Tıbbi Hatalara Türk Şirketi’nden Bilişim Çözümü

Tıbbi Hatalara Türk Şirketi’nden Bilişim Çözümü

İlk böbrek simülatörünü gerçekleştirmek üzere yola çıkan Inoveri Internet Bilişim Teknolojileri dünyada bir ilke imza atıyor. İnsan faktörü kaynaklı tıbbi hataların azaltılması için, tıp fakültelerini yetkinlik tabanlı eğitim ile tanıştıran firma, devletten de destek aldı. Firma, sağlık sektöründe yasal haklar, hasta güvenliği, zaman ve maliyet konularında yaşanan değişimlere paralel olarak, tıpta kullanılan geleneksel eğitim metodlarında köklü bir değişime ışık tutacak, tıp simülatörlerini gerçekleştiriyor.

Inoveri Internet Bilişim Teknolojileri firmasının kurucusu Ahmet Erol Fazlıoğlu, ABD’de tıbbi hataların neden olduğu ölümlerin yüzde 70’inin, aneztezi kaynaklı komplikasyonların ise yüzde 66’sının insan faktörü kaynaklı ortaya çıktığını söyledi. Fazlıoğlu’nun verdiği bilgiye göre, tıbbi hataların ABD bütçesine maliyeti 29 milyar doları bulurken, Türkiye’de gerekli istatistik verinin tutulmaması nedeniyle, yerel tıbbi hataların oranı ve maliyeti hakkında bilgiye sahip değiliz.

“Geleneksel olarak tıp eğitimi,  yüzyıl kadar önce William Stewart Halsted tarafından geliştirilmiş ve uyarlanmış, zamana yayılan, usta-çırak eğitim modeli üzerine kuruludur diyen Fazlıoğlu, havayolu taşımacılığı pilotlarının eğitiminde zorunlu olarak kullanılan simülatörlerin kullanım mantığına benzer şekilde, internet platformunda sağlık çalışanlarının da simülatörler üzerinde çalışabilmelerinin artık mümkün olduğunu söyledi. Ülkemizde; Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak, 2007 yılında kurulan Simmerk-Simülasyon Merkezi’nin bugüne kadar 2000’e yakın sağlık personelinin eğitimini üstlendiğini dile getiren Fazlıoğlu,  simülasyon/benzetim teknolojisi geleceğin yetkinlik tabanlı tıp eğitimini olanaklı hale getirdiğini kaydetti.

Ahmet Erol Fazlıoğlu’nun kişisel tecrübesi

“2003 yılında babama “Kaposi Sarkoma”, 2005 yılında ise anneme “Aort Anevrizması” teşhisleri kondu. İki teşhisle de ailece ölümcül risk içeren hastalıklar ile karşı karşıya kaldık. Yardımına başvurduğumuz sayıları toplamda otuz beşe varan yurt içi ve dışından doktorların çoğu, anne ve babamla uğraşmak istemeyip, başka doktorlara gitmemizi önerdi. Öyleki Istanbul’da annemin aort anevrizma ameliyatını yapmak isteyen tek bir doktor dahi bulamadık.” diyen Ahmet Erol Fazlıoğlu, yaşanan sağlık sorununun zor olduğu durumlarda doktorlardan alınan ne yapmalı konusundaki görüşlerin tutarsız ve çelişkili olduğunu söyledi. Fazlıoğlu, biyomedikal mühendisliği eğitimi sırasında, tıp biliminin mühendislik bilimleri gibi pozitif bir bilim olmadığı ve hataya oldukça eğilimli olduğunu hastalıklar ile uğraşırken hatırladığını anlattı.

Fazlıoğlu, katma değeri yüksek, yerli entellektüel sermaye ile gerçekleştirilebilecek ulusal eşsiz ürünlerin tüm dünyada kullanılabilmesinin ana hedef olduğunun altını çizdi. Fazlıoğlu, ilk ve en kapsamlı böbrek simülatörünü gerçekleştirerek, dünyada sayısı 30’a yaklaşan sağlık sektörü simülasyon merkezlerinde ve binlerce tıp fakültesinde ürünlerin kullanılmasının ve projenin, yurt dışı pazarlara satışı ile ulus ekonomisine katkı sağlamanın temel amaç olduğunu belirtti.

Fazlıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD’de tıp eğitiminde yetkinlik tabanlı simülatörlerin kullanılması gerektiği konusunda akademiden önemli uyarılar oldu.

Prof. Richard Satava (Yale Üniversitesi), “Uçak pilotları, eğitimleri sırasında içi insan dolu uçakları düşürmezler ancak ameliyat odasında biz bunu insanlara yapıyoruz” dedi.

Prof. David Gaba (Stanford Üniversitesi) “Pilotun uçuş simülatörü eğitimi almadığı ve modern bir uçaktaki tüm cihazların kullanımı konusunda yetkinlik sertifikası sahibi olmadığı bir durumda o uçağa binmezsiniz değil mi? Neden yetkinliğini ispatlamamış ve sağlık simülatörü sertifikası olmayan doktorun ellerine kendinizi teslim edesiniz ki?”

“Devletten beklediğim desteği gördüm”

Fazlıoğlu, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Bilkent Cyberpark ve The University of Texas at Austin – IC2 Institute işbirliğinde düzenlenen ve ABD Dış Ticaret Bakanlığı’nın BOOST Programı kapsamında desteklenen ‘Uygulamalı Teknoloji Ticarileştirme Programı’nın seçkin mezunlarından.

2012 yılında, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen küresel girişimcilik programı (GEP iş planı yarışmasında Türkiye finalisti oldu. 2013 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başarı öyküsü olarak seçilen ve desteklenen, bilimsel çalışmaların ticarileştirilmeleri konusunda çalışmalar yürüten Inoveri Internet Bilişim Teknolojileri firmasını kurdu. 2014 yılında TÜBİTAK-KOBİ Ar-Ge desteği alan Fazlıoğlu, şirketini TÜBİTAK Marmara Teknokent bünyesine taşıyarak vergi ve personel SGK prim avantajlarından yararlanıyor.

 14 yaşında bilgisayar programlamaya başladı

Ahmet Erol Fazlıoğlu, 14 yaşında bilgisayar programlamaya başladı, geliştirmiş olduğu yazılımlar, 90’lı yıllarda ileri gelen bilgisayar dergilerinde yayınlandı. 1998 yılında OT/VT, e-ticaret, e-iş konularında ileri gelen firmalara çözümler üreten Silikon LTD şirketini kurdu. Bilgisayar programlama, e-iş konularında Boğaziçi Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde dersler verdi. Yaşam boyu eğitim kavramının değişmez savunucusu olan Fazlıoğlu’nun bugüne kadar bulunduğu eğitim kurumları listesi ise oldukça kabarık: Lisans-İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği; Yüksek Lisans-Boğaziçi Üniversitesi, Biyomedikal Mühendisliği; Yüksek Lisans-Tampa Üniversitesi, İşletme, Florida, ABD; Doktora-Boğaziçi Üniversitesi, Biyomedikal Mühendisliği.

Fazlıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Hayatta en önemli şeylerden biri tutkudur. Gerçekten ve içten hissederseniz her istediğiniz olur. Proje üretirken amatör ruhumu kaybetmeden profesyonelce düşünerek çalıştığım da ve de ürettiğim de daha başarılı sonuçlar alıyorum. Kendimi geliştirme potansiyeli olan her konuda elimden gelenin en iyisini yapmak için mücadele ediyorum. Bir hedef bitince kendime başka bir hedef belirliyorum.”

erol.fazlioglu@inoveri.com
http://www.inoveri.com

 

Previous Mahsun Kırmızıgül’ün “Mucize”si Sosyal Medyayı Salladı
Sonraki Lenovo Akıllı Telefonlarını Tanıtıyor

Diğer Yazılar

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Sürücüsüz İnternet Bağlantılı Otomobil Geliyor…

Pazarlarında öncü olan iki uluslararası şirket AKKA Technologies ve Dassault Systèmes sürücüsüz internet bağlantılı otomobil pazarında yenilikçiliği teşvik etmeyi hedefleyen uzun vadeli bir iş ortaklığı kurduklarını duyurdu. Bu iş ortaklığı

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Fikri Mülkiyetin Ticarileştirilmesi; Yeni Rekabet Alanları Yaratacak

Türkiye’de bilginin ticari varlık olarak değer görmesini sağlayacak sistematiğe ihtiyaç arttı.  Özellikle uluslararası alanda rekabet hedefi olan yenilikçi firmalar da bu durumun farkında. Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği (LES Turkey)

Genel 0 Yorum

Kurum Kültürleri Dijital Değişime Ayak Uyduruyor

Dijital dönüşüm hızla sürerken, kullanıcı odaklılık da kurum kültürünün bir parçası haline geliyor. Bu yıl ikincisi düzenlenecek Uluslararası UXistanbul konferansında dünyanın lider şirketlerinden birçok ünlü kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik uzmanı

Özel Sektör 0 Yorum

TEB Özel Bankacılık, TEB Özel Yatırımcı Kulübü’nün Tanıtımını Yaptı

Bir bankanın ‘melek yatırım’ konusunda kamu otoritesi tarafından yetkilendirilen ilk platformu olma özelliği taşıyan TEB Özel Melek Yatırım Platformu’nun ana sponsoru olduğu Startup İstanbul 2015 etkinliğinde TEB Özel Yatırımcı Kulübü

Özel Sektör 0 Yorum

Fatura, Tarihte Kaldı

Yazılım sektörünün önde gelen firmalarından Mikro Yazılım, e-Devlet uyumlu e-fatura, e-defter,e-arşiv hizmetlerini e-Mikro adı ile markalaştırarak, www.emikro.com.tr sitesinden firmaların hizmetine sundu. Böylece büyümek isteyen firmalar, Mikro Yazılım’ın kurumsal ve ticari

Özel Sektör 0 Yorum

CMC, Malatya Ve Şanlıurfa’nın En Büyük İşvereni

Anadolu’ya yaptığı yatırımlarla şehirlerin kalkınmasına önemli katkılar sağlamayı ve gençlere kariyer imkanları oluşturmayı amaçlayan, çağrı merkezi sektörünün liderlerinden CMC, Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) bağlı Şanlıurfa Çalışma ve İş Kurumu İl

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.