Akıllı Telefonlardaki Video Görüntü Duraksaması, Strese Artışına Sebep Oluyor
16/03/2016 1825 Views

Akıllı Telefonlardaki Video Görüntü Duraksaması, Strese Artışına Sebep Oluyor

Ericsson Mobilite Raporu’nun GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde yayınlanan en son versiyonu, farklı ağ performansı seviyelerinin akıllı telefon kullanıcıları üzerindeki etkisi ile mobil operatörler ve dijital içerik sağlayıcılara dair algı hakkında önemli bilgiler içeriyor.

Akıllı telefon deneyimlerinden kaynaklanan duygusal tepkileri nesnel bir şekilde ölçümlemek için kullanılan nörobilim teknolojisine göre web sayfalarının ve videoların yüklenmesi sırasında yaşanan gecikmeler, zamanla yarışan mobil kullanıcıların kalp atışının yüzde 38 kadar hızlanmasına sebep oluyor. Video görüntülerken altı saniyelik bir gecikme yaşanması stres seviyesinin üçte bir artmasıyla sonuçlanıyor. Gecikmelerden kaynaklanan stresin matematik sınavının ya da tek başına korku filmi izlemenin yol açtığı stresle denk, sanal bir uçurumun hemen yanı başında olmanın yarattığı stresten ise daha fazla olduğu belirtiliyor. Video başladıktan sonra yeniden bir duraklama yaşandığında ise stres çok daha fazla artıyor.

Araştırma, gecikmesiz bir deneyim sunan operatörlerin Net Tavsiye Skoru’nda (Net Promoter Score – NPS) 4.5 puan artış gözlemlendiğini ortaya koydu. Bu önemli artışın ayrıca nörobilim tabanlı motivasyon endeksi kullanarak ölçülen duygusal bağlılığa da yansıdığı görüldü.

Öte yandan, operatörlerin Net Tavsiye Skoru oranları içerik görüntüleme ve yeniden yüklemeden kaynaklanan bir gecikmeyle yaklaşık dört puan düşüyor. Bunun da ötesinde, ortalama oranlarda yaşanan gecikmeler mobil operatörlere dair olumsuz algı oluşturmanın yanı sıra, kullanılan operatörün rakiplerine olan marka bağlılığını güçlendirerek ikili bir darbeye sebep oluyor.

Ericsson Ortadoğu ve Kuzeydoğu Afrika Başkanı Rafiah İbrahim, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “2021’in sonuna kadar, dünya nüfusunun yüzde 90’ı gelişmiş mobil genişbant ağlarını kullanacak. Bugün, bölgemizdeki gelişmekte olan pazarlar başta olmak üzere, dünya nüfusunun yarısından fazlası, internetten mahrum.  Bu da bölgedeki mobil operatörler için büyük bir fırsat anlamına geliyor. Mobilite Raporu’na göre gelişmiş pazarlarda ise video kullanımı başta olmak üzere veri tüketimin hızlı artışı söz konusu ki bu da, daha iyi bağlanabilirlik ve farklılaşmış kullanıcı deneyimi konularında yine bir fırsat alanı teşkil ediyor.”

Ericsson’un GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde yayınladığı rapordan diğer başlıklar ise şöyle:

Mobil trafik akışındaki büyümede başı çeken videoyu sosyal ağlar takip ediyor. Sosyal ağ trafiğinin önümüzdeki 6 yılda, geçtiğimiz 6 yılın 12 katına çıkması öngörülüyor.

2015 yılının 4’üncü çeyreğinde 68 milyon yeni mobil üyelik kaydedildi. En fazla sayıda yeni üyelik Hindistan’da (21 milyon) görülürken, Çin (6 milyon), Amerika Birleşik Devletleri (5 milyon), Myanmar (5 milyon) ve Nijerya (3 milyon) takip eden ülkeler oldu.

2015’in 4’üncü çeyreğinde mobil abonelik sayısı yaklaşık 7,3 milyar abonelikle dünya nüfusuyla aynı sayıya ulaştı.

2015’in 4’üncü çeyreğinde mobil veri trafiği, önceki yıl aynı döneme göre yüzde 65 büyüme gösterdi.

2015’in 4’üncü çeyreğinde gerçekleşen yaklaşık 160 milyon yeni üyelikle LTE aboneliği dünya çapında bir milyara ulaştı.

*Kablosuz elektroansefalografi (EEG) teknolojisi, nabız ölçerler ve göz izleme ekipmanları kullanılmıştır.

Ericsson Mobilite Raporu’ndaki tüm bulgular ve trafik keşif aracı  www.ericsson.com/ericsson-mobility-report adresinden indirilebilir.

 

Previous Gökhan Öğüt: Dijital Dönüşüm'ün Liderleri Bireyler Ve Kurumlar Olacak
Sonraki Erciyes Teknopark, Erciyes Üniversitesi Patentiyle Bronz Madalya Kazandı

Diğer Yazılar

Yazarlar

Y Kuşağı; Yol Güvenliğini Artıran, Akıllı, İnternet Bağlantılı Araç İstiyor

Goodyear, “Mobilitede Olumlu Düşünce” (ThinkGoodMobility) araştırmasının ikinci faz sonuçlarını açıkladı. “ThinkGoodMobility”; bilim, teknoloji, mühendislik, sanat, tasarım ve matematik alanlarında eğitim alan, 12 ülkedeki 2500’den fazla üniversite öğrencisiyle (18-30 yaş) araştırmasının

Yazarlar

VMware Kurumsal Mobilite Raporu Yayımlandı

VMware’in Temmuz ayında yaklaşık 1.200 şirket ve BT yöneticisiyle yaptığı anketin sonuçları, Kurumsal Mobilite 2015 raporunda toplandı. Dünya çapında mobil platformların iş dünyasındaki benimsenme oranları hakkında çarpıcı rakamlar veren raporun

Yazarlar

Akıllı Telefonlar: Yeni Fırsatlara Kapı Açıyor

Pek çok uygulama ve yetenekle birlikte akıllı telefon hemen herkes için hayatın önemli bir parçası haline geldi. Gartner, mobil cihazların, artık sahip olduğu saygın statünün de bir göstergesi olarak, dünya

Yazarlar

Sağlığa Yönelik Nesnelerin İnternetinde Zorluklar Ve Fırsatlar

Intel Security ve Atlantik Konseyi tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, nesnelerin internetine (IoT) bağlı ağ tabanlı tıbbi cihazlar, güvenliğin en baştan dahili olarak sağlanması halinde büyük umut vaat ediyor.

Yazarlar

Türkiye’nin Seyahat Sektöründeki Dönüşüme Öncülük Edebileceğini Gösteren Üç Sebep

Sabre Başkan Yardımcısı Greg Webb, seyahat alanındaki yeni gelişmelerle ilgili görüşlerini World Tourism Forum (Dünya Turizm Forumu) sırasında paylaştı. Herhangi bir şey hakkında kaygılanmadan, sadece etrafınızdakilere odaklanarak seyahat edebileceğiniz bir

Yazarlar

Sanal Değerlendirme Merkezi, İnsan Kaynaklarını Dijitalleştiriyor

Türkiye’nin önde gelen ölçme ve değerlendirme firmalarından Assesment Systems Türkiye’de insan kaynakları alanında bir ilke imza attı ve Sanal Değerlendirme Merkezi uygulamasını hayata geçirdi. İnsan kaynakları (İK) dünyasında son yıllarda