TEKNOLOJİ GELİŞTİREN GİRİŞİMCİ, BİLİŞİMCİ KOBİLERE SANAYİCİLERE DESTEK
18/08/2018 386 Views

TEKNOLOJİ GELİŞTİREN GİRİŞİMCİ, BİLİŞİMCİ KOBİLERE SANAYİCİLERE DESTEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,

 

 

 

 

Kurban Bayramı öncesinde sanayici, KOBİ ve girişimciler için 16 maddelik destek ve önlem paketini açıklayarak, “Yeni ekonomi modelimizdeki tasarruf ilkeleri çerçevesinde bütçemize ilave yük getirmeksizin, sanayicilerimizi ve girişimcilerimizi 16 maddelik yeni bir paketle destekliyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, hafta başında başlattığı sanayiciler, KOBİ’ler ve teknoloji girişimcilerinin üzerindeki yükü hafifletmek ve bu süreçten güçlenerek çıkmalarını sağlamak amacıyla destek ve önlem çalışmasını bitirdi. Parasal genişlemeye yol açmadan ve sıkı maliye politikalarına uyumlu şekilde hazırlandığı belirtilen 16 maddelik destek ve önlem paketini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı.

Türkiye’ye karşı yapılan ekonomik saldırılardan sanayici ve teknoloji girişimcilerinin olumsuz etkilenmemesi için destek paketini hazırladıklarını ifade eden Mustafa Varank, “Ülkemize karşı yapılan ekonomik saldırılardan sanayicilerimizin ve teknoloji girişimcilerimizin olumsuz etkilenmemeleri için yerlileştirme adımlarımızı ve milli teknoloji hamlemizi hızlandırıyoruz. Sektörün taleplerini de dikkate alarak, yeni ekonomi modelimizdeki tasarruf ilkeleri çerçevesinde bütçemize ilave yük getirmeksizin, sanayicilerimizi ve girişimcilerimizi 16 maddelik yeni bir paketle destekliyoruz” diye konuştu.

16 MADDELİK DESTEK VE ÖNLEM PAKETİ

Yerlileştirme Programı:

“Sanayide ara malı ithalatını oluşturan 2 bin 739 ürün grubun; teknoloji seviyesi, ithalat içindeki payı, uluslararası pazar ve rekabet potansiyeli ile ülkedeki üretim yetenekleri dikkate alınarak bakanlık tarafından incelendi. Bu inceleme doğrultusunda, minimum 30 milyar dolarlık ithalata karşılık gelen öncelikli ürün gruplarının yerlileştirilmesi çalışmaları başlatılıyor.

”Yerli ürünlere fiyat avantajı:

“Orta ve yüksek teknoloji ürün grupları için kamu ihalelerinde yerli ürünlere yüzde 15 zorunlu fiyat avantajı tebliğinin etkin şekilde uygulanması için takip mekanizması oluşturuluyor.

”Sanayi İşbirliği Projelerinin etkin bir şekilde uygulanması:

“Kamu ihalelerinde yenilik, yerlileştirme ve teknoloji transferini sağlayacak, sanayi işbirliği projelerinin yaygın ve etkin bir şekilde uygulanması için destek ve takip mekanizması oluşturacak.

”Haksız rekabetin önüne geçilmesi:

“İthal sanayi ürünlerinin can, mal, çevre güvenliği ve kalite açısından denetimi özenle gerçekleştirecek, yerli üreticinin haksız rekabete maruz kalması önlenecek.

”OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisi:

“Organize sanayi bölgelerinde yatırım yapacaklar için bedelsiz arsa tahsisi uygulamasının kapsamını genişletilecek.

”Teşvik belgeli yatırımcılara arazi tahsisi:

“Yatırım teşvik belgesi almış firmaların yatırım yeri bulma süreçlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalayarak hızlandırılıyor.

”Yerel potansiyelin harekete geçirilmesi:

“Yerel potansiyeli harekete geçirmek ve refahın tüm yurda dengeli yayılmasını sağlamak amacıyla, kalkınma ajansları üzerinden yaklaşık bin 50 projeye 500 milyon TL destek sağlanacak

” Teknoloji Geliştirme Bölgelerine yeni destekler:

“Yıl sonuna kadar, Teknoloji Geliştirme Bölgelerine toplam 100 milyon TL destek verilecek. Tamamlanma aşamasına gelen teknoparklara öncelik vererek, faaliyete geçmelerini hızlandırılacak.

”Reel sektörün rekabet ve yenilikçilik kabiliyetinin artırılması:

“Bakanlık tarafından AB fonları desteği ile yürütülmekte olan Rekabetçilik ve Yenilik Sektör Operasyonel Programı kapsamında, yaratıcı sektörler ve girişimcilik alanlarında 60 milyon Avro’luk fon, yatırımcıların hizmetine sunulacak.

”Ar-Ge desteğine kur farkı düzenlemesi:

“TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı’nda yer alan 500 bin TL proje bütçesi üst sınırı 600 bin TL’ye çıkarılacak. TÜBİTAK Teknogirişim Sermaye Desteği programında proje destek üst sınırları 200 bin TL’ye çıkarılacak. TÜBİTAK Sanayi Destekleri kapsamında kur farkı dolayısıyla oluşacak maliyet artışlarına destek olunacak.

”Ar-Ge’nin ticari ürüne dönüşmesi:

“Ar-Ge sonucunda çıkan ürünlerin üretim ve ihracatını desteklemek amacıyla 50 milyon TL üretim yatırım desteği sağlanacak.

”Temel bilimler mezunlarına istihdam desteği:

“Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilen temel bilimler mezunlarına aylık brüt asgari ücret tutarında destek verilecek. Bu amaçla, yıl sonuna kadar 15 milyon TL’lik destek firmalara aktarılacak.

”KOSGEB’in alacaklarının ertelenmesi ve KOBİ’lere ihracat desteği:

“KOSGEB’in geri ödemeli destekler kapsamında KOBİ’lerden 2018 yılında tahsil etmesi gereken alacaklarını 2019 yılına erteleyecek. KOBİ’lerin ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi ve uluslararası pazara açılmalarının kolaylaştırılması amacıyla işletme başına 300 bin TL’ye kadar destek verilecek.

”Yatırım teşvik belgesi başvuru ücretlerinin kaldırılması:

“Yatırımcının üzerindeki bürokratik yükü hafifletmek amacıyla yatırım teşvik belgesi başvuru ücreti kaldırılacak.

”TSE hizmet ücretlerinde yüzde 25 indirim yapılması ve TSE alacaklarının yeniden yapılandırılması:

“Sanayicinin rekabet gücünü artırmak amacıyla, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen TSE, TSEK, Hizmet Yeri Yeterlilik (HYB), Helal Yönetim Sistemleri uygunluk belgeleri belgelendirme ücretlerinde yüzde 25 indirim yapılacak. İhracatçının rekabet gücünü artırmak amacıyla, ihracat uygunluk değerlendirme ve belgelendirme hizmet ücretlerinde de yüzde 25 indirim uygulanacak. Türk Standartları Enstitüsü’nün vadesi geçmiş ve icra takibi başlatılmış alacakları yeniden yapılandırılacak.

”Patent, marka, tasarım başvuru ve tescil ücretlerinde yüzde 25 indirim yapılması:

“Girişimci ve yatırımcının fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunmasına katkı sağlamak amacıyla; Türk Patent ve Marka Kurumu’nun patent, marka, tasarım başvuru ve tescil ücretlerini yüzde 25 indirilecek. Patent, marka ve tasarımla ilgili gecikme cezalarındaki kurum payları yeniden yapılandırılacak.”

BAKANLIK WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞ OLAN ORJİNAL DESTEK LİSTESİ

Previous Veriyum, Servis ve Hizmetlerini Yurt Dışı Pazarına Açıyor

Diğer Yazılar

Özel Sektör 0 Yorum

Veeam Türkiye’deki Yüzde 35 Büyümesine Paralel Ekibini De Güçlendiriyor

2015 yılının ikinci çeyreğinde büyük şirket müşterilerinde yüzde 60 büyüme gerçekleştiren Veeam Türkiye ekibine IT sektöründen iki deneyimli isim katıldı. Modern veri merkezlerinin kesintisiz çalışabilmesi için yenilikçi çözümler sunan Veeam

Genel 0 Yorum

Netaş’ın, “Şifa Ormanı” Gaziköy Sakinlerine Gelir Kaynağı Olacak

Türkiye’nin önde gelen teknoloji markalarından Netaş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün işbirliğiyle, ülkemizin çevre ekosistemine katkıda bulunacak “Şifa Ormanı” projesinin temellerini attı.

Yazılım 0 Yorum

Mitoloji Online Yeni Görünüm Ve Güncellemeler İle Karşınızda

Mitoloji Online’da gelen güncelleme ile oyuncular, görünümleri ve özellikleri normal kahramanlardan farklı yeni süper kahramanlara sahip olabileceği gibi düzenlenecek etkinliklerle epik ganimetler de kazanacak. Ücretsiz MMORPG oyunu Mitoloji Online’da, oyuncuların

Özel Sektör 0 Yorum

Eutelsat 6000 TV Kanalı Eşiğini Aştı

Eutelsat Communications kendi filosu üzerinden 6.000 kanal olan yayın eşiğini geçerek küresel yayıncılık endüstrisindeki kaliteli uydu operatörü ve servis sağlayıcı konumunu daha da güçlendirdi. Bu yeni rekor, Eutelsat’ın üstün performans

Yazılım 0 Yorum

Şirketlerin Kabusu Geri Döndü

Son günlerde Türkiye’de ki birçok firma e-posta adreslerine gelen sahte faturalar yüzünden zor günler yaşıyor. Banka ve telekom operatörlerinden gelmiş yüksek meblağlı sahte fatura e-posta dosyalarını açan kişilerin bilgisayarlarında ki

İnternet 0 Yorum

Akıllı Telefondan En Çok Alışveriş Türkiye’de Yapılıyor

MasterCard, akıllı telefonların Avrupalıların alışveriş deneyimini nasıl etkilendiğini Mobil Uygulamalar Endeksi ile belirleyecek. Endeksin ön araştırma anketine göre Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 64’ü akıllı cihazlarındaki alışveriş uygulamalarıyla alışveriş yapıyor.