay Sonraya Ertelendi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 26 Mayıs 2015 tarihinde yapılacağı duyurulan 4G ihalesinin, üç ay sonraya ertelenerek, 26 Ağustos 2015 tarihine gerçekleştirileceğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yapılan değerlendirmeler sonucunda,

Genel 0 Yorum

TeknoSA’da Her Çalışan 300 Mağaza Gücünde

Teknoloji perakende sektöründe birçok ilke imza atan TeknoSA, yeniliklerini bir adım öteye götürüyor ve “Bağlantılı Mağaza” projesiyle, 300’e yakın mağaza, 15 binden fazla ürün çeşidi ve 3 bin çalışanını birbirine

Genel 0 Yorum

“Takım Ruhu Sahada Da Evde De Aynı”

FC Barcelona’nın en tanınmış oyuncuları Lionel Messi, Neymar Jr., Gerard Piqué, Luis Suárez ve Andrés Iniesta’nın yer aldığı BEKO reklam filminde, sahada da evde de takım olmanın ruhunun aynı olduğu

Genel 0 Yorum

Android Günleri’nde Katılımcılar Hayallerini Anlattı

Teknoloji severler Android Geliştirme Günleri’nde (AGG) buluştu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.