Türkiye’de Kullanıcıların Üçte Biri Telefonunu Banyoya Bile Yanında Götürüyor

Türkiye’de Kullanıcıların Üçte Biri Telefonunu Banyoya Bile Yanında Götürüyor

Yanımızda taşıdığımız ve bize çok yakın olan ve sürekli kullandığımız bir dijital cihaz da bize tehdit oluşturabilir.  Dijital dostumuz dijital düşmanımız olabilir. Kullandığımız mobil cihazın kamerası ele geçirilebilir ve bizim dünyamıza göz atmak için kullanılabilir.

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen araştırma kullanıcılar ve dijital cihazları arasındaki ilişkinin boyutuna dair önemli bulgular ortaya koydu. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 29’u cihazlarını yanlarında banyoya götürürken yüzde 25’i cihazlarıyla kimsenin bilmesini istemeyeceği bilgilerini paylaşıyor. Ancak bu güven, kullanıcıları risk altına da sokuyor.

Çalışmada kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun yüzde 89’u parolalar, mesajlar, fotoğraflar, telefon rehberleri, dosyalar ve çok daha fazlasını içeren önemli, gizli ve bazen yeri doldurulamayacak bilgileri akıllı telefonlarında sakladığı görüldü. Üçte biri cihazlarında kimsenin görmesini istemeyecekleri hassas bilgileri taşıdıklarını söylemiş.

Dahası bu cihazlar iş yeri (yüzde 60), otomobil (yüzde 61), toplu taşıma (yüzde 62), yatak (yüzde 65) ve hata banyo (yüzde 28) dahil her yere götürülüyor  ve kullanılıyor.

Evin dışında bu cihazlar hasar, kaybetme veya hırsızlık gibi potansiyel risklerin yanı sıra veri çalmayı veya hatta kullanıcıyı gözetlemeyi amaçlayan siber suçlular tarafından ele geçirilme gibi risklerle yüzleşiyorlar. Açık Wi-Fi ağlarında kullanılan cihazlar saldırılara karşı özellikle korumasız. Ancak çok az kişi bu riski azaltmak için önlem alıyor.

Araştırmada, kullanıcıların sadece yüzde 22’sinin, bilgisayar korsanlarının veri ve şifrelerini kolaylıkla ele geçirebilecekleri gerçeğine rağmen korumasız halka açık Wi-Fi ağlarını kullanırken çevrimiçi faaliyetlerini uyarladıkları görüldü. Sadece yarısı (yüzde 44) cihazla birlikte verilen, uzaktan engelleme veya cihazımı bul özelliği gibi güvenlik özelliklerinin avantajlarından faydalanıyor.

Yanımızda taşıdığımız cihazları korumamanın bedeli çok fazla olabilir. Çalışmada, cihazlarını kaybeden veya çaldıranların dörtte birinin kişisel veya gizli bilgilerinin sızdırıldığı görülmüş.

Ancak bu otomatik olarak kullanıcıların evde daha güvende oldukları anlamına gelmiyor. Evde daha farklı ve bazen, özellikle de ele geçirilmiş bir cihazın kullanıcıya karşı bir web kamerası olarak kullanılabileceği yerler olan yatak odaları ve banyolarda daha büyük risklerle yüzleşiyorlar.

Kaspersky Lab Tüketici Pazarlama ve Gelişmekte Olan Pazarlar Başkanı Peter Aleshkin şunları söyledi:“Kullanıcılar ve cihazları arasındaki güven bağı güvenliği göz ardı etmelerine neden olabiliyor. Yanımızda taşıdığımız ve bize çok yakın olan ve sürekli kullandığımız bir nesnenin bir tehdit olabileceğini düşünmek zordur. Ancak olabilir ve olmaktadır. Dijital dostumuz dijital düşmanımız olabilir. Potansiyel riskleri dikkate alma ve cihazlarımız ve bilgilerimizi buna göre korumada eksikliklerimiz gizli bilgilerimizin, paramızın ve hata kimliklerimizin kaybı demek olabilir. Dünyaya bakmak için kullandığımız cihazın kamerası ele geçirilebilir ve bizim dünyamıza göz atmak için kullanılabilir. Basitçe ifade etmek gerekirse güvenlik, isteğe bağlı bir fazlalık değildir.”

Bir dijital dostun bir dijital düşmana dönüşmesini engellemek için Kaspersky Lab, kullanıcıların cihazları ve çevrimiçi hesaplarında her zaman güçlü parolalar kullanmasını, Kaspersky Total Security – çoklu cihaz gibi güvenilir bir güvenlik çözümü yüklemesini ve özellikle de korunmasız Wi-Fi ağlarında web sitelerine erişim sağlarken ve uygulama indirirken dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Çevrimiçi davranışlarınızın güvenli olup olmadığını öğrenmek için ziyaret edin: https://blog.kaspersky.com/cyber-savvy-quiz. Nasıl korunmanız gerektiği hakkında ipuçları için ziyaret edin: https://blog.kaspersky.com/tag/cybersavvy.

 

Previous Hukukçular, “Arama Motorlarının Ve Dijital Medyanın” Sorumluluklarını Tartışacak
Sonraki Honda, Formula 1 araçlarında IBM Watson Nesnelerin İnterneti teknolojisini kullanıyor

Diğer Yazılar

Yazılım 0 Yorum

Renk Kalibrasyonu Çözümü Wacom Color Manager

Wacom, iş akışlarında renk doğruluğu isteyen fotoğrafçılar, tasarımcılar ve diğer yaratıcı profesyoneller için tasarlanmış olan yeni renk kalibrasyonu çözümü Wacom Color Manager’ı sunmaya başladı. Her sanatçının bildiği gibi, rengin paylaşımı

Yazılım 0 Yorum

World Of Tanks, 9.12 Güncellemesi Karşınızda

Wargaming, World of Tanks 9.12 güncellemesini Kuzey Amerika ve Avrupa’da yayınlandığını duyurdu. Güncellemeyle birlikte yeni bir oyun modu, özel olarak hazırlanmış yeni bir harita, elden geçirilmiş yüksek çözünürlüklü araçlar ve

Yazılım 0 Yorum

Kamuya Yönelik Siber Saldırılar 2014’te İki Kat Arttı

Kaspersky Lab, 2014’te tehdit ortamını şekillendiren en önemli olaylarını ele alan bir inceleme gerçekleştirdi. Bir dizi güvenlik olayının yanı sıra özellikle ölçekleri ve işletmeler, devlet daireleri, kamu ve özel sektöre

Yazılım 0 Yorum

World Of Warships Geliştirici Günlükleri’nin 7. Bölümünde Bayraklar Göndere Çekiliyor

Açık denizlerde bayrağınızı dalgalandırmaya hazırlanın; World of Warships Geliştirici Günlüklerinin yedinci bölümü karşınızda! Video dizisinin bu son bölümünde, işaret flamaları ve kamuflaj boyalarıyla bir yandan savaştaki ustalığınızı sergilerken diğer yandan

Yazılım 0 Yorum

Tatile Çıkacaklara Kaspersky Lab’den İpuçları

Tatil öncesi Kaspersky Lab, herkesin teknolojik açıdan da güvenli bir tatil geçirmesi için pratik bir kılavuz hazırladı. İşte detaylar: -Tatil rezervasyonunda ödemeye dikkat edin Kaspersky Lab’ın Safe Money teknolojisi web

Yazılım 0 Yorum

Samsung Geleceğin Akıllı Evlerini Gerçeğe Dönüştürüyor

Samsung Electronics, genişlettiği Akıllı Ev portföyünü IFA 2014’te tanıttı. Ev güvenliğini artıracak, enerji yönetimini iyileştirecek, ev içindeki konumuna uyum sağlayacak ve ses komutlarıyla çalışacak şekilde tasarlanan yeni hizmetler ve ürünler

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.