Türk Teknoloji Şirketi Katar’da Akıllı Ve Güvenli Şehir Oluşturuyor

Türk Teknoloji Şirketi Katar’da Akıllı Ve Güvenli Şehir Oluşturuyor

Proline Bilişim, Katar’ın başkenti Doha’yı kendi geliştirdiği son teknolojileri içeren sistemler ile “Akıllı ve Güvenli Şehirler” kriterlerine uygun güvenlik seviyesine taşıdı. 200 km’nin üzerinde fiber optik altyapı üzerine güvenlik kameraları, sensörler ve video analitik sistemler içeren güvenlik çözümü, komuta & kontrol merkezinde çalışan akıllı yazılımlar ile desteklenerek Katarlı yetkililere teslim edildi.

Kendi geliştirdiği sistemler ile kentlerde güvenliği en üst seviyeye taşıyan Proline, Katar’da gerçekleştirilen ve Türkiye’den Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün açılışını yaptığı High-Tech Port fuarında, “Akıllı ve Güvenli Şehir” platformu olan “Taala” projesinin ilk faz teslimini gerçekleştirdi.

2022 Dünya Kupası’na hazırlanan Katar’ın güvenliği Türk teknoloji şirketi Proline’a emanet

2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’ın başkenti Doha’nın güvenlik altyapısını yenilikçi Türk mühendisliği ile destekleyen Proline, yaklaşık 120 km’lik bir alanın güvenliğini yüksek teknolojili ürünler ve çözümler ile üst seviyeye taşıyor. Video analitik yazılımlarıyla da desteklenen sistemden elde edilen tüm veriler fiber optik altyapı ile komuta & kontrol merkezine aktarılıyor. Bu sayede tüm kentin güvenliği tek bir noktadan sağlanabiliyor.

Proje kapsamında ortaya çıkan devasa verinin depolanması ve işlenmesi için de Proline kendi entegre ettiği sistemleri kullandı. Yaklaşık 10 Milyon GB’lık bir veri Proline tarafından kurulan veri merkezlerinde yer alan depolama sistemlerinde saklanırken, geliştirilen video analiz sistemi ile depolanan görüntüler istenildiği zaman Full HD olarak izlenebiliyor ve analiz edilebiliyor.

Tek bir merkezden tüm güvenliğin sağlandığı güçlü altyapı

Proline’ın geliştirdiği güvenlik sisteminin en önemli özelliklerinin bir tanesi de mevcut sistemlerle birlikte çalışabilmesi ve bu altyapılara destek verebilmesi olarak ön plana çıkıyor. Yeni kurulan altyapı yalnızca Proline’ın entegre ettiği sensör ve kameraları kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda şehir genelinde bulunan otel, alışveriş merkezi ve stadyum gibi noktalara önceden yerleştirilmiş kameralardan elde edilen verileri de kendi bünyesinde topluyor ve komuta & kontrol merkezinde tek ekrandan yönetilebilir hale getiriyor. Bu sayede kural ihlallerinin önlenebilmesi için daha önceden yerleştirilmiş kameralar ile Proline’ın yeni yerleştirdiği sensör ve kameralar aynı anda çalışarak en doğru analizleri yapabiliyor.

Türkiye’deki tecrübesini Katar’a taşıdı, Ar-Ge ile rakiplerinden farklılaştı

Konuyla ilgili açıklama yapan Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit, “2022 yılında Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’ın güvenlik altyapısını tamamen Türk mühendisliği ile hayata geçirmiş olmaktan gurur duyuyoruz. 2 milyonun üzerinde nüfusa sahip Katar’a Dünya Kupası kapsamında yaklaşık yarım milyon turist gelmesi bekleniyor. Bu, neredeyse ülke nüfusunun dörtte birine denk gelen yeni bir nüfus yoğunluğu demek. Her geçen gün yaptığı yatırımlarla büyük bir cazibe merkezi haline gelen, hem vatandaşlarına hem de ülkeyi ziyaret eden turistlere “Güvenli ve Akıllı Şehirler” konseptinin en çağdaş örneğini sunabilmek isteyen Katar, bu proje ile güvenlik altyapısını genişletmenin yanında ileride nüfus arttıkça veya yeni kamera sistemleri eklendikçe beklenmedik ek maliyetlere ihtiyaç duymayacağı bir platforma da kavuşuyor” dedi.

Sistemde kullandıkları yazılımın özel bir yazılım olduğunun altını da çizen Doğanyiğit, bu “Akıllı Güvenli Şehir Platformu” yazılımı sayesinde, marka ve platformlardan bağımsız olarak farklı kamera sistemlerinin ve sensörlerin tek bir arayüz üzerinden takip edilebildiğini ifade etti. Proline tarafından geliştirilen bu yazılım sayesinde merkezi yönetim yazılımlarıyla teknolojik çözümler birbirleri ile entegre çalışabiliyor ve komuta & kontrol merkezinde tüm güvenlik bileşenleri tek bir yazılım ile kontrol edilebiliyor. Mobil çalışabilmeye de imkan tanıyan sistem ile yüksek verimlilik de sağlanmış oluyor. Hayata geçirdikleri kent güvenlik projesinin dünya standartlarında bir proje olduğunu ve güvenlik haricinde trafik kontrolü gibi birçok farklı alanda da kullanılabildiğini dile getiren Doğanyiğit, “Kent genelinde eski ve yeni tüm izleme sistemleri tek bir noktadan yönetilebiliyor. Örneğin; geliştirilmiş olan sistem ile trafikte kural ihlali yapan bir aracın tespit edilmesi komutu verildiğinde, hem kendi kurduğumuz kamera sistemleri hem de daha önce kurulu kamera sistemleri aynı anda hedefi bulabilmek için harekete geçiyor” şeklinde konuştu.

Doğanyiğit, İstanbul’daki Ar-Ge merkezinde geliştirdiği ürün ve çözümleri ile Türkiye’ye,  Katar ofisi üzerinden Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya, Pakistan ofisi üzerinden de Asya pazarına çözümler sunan Türk Teknoloji Şirketi Proline olarak önümüzdeki dönemde “Güvenli ve Akıllı Şehirler” konseptini bölgede farklı ülkelerde de hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etti. Teslimini gerçekleştirdikleri “Taala” projesi ile bölgesel güç olma yolundaki hedeflerine yönelik dev bir adımın daha atıldığını sözlerine ekledi.

 

 

 

Previous Schneider Electric, Bilgi İşlem Yöneticilerini Ağırlayacak Data Center Konferansı’na Katılıyor
Sonraki “Global Ekonominin Geleceği Kadınların Elinde”

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

Alcatel-Lucent Teletaş 2015 Birinci Çeyrek Verilerini Açıkladı

Alcatel-Lucent Teletaş, geçen yılın aynı dönemine göre siparişlerini yüzde 50’nin üzerinde artırdı ve net satışlarını 53,3 milyon TL’den 62,5 milyon TL’ye çıkardı. İstanbul, Ankara ve Bakü’de bulunan ofisleri ile Türkiye

Genel 0 Yorum

Elektrik Elektronik Sektörü İsveç Ve Finlandiya’daydı

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), İsveç ve Finlandiya arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi amacıyla 15 firmanın katıldığı sektörel ticaret heyeti düzenledi. İki ülkede toplam 156 iş görüşmesi gerçekleştirildi. Heyet

Genel 0 Yorum

Elektrik Tedarikçisi Değiştirirken Cayma Bedellerinden Korkmayın

Elektrik tedarikçisi değiştirmek faturalarda yüzde 20’ye varan tasarruf etmeyi sağlarken ortaya çıkan cayma bedelleri hakkında yanlış bilinenler tüketicilerin tereddüt etmesine yol açabiliyor. Türkiye’nin tarafsız, bağımsız elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi

Genel 0 Yorum

ABD’de Çalışanların Gözdesi Riot Games’in Türkiye Ofisi 60 Kişiyi Geçti

ABD’de en çok çalışılmak istenen teknoloji şirketleri arasında ilk sıralarda yer alan Riot Games’in Türkiye ekibi 60 kişiyi geçti. Riot Games, iş dünyasının en itibarlı yayınlarından Fortune tarafından 2013 yılında

Genel 0 Yorum

CeBIT 2015’te Ekonominin Dijitalleşmesi Ele Alınacak

Geçtiğimiz yıl yönünü yüzde 100 iş dünyasına çeviren CeBIT‘in 2015 yılı ana teması “d!conomy” olarak belirlendi. CeBIT 2015’in partner ülkesi ise Çin. Deutsche Messe Sözcüsü Gabriele Dörries; Türk bilişim ve

Genel 0 Yorum

Prontotour’dan Etik İmza…

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) T-20 zirvesi kapsamında yapılan “Turizmde Global Etik İlkeler” bildirgesinin imza töreni, 29 Eylül 2015 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.