Türkiye’nin En Büyük Veri Merkezi Kuruluyor

Türkiye’nin En Büyük Veri Merkezi Kuruluyor

Türkiye’nin lider IT şirketlerinden NGN, İstanbul Tuzla’da Türkiye’nin en büyük veri merkezi “Star of Bosphorus”un yatırımını tamamlıyor. Uptime Enstitüsü Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip olacak Star of Bosphorus ile sektörde önemli bir boşluğun doldurulması hedefleniyor.

NGN, veri merkezi alanında yaklaşık 150 milyon dolar düzeyinde bir yatırım gerçekleştiriyor. Ülkemizin en büyük veri merkezi yatırımı olacak olan “Star of Bosphorus”, bu yılın son çeyreğinde faaliyete girecek.

Veri merkezi yatırımlarında adeta bir üsse dönüşen ve yerli, yabancı yatırımcıların büyük ilgisini çeken İstanbul’da teknolojinin ulaștığı son noktada “operatör bağımsız” veri merkezi yatırımı başlatan NGN, bu veri merkezinde Türkiye’nin en büyük firmalarına, maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran uçtan uca veri merkezi çözüm ve hizmetleri sunarak sektörde önemli bir boșluğu dolduracak.

Uçtan uca çözüm

Veri merkezi altyapısı ve operasyonları konusunda deneyimli uzmanlar ile Türk ișletmelerinin yüksek potansiyelini bir araya getirerek, kurumsal düzeyde veri merkezi hizmetleri sunacak olan Star of Bosphorus’ta NGN, danıșmanlık, uygulama yönetimi, olağanüstü durum, yedekleme ve iș sürekliliği, veri depolama, sunucu sistemleri gibi geniș bir yelpazede hizmet verecek.

Türkiye’de Uptime Enstitüsü Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip ilk “operatör bağımsız” ticari veri merkezi olacak olan Star of Bosphorus 16 MW toplam güce sahip olacak. Yaklașık 24 bin metrekare kapalı alanda konumlanan merkezde, 2 binin üzerinde standart kabinetin ișletimi gerçekleștirilecek.

Deprem karşı bilimsel önlem

Deprem riskini azaltmaya yönelik olarak tasarlanmış merkez, ülkenin en yüksek derecede fiziksel korumalı sunucu ve donanım barındırma özelliğiyle, güvenliği de maksimuma çıkarmayı hedefliyor. Merkezde, İstanbul’un bulunduğu deprem kuşağı gerçeği doğrultusunda, bu türde bir yatırımın vazgeçilmez faktörü olan sismik izolasyon; analiz, dizayn ve inşa süreçleri ile veri merkezinin müşterilerine vaadi olan ve uluslararası işletme kalitesinin çok önemli bir parçası olan operasyonel sürekliliği de eksiksiz bir şekilde sağlanacak.

Yerli danışmanlar ve uluslararası denetim firmalarının ortak çalışması ile gerçekleştirilecek sismik izolasyonda, lokasyonun analiz edilmiş sismik verileri doğrultusunda özgün bir dizayn ile tüm inşaat alanını kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek sismik izolatörlü temel yapısıyla tesis, bu konuda ülkemizdeki sayılı yapılardan biri olacak.

Sırada Ankara var

NGN’in sektörde yatırımları bununla sınırlı değil. Finans ve telekom başta olmak üzere farklı sektörden şirketlere hizmet sunmayı planlayan NGN, İstanbul’un ardından Star of Bosphorus’un ikinci fazı için yatırım hazırlıklarına da başladı. Bunun için Ankara’da uygun arazileri değerlendiren NGN, 8 MW’lık Ankara tesisini İstanbul’daki Star of Bosphorus’un felaket merkezi olarak hizmete açacak.

 

 

Previous Sevgilinize Kendinizi Hediye Edin
Sonraki e-Yazışma İle Yeni Bir Dönem Başlıyor; Kağıt Tüketimine Son

Diğer Yazılar

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Windows 10, 29 Temmuz’da Piyasaya Çıkıyor

Microsoft, yeni nesil işletim sistemi Windows 10’un çıkış tarihini açıkladı. Halihazırda her gün 1.5 milyardan fazla kişi tarafından kullanılan Windows işletim sisteminin en yeni sürümü Windows 10, 29 Temmuz 2015’te

Etkinlik 0 Yorum

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt’ten Selfie Video’lu Davet

Dijital dönüşüm yolunda Türkiye için çok önemli bir adım niteliğinde olacak Türkiye’nin ilk yerli üretim operatör markalı 4G’li akıllı telefonu Vodafone Smart 4 power’ı tanıtmak üzere basın toplantısı düzenleyecek. Vodafone Türkiye

Genel 0 Yorum

Sosyal Medyada Erkekler Daha Çok Paylaşıyor

Kadınların ve erkeklerin farklı bakış açılarından hayata dair merak edilen her konuda fikir alışverişine olanak sağlayan sosyal paylaşım platformu KizlarSoruyor.com bu sefer üyelerine “Sen kendi adına yeterince özgür bir şekilde

Genel 0 Yorum

Fenercell İle Madrid’te #TariheTanıklıkEt

Fenercell’liler, tarihinde ilk defa Euroleague’de Final Four’a çıkan Fenerbahçe’yi yalnız bırakmıyor. Üstelik Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Madrid’te iki gece konaklamanın ve rehber eşliğinde şehir turu yapmanın tadını çıkarıyor.

Genel 0 Yorum

Sanayi İşbirliği Programı, Yüksek Teknolojili Kamu Alımlarında Yerli Sanayiye Pay Sağlıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, “Kalkınmada Anahtar Verimlilik Dergisi’nde” kaleme aldığı Sanayi İşbirliği Programı (SİP) Sivil Offset Değildir! başlıklı yazısında Sanayi İşbirliği Programı’nı

Genel 0 Yorum

Bill Gates, Türk Masası’nda Karnını Doyuruyor

Mobilya sektörünün geldiği nokta, göz kamaştırıcı bir hal alırken, mobilya konusunda oldukça iyi bir yere sahip olan Türkiye, firmaları ile ön plana çıkıyor. Bu firmalardan biri olan Asortie Mobilya, dünyaca

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.