Teleperformance Türkiye Yüzde 40 Büyümeyle 2015’e Giriyor
25/12/2014 1269 Views

Teleperformance Türkiye Yüzde 40 Büyümeyle 2015’e Giriyor

Türkiye’nin önde gelen dış kaynak CRM ve çağrı merkezi hizmet servis sağlayıcısı Teleperformance Türkiye, 2014’ü yüzde 40’lık büyümeyi aşarak kapatıyor.

 Yükselen bir ivmeyle gelişmeye devam eden ve bu yıl 1.6 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşan Türkiye çağrı merkezi sektörü, Teleperformance Türkiye’nin İstanbul ve Uşak lokasyonlarındaki yatırımlarıyla 2015’e sağlam bir giriş yapıyor.

 Sektördeki iş hacminin büyümesini sağlayan son dönemdeki yatırımlarıyla dikkat çeken Teleperformance Türkiye, 2014 için belirlenen yüzde 40’lik büyüme hedefini aşarak e-ticaret, telekom ve finans sektörlerinde 14 yeni müşteri ile başarılı bir büyüme gerçekleştirdi. Teleperformance’ın 2015 hedefleri arasında, öncelikle sağlık, finans, bankacılık ve perakende olmak üzere çeşitli sektörler yer alıyor.

 Son zamanlarda çağrı merkezi sektöründe istihdama yönelik eğitim çalışmalarıyla da ön plana çıkan Teleperformance Türkiye, 2007’den bu yana 4,5 milyon TL altyapı yatırımı ile hizmet verdiği Uşak lokasyonunda, bu yıl için hedeflenen istihdam rakamına ulaşmış durumda. İŞKUR işbirliğiyle bölgede nitelikli insan kaynağı oluşturmak için eğitim projelerini sürdüren Teleperformance Türkiye, 800’den fazla çalışanıyla Batı Anadolu bölgesinde büyümeye devam ediyor.

 Aynı şekilde İstanbul’daki Flatofis’i büyütmeye yönelik yatırımlar kapsamında bu yıl içinde yeni bir çalışma alanı oluşturan Teleperformance Türkiye, İstanbul’daki çalışan sayısını 1.100’ün üzerine çıkarttı.“2015 yılında güçlü altyapımızın ve yenilikçi vizyonumuzun izinden giderek müşterilerimize ayrıcalıklı hizmetler sunmaya devam edeceğiz” diyen Teleperformance Türkiye Genel Müdürü Engin Utkan, şirketin yeni yıl hedefleriyle ilgili olarak şunları söyledi: “Sektörümüz Türkiye’de istihdam imkânlarından Avrupa ülkelerine hizmet ihracatına kadar pek çok alanda potansiyel vadediyor. Kişi başına düşen Müşteri Temsilcisi sayısına baktığımızda, dünya genelinde ortalama 250 kişiye 1 Müşteri Temsilcisi düşerken, Türkiye’de 2 bin kişiye sadece 1 Müşteri Temsilcisi düştüğünü görüyoruz.”

 Gartner’ın Magic Quadrant Çağrı Merkezi Hizmetleri değerlendirmesinde hem hizmet kalitesi hem de iş süreçleri ve sistemleri kategorilerinde bu yıl da birinci seçilen ve dört yıl üst üste birinciliğini koruyan Teleperformance , 2014’te aynı zamanda EOA tarafından “Avrupa’da Yılın En İyi Dış Kaynak Hizmet Sağlayıcısı” seçildi. Şirket, Portekiz’de bulunan “CX LAB” Müşteri Deneyimi Laboratuvarı’ndaki başarılı çalışmaları nedeniyle de “Pan-Avrupa Dış Kaynak İnovasyon Ödülü”nün de sahibi oldu.

 

 

 

 

Previous 2015’te Yatırım Yapılacak Girişimler Etohum Girişimcilik Zirvesi'nde Açıklanıyor
Sonraki Turkcell'den Hukuki Konularda Arabuluculuğa Destek

Diğer Yazılar

Özel Sektör

Tuna Baliç, Callpex’in Yeni Genel Müdür Yardımcısı Oldu

Çağrı merkezi ve müşteri hizmetleri alanının öncü ve lider firması Callpex, Tuna Baliç’i yeni Genel Müdür Yardımcısı olarak atadı. Callpex’in yeni Genel Müdür Yardımcısı olarak atadığı Tuna Baliç, firma bünyesinde

Özel Sektör

Teleperformance Türkiye, Contact Center World Yarışması’ndan İki Ödülle Döndü

Türkiye’nin önde gelen dış kaynak CRM (Customer Relationship Management- Müşteri İlişkileri Yönetimi) ve çağrı merkezi hizmet sağlayıcısı Teleperformance Türkiye, çağrı merkezi sektöründe dünyanın en iyi uygulamalarının ödüllendirildiği Contact Center World

Özel Sektör

Tüketicilerden TeknoSA’ya İki Ödül Birden

Türkiye’nin lider teknoloji perakende şirketi TeknoSA, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) her yıl düzenlediği “AVM’lerde Tüketicilerin Beğendiği/Tercih Ettiği 1 Numaralı Markalar” araştırması sonuçlarına göre iki ödüle birden layık görüldü.

Öne Çıkarılmış

Microsoft Türkiye Stajyer Alıyor

Microsoft Türkiye, Talent Explorer programı kapsamında gerçekleştirdiği stajyer alımlarına bahar döneminde başlıyor. Teknoloji sektörüne ilgi duyan ve global şirketlerde çalışmak isteyen öğrencilere staj imkanı sunan Microsoft Türkiye, üniversitelerin 3’ncü ve

Özel Sektör

Yiğit Akü İle “Akıllı” Yolculuk

Yiğit Akü, teknolojinin son noktası “Akıllı Akü”yü üreterek dünyada bir ilke imza attı. Akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulama sayesinde, akünüzün şarj durumundan aracınızın elektrik sistemine kadar her şeyi kolayca takip edebileceksiniz.

Özel Sektör

Fatura, Tarihte Kaldı

Yazılım sektörünün önde gelen firmalarından Mikro Yazılım, e-Devlet uyumlu e-fatura, e-defter,e-arşiv hizmetlerini e-Mikro adı ile markalaştırarak, www.emikro.com.tr sitesinden firmaların hizmetine sundu. Böylece büyümek isteyen firmalar, Mikro Yazılım’ın kurumsal ve ticari