Web Kameranızdan İzleniyor Olabilirsiniz
29/12/2016 1524 Views

Web Kameranızdan İzleniyor Olabilirsiniz

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit? Çevrenizde izlendiğini söyleyen insanlara paronayak gözüyle bakabilirsiniz ancak, yıllardır yapılan çalışmalar, insanların web kameralar aracılığıyla casusluk yapabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Yazımızın devamında web kameranızı neden kapatmanız gerektiğini açıklayan birkaç önemli sebepten bahsedeceğiz. Genç hackerlar, tanıdıklarının web kameralarını basit programlar kullanarak kolaylıkla hackleyip onları izleyebiliyorlar. İnsanların yatak odalarındaki uygunsuz hallerinin fotoğraf ve videolarını çekmekle kalmayıp, bunları kötü amaçlı sitelerde paylaşıyorlar. Eğer çevrenizdekilerin bu tür hak ihlalleri ile karşılaşmalarını istemiyorsanız, bu makalenin tümünü okuyup onlara web kameralarını neden kapalı tutmaları gerektiğini anlatabilirsiniz.

Web kamerası casusluğu ne derece ciddi bir tehdit? Yıllar önce devletlerin, hackerların veya illegal işler yapanların sizi web kameranızdan izlemesi uydurulmuş komplo teorileri olarak değerlendiriliyordu. Fakat zaman geçtikçe, ortaya çıkan gerçek oldukça rahatsız edici. 2009’da bir öğrenci okulun verdiği dizüstü bilgisayardan gizlice fotoğraflarının çekildiğini anladığında okulunu dava etti.

2013 yılında ise bazı araştırmacılar, MacBook’lardaİd kameraların ışıklarını yakmadan aktif edebildiklerini söyledi ve eski bir FBI ajanı da bunu yıllardır yaptıklarını doğruladı. Aynı yıl içerisinde, Edward Snowden’in sızdırdığı belgelerde, ABD’nin en çok istihbarat toplayan ve kriptoloji konusunda uzman olan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’in, iPhone ve Blackberry telefonlarının kameralarına ulaşabilmelerini sağlayan programlara sahip olduğunu öğrendik. 2014 ve 2015 yıllarında ise NSA’in insanları izleyebilen “Gumfish” gibi zararlı yazılımlara da sahip olduğunu ortaya çıktı.

Kendilerini “kara gölgeler” olarak adlandıran bir grubun, milyonlarca kişiye bu tarz casus yazılımları sadece 40 dolardan sattıkları duyulunca da komplo teorisi olarak düşünülenlerin gerçeğin ta kendisi olduğunu öğrenmiş olduk. Bahsedilen bu sanal casusluklar sanıldığı gibi çok yeni bir tehdit olmadığına özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Bu hack’lemelerin bir kısmı yalnızca devlet ajanları tarafından değil, düşük seviye, basit yazılımlar kullanan hackerlar tarafından da gerçekleştirilmekte.

Kısacası NSA benim monoton hayatımı ne yapsın, izlerse izlesin demeden önce, sizi izleyenlerin NSA değil, ürkütücü röntgenciler olduğunu unutmayın. Uzun lafın kısası, evet, web kamerası casusluğu gerçekten de ciddi bir tehdit. Nasıl başa çıkabiliriz? Tartışmasız ilk yapmanız gereken, bu kadar kolay hacklenebilen bir cihaz olduğu için, kameranızı devamlı açık tutmak yerine, daima devre dışı konuma getirmeli veya bir şey ile lens kısmını kapatmalısınız.

Yapmanız gerekenlerden birkaçını daha aşağı kısımda anlatıyoruz: Antivirüs programı kullanmayı ihmal etmeyin. Her ne kadar Antivirüs programlarına çok güvenilmese de yine de bilgisayarınızda bir tane bulundurun. Yeni üretilmiş zararlı yazılımları yakalamak pek mümkün değil, ancak bu güvenlik programları en azından, bazı exe dosyalarını ve virüslii linkleri yakalamanıza yardımcı olur.

KAMERANIZI SÖKÜN

Harici kamera kullanan masaüstü bilgisayar kullanıcıları için en etkili ve kesin çözüm; kameranızı her zaman USB ile bağlı tutmak yerine, sadece ihtiyacınız olduğunda kullanın ve sonra çıkartın. Unutmayın, bilgisayarınıza bağlı olmadığı sürece kameranıza kesinlikle ulaşılamaz.BIOS’tan devre dışı bırak seçeneğini kullanın
Eğer dizüstü veya All-in-One PC kullanıcısı iseniz, kameranız dahili olacaktır. Bunlarda en ideal çözüm; eğer PC’niz destekliyorsa, kameranızı BIOS’tan devre dışı bırakmak. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve genelde kullanılan F2, F10 veya DEL tuşuna basın. BIOS’ta “Web Kamerası“, Entegre Kamera” veya”CMOS kamera” yazılarını arayın. Bunlar size basitçe, Etkinleştir / Devre Dışı bırak veya Kilitle / Kilit Aç şeklinde ikili seçenek sunacak. Kameranızı buradan kapatabilirsiniz. Ancak BIOS’tan kapatma seçeneği dizüstü bilgisayarlarda oldukça nadir bulunan bir özellik. Lenovo ve Dell gibi fazla endüstriyel satış yapan markalarda bulunuyor çünkü şirket bazındaki alıcılar web kameralarını kullanmadıklarında kapalı tutmak istiyor. Bir başka önemli nokta ise, dizüstülerde kameranızı devre dışı bıraktığınızda mikrofon da devre dışı kalıyor. Sonra mikrofonum neden çalışmıyor diye endişelenmeyin.

İşletim sisteminden devre dışı bırakın
Bu çözüm aslında pek güvenilir değil ancak yine de deneyebilirsiniz. Web kameranızı devre dışı bırakıp yüklü sürücülerini silebilirsiniz.

Windows kullanıcıları Aygıt Yöneticisi’ndeki Görüntüleme Aygıtları kategorisinden kamerayı bulup sağ tıklayıp “devre dışı bırak” veya “sil” seçeneklerinden birini seçebilir. Ancak bu, çok da sağlıklı bir çözüm değil, çünkü bilgisayarınıza uzaktan erişime sahip biri varsa, bu sürücüleri tekrar yükleyip kameranızı tekrar etkin konuma getirebilir.

Kameranızı herhangi bir şey ile örtün
Oldukça ilkel ve basit bir çözüm gibi dursa da, aslında gerçekten etkili. Ne zaman ekrana baksanız kameranın açık mı kapalı mı olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca kameranızı açıp kapamak da oldukça kolay olur. Kameranızı bir bant ile kapatmadan önce size birkaç seçenek daha sunalım:

Eyebloc koruma
Eyebloc Amazon’da en çok bakılan ve satılan ürün durumunda. Dizaynı ise oldukça sade: Dizüstünüzün üst tarafında bulunan kamerayı kapatan C şeklindeki plastik bir kıskaç. Takması, çıkarması çok kolay ve yapıştırıcısı bulunmadığı için tortuda bırakmıyor. Denediğimiz bütün cihazlarda kamerayı komple kapattı ancak bunlara akıllı TV’ler, oyun konsolları veya daha büyük cihazlar dahil değil.

C-Slide
C-Slide, dizüstü veya tabletlerinizin kamerasına montelediğiniz oldukça küçük plastik kaydırgaçtır. Diğer çözümlerin aksine bu kaydırgaç, dizüstünüzde kalıcı oluyor. Kameranızı, minik bir plastik paneli kaydırarak açıp kapatıyorsunuz.
Olumsuz yorumlara rağmen C-slide, oldukça iş gördü. İnce yapısı bilgisayarınızı kapatırken kasa ile ekran arasında boşluk kalmamasını sağlıyor. Sadece 2 olumsuz yanı var. Birincisi, eğer dizüstünüz kıvrımlı çerçeveye sahipse monte edemiyorsunuz, etseniz bile hemen düşüyor. İkincisi ise, oldukça dikkatli takmanız gerekiyor çünkü yanlışlıkla mikrofon girişini veya kamera ışığını kapatabilme ihtimaliniz yüksek. Bu ufak sorunları bir kenara bırakırsak düz yüzeye sahip dizüstülerde oldukça iş görmesi ile bizim favorimiz konumunda.

Creative kamera kapatıcılar
Bu kapatıcılar arabanızın camına yapıştırdığınız çıkartmalara benziyor. Satın aldığınız pakette 6 adet siyah dairesel streç ve alkollü mendil bulunmakta. Kuru yüzeylere yapışkan ile değil de statik elektrik kullanarak yapışıyor.

DIY elektrik bantları
Bütün bu çözümleri denerken fark ettik ki eğer ufak bir yapışkan izi sizi rahatsız etmezse en ucuz yöntem elektrik bandı kullanmak. Bu yönteminde oldukça etkili olduğunu söylemekle beraber, tek olumsuz yanı bandı çıkarttığınızda ufak bir yapışkan lekesi bırakması. Tabi bu da sıcaklık ile alakalı çünkü serin ortamlarda elektrik bantları o kadar da fazla leke bırakmıyor. Bir de bu ufak bantların yolculuk esnasında kaybolması veya düşmesine karşı çantanızda yedek birkaç parça bulundurmak iyi bir fikir olacaktır. Oldukça ucuz olduğu düşünülürse fiyatı da bir sorun teşkil etmeyecektir. Sizinle paylaştığımız bu ipuçları ile kamera röntgeni gerçeğini kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Gazete Arena

Previous Nurcan Sunay TBD Ankara Şube Başkanlığına Adaylığını Açıkladı
Sonraki Bembeyaz iPhone 7 Geliyor

Diğer Yazılar

Donanım

Sony, Dünyanın En Gelişmiş Ev Sineması Projektörünü Tanıttı

Sony, 5000 lümen 4K SXRD lazer ışık kaynaklı projektörü VPL-VW5000ES‘yi duyurdu. Sony’nin örnek alınacak yüksek kaliteli yeni ürünü, en büyük ve en lüks şekilde donatılmış ev sineması odaları için özel

Kamu

Twitter Türkiye’deki Mahkeme Kararlarını Uyguluyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Twitter’ın geçmişte Türkiye’deki mahkeme kararlarını bile dikkate almadığını hatırlatarak, “Ama bugün mahkeme kararlarını ağırlıklı olarak uyguladığını görüyoruz. Önemli bir gelişme olduğunu ifade edebilirim”

Donanım

Sony En Son Yeniliklerini IFA 2014’te Görücüye Çıkardı

Sony, “dünyanın her yerindeki insanlara ilham vermek, merak uyandırmak ve duygusal değer yaratmak” felsefesi üzerine kurulu, eşsiz Sony kullanıcı deneyimleri sunan yeni ürünlerini Almanya’nın başkenti Berlin’de başlayan IFA tüketici elektroniği

Donanım

Vahşi Yaşam Ve Spor Fotoğrafçılığına Özel Telefoto

Canon, heyecanlı spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı için ideal bir seçenek olan, Canon’un ünlü L serisinin yeni üyesi EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM modelini tanıttı. Büyük beğeni toplayan EF

Donanım

Şeffaf, Güvenilir Ve Duyarlı

Xerox, daha iyi bir çalışma ortamı, sosyal yaşam, sürdürülebilir bir çevre ve üretim sistemi yaratabilmek için bağımsız kuruluşların denetiminde kendisine hedefler koyuyor, duyarlı bir çalışma ve üretim şekline şirket hedeflerinden

Donanım

Samsung’un Yeni Dijital Kampanyası

Samsung eğlenceli dijital projelerine “Bu Yaz Bunaldığını Biliyoruz!” ile devam ediyor. Yaz mevsiminde sıcaklarla baş etme sorununu mizahi bir biçimde ele alan interaktif video serisiyle kullanıcılar, izlemek istedikleri farklı serinlik