“Türkiye’nin Genç Nüfusu Sayısal Gündem 2020 Hedefler İçin En Büyük Avantaj”

“Türkiye’nin Genç Nüfusu Sayısal Gündem 2020 Hedefler İçin En Büyük Avantaj”

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Yönetim Kurulu Başkanı, Sayısal Gündem 2020 konusunun Türkiye için çok önemli olduğunu ve dernek olarak son 2 yıldır Avrupa Birliği(AB) kapsamında sürdürülen Sayısal Gündem 2020 çalışmasının içeriğini Türkiye’de zenginleştirmek için çaba gösterdiklerini söyledi. AB çerçevesinde oluşturulacak sayısal tek pazarda Türkiye’nin de yer alması gerektiğini vurguladı.

Sayısal Tek Pazar, bilişim sektörünün en büyük etkinliği olan TBD Ulusal Bilişim Kurultayı’nda tüm yanlarıyla ele alınacak. Kurultay, bu yıl ilk kez CITEX’2014 Ankara Bilişim Fuarı ile birlikte 6-9 Kasım 2014 tarihlerinde ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Kurultayda Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında bilişimin önemi ve AB Sayısal Gündem 2020 programına uyum konusu detaylı olarak ele alınacak.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ulusal Bilişim Kurultayı’nın 31’incisi Bilişim 2014, bu yıl ilk kez CITEX’2014 Ankara Bilişim Fuarı’yla birlikte gerçekleştirilecek. Kurultay, 6-9 Kasım 2014 tarihlerinde Ankara Ticaret Odası (ATO) Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda (Congresium) düzenlenecek.

Bilişim 2014 kapsamında 6 Kasım’da açılışı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 7 Kasım’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gerçekleştirecek.

Bilişim 2014’ün ana teması “Sayısal Gündem 2020”

Bilişim 2014, bu yıl ülkemizin çağdaş ve uygar bir bilişim toplumuna dönüşümü için Avrupa Birliği’nin (AB) Ağustos 2010’da kabul ettiği yedi eylem alanını kapsayan “Sayısal Gündem 2020” ana temasına odaklanacak.

Avrupa’yı teknoloji üretimi açısından Amerika ve Uzak Doğu ile olan rekabetinde yeniden güçlendirmeyi amaçlayan bu program, Avrupa Birliği ölçeğinde Ar-Ge ve ekonomi odaklı öncelikleri ortaya koyarak ortak ekonomi, uygulama ve mevzuatlardan oluşan bir ‘Sayısal Tek Pazar’ oluşturmayı amaçlıyor.

“Genç nüfus olmadan avrupa, hedeflerini gerçekleştiremez”

TBD Yönetim Kurulu Başkanı, bu konunun Türkiye için çok önemli olduğunu ve dernek olarak son 2 yıldır AB kapsamında sürdürülen Sayısal Gündem 2020 çalışmasının içeriğini Türkiye’de zenginleştirmek için çaba gösterdiklerini söyledi. AB çerçevesinde oluşturulacak sayısal tek pazarda Türkiye’nin de yer alması gerektiğini söyleyerek şu bilgileri verdi:

“Avrupa’nın giderek yaşlanan nüfusu Sayısal Gündem 2020 hedeflerinin gerçeğe dönüşmesinin önünde bir risk oluşturuyor. Teknolojiyi tetikleyerek dünyayla rekabet etmek isteyen ve ekonomisini yeniden canlandırmayı amaçlayan Avrupa, bunun için ihtiyaç duyduğu niteliklerle zenginleştirilecek iş gücünü bulmakta zorlanıyor. Türkiye’nin bölgede yatırım için tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri bu. Türkiye, yarısından fazlası 29 yaşın altında olan dinamik nüfusuyla istenen nitelikte iş gücünü ortaya koyabilmek için büyük bir potansiyele sahip. Bu nedenle TBD olarak Sayısal Gündem 2020 programının Türkiye’de bir an önce anlaşılması ve uygulanması gerektiğine inanıyoruz. Geçtiğimiz yıl bu amaçla 650 uzmandan oluşan 40 farklı uzmanlık grubu oluşturduk. Bu gruplar ilk çalıştaylarını Bilişim 2014’te gerçekleştirecek. Söylemin ötesine geçerek ikna, müzakere, izleme, yazılı takip süreçlerini hayata geçirecek.”

Türkiye’nin 2023 hedefi olan dünyanın ilk 10 ekonomisine girebilmesi için yüzde 6,5 üzerinde büyüme hızı yakalaması gerektiğine dikkat çekerek, “Dünyada bu hızda büyüme yakalayabilenlerin hepsi bilişim teknolojilerini önceliklendiren ülkeler. Ekonomik ve toplumsal refaha ancak bilişim sayesine ulaşabiliriz” dedi.

Her kesimden büyük destek

Bilişim 2014’e 10 farklı bakanlığın yanı sıra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), TÜBİTAK, TÜRKSAT gibi önemli kurum ve kuruluşlar destek vererek oturumlarda yer alacaklar. Bunların haricinde özel sektör, yerel yönetimler ve teknoparklar da Bilişim 2014’e destek verecek.

Bilişim 2014’te ele alınacak konular arasında Gelecek Nesil İletişim Teknolojileri, Fiber Altyapı, Dünya ve Türkiye’de Kamusal Hakların İşaret Dili ile Kullanımı, Sayısal Tek Pazar, Enerji Bilişimi,  Büyük Veri ve Bulut Bilişim, M2M (Her şeyin İnterneti), Güven ve Güvenlik,  Spektrum Yönetimi, Siber Güvenlik ve Çocuk ve Bilişim gibi başlıklar yer alıyor.

Bilişim 2014 kapsamında ayrıca 28 bilişim sivil toplum kuruluşunun başkanları ve mecliste grubu olan parti temsilcileri bir araya gelecek. Böylece gelecek dönem Türkiye siyasetinde bilişimin yer almasını sağlayacak önemli bir fırsat ortaya koyulacak.

Bilişim2014 etkinliği kapsamında her yıl olduğu gibi Yaşam Boyu Hizmet Ödülü, Bilişim Hizmet Ödülleri, Bilim Kurgu Öykü Yarışması Ödülleri verilecek ve TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması yapılacak. Bu yıl ilk olarak TBD Genç Kurultayı, Programlama Çocuk Oyuncağı ve Oyun Yarışması’nın gerçekleştirileceği Bilişim 2014’te, ayrıca ilk kez konuk ülke ile B2B toplantılarının yapılacağı özel oturumlar düzenlenecek.

Türkiye’de Bilişim Sektörü 2015’te Yüzde 12 Büyüyecek

TBD, 31. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda sunulmak üzere, bilişim sektöründe görev alan 89 uzmanın katkılarıyla 2014 Değerlendirme Raporu’nun detaylarını Bilişim 2014’te paylaşacak. TBD 2014 Değerlendirme Raporu’nda Türkiye’nin, 21. yüzyılda etkin bir dünya gücü olabilmesinin ancak ve ancak kendi bilişim teknolojilerini üretebilmesi ve geliştirdiği teknolojilerle uluslararası arenada rekabet edebilmesiyle mümkün olabileceğinin altı çiziliyor. Raporda ayrıca giderek büyüyen bilişim teknolojileri pazarının sürekli yeni elemanlara ihtiyaç duyduğu ve talep karşılanamadığı için kariyer fırsatlarının değerlendirilemediğine dikkat çekiiliyor.

Bilişim 2014 Değerlendirme Raporu’nda, Türkiye’de bilişim sektörünün 2015’te yüzde 12 büyüyeceği öngörülüyor.

Bilişim 2014 ile ilgili detaylı bilgi için http://www.bilisim.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Previous Bir Pera Palace Sosyal Medya Polisiyesi
Sonraki Sony Xperia M2 Aqua İle Suya Dayanıklılık Özelliği Geliyor!

Diğer Yazılar

Etkinlik 0 Yorum

TEDxReset, “Fikirden Harekete” Geçmeye Çağırıyor

TED Talks önderliğinde gerçekleştirilen global TEDx etkinliklerinin Türkiye’deki en büyük temsilcisi olan TEDxReset, “Fikirden Harekete” temasıyla 17-18 Nisan’da seyircileriyle buluşacak. 6. kez düzenlenen TEDxReset’in bu yılki fark yaratan konuşmacıları arasında

Etkinlik 0 Yorum

Minik Eskimo’lar Cevahir’de

Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin minik ziyaretçileri, 23 Ocak’ta başlayacak ‘Eskimo Kasabası’ etkinliği ile sömestir tatilinin keyfini doyasıya yaşayacaklar. Eskimo Kasabası, Eskimoların yaşadığı coğrafyaya özgü aktiviteler ile eğlencenin tadına varacaklar.

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Cep Telefonu Şarj Eden Kıyafetler 2014’ün Trendi Oldu

Kişisel ürün tavsiye, e-posta, sosyal ve mobil pazarlama çözüm sağlayıcısı Avusturya merkezli Emarsys, 2014’te dünya genelinde dijital alanda öne çıkan trendleri açıkladı. Akıllı saatler, vücudun biyolojik ve fizyolojik bilgilerini anlık

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Türkiye’de Snapchat Hesabı Olan İlk Kurum Boğaziçi Üniversitesi

Dijitalleşen dünyada iletişimin dönüşümüne doğru tepkiler vererek; öğrenci, mezun ve üniversite adaylarıyla iletişimini kuvvetlendirmeyi amaçlayan Boğaziçi Üniversitesi, 25 yaş altındaki gençler arasında oldukça popüler bir uygulama olan Snapchat’te hesabı olan

Etkinlik 0 Yorum

Intertech, ‘Code The Bank 2’ Yarışması İle Genç Yetenekleri Bekliyor

Finansal yazılım geliştirme alanı başta olmak üzere pek çok sektör için bilgi teknolojileri konusunda etkin ürün ve hizmetler sağlayan Intertech, inovatif düşünce ve bu düşünce biçimini besleyen platformlar oluşturma yönünde

Etkinlik 0 Yorum

ASUS, 2 Eylül’de “İnanılmazı” Duyuruyor

IFA 2015 etkinliğinde ASUS, “İnanılmaza Hazır Olun” sloganı ile internet üzerinden de canlı olarak yayınlanacak özel etkinlikte teknolojide çığır açacak ürünlerini tanıtacak. Yeni dijital çağa yön veren şirketlerin başında gelen

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.