Teknolojiyi Tüketen Değil Üreten Çocuklar Sahnede

Teknolojiyi Tüketen Değil Üreten Çocuklar Sahnede

Çocukların ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan bir adım öteye geçmesi, ‘üretici’ olmayı öğrenmesi ve ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi amacıyla, Bilişim Zirvesi tarafından 23-24 Mayıs tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde, Türkiye’de bir ilk olarak Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi gerçekleştiriliyor olacak. Zirve kapsamında Türkiye’nin birbirinden başarılı ve parlak çocukları bireysel konuşmaları ile yer alacak, aynı zamanda ünlü Youtuber Orkun Işıtmak’ın moderatörlüğünde yapılacak “21. Yüzyıl İnsanı Olmak” panelinde bir araya gelerek dijital dünyada büyümenin nasıl bir şey olduğunu dünü bugünle kıyaslayarak anlatacaklar.

Z Kuşağından Ebeveynlere Mesaj Var

“Teknolojiye Doğan Çocuklar” mottosuyla eğitim, güvenlik, teknoloji, sağlık gibi ana kategorilerde uzman konuşmacıların katılımları ile ailelere yeni bir bakış açısı sunacak Çocuklar için Bilişim Zirvesi kapsamında Türkiye’nin en parlak çocukları icatlarını ve tecrübelerini paylaşacak. Z Kuşağı konuşmacılarında Elif Bilgin, Mustafa Doğa Doğan, Buğra Coşkun, Arda Kafalı ve Beyza Günsür 23 Mayıs Cumartesi günü paralel oturumlarda sunumlarını gerçekleştirecek.

 Söz icat çıkaran çocuklarda

Ünlü Youtuber Orkun Işıtmak’ın moderatörlüğünde aynı gün yapılacak “21. Yüzyıl İnsanı Olmak panelinde ise Z Kuşağı konuşmacıları dijital dünyada büyümenin nasıl bir şey olduğunu dünü bugünle kıyaslayarak anlatacaklar. Uluslararası ödüllere sahip çocukların gençlere ve ebeveynlere söyleyecek çok şeyi olacak.

Türkiye’yi muz kabuğundan bioplastik üretimi projesiyle temsil eden Elif Bilgin, Koç Özel Lisesi 12.ci sınıf öğrencisi. Muz kabuğundan bioplastik üretimi projesiyle, 120 ülkeden binlerce öğrencinin katıldığı 2013 Google Bilim Fuarı yarışmasında, önce 90 finalist daha sonra da 15 finalist arasında yer alarak Türkiye’yi temsil eden Elif Bilgin en çok oyu alarak “Halkın Seçimi” ödülünü de alarak yarışmada verilen 5 büyük ödülden ikisinin sahibi oldu. Elif zirvede “Bir Başarı Hikayesi – Muz Kabuklarıyla Bioplastik Üretti başlığı ile yer alacak, sunumunda yaptığı projenin sürecinden ve bu süreç içinde teknoloji çağı olan 21. yüzyılda bir öğrenci olmanın kendisine sağladığı faydalardan bahsedecek.

Türkiye’deki ilk TSA (Technology Student Association) öğrenci birliğini İstanbul Lisesi’nde kuran, 2013 yılında Web Tasarım kategorisinde birincilik, kısa film kategorisinde ikincilik ve ‘Masaüstü Yayıncılık’ kategorisinde üçüncülük ödülü sahibi Mustafa Doğa Doğan‘ın zirvedeki konusu ise Teknoloji Tüketme Üret olacak.

“Teknolojinin Beyin Üzerindeki Modifikasyonu” başlıklı konuşması ile zirvede yer alacak 16 yaşındaki Buğra Coşkun, beynin yoğun teknoloji kullanımından nasıl etkilendiğini ve ne yönde evirildiğini anlatacak. Arda Kafalı henüz 13 yaşında olmasına rağmen “Bilişim Hayranlığı” üzerine çalışmalarıyla teknolojinin çocuklar üzerindeki etkisi ve nasıl yaklaşılması gerektiği konularıma açıklık getirmeyi hedefliyor. Beyza Günsür ise “IQ EQ ve Bilişim” başlıklı konuşmasıyla arkadaşlarını bu tip girişimlere yönlendirmek ve teknolojiyi kendimize faydalı bir şekilde kullanmaya teşvik etmek istiyor.

Previous Milyonların Oynadığı Candy Crush Saga, Windows 10’a Yüklü Olarak Geliyor
Sonraki Teknoloji Çağında Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

Siber Güvenlik Yarışması Sonuçlandı

Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Birliği Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı’nın (ENISA) “Siber Güvenlik Ayı” çerçevesinde gerçekleştirdiği ortak çalışmalar kapsamında, güvenlik teknolojileri şirketi Lostar tarafından, BimSA’nın sponsorluğunda düzenlenen “Siber Güvenlik

Genel 0 Yorum

İTÜ Çekirdek’ten, Teknoloji Girişimcilerine 1 Milyon Lira Destek

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde, 2012 yılında faaliyete geçen ve bugüne kadar girişimcilere 5 milyon TL’yi aşan destek sağlayan Türkiye’nin en önemli girişimcilik destek projelerinden İTÜ Çekirdek’te, 2015 yılı başvuruları başladı.

Genel 0 Yorum

İTÜ Okulları Öğrencilerini Ar-Ge Ve İnovasyonla Tanıştırıyor

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları 3D robot uygulamalarından yenilenebilir enerji sistemlerine, fizikten iletişim teknolojilerine uzanan geniş bir yelpazede öğrencilerin bilimle iç içe yaşaması, Ar-Ge’yi tanıması ve inovatif düşünme becerisini kazanması amacıyla

Genel 0 Yorum

Prontotour’dan Etik İmza…

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) T-20 zirvesi kapsamında yapılan “Turizmde Global Etik İlkeler” bildirgesinin imza töreni, 29 Eylül 2015 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi.

Genel 0 Yorum

Etohum Yedi Yaşında!

Gelecek vadeden başarılı girişimcileri yatırımcılarla buluşturarak 2008’den bu yana yeni ekonominin hareketlenmesinde aktif rol oynayan Etohum, farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerden üniversitelerin kuluçka merkezlerine, dünya çapındaki yatırımcı ve mentorlardan risk

Genel 0 Yorum

Türkiye’deki Kullanıcılar Hangi Banner’lara Tıklıyor?

RTB House aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 33 ülkeden seçilen yüzlerce reklam kampanyasını analiz ederek kampanya performanslarına etki eden en önemli değişkenleri belirledi. Yapılan detaylı incelemelerde fiyat, logo ve ürün sayısının

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.