Türkiye’ye En Çok Saldırı Rusya, ABD Ve İsviçre’den Oldu

Türkiye’ye En Çok Saldırı Rusya, ABD Ve İsviçre’den Oldu

Siber güvenlik kuruluşu Arbor Networks’ün araştırmasına göre, 2014’ün ikinci çeyreğinde dünya genelinde siber saldırılar yüzde 68 oranında hız keserken, aynı dönemde Türkiye’ye yönelik saldırılarda yüzde 6 artış yaşandı. Türkiye’nin en çok saldırı aldığı ülkeler 2014’ün ilk çeyreğinde Malezya, İsviçre ve Rusya olurken, ikinci çeyrekte başı çeken Rusya’yı ABD ve İsviçre izledi. Türkiye’yi vuran en büyük saldırılar, bilgisayarların takvim ve saatlerini dünyayla uyumlandırmada kullandığı NTP üzerinden gerçekleştirildi. NTP saldırılarının ortalama büyüklükleri ilk çeyrekte saniyede 5,85 Gb, ikinci çeyrekte saniyede 5,71 Gb olarak gerçekleşti.   Kurumlar ve servis sağlayıcıları için online hizmetleri engelleme amaçlı saldırılar (DDoS saldırıları) ve siber tehditlere karşı gelişmiş koruma çözümleri sunan Arbor Networks, Ocak – Haziran 2014 dönemini kapsayan 10. Küresel Altyapı Güvenliği Raporu’nu yayınladı. Dünyanın dört bir yanından servis sağlayıcılar, şirketler, bulut ve barındırma hizmet sağlayıcıları ve diğer ağ operatörlerinden 220’sinin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucu ortaya çıkan veriler, bilgi güvenliği alanında artan tehdit ve saldırıların gerçek boyutunu ortaya koyuyor.   Rapordan önemli satır başlıkları şöyle:

Birinci çeyrekte Türkiye’ye yönelik saldırıların yüzde 43,6’sı www hizmetlerini hedefledi. Küresel arenada bu oran yüzde 14 ile sınırlı kaldı. İkinci çeyrekte ise Türkiye’ye yönelik saldırıların yüzde 32’si www hizmetlerini hedeflerken, küresel oran yüzde 22’yi aştı.

2014 yılının birinci çeyreğinde büyük hacimli DDoS saldırıları görülmüş en yoğun patlamaya tanık oldu, ikinci çeyrekte bu durum yavaşladı.

NTP (Network Time Protocol) yansıtma saldırıları halen yüksek olmakla birlikte, birinci çeyreğe göre bu saldırıların sayısında ve boyutunda azalma oldu. NTP trafiği hacimleri küresel olarak düşse de henüz ‘normal’ düzeye ulaşmadı.

İkinci çeyrekte yaşanan en büyük saldırı NTP yansıtmasıydı, ancak hedefin İspanya’da yer aldığı bu saldırı saniyede 154 Gb’lık büyüklüğe ulaştı.

Saniyede 20 Gb’ın üzerinde büyüklüğe ulaşan saldırı sayısı, 2014’ün daha ilk yarısında 2013’ün iki misli düzeyinde gerçekleşti.

2014’ün ilk altı ayında saniyede 100 Gb’lık büyüklükte 100’ün üzerinde saldırı kaydedildi.

Saldırıların yüzde 90,6’sı bir saatten kısa sürdü. Ortalama saldırı süresi birinci çeyrekte 60 dakikayken, ikinci çeyrekte 72 dakika olarak kayıtlara geçti.

İkinci çeyrekte 10 G üzerindeki saldırıların ortalama süresi 1 saat 38 dakika oldu. Birinci çeyreğin 54 dakikalık süresinden oldukça yüksek oluşu dikkat çekti.

12 saatten uzun süren saldırıların oranı hem birinci çeyrek, hem de ikinci çeyrekte yüzde 1,38 olarak belirtildi.

Dünyadaki en büyük saldırılar Güney Kore, ABD ve Çin’den gerçekleşti. Saniyede 10 Gb hızın üzerindeki saldırıların kaynakları arasında birinciliği ABD alırken, onu Çin ve Güney Kore izledi.

En büyük saldırılar ABD, Çin ve Güney Kore’ye yapıldı. 10 Gb/sn üzerindeki saldırıların hedef sıralaması ise değişerek, ABD, Fransa ve Çin oldu. Fransa birinci çeyrekte yüzde 6,4 olan saldırıları ikinci çeyrekte yüzde 3,8’e düşürdü.

Previous Kale Alarmlı Silindir; Hırsızlara Meydan Okuyor
Sonraki Vodafone, Çiftçilere Özel Tarifelerini Yeniledi

Diğer Yazılar

Yazılım 0 Yorum

Bulut Bilişimi 2015’te Neler Bekliyor?

Türkiye’deki hosting sektorünün 2014 ve 2015 manzarasını değerlendiren daha.net Genel Müdürü Emin Gür, 2015’ten beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirdi. Türkiye özellikle bilişim teknolojileri sektöründe çok hızlı bir ilerleme kat ediyor.

Yazılım 0 Yorum

Inveon, E-Ticarette Başarı Için 5 Altın Kuralı Açıkladı

Sektöre arka arkaya giren girişimler ile günden güne güçlenen e-ticaret sektöründe rekabet arttıkça ayakta kalmanın kuralları da değişiyor. Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinde imzası bulunan Inveon, sektörde başarılı olmak için

Yazılım 0 Yorum

Geleceğin Yazılımcıları GTÜ’de Yetişecek

Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri ARGE Merkezi tarafından, GTÜ Bilgisayar Mühendisliği Binasında bulunan ‘Genel Bilgisayar Laboratuvarı yenilendi.

Yazılım 0 Yorum

Acronis Buluttaki Verileri Kuantum-Güvenli Kriptolama İle Koruyacak

Yeni kuşak veri koruma çözümleri alanının dünya lideri Acronis, kuantum-güvenli kriptolama çözümlerinin lideri ID Quantique ortak işbirliğine girdiklerini duyurdu. Bu iş birliği ile kripto kırılmasına yönelik  tekniklerindeki ve kuantum bilgi

Yazılım 0 Yorum

Counter-Strike Nexon: Zombies İle Oyunun Kuralları Değişti

Nexon Europe,  F2P türündeki bilgisayar oyunu Counter-Strike Nexon: Zombies için oyunculardan gelen geri bildirimleri değerlendirerek yeni güncellemeler yayınladı. Counter-Strike Nexon: Zombies oyununun geliştiricisi Nexon Europe, oyunculardan gelen istekleri değerlendirerek oyunu

Yazılım 0 Yorum

Devletleri Tehdit Eden En Tehlikeli Casus Yazılım: Cozyduke

Devletleri tehdit edecek kadar tehlikeli olan yeni casus yazılım CozyDuke’u F-Secure raporları ortaya çıkardı. Üstelik bu virüs, yepyeni bir dalganın öncü birliği olarak anılıyor. CozyDuke APT denilen gelişmiş bir yapay

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.