TELKODER: “Skype’a ve YouTube’a Yok, Yerlilere Vergi Çok”

TELKODER: “Skype’a ve YouTube’a Yok, Yerlilere Vergi Çok”

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER),  elektronik haberleşme sektöründe tüm dünyada her geçen gün daha da popüler hale gelen İnternet Tabanlı Hizmetleri (ITH/OTT – Over The Top) mercek altına alıp, detaylı bir çalışmaya imza attı. Hazırlanan raporda, ses, video ve içerik hizmetlerini içeren  Türkiye kaynaklı ITH uygulamalarının yurt dışı kaynaklı benzerlerine göre haksız rekabet koşulları ile mücadele etmek durumunda kaldığı vurgulandı. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran ve önemli ihtiyaçlarını karşılayan Apple TV, YouTube, WhatsApp, Skype, gibi ITH uygulamaları ile benzer hizmetler olan D-Smart Blu, Tivibu, Turkcell TV, Wirofon, Digiturk Play gibi yerel uygulamaların yaygınlaşması ve eşit rekabet şartlarının oluşturulması için mevcut düzenlemelerin değişmesi gerektiği dile getirilerek çözüm önerileri sunuldu.

 Yerli şirketlerin vergi yükü azaltılmalı

TELKODER tarafından hazırlanan raporda, yerli ITH uygulamaları yaygınlaşana kadar, haberleşme kapsamında sunulan hizmetlerin diğer ücretlerden (Kurum Masraflarına Katkı Payı, vb.) belli bir süre ya da tamamen muaf tutulması talep edilirken, bu alanda Özel İletişim Vergisi ve Katma Değer Vergilerinin de asgariye indirilmesi gerektiği belirtildi. Bu sayede haberleşme alanındaki yerli ITH uygulamalarının, yurt dışı kaynaklı ücretsiz ITH uygulamalarına karşı rekabet edebilecek hale gelebilmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiği vurgulandı.

TV hizmetleri alanında da yerli ITH firmalarının desteklenmesi gerektiğini belirten TELKODER, bu kapsamda da, isteğe bağlı yayıncılık lisansının kaldırılmasını tavsiye ederken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirmeye tabi tutulmayan hizmetler için RTÜK tarafından böyle bir yetkilendirme talep edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

 İnternet tabanlı hizmetler bir an önce düzenlenmeli

İnternet Tabanlı Hizmetler (ITH/OTT) – Elektronik Haberleşme Sektörüne Etkisi ve Düzenleme Önerileri adlı rapor ile ilgili konuşan TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Tüm görsel veya işitsel medya hizmetlerinin İnternet ile birleştiğini görüyoruz. İnternet teknolojisi ile artık tüm medya hizmetlerini bir arada ve aynı anda alabiliyoruz. Tüm gelişmeler, beraberinde yeni kavramları yeni hizmet çeşitlerini de getiriyor; ITH bu değişim sürecinin önemli bir getirisi olarak haberleşme, yayıncılık ve oyun hizmetlerinde karşımıza çıkıyor. İnternet ile iç içe geçmiş bu hizmetlerin düzenlemeleri bir an önce hayata geçirilmeli, bu yapılırken elektronik haberleşme sektörünün rekabetçi yapısının bozulmaması mutlaka dikkate alınmalıdır.” dedi.

TELKODER tarafından hazırlanan İnternet Tabanlı Hizmetler (ITH/OTT) – Elektronik Haberleşme Sektörüne Etkisi ve Düzenleme Önerileri raporuna www.telkoder.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Previous Lenovo İle “Kadınlar İçin Oyun Yeniden Başlıyor”
Sonraki Dijital Türkiye Platformu, Bilgi Toplumu Stratejisi’nin Bütününün Uygulanmasını İstedi

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

Kurum Kültürleri Dijital Değişime Ayak Uyduruyor

Dijital dönüşüm hızla sürerken, kullanıcı odaklılık da kurum kültürünün bir parçası haline geliyor. Bu yıl ikincisi düzenlenecek Uluslararası UXistanbul konferansında dünyanın lider şirketlerinden birçok ünlü kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik uzmanı

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

KOSGEB Destekli Sıra Dışı El Emeği Topluluğu: marifetbizde.com

Türkiye’nin en yeni ve sıra dışı el emeği topluluğu www.marifetbizde.com yayına girdi. KOSGEB tarafından da desteklenen Marifetbizde.com, el emeği göz nuru ile üretim yapanları tek bir çatı altında bir araya

Donanım 0 Yorum

Apple Pencil 2 Mi Geliyor?

iPad Pro’nun vazgeçilmez aksesuarlanndan biri olan Apple Pencil yenileniyor, iddialara göre yeni iPad Pro ile birlikte Apple Pencil 2’yi tanıtılabilir.

Genel 0 Yorum

İŞİD, Twitter ve Facebook Hesapları da Dahil Fransız Televizyonu TV5’i Ele Geçirdi

Geçtiğimiz günlerde, eşine çok az rastlanacak boyutta bir saldırı ile İŞİD Fransız televizyonu kanalına ait pek çok unsuru ele geçirdi. Saldırganlar kanalın Twitter hesabından Facebook hesabına kadar, bazı sunucular da

Genel 0 Yorum

Nano Teknoloji Nedir?

Bu hafta sizlere Nano teknoloji konusunda bilgi paylaşımını nakledeceğim. İlerleyen zamanda bu konuda yapılan çalışmaları anlatacağım.

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Eğitim Bilişim Ağı Dünyanın En Büyüğü

Dünyanın en zengin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sunduğu yenilikler ve Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da katıldığı bir toplantıda tanıtıldı. 2012 yılında yayın hayatına başlayan EBA’nın

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.