Türkiye’nin 2023 Yazılım İhracatı Hedefi 10 Milyar Dolar

Türkiye’nin 2023 Yazılım İhracatı Hedefi 10 Milyar Dolar

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre, 2013 yılında yazılım sektörünün, yaklaşık 6,8 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığını bildirdi.   Işık, Bilkent Otel’de düzenlenen Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, yazılım sektörünün ülkenin geleceği açısından çok önemli olduğunu vurguladı.   Bu çağda iddiasını sürdürmek isteyen ülkelerin, yazılıma gereken önemi vermek zorunda olduğunu belirten Işık, çok büyük sermaye gerektirmeyen yazılımın, sürekli büyüyen bir pazar olduğunu söyledi.   Bakan Işık, yazılım ihracatı konusunda toplumun artık çok bilinçli olduğunu dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:   “Türkiye’nin ilk yazılım ihracatında, yazılımı yapanın başına ne geldiğini biliyor musunuz? 1990’lı yılların başında veya 80’li yılların sonunda bir yazılım yapılıyor ve satılıyor yurt dışına, 1 milyon dolarlık bir yazılım. Tabii para da hesaba geliyor. Hesapta 1 milyon dolar para var fakat karşılığında hiçbir şey yok. Böyle tonlarca mal satılmamış. Hemen kara para aklamaktan, adamcağız hakkında soruşturma açılıyor. Neyse, zar zor bunun bir yazılım ihracatı, bilgi ihracatı olduğu anlatılıyor ve sonunda ikna ediliyor bizim bürokratlarımız. İyi de diyorlar, ‘ihracat dediğiniz, bir şey olacak elimizde.’ En son arkadaşlar, bir makaraya yazılımla ilgili bir şeyler yazılıyor ve o makara paketleniyor, gümrükten çıkarılıyor ve o 1 milyon dolar, bu gümrükten çıkarılan makaranın karşılığında ödendi diye işlemler bitiriliyor ve adamcağız kara para aklamaktan, hayali ihracat yaftasından kurtuluyor. Bugün hamdolsun, tek tuşla bilgimizi ihraç edebiliyoruz. En azından kimse, ‘bize mal göstereceksiniz, bu yazılım nedir kardeşim’ noktasında değil.”

Yazılım sektörünün büyüklüğü 6.8 milyar dolara ulaştı

Türkiye’de yazılımın yüzde 80 oranında katma değer sağladığını belirten Işık, Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre, 2013 yılında yazılım sektörünün, yaklaşık 6,8 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığını bildirdi.   Şirket bilançolarına yansıyan yazılım ihracat rakamının 690 milyon dolar seviyesinde olduğunu aktaran Işık, “Türkiye gibi genç nüfusu olan ve potansiyeli yüksek bir ülkeye bu 690 milyon dolar yetmez. İnşallah 2023’te bu rakamı 10 milyar doların üzerine çıkarmak durumundayız” dedi.   Bakan Fikri Işık, yazılım sektörünün şu anda 70 bin kişilik nitelikli istihdam ürettiğini ve istihdam edilen insanların aldığı ücretler açısından yazılım sektöründekilerin ikinci sırada olduğunu kaydetti.   Yazılım sektörünün faaliyet karalılığının tüm sektörlerin faaliyet karlılığının neredeyse iki katı olduğunu vurgulayan Işık, bu sektöre yatırım yapmanın, hem ülke hem de yatırım yapan açısından çok önemli olduğunu bu rakamların ortaya koyduğunu bildirdi.

“Devletin aklı, herkesin aklından üstündür anlayışı bitti”
Türkiye’de artık anlayışların değiştiğini dile getiren Işık, “Biz her şeyin en iyisini biliriz, biz yaparız siz de buna uyarsınız anlayışı artık tümden değişti. Artık en kısa zamanda, en yüksek verimi, en iyi sonucu nasıl alırız, temel anlayışımız bu. Bunu başarmak kolay değil. Bunu başarmak için en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, ortak akıl. Akıl akıldan üstündür. Devletin aklı, herkesin aklından üstündür anlayışı bitti” diye konuştu.   Strateji belgelerinin önemini de vurgulayan Işık, yapılacak çalışmaların ardından ortaya çıkacak yazılım stratejisi belgesi ile bu alanda çok hızlı yol alınacağını sözlerine ekledi.

Sektör için 1 yıl içinde strateji belgesi hazırlanacak
Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt da tüm dünya gibi Türkiye’nin de üzerinde önemle durduğu yazılım sektörünün gelişimi için stratejik bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu bildirdi. Uzkurt, yapılacak çalışmalar neticesinde sektör için 1 yıl içinde strateji belgesi hazırlanmasının planlandığını ifade etti.   Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanı Ufuk Güneş de , sektörün katma değeri yüksek ürünler ürettiğinin altını çizerek, amaçlarının bu pazarı büyütmek olduğunu kaydetti.

Çalıştayın amacı, yazılım pazarını büyütmek, istihdamı artırmak

Ülkemiz için stratejik öneme sahip olan; tüm sektörlerin gelişimi açısından da kaldıraç etkisi bulunan Yazılım Sektörü’nün gelişimine yön verecek nitelikte olan “Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi Çalıştayı”nın sonucunda çıkacak eylem planı önerilerinin hepsinin gerçekleştirilmesiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık  bizzat ilgilenecek.

Çalıştayın ana amacı:Yazılım pazarını büyütmek, ihracatı ve istihdamı artırmak Ülkemizin yazılım ve bilgi teknolojileri alanındaki ulusal hedef ve öncelikleri belirlenerek Türkiye Yazılım Strateji Belgesi oluşturulması.

Çalıştaya sivil toplum kuruluşları başkanları, sektör temsilcileri, kamu kurumları yetkilileri ve akademisyenlerin katıldığı çalıştayda, Yazılım Sektörü Stratejisi’ne yönelik Sektör SWOT Analizi ve beraberinde Hedefler ve Eylem Planları konularında beyin fırtınası gerçekleştirildi. Tespit, öneri ve görüşler yazılı olarak Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

 

 

Previous Beşiktaşlılık Kavramına Yeni Bir Boyut Geliyor; Vodafone Ve Beşiktaş’tan Canlı Davet
Sonraki Modanın Yeni Efendisi Teknoloji; Akıllı Bileklik MICA Yeni Yılda Raflarda

Diğer Yazılar

Yazılım 0 Yorum

Hackerlar Yatak Odanıza Ve Banyonuza Girebilir

Her sene Ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en önemli tüketici teknolojileri fuarı CES 2017’de yüzlerce yeni teknolojik ürün tanıtıldı.

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Ali Doğru, Basistek Bilgi Teknolojileri Teknik Çözümler ve İş Geliştirme Müdürü Oldu

Ali Doğru, Aralık ayı itibari ile Basistek Bilgi Teknolojileri San. Ve Tic. AŞ’de “Teknik Çözümler ve İş Geliştirme Müdürü” olarak göreve başladı.

İnternet 0 Yorum

Google, Kullanıcılara Gmail’in Yanında “Inbox”ı Sunuyor

Bugün sizlere yepyeni bir deneyimi tanıtıyoruz, ‘Inbox’. Gmail’i tasarlayan kişiler tarafından geliştirilen ancak Gmail’den farklı deneyim sunan ‘Inbox’. Tamamen farklı tasarlanan ‘Inbox’ deneyimi sizin hayatınızda önemli olan konulara odaklanabilmenizde yardımcı

e-Devlet 0 Yorum

30 Bin Yeni Mükellef Daha e-Fatura Ve e-Defter Sistemine Dahil Olacak

E-fatura ve e-defter zorunluluğuna ilişkin yapılan yeni düzenlemeyle 30.000’e yakın yeni mükellefin e-fatura ve e-fefter sistemine dahil olması bekleniyor. Maliye Bakanlığı tarafından (Gelir İdaresi Başkanlığı-GİB) 20 haziran 2015 tarihinde Resmi

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Yahoo Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Yahoo hakkında soruşturma başlatıldı Yahoo’nun hack saldırısı ile ilgili bilgiyi kullanıcılarına geç haber verdiği iddiası ABD’de soruşturma konusu oldu.

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Girişimcilik Kampı İçin Başvurular Başladı

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve Bilkent Cyberpark ortaklığında, The University of Texas at Austin’in Teknoloji Transfer Ofisi olarak faaliyet gösteren IC2 Institute’ün 30 yıllık deneyimi ile geliştirilmiş olan Bootcamp Turkey

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.