TSE, Uluslararası Teknik Çalışmaları ‘Ayna’ Komitelerle İzleyecek

TSE, Uluslararası Teknik Çalışmaları ‘Ayna’ Komitelerle İzleyecek

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), uluslar arası teknik çalışmaları, paydaşlardan gelen talep üzerine en az 3 ayrı kurum/kuruluşun bir araya gelmesiyle kurulan Ayna Komiteler (MTC-Mirror Tehnical Committees) ile takip edecek.

2016 yılına 3 yeni Ayna Komite ile başlayan TSE, ülkemiz adına izlenen Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO), Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC), Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) ve Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi’nin (CENELEC) teknik çalışmaları için oluşturulacak Ayna Komitelere üyeliğin TSE’ye yapılacak başvuru ile mümkün olduğunu  açıkladı.

“İş dünyası uluslararası standartlarda sözü olmasını istiyorsa TSE Ayna Komitelerinde aktif rol almalıdır” diyen TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, TSE’nin 2016 yılında Ayna Komitelerin etkinliğini ve sayısını arttırmak için harekete geçtiğini söyledi.

TSE’nin, ISO, IEC, CEN ve CENELEC’in tam üyesi olduğunu hatırlatan Korkmaz,  ISO ve IEC kuruluşlarına üyeliğin 1956 yılından, CEN ve CENELEC kuruluşlarına tam üyeliğin ise 2012 yılından bu yana devam ettiğini belirtti.

Standartlarla ilgili ülkelerin görüşleri Ayna Komiteler aracılığıyla iletiliyor

Uluslararası standardizasyon kuruluşlarında standartlar, ilgili Teknik Komiteler tarafından hazırlanıyor. Ülkelerin görüş ve gelişmelere yaklaşımları ise Ayna Komiteler aracılığıyla iletiliyor. Ayna Komiteler tarafından iletilen ülke görüşleri uluslararası oylamaya dâhil oluyor. Böylece standartlarla koyulan kuralların hazırlanmasında söz sahibi olma şansı elde ediliyor.

Ayna Komite üyeleri,  CEN/ISO Teknik Komitesi’nin tüm çalışma dokümanlarına erişim hakkına sahip oluyor, ISO/CEN/TC toplantılarına ülkemizi temsilen delege olarak katılabilme imkânı bulabiliyor. Üyelerin, ülkemiz iş dünyasının ihtiyaç ve taleplerinin uluslararası standartlarda vücut bulması anlamına gelecek bu çalışmalara mümkün olduğunca görüş vermesi ve gerektiğinde standart hazırlama ile ilgili toplantılara katılması büyük önem taşıyor.”

Dünya pazarlarına uygun ürün ve hizmet üretimi

TSE, 2016 yılında 3 yeni Ayna Komite kurarak toplam Ayna Komite sayısını 17 sektörde 122’ye, aktif üye sayısını da 1670’e yükseltti. Yeni kurulan Ayna Komiteler; Nükleer Enerji, Nükleer Teknolojiler ve Radyolojik Korunma, Bakır ve Bakır Alaşımlar ile Takım Tezgahları başlıklarında. İş dünyasını TSE’nin Ayna Komite çalışmalarına katılmaya çağırıyorum.

Küreselleşme süreci ve teknolojik gelişmeler üretim ve tüketim yapılarını yeniden biçimlendirmiş, oluşan rekabet ortamı, ürün niteliklerinden beklenen şartların önemini ön plana çıkararak bu niteliklerin netleştirilmesini sağlayan ve yaygın kullanımını amaçlayan uluslararası standartlar getirmiştir. Küresel ekonomik süreçte artık bir ülke sınırları içerisinde bir ürünün tüm parçalarının üretilmesi ve montajının yapılarak iç ve dış piyasalara arz edilmesinden çok, farklı parçaların farklı ülkelerde üretilmesi, yine farklı ülkelerde montajının yapılarak piyasalara arz edilmesi söz konusudur.  Ekonomik kalkınmanın süreklilik kazanması da üretilen mal ve hizmetlerin yalnız ulusal pazarlarda değil, dünya pazarlarında da alıcı bulmasıyla mümkündür. Bu süreç tüm ülkeler için uluslararası standartların kullanımını zorunlu kılıyor. Gelişmiş ülkeler, dünya ticaretindeki üstün konumlarını koruyabilmek için standardizasyon faaliyetlerine etkin olarak katılıyor. Çünkü hazırlanan bir standart, ürün niteliklerini belli bir ülkenin üreticilerinin yöntem ve teknolojilerine uygun olarak belirlemiş ise bu durum, uluslararası pazarlarda o ülke üreticilerinin rakiplerine göre üstünlüğü ele geçirmelerine imkân verir. Literatürde “Standartlar Savaşı” olarak tanımlanan bu süreçte kazananlar, standartlara uyanlar değil, standartları oluşturanlardır. Standardizasyon faaliyetlerinin ekonominin gelişiminde ve rekabette oynadığı rolün stratejik önemi gelişmiş ülkelerin tamamında kabul görüyorken, gelişmekte olan ülkelerin bu alana gereken önemi verdiği söylenemez.”

İş dünyasına ayna komitelere katılım çağrısı

Dünya pazarlarında Türk ürünlerini görmekten hepimiz büyük gurur duyuyoruz. Bu durum uluslararası standartlarda, yüksek kalitede ve dünya ölçeğinde üretim yapma anlayışının benimsenmesi sayesindedir.

Enstitümüz bu gerçekten hareketle, ülkemiz üreticilerinin uluslararası standardizasyon faaliyetlerinde daha etkin yer almasına destek olmak amacıyla pek çok adım attı. Uluslararası ve bölgesel standardizasyon kuruluşlarının karar mekanizmalarındaki etkinliğini hızla arttıran TSE, 17 sektörde,  kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum örgütü temsilcileri gibi paydaşların katılımıyla oluşturulan 122 Ayna Komite ile uluslararası standartların belirlenmesinde ülkemizin de söz sahibi olmasına imkân sağlıyor. İş dünyamızı bu çalışmalara katılmaya ve TSE Ayna Komitelerine aktif görüş bildirmeye çağırıyorum. Uluslararası standartlarda Türkiye’nin söz hakkı zaten mevcuttur. Bu hakkı kullanmak istiyorsak Ayna Komite çalışmalarına aktif olarak katılım olmazsa olmazdır.

 

 

Previous Vodafone Arena, Yeni Koltuklarında Tribün Anılarını Koruyor
Sonraki Sevgililer Günü'nde Siber Saldırıya Kurban Gitmeyin

Diğer Yazılar

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Bilgi Toplumu Politikalarının Şekillenmesi ve Koordinasyonu Bakanlığımızın Görevi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, son dönemde kamuoyunda “bilgi toplumu çalışmalarının dağınık olduğu ve farklı roller üstlenen kurumlarımız arasında koordinasyon olmadığı yönünde bir algının mevcut olduğunun altını çizerek,  mevzuatımız, ülkemizin bilgi toplumu

Söyleşi 0 Yorum

Kapıdan Değil Bilgisayarınızdan Giren Hırsızlara Dikkat!

Evlere artık e-mail ile giren sanal hırsızlar, phishing adı verilen yöntemle hedef kişilerin banka, kredi kartı veya sanal hesaplarına dair bilgilerini ele geçiriyor.  Bu şekilde işlenen siber suçların toplam maliyetinin

Söyleşi 0 Yorum

Biyometrik Ödeme Güvenliği Hakkındaki Mevcut Ve Gelecekteki Bakış Açımız

Payments Security & Authentication Global zirvesi kapsamında, dünya çapındaki ünlü fütüristler, siber güvenlik ve ödeme profesyonelleri 1-3 Aralık tarihinde Wyndham Grand Levent’te  yapılacak konferanslarda bir araya geliyor. 3 gün boyunca

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

TTGV, Girişimciler İçin Farklı ve Yenilikçi Araçlar Geliştiriyor

Ticarileşme, bilginin toplumsal faydaya dönüştürülebilmesi için en çok kullanılan araçlardan biri. Serbest piyasa ekonomisi içinde sürdürülebilirlik açısından en başarılı yöntem. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Proje ve Danışmanlık Hizmetleri Grubu

Söyleşi 0 Yorum

BimSA Büyümede Sektörü Beşe Katladı

2014 yılında bilişim sektörünün toplam büyümesinin beş katı büyüme trendi yakaladıklarını ifade eden BimSA Genel Müdürü Tunç Taşman, “2015 yılında da büyüme oranımız yüzde 46 olarak gerçekleşti. Önümüzdeki beş yıl

Söyleşi 0 Yorum

Comodo CEO’su Melih Abdülhayoğlu:Obama’nın Dijital Güvenliğini Sağladı; Müşterileri Arasında NASA Da Var

Dünyaya beyin göçünün en iyi örneklerinden birisi olan Melih Abdülhayoğlu, Antakya’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Türkiye’de tamamladıktan sonra üniversiteyi okumaya İngilitere’ye gitti. Bradford Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.