Türkiye’nin En Büyük Veri Merkezi Kuruluyor

Türkiye’nin En Büyük Veri Merkezi Kuruluyor

Türkiye’nin lider IT şirketlerinden NGN, İstanbul Tuzla’da Türkiye’nin en büyük veri merkezi “Star of Bosphorus”un yatırımını tamamlıyor. Uptime Enstitüsü Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip olacak Star of Bosphorus ile sektörde önemli bir boşluğun doldurulması hedefleniyor.

NGN, veri merkezi alanında yaklaşık 150 milyon dolar düzeyinde bir yatırım gerçekleştiriyor. Ülkemizin en büyük veri merkezi yatırımı olacak olan “Star of Bosphorus”, bu yılın son çeyreğinde faaliyete girecek.

Veri merkezi yatırımlarında adeta bir üsse dönüşen ve yerli, yabancı yatırımcıların büyük ilgisini çeken İstanbul’da teknolojinin ulaștığı son noktada “operatör bağımsız” veri merkezi yatırımı başlatan NGN, bu veri merkezinde Türkiye’nin en büyük firmalarına, maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran uçtan uca veri merkezi çözüm ve hizmetleri sunarak sektörde önemli bir boșluğu dolduracak.

Uçtan uca çözüm

Veri merkezi altyapısı ve operasyonları konusunda deneyimli uzmanlar ile Türk ișletmelerinin yüksek potansiyelini bir araya getirerek, kurumsal düzeyde veri merkezi hizmetleri sunacak olan Star of Bosphorus’ta NGN, danıșmanlık, uygulama yönetimi, olağanüstü durum, yedekleme ve iș sürekliliği, veri depolama, sunucu sistemleri gibi geniș bir yelpazede hizmet verecek.

Türkiye’de Uptime Enstitüsü Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip ilk “operatör bağımsız” ticari veri merkezi olacak olan Star of Bosphorus 16 MW toplam güce sahip olacak. Yaklașık 24 bin metrekare kapalı alanda konumlanan merkezde, 2 binin üzerinde standart kabinetin ișletimi gerçekleștirilecek.

Deprem karşı bilimsel önlem

Deprem riskini azaltmaya yönelik olarak tasarlanmış merkez, ülkenin en yüksek derecede fiziksel korumalı sunucu ve donanım barındırma özelliğiyle, güvenliği de maksimuma çıkarmayı hedefliyor. Merkezde, İstanbul’un bulunduğu deprem kuşağı gerçeği doğrultusunda, bu türde bir yatırımın vazgeçilmez faktörü olan sismik izolasyon; analiz, dizayn ve inşa süreçleri ile veri merkezinin müşterilerine vaadi olan ve uluslararası işletme kalitesinin çok önemli bir parçası olan operasyonel sürekliliği de eksiksiz bir şekilde sağlanacak.

Yerli danışmanlar ve uluslararası denetim firmalarının ortak çalışması ile gerçekleştirilecek sismik izolasyonda, lokasyonun analiz edilmiş sismik verileri doğrultusunda özgün bir dizayn ile tüm inşaat alanını kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek sismik izolatörlü temel yapısıyla tesis, bu konuda ülkemizdeki sayılı yapılardan biri olacak.

Sırada Ankara var

NGN’in sektörde yatırımları bununla sınırlı değil. Finans ve telekom başta olmak üzere farklı sektörden şirketlere hizmet sunmayı planlayan NGN, İstanbul’un ardından Star of Bosphorus’un ikinci fazı için yatırım hazırlıklarına da başladı. Bunun için Ankara’da uygun arazileri değerlendiren NGN, 8 MW’lık Ankara tesisini İstanbul’daki Star of Bosphorus’un felaket merkezi olarak hizmete açacak.

 

 

Previous Sevgilinize Kendinizi Hediye Edin
Sonraki e-Yazışma İle Yeni Bir Dönem Başlıyor; Kağıt Tüketimine Son

Diğer Yazılar

Genel 0 Yorum

9 Medya 10’uncu Yılında Dünya Birincisi Oldu

Sistem 9 Medya, Digital Signage Federasyonu tarafından düzenlenen 2015 Apex Ödülleri’nde Dünya Birincisi oldu.  Las Vegas’ta düzenlenen Digital Signage Expo (DSE) 2015 Apex En İyi Sistem Kurulumu Ödülleri törenine katılan

İnternet 0 Yorum

Turistlere, İnternetten Müze Bileti Satılıyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Müze Girişimleri ve BİLETİX işbirliğiyle Müzekart ve bilet satış kanalları artırılıyor. TÜRSAB Müze Girişimleri ve Biletix arasında yapılan sözleşme çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı

Genel 0 Yorum

Fiat Müşterilerine, Taşınabilir Şarj Hediye

15 Eylül – 31 Ekim tarihleri arasında,aracını Fiat yetkili servislerine getiren Fiat müşterileri çok özel bir hediye kazanıyor. Sonbahar Servis Kampanyası kapsamında, boya-kaporta işlemleri hariç399 TL ve üzerimekanik servis hizmeti

Genel 0 Yorum

Antalya, Girişimcilik Zirvesi’ne Ev Sahipliği Yaptı

Türkiye’nin önde gelen iş adamı ve girişimcilerinden birisi olan Fettah Tamince’nin mütevelli heyet başkanlığını yaptığı Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ), girişimcilik ruhuna dikkat çekmek için bölgenin en kapsamlı girişimcilik zirvesine imza

Genel 0 Yorum

Oracle Openworld 2015 Bulut Deneyimini En Üst Düzeye Taşıyor

Sektördeki yenilikleri izlemek için binlerce kişi San Francisco’da, milyonlarca kişi ise online olarak 5 gün sürecek inovasyon, keşif ve gösterileri takip ediyor. 25 Ekim tarihinde San Francisco’da başlayan “Oracle OpenWorld”(OOW)

Genel 0 Yorum

Siz De e-Fatura Kapsamına Girmiş Olabilirsiniz

İş süreçlerinin elektronikleşmesine imkân sağlayan e-Dönüşüm uygulamaları, yasal zorunlulukların da etkisiyle ülke çapında hızla yaygınlaşıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı öncülüğünde e-İmza ve e-Fatura ile başlayan Teknolojiye-Dönüşüm hareketi, e-Defter ve e-Arşiv uygulamalarıyla

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.