Türkiye’ye En Çok Saldırı Rusya, ABD Ve İsviçre’den Oldu

Türkiye’ye En Çok Saldırı Rusya, ABD Ve İsviçre’den Oldu

Siber güvenlik kuruluşu Arbor Networks’ün araştırmasına göre, 2014’ün ikinci çeyreğinde dünya genelinde siber saldırılar yüzde 68 oranında hız keserken, aynı dönemde Türkiye’ye yönelik saldırılarda yüzde 6 artış yaşandı. Türkiye’nin en çok saldırı aldığı ülkeler 2014’ün ilk çeyreğinde Malezya, İsviçre ve Rusya olurken, ikinci çeyrekte başı çeken Rusya’yı ABD ve İsviçre izledi. Türkiye’yi vuran en büyük saldırılar, bilgisayarların takvim ve saatlerini dünyayla uyumlandırmada kullandığı NTP üzerinden gerçekleştirildi. NTP saldırılarının ortalama büyüklükleri ilk çeyrekte saniyede 5,85 Gb, ikinci çeyrekte saniyede 5,71 Gb olarak gerçekleşti.   Kurumlar ve servis sağlayıcıları için online hizmetleri engelleme amaçlı saldırılar (DDoS saldırıları) ve siber tehditlere karşı gelişmiş koruma çözümleri sunan Arbor Networks, Ocak – Haziran 2014 dönemini kapsayan 10. Küresel Altyapı Güvenliği Raporu’nu yayınladı. Dünyanın dört bir yanından servis sağlayıcılar, şirketler, bulut ve barındırma hizmet sağlayıcıları ve diğer ağ operatörlerinden 220’sinin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucu ortaya çıkan veriler, bilgi güvenliği alanında artan tehdit ve saldırıların gerçek boyutunu ortaya koyuyor.   Rapordan önemli satır başlıkları şöyle:

Birinci çeyrekte Türkiye’ye yönelik saldırıların yüzde 43,6’sı www hizmetlerini hedefledi. Küresel arenada bu oran yüzde 14 ile sınırlı kaldı. İkinci çeyrekte ise Türkiye’ye yönelik saldırıların yüzde 32’si www hizmetlerini hedeflerken, küresel oran yüzde 22’yi aştı.

2014 yılının birinci çeyreğinde büyük hacimli DDoS saldırıları görülmüş en yoğun patlamaya tanık oldu, ikinci çeyrekte bu durum yavaşladı.

NTP (Network Time Protocol) yansıtma saldırıları halen yüksek olmakla birlikte, birinci çeyreğe göre bu saldırıların sayısında ve boyutunda azalma oldu. NTP trafiği hacimleri küresel olarak düşse de henüz ‘normal’ düzeye ulaşmadı.

İkinci çeyrekte yaşanan en büyük saldırı NTP yansıtmasıydı, ancak hedefin İspanya’da yer aldığı bu saldırı saniyede 154 Gb’lık büyüklüğe ulaştı.

Saniyede 20 Gb’ın üzerinde büyüklüğe ulaşan saldırı sayısı, 2014’ün daha ilk yarısında 2013’ün iki misli düzeyinde gerçekleşti.

2014’ün ilk altı ayında saniyede 100 Gb’lık büyüklükte 100’ün üzerinde saldırı kaydedildi.

Saldırıların yüzde 90,6’sı bir saatten kısa sürdü. Ortalama saldırı süresi birinci çeyrekte 60 dakikayken, ikinci çeyrekte 72 dakika olarak kayıtlara geçti.

İkinci çeyrekte 10 G üzerindeki saldırıların ortalama süresi 1 saat 38 dakika oldu. Birinci çeyreğin 54 dakikalık süresinden oldukça yüksek oluşu dikkat çekti.

12 saatten uzun süren saldırıların oranı hem birinci çeyrek, hem de ikinci çeyrekte yüzde 1,38 olarak belirtildi.

Dünyadaki en büyük saldırılar Güney Kore, ABD ve Çin’den gerçekleşti. Saniyede 10 Gb hızın üzerindeki saldırıların kaynakları arasında birinciliği ABD alırken, onu Çin ve Güney Kore izledi.

En büyük saldırılar ABD, Çin ve Güney Kore’ye yapıldı. 10 Gb/sn üzerindeki saldırıların hedef sıralaması ise değişerek, ABD, Fransa ve Çin oldu. Fransa birinci çeyrekte yüzde 6,4 olan saldırıları ikinci çeyrekte yüzde 3,8’e düşürdü.

Previous Kale Alarmlı Silindir; Hırsızlara Meydan Okuyor
Sonraki Vodafone, Çiftçilere Özel Tarifelerini Yeniledi

Diğer Yazılar

Yazılım 0 Yorum

Wolfteam’den 6. Yıl Sürprizi: Wolfteam All Star

Türkiye’nin en çok oynanan MMOFPS oyunu Wolfteam, 6. yılını ‘All Star’ projesi ile kutluyor. Proje kapsamında Ahmet Çakar, Atilla Taş, Doğuş, Esra-Ceyda kardeşler, Oya Aydoğan, Safiye Soyman ve Faik Öztürk

Yazılım 0 Yorum

Riot Games Türkiye “Doğrudan Pazarlama Ödülleri’ne Damgasını Vurdu

Riot Games Türkiye, “League of Legends Türkiye Büyük Finali” ile Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde “Özel Projeler” dalında liderliği göğüsledi. Türkiye’de ilk defa bir oyun firması köklü rakiplerini geride bırakarak “Doğrudan Pazarlama

Yazılım 0 Yorum

VMware, vCloud Air Ağı’nı Tanıttı

VMware, hibrit bulutun avantajlarını artırmayı düşünen kurumlara daha fazla seçenek ve esneklik sağlayacak olan VMware vCloud Air Ağı’nı duyurdu. 100’den fazla ülkede 3.800’den fazla VMware Hizmet Sağlayıcı iş ortağıyla VMware

Yazılım 0 Yorum

Veeam Microsoft ve VMware İle İşbirliği Yaptı

Modern veri merkezlerinin kesintisiz çalışabilmesi için yenilikçi çözümler sunan Veeam Software iş ortaklarının bulutta kesintisiz çalışma konusunda sundukları hizmetleri genişletmelerine yardımcı olmak amacıyla Microsoft ve VMware ile işbirliği yaptı. Veeam,

Yazılım 0 Yorum

Bigpoint, Shards Of War’u Basına Tanıttı

Bigpoint, yeni nesil askeri MOBA oyunu Shards of War’u, 2 Eylül Çarşamba akşamı Ritz-Carlton İstanbul’da düzenlediği kokteyl ve yemekle basına tanıttı. Medyanın büyük ilgi gösterdiği etkinliğe şirket CEO’su Khaled Helioui,

Genel 0 Yorum

Trend Micro, Adware’lere karşı kullanıcıları uyarıyor

Veri güvenliğinde dünya lideri Trend Micro, Adware tehlikesine karşı uyarıyor. İsrail’li bir yazılım şirketine ait InstallBrain isimli yazılımla birlikte SEFNIT ve MEVADE zararlı yazılımlarının yayıldığı tespit edildi. SEFNIT ve MEVADE

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.