Türkiye’nin 2023 Yazılım İhracatı Hedefi 10 Milyar Dolar

Türkiye’nin 2023 Yazılım İhracatı Hedefi 10 Milyar Dolar

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre, 2013 yılında yazılım sektörünün, yaklaşık 6,8 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığını bildirdi.   Işık, Bilkent Otel’de düzenlenen Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, yazılım sektörünün ülkenin geleceği açısından çok önemli olduğunu vurguladı.   Bu çağda iddiasını sürdürmek isteyen ülkelerin, yazılıma gereken önemi vermek zorunda olduğunu belirten Işık, çok büyük sermaye gerektirmeyen yazılımın, sürekli büyüyen bir pazar olduğunu söyledi.   Bakan Işık, yazılım ihracatı konusunda toplumun artık çok bilinçli olduğunu dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:   “Türkiye’nin ilk yazılım ihracatında, yazılımı yapanın başına ne geldiğini biliyor musunuz? 1990’lı yılların başında veya 80’li yılların sonunda bir yazılım yapılıyor ve satılıyor yurt dışına, 1 milyon dolarlık bir yazılım. Tabii para da hesaba geliyor. Hesapta 1 milyon dolar para var fakat karşılığında hiçbir şey yok. Böyle tonlarca mal satılmamış. Hemen kara para aklamaktan, adamcağız hakkında soruşturma açılıyor. Neyse, zar zor bunun bir yazılım ihracatı, bilgi ihracatı olduğu anlatılıyor ve sonunda ikna ediliyor bizim bürokratlarımız. İyi de diyorlar, ‘ihracat dediğiniz, bir şey olacak elimizde.’ En son arkadaşlar, bir makaraya yazılımla ilgili bir şeyler yazılıyor ve o makara paketleniyor, gümrükten çıkarılıyor ve o 1 milyon dolar, bu gümrükten çıkarılan makaranın karşılığında ödendi diye işlemler bitiriliyor ve adamcağız kara para aklamaktan, hayali ihracat yaftasından kurtuluyor. Bugün hamdolsun, tek tuşla bilgimizi ihraç edebiliyoruz. En azından kimse, ‘bize mal göstereceksiniz, bu yazılım nedir kardeşim’ noktasında değil.”

Yazılım sektörünün büyüklüğü 6.8 milyar dolara ulaştı

Türkiye’de yazılımın yüzde 80 oranında katma değer sağladığını belirten Işık, Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre, 2013 yılında yazılım sektörünün, yaklaşık 6,8 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığını bildirdi.   Şirket bilançolarına yansıyan yazılım ihracat rakamının 690 milyon dolar seviyesinde olduğunu aktaran Işık, “Türkiye gibi genç nüfusu olan ve potansiyeli yüksek bir ülkeye bu 690 milyon dolar yetmez. İnşallah 2023’te bu rakamı 10 milyar doların üzerine çıkarmak durumundayız” dedi.   Bakan Fikri Işık, yazılım sektörünün şu anda 70 bin kişilik nitelikli istihdam ürettiğini ve istihdam edilen insanların aldığı ücretler açısından yazılım sektöründekilerin ikinci sırada olduğunu kaydetti.   Yazılım sektörünün faaliyet karalılığının tüm sektörlerin faaliyet karlılığının neredeyse iki katı olduğunu vurgulayan Işık, bu sektöre yatırım yapmanın, hem ülke hem de yatırım yapan açısından çok önemli olduğunu bu rakamların ortaya koyduğunu bildirdi.

“Devletin aklı, herkesin aklından üstündür anlayışı bitti”
Türkiye’de artık anlayışların değiştiğini dile getiren Işık, “Biz her şeyin en iyisini biliriz, biz yaparız siz de buna uyarsınız anlayışı artık tümden değişti. Artık en kısa zamanda, en yüksek verimi, en iyi sonucu nasıl alırız, temel anlayışımız bu. Bunu başarmak kolay değil. Bunu başarmak için en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, ortak akıl. Akıl akıldan üstündür. Devletin aklı, herkesin aklından üstündür anlayışı bitti” diye konuştu.   Strateji belgelerinin önemini de vurgulayan Işık, yapılacak çalışmaların ardından ortaya çıkacak yazılım stratejisi belgesi ile bu alanda çok hızlı yol alınacağını sözlerine ekledi.

Sektör için 1 yıl içinde strateji belgesi hazırlanacak
Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt da tüm dünya gibi Türkiye’nin de üzerinde önemle durduğu yazılım sektörünün gelişimi için stratejik bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu bildirdi. Uzkurt, yapılacak çalışmalar neticesinde sektör için 1 yıl içinde strateji belgesi hazırlanmasının planlandığını ifade etti.   Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanı Ufuk Güneş de , sektörün katma değeri yüksek ürünler ürettiğinin altını çizerek, amaçlarının bu pazarı büyütmek olduğunu kaydetti.

Çalıştayın amacı, yazılım pazarını büyütmek, istihdamı artırmak

Ülkemiz için stratejik öneme sahip olan; tüm sektörlerin gelişimi açısından da kaldıraç etkisi bulunan Yazılım Sektörü’nün gelişimine yön verecek nitelikte olan “Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi Çalıştayı”nın sonucunda çıkacak eylem planı önerilerinin hepsinin gerçekleştirilmesiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık  bizzat ilgilenecek.

Çalıştayın ana amacı:Yazılım pazarını büyütmek, ihracatı ve istihdamı artırmak Ülkemizin yazılım ve bilgi teknolojileri alanındaki ulusal hedef ve öncelikleri belirlenerek Türkiye Yazılım Strateji Belgesi oluşturulması.

Çalıştaya sivil toplum kuruluşları başkanları, sektör temsilcileri, kamu kurumları yetkilileri ve akademisyenlerin katıldığı çalıştayda, Yazılım Sektörü Stratejisi’ne yönelik Sektör SWOT Analizi ve beraberinde Hedefler ve Eylem Planları konularında beyin fırtınası gerçekleştirildi. Tespit, öneri ve görüşler yazılı olarak Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

 

 

Previous Beşiktaşlılık Kavramına Yeni Bir Boyut Geliyor; Vodafone Ve Beşiktaş’tan Canlı Davet
Sonraki Modanın Yeni Efendisi Teknoloji; Akıllı Bileklik MICA Yeni Yılda Raflarda

Diğer Yazılar

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Cass Yazılım Kullanmak Anayasal Suçtur!

5 Temmuz 2015 tarihinde İtalya yazılım şirketi Hacking Team’in kirli  dosyaları 400 gigabytelık veri ortalığa saçıldı. Belgeler, şirketin çeşitli devletlere kullanıcı bilgisayarlara erişen casus yazılım sattığını belgeliyordu. Belgelere göre Hacking

Genel 0 Yorum

İŞİD, Twitter ve Facebook Hesapları da Dahil Fransız Televizyonu TV5’i Ele Geçirdi

Geçtiğimiz günlerde, eşine çok az rastlanacak boyutta bir saldırı ile İŞİD Fransız televizyonu kanalına ait pek çok unsuru ele geçirdi. Saldırganlar kanalın Twitter hesabından Facebook hesabına kadar, bazı sunucular da

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Logitech G Gaming Mouse’u tanıttı

Logitech G, oyun deneyimini geliştirecek yeni G102 Gaming Mouse’u tanıttı.

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Web Kameranızdan İzleniyor Olabilirsiniz

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit? Çevrenizde izlendiğini söyleyen insanlara paronayak gözüyle bakabilirsiniz ancak, yıllardır yapılan çalışmalar, insanların web kameralar aracılığıyla casusluk yapabileceğini açıkça ortaya koyuyor.

Etkinlik 0 Yorum

4G İhale Süreci Başlıyor

Bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan 4G İhalesi’ne ilişkin süreç başlatılıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın, 04 Mart 2015 Çarşamba günü İstanbul’da“4G sürecinin başlatılması” konulu bir basın toplantısı düzenliyor.

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

ESET, Yeni Yıla Ödülle Başladı

Bilişim alanında yılın en iyilerini belirleyen Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü Compec, ESET’i”Yılın En iyi Antivirüs-Güvenlik Şirketi” olarak seçti.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.