Türkiye’ye En Çok Saldırı Rusya, ABD Ve İsviçre’den Oldu

Türkiye’ye En Çok Saldırı Rusya, ABD Ve İsviçre’den Oldu

Siber güvenlik kuruluşu Arbor Networks’ün araştırmasına göre, 2014’ün ikinci çeyreğinde dünya genelinde siber saldırılar yüzde 68 oranında hız keserken, aynı dönemde Türkiye’ye yönelik saldırılarda yüzde 6 artış yaşandı. Türkiye’nin en çok saldırı aldığı ülkeler 2014’ün ilk çeyreğinde Malezya, İsviçre ve Rusya olurken, ikinci çeyrekte başı çeken Rusya’yı ABD ve İsviçre izledi. Türkiye’yi vuran en büyük saldırılar, bilgisayarların takvim ve saatlerini dünyayla uyumlandırmada kullandığı NTP üzerinden gerçekleştirildi. NTP saldırılarının ortalama büyüklükleri ilk çeyrekte saniyede 5,85 Gb, ikinci çeyrekte saniyede 5,71 Gb olarak gerçekleşti.   Kurumlar ve servis sağlayıcıları için online hizmetleri engelleme amaçlı saldırılar (DDoS saldırıları) ve siber tehditlere karşı gelişmiş koruma çözümleri sunan Arbor Networks, Ocak – Haziran 2014 dönemini kapsayan 10. Küresel Altyapı Güvenliği Raporu’nu yayınladı. Dünyanın dört bir yanından servis sağlayıcılar, şirketler, bulut ve barındırma hizmet sağlayıcıları ve diğer ağ operatörlerinden 220’sinin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucu ortaya çıkan veriler, bilgi güvenliği alanında artan tehdit ve saldırıların gerçek boyutunu ortaya koyuyor.   Rapordan önemli satır başlıkları şöyle:

Birinci çeyrekte Türkiye’ye yönelik saldırıların yüzde 43,6’sı www hizmetlerini hedefledi. Küresel arenada bu oran yüzde 14 ile sınırlı kaldı. İkinci çeyrekte ise Türkiye’ye yönelik saldırıların yüzde 32’si www hizmetlerini hedeflerken, küresel oran yüzde 22’yi aştı.

2014 yılının birinci çeyreğinde büyük hacimli DDoS saldırıları görülmüş en yoğun patlamaya tanık oldu, ikinci çeyrekte bu durum yavaşladı.

NTP (Network Time Protocol) yansıtma saldırıları halen yüksek olmakla birlikte, birinci çeyreğe göre bu saldırıların sayısında ve boyutunda azalma oldu. NTP trafiği hacimleri küresel olarak düşse de henüz ‘normal’ düzeye ulaşmadı.

İkinci çeyrekte yaşanan en büyük saldırı NTP yansıtmasıydı, ancak hedefin İspanya’da yer aldığı bu saldırı saniyede 154 Gb’lık büyüklüğe ulaştı.

Saniyede 20 Gb’ın üzerinde büyüklüğe ulaşan saldırı sayısı, 2014’ün daha ilk yarısında 2013’ün iki misli düzeyinde gerçekleşti.

2014’ün ilk altı ayında saniyede 100 Gb’lık büyüklükte 100’ün üzerinde saldırı kaydedildi.

Saldırıların yüzde 90,6’sı bir saatten kısa sürdü. Ortalama saldırı süresi birinci çeyrekte 60 dakikayken, ikinci çeyrekte 72 dakika olarak kayıtlara geçti.

İkinci çeyrekte 10 G üzerindeki saldırıların ortalama süresi 1 saat 38 dakika oldu. Birinci çeyreğin 54 dakikalık süresinden oldukça yüksek oluşu dikkat çekti.

12 saatten uzun süren saldırıların oranı hem birinci çeyrek, hem de ikinci çeyrekte yüzde 1,38 olarak belirtildi.

Dünyadaki en büyük saldırılar Güney Kore, ABD ve Çin’den gerçekleşti. Saniyede 10 Gb hızın üzerindeki saldırıların kaynakları arasında birinciliği ABD alırken, onu Çin ve Güney Kore izledi.

En büyük saldırılar ABD, Çin ve Güney Kore’ye yapıldı. 10 Gb/sn üzerindeki saldırıların hedef sıralaması ise değişerek, ABD, Fransa ve Çin oldu. Fransa birinci çeyrekte yüzde 6,4 olan saldırıları ikinci çeyrekte yüzde 3,8’e düşürdü.

Previous Kale Alarmlı Silindir; Hırsızlara Meydan Okuyor
Sonraki Vodafone, Çiftçilere Özel Tarifelerini Yeniledi

Diğer Yazılar

Öne Çıkarılmış 0 Yorum

Microsoft’tan Öğrencilere Yazılım Geliştirme İmkânı

Anadolu Üniversitesi Microsoft ile yaptığı işbirliğiyle yazılımla ilgilenen öğrencilerine önemli bir fırsat sunuyor. Öğrenciler, Microsoft Türkiye’nin sosyal sorumluluk projesi olan Açık Akademi (www.acikakademi.com) internet sitesi aracılığıyla yazılım geliştirme üzerine eğitim

Yazılım 0 Yorum

ESET’ten Dijital Güvenlikte 2015 Öngörüleri

ESET’ten Dijital Güvenlikte 2015 ÖngörülerESET, 2015 yılı ile ilgili global djiital güvenlik öngörülerini paylaştı. Buna göre APT yani ‘Gelişmiş Kalıcı Tehditler’ olarak tanımlanan hedefli saldırılar 2015’e damgasını vuracak. Bu tür

Yazılım 0 Yorum

İşyerindeki İnternette Sömürü Düzenine Son

Dünyanın önde gelen ağ güvenliği çözümleri üreticisi Cyberoam, kimlik ve kural bazlı ağ güvenliği ve yönetimine dair yeni bir teknolojinin patentini aldığını duyurdu. Tamamen Cyberoam’a özgü olan bu yeni teknoloji,

Yazılım 0 Yorum

Şirketler, Tedarikçilerine Güvenini Yitiriyor

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, şirketler üçüncü şahıs tedarikçilere güvenini kaybediyor. Bunun temel nedeni ise neden oldukları BT güvenliği olaylarının sayısının artması. Araştırmaya göre, bu

Yazılım 0 Yorum

Kaspersky Lab’den Yeni Mobil Uygulama

Kaspersky Lab yeni mobil uygulamasını tanıttı – Kaspersky QR Scanner. Bu program Google Android ve Apple iOS ile uyumlu ve sadece QR kodlarından gelen bilgileri okumakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıları

Yazılım 0 Yorum

Personel İzleme Programı

Personelin çalışma verimliliği, mahrem bilgilerin korunması, sistemin güvenliği tüm işletmelerin yaşadığı günlük sorunlar. İşletmenin karlılığı ve yaşamını devam ettirmesi, bu sorunların çözümü ile mümkün oluyor. Çözüm için personelin denetimi ve

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.