Şirketlerin Verileri Siber Tehditlere Kurban Oldu

Şirketlerin Verileri Siber Tehditlere Kurban Oldu

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen 2014 Global Kurumsal BT Güvenlik Riskleri anketine göre geçtiğimiz 12 içinde Türkiye’de şirketlerin yüzde 37’si şirket içi BT tehditleri nedeniyle hassas iş verisi kaybına uğradı. Global veriler, çalışanların yanlışlıkla veri paylaşmasının yazılım açıklarından daha fazla veri kaybına neden olduğunu ortaya koyuyor. Veri kaybının her iki kaynağı da en çok Kamu Hizmetleri ve Enerji ve Telekom sektörlerindeki şirketlerde görülüyor.

Rapora göre halen en sık olarak karşılaşılan şirket içi tehdit, tüm şirketler arasında yüzde 43 ile rapor edilen yazılımsal güvenlik açıkları. Personelin yanlışlıkla sızdırdığı veriler (tüm şirketlerin yüzde 21’i olarak rapor edilmiş Türkiye sıralamada ise ilk 5 arasındadır) ve mobil cihazların personel tarafından kaybedilmesi/çaldırılması (tüm katılımcıların yüzde 20’si,) diğer önemli şirket içi tehditler. Tüm anket katılımcılarının yüzde 35’i için en büyük şirket içi veri kaybı kaynağı yazılım güvenlik açığı vakaları, yüzde 17’’si için personel tarafından yanlışlıkla sızdırılan veriler  ve yüzde 18’i için ise kasıtlı olarak gerçekleştirilen sızıntılar.

Global açıdan bakıldığında ise rakamlar şirketlerin yavaş yavaş yazılım güvenlik açıklarıyla mücadelesini kazandıklarını ancak veri kaybının diğer iş alanlarında arttığını göstermektedir. Veri kaybı vakalarına neden olan şirket içi tehditlerin diğer örnekleri çalışanlar tarafından yapılan kasıtlı veri sızıntıları ve üçüncü şahıs tedarikçilerin güvenlik hatalarıdır.

Kaspersky Lab’ın şirket içi tehdit araştırmasında ortaya çıkarılan en ciddi trendlerden biri, bu tehditlerin altyapı sektörlerindeki şirketlerde çok sık görülmesi. Örneğin Telekom şirketleri, personel hatası kaynaklı sızıntılar ve veri paylaşımında yüzde 42 ile açık ara en yüksek oranı vermiş. Kamu Hizmetleri ve Enerji sektörü yüzde 33 ile ikinci en yüksek oranı rapor etmiş, Üretim sektörü de yüzde 31 gibi yüksek bir orana sahip. Geçtiğimiz yıl şirketlerin karşılaştığı yazılım güvenlik açıkları da bu sektörlerden çok sayıda kurum tarafından rapor edilmiş: Kamu Hizmetleri ve Enerji sektöründeki şirketlerin yüzde 40’ı, Nakliyat/Lojistikte yüzde 36’sı ve Telekom ve Üretim sektörlerinde yüzde 35’i.

Kaspersky Lab uygulamaları kontrol etmek, yazılımların zayıf noktalarını kapatmak ve mobil cihazlar üzerinde kontrol sağlamak için çok sayıda güvenlik teknolojisinin yanı sıra endüstriyel kontrol sistemlerini hedefleyen siber saldırılar hakkında eşsiz bilgiler sağlar. Üretim, endüstri ve kritik altyapı ortamlarının özel ihtiyaçlarını korumak için Kaspersky Lab, üretim ve endüstri ortamları için Kaspersky Industrial Security’u  http://www.kaspersky.com/industrial-security-cip sunar. Kaspersky Lab ayrıca, tesislerinin altyapısını etkileyebilecek siber tehditlere karşı kurumların eğitilmesine yardımcı olacak Kaspersky Industrial Protection Simulation çözümünü de sunmaktadır.

Endüstriyel sistemler için Kaspersky Endpoint Security gibi verimli bir güvenlik çözümü ve özel çözümlerle şirket içi tehditlerle başa çıkmak için kurumlar, kapsamlı güvenlik ilkelerine ve verimli bir personel eğitim programına sahip olmalıdır: çalışanlar şirketin güvenlik kurallarını anlamalı ve bunlara uymalı.

 

 

Previous Vestel Müşteri Memnuniyetinde Zirvede
Sonraki BTS Bilişim, Microsoft’un Silver Partner’ı

Diğer Yazılar

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Adobe Photoshop’a Touch Bar Güncellemesi

Adobe Photoshop kullanıcılarının merakla beklediği yeni MacBook Pro’daki Touch Bar’a yönelik entegrasyon sağlandı.

Yazılım 0 Yorum

Anadolu Etap, İnsan Kaynakları Yönetiminde SAP Dönüşümünü Anadolu Bilişim İle Gerçekleştirdi

Türkiye’de bilişim hizmetlerinin öncüsü olma vizyonuyla müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştiren Anadolu Bilişim, Türkiye’nin en büyük meyvecilik projesini gerçekleştirmekte olan ve Avrupa’nın önde gelen meyve suyu konsantresi ve taze meyve

Genel 0 Yorum

TEB,NCR ATM kullanıyor

Türk Ekonomi Bankası (TEB), NCR’nin gişe hizmetleri verecek yeni görüntülü, uzaktan destekli teknolojisini kuran Avrupa’nın ilk finans kurumu oldu. Tüketici işlemleri teknolojileri alanında küresel lider konumundaki NCR Corporation (NYSE: NCR)

Yazılım 0 Yorum

SAP Eğitim ve Girişimcilikte Türkiye’nin Sivil Yol Haritasını Çıkardı

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünya lideri SAP, 2012’den beri Pyxera Global işbirliği ile SAP Social Sabbatical adlı global sosyal sorumluluk girişimini düzenliyor. SAP, çalışanlarını gelişmekte olan ülkelerde girişimcilik ve

Yazılım 0 Yorum

adesso Türkiye, Almanya Bankaları İçin Yazılım Geliştiriyor

Bilişim sektörünün önde gelen teknoloji şirketlerinden adesso, Türkiye merkez ofisinde yazılım mühendisi ekipleri kurarak 2015 Temmuz ayından beri Almanya’nın en büyük finans şirketleri için yazılımlar üretiyor. Gerçekleştirilen projeler arasında JAVA

Yazılım 0 Yorum

F-Secure Genel Müdür Yardımcısı Türkiye’ye Geliyor

F-Secure firmasının tüketici güvenliği bölümünün genel müdür yardımcısı olan Samu Konttinen Türkiye’ye geliyor. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde 20’den fazla ülkede evrensel satış-pazarlama ve F-secure operasyonları kanal yönetimi konusunda güçlü

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.