Türkiye’de Kullanıcıların Üçte Biri Telefonunu Banyoya Bile Yanında Götürüyor

Türkiye’de Kullanıcıların Üçte Biri Telefonunu Banyoya Bile Yanında Götürüyor

Yanımızda taşıdığımız ve bize çok yakın olan ve sürekli kullandığımız bir dijital cihaz da bize tehdit oluşturabilir.  Dijital dostumuz dijital düşmanımız olabilir. Kullandığımız mobil cihazın kamerası ele geçirilebilir ve bizim dünyamıza göz atmak için kullanılabilir.

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen araştırma kullanıcılar ve dijital cihazları arasındaki ilişkinin boyutuna dair önemli bulgular ortaya koydu. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 29’u cihazlarını yanlarında banyoya götürürken yüzde 25’i cihazlarıyla kimsenin bilmesini istemeyeceği bilgilerini paylaşıyor. Ancak bu güven, kullanıcıları risk altına da sokuyor.

Çalışmada kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun yüzde 89’u parolalar, mesajlar, fotoğraflar, telefon rehberleri, dosyalar ve çok daha fazlasını içeren önemli, gizli ve bazen yeri doldurulamayacak bilgileri akıllı telefonlarında sakladığı görüldü. Üçte biri cihazlarında kimsenin görmesini istemeyecekleri hassas bilgileri taşıdıklarını söylemiş.

Dahası bu cihazlar iş yeri (yüzde 60), otomobil (yüzde 61), toplu taşıma (yüzde 62), yatak (yüzde 65) ve hata banyo (yüzde 28) dahil her yere götürülüyor  ve kullanılıyor.

Evin dışında bu cihazlar hasar, kaybetme veya hırsızlık gibi potansiyel risklerin yanı sıra veri çalmayı veya hatta kullanıcıyı gözetlemeyi amaçlayan siber suçlular tarafından ele geçirilme gibi risklerle yüzleşiyorlar. Açık Wi-Fi ağlarında kullanılan cihazlar saldırılara karşı özellikle korumasız. Ancak çok az kişi bu riski azaltmak için önlem alıyor.

Araştırmada, kullanıcıların sadece yüzde 22’sinin, bilgisayar korsanlarının veri ve şifrelerini kolaylıkla ele geçirebilecekleri gerçeğine rağmen korumasız halka açık Wi-Fi ağlarını kullanırken çevrimiçi faaliyetlerini uyarladıkları görüldü. Sadece yarısı (yüzde 44) cihazla birlikte verilen, uzaktan engelleme veya cihazımı bul özelliği gibi güvenlik özelliklerinin avantajlarından faydalanıyor.

Yanımızda taşıdığımız cihazları korumamanın bedeli çok fazla olabilir. Çalışmada, cihazlarını kaybeden veya çaldıranların dörtte birinin kişisel veya gizli bilgilerinin sızdırıldığı görülmüş.

Ancak bu otomatik olarak kullanıcıların evde daha güvende oldukları anlamına gelmiyor. Evde daha farklı ve bazen, özellikle de ele geçirilmiş bir cihazın kullanıcıya karşı bir web kamerası olarak kullanılabileceği yerler olan yatak odaları ve banyolarda daha büyük risklerle yüzleşiyorlar.

Kaspersky Lab Tüketici Pazarlama ve Gelişmekte Olan Pazarlar Başkanı Peter Aleshkin şunları söyledi:“Kullanıcılar ve cihazları arasındaki güven bağı güvenliği göz ardı etmelerine neden olabiliyor. Yanımızda taşıdığımız ve bize çok yakın olan ve sürekli kullandığımız bir nesnenin bir tehdit olabileceğini düşünmek zordur. Ancak olabilir ve olmaktadır. Dijital dostumuz dijital düşmanımız olabilir. Potansiyel riskleri dikkate alma ve cihazlarımız ve bilgilerimizi buna göre korumada eksikliklerimiz gizli bilgilerimizin, paramızın ve hata kimliklerimizin kaybı demek olabilir. Dünyaya bakmak için kullandığımız cihazın kamerası ele geçirilebilir ve bizim dünyamıza göz atmak için kullanılabilir. Basitçe ifade etmek gerekirse güvenlik, isteğe bağlı bir fazlalık değildir.”

Bir dijital dostun bir dijital düşmana dönüşmesini engellemek için Kaspersky Lab, kullanıcıların cihazları ve çevrimiçi hesaplarında her zaman güçlü parolalar kullanmasını, Kaspersky Total Security – çoklu cihaz gibi güvenilir bir güvenlik çözümü yüklemesini ve özellikle de korunmasız Wi-Fi ağlarında web sitelerine erişim sağlarken ve uygulama indirirken dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Çevrimiçi davranışlarınızın güvenli olup olmadığını öğrenmek için ziyaret edin: https://blog.kaspersky.com/cyber-savvy-quiz. Nasıl korunmanız gerektiği hakkında ipuçları için ziyaret edin: https://blog.kaspersky.com/tag/cybersavvy.

 

Previous Hukukçular, “Arama Motorlarının Ve Dijital Medyanın” Sorumluluklarını Tartışacak
Sonraki Honda, Formula 1 araçlarında IBM Watson Nesnelerin İnterneti teknolojisini kullanıyor

Diğer Yazılar

Yazılım 0 Yorum

World Of Tanks 10.0 Güncellemesi Ekim’de Geliyor

Wargaming, milyonların beğenerek oynadığı World of Tanks için Rubicon adını verdiği 10.0 yamasının Ekim ayı sonunda oyuna ekleneceğini duyurdu. Yamayla birlikte World of Tanks’e, “Rampage” adında yeni bir oyun modu

Yazılım 0 Yorum

SAP’ın Yılın Hızlı Kurulum Ödülü Fenerbahçe’nin

Kurumsal uygulama ve yazılım alanı liderlerinden SAP’nin geleneksel hale getirdiği, yılın en başarılı kurumsal teknoloji uygulamalarını ödüllendiren SAP Türkiye Kalite Ödülleri 2014’te yılın teknoloji şampiyonları belli oldu. Başarılı teknoloji uygulamalarına

Yazılım 0 Yorum

Bisküvi Devi Biskot’a Dev Dönüşüm Projesi

Karaman’ın bisküvi devi Biskot, SAP dönüşümünü tamamladı. Medyasoft tarafından yürütülen dev projeyle Biskot’un 2 ayrı lokasyonda 4 ayrı fabrikada eş zamanlı olarak yürütülen SAP dönüşümü, 6 ay gibi kısa sürede

Yazılım 0 Yorum

Knight Online Oyununun Hilelisine Hukuki Takip

Ülkemizde en çok tercih edilen ve oynanan oyunların arasında yer alan Knight Online oyununa yönelik hukuki ihlallerle yasal mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Knight Online oyununun sürekli artan popülerliği, oyunun

Yazılım 0 Yorum

EMC’nin Çözümü İşletmeleri Avlanan Konumundan Avcı Konumuna Getirdi

EMC’nin güvenlik birimi RSA, işletmelerin tehditleri veri kaybı gerçekleşmeden tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi entegre teknoloji ve hizmetten oluşan RSA Advanced Security Operations Center (SOC) – Gelişmiş

Yazılım 0 Yorum

Fenerbahçe’ye 2015 SAP EMEA Kalite Ödülü

Başarılı teknoloji uygulamalarına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen ve fark yaratan uygulamaların öne çıktığı SAP EMEA Kalite Ödülleri bu yıl 28 Nisan’da Almanya’nın Walldorf kentinde sahipleriyle buluştu. Türkiye’den SAP Kalite Ödülü

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.