Türkiye 2017 BT Harcamaları 22 Milyar Doları Geçecek!
30/01/2017 4431 Views

Türkiye 2017 BT Harcamaları 22 Milyar Doları Geçecek!

Microsoft Genel Merkezi’nde düzenlediği yıllık “IDC Öngörüleri” etkinliğinde, uluslararası teknoloji araştırma ve danışmanlık hizmetleri veren firma, ülkenin önde gelen CIO’larıyla ve BİT tedarikçileri ile 2017 yatırım önceliklerini ve tartışmak üzere bir araya getirdi.

Dijital dönüşüm çalışmalarının ülkenin en fazla harcama yapan kurumlarında yavaşlayarak da olsa devam edeceğini belirten IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle kısıtlanan BT bütçelerinin ortaya çıkardığı maliyet optimizasyonu ihtiyacı, yazılım ve BT hizmetleri etrafındaki harcamaları etkileyecek. Telekomünikasyon, finans, sağlık, eğitim ve perakende sektörlerinde ise altyapı harcamaları 2017’de ilerlemeye devam edecek.”

IDC, 2017 yılında Türkiye telekomunikasyon kısmı haricinde kalan, BT pazarının 10,9 Milyar USD büyüklüğüne ulaşmasını beklemekte, bu da 2016 yılında öngörülen %1,9 oranındaki yıllık büyümeyle eşleşmekte. Sermaye yatırımının (CAPEX) düşürülmesi, tüm kurumlar için ana öncelik haline geleceğinden, bulut ve dış kaynak hizmetleri gibi işletme giderlerine (OPEX) dayalı iş modelleri artarak itibar kazanacaktır. Aynı zamanda, BT hizmetleri ve yazılım bölümleri de, IDC’nin öngördüğü tahmini %7,1 ve %6,2’lik yıllık büyüme oranlarıyla 2017 yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen bölümleri olması beklenmekte.

Sektör bazında bakıldığında ise IDC, sağlık, kamu hizmetleri ve ulaşım sektörlerinin harcamalarında 2017 yılında en yüksek büyüme oranlarını göreceğini beklerken, iletişim, finans, üretim ve kamunun yılın en büyük harcama yapanlar olacağı beklenmekte. Perakende sektörünü ise zorlu bir yıl beklemekte, karlılık endişesi yaşayan bazı piyasa oyuncularını, ya çalışan sayısını azaltarak, ya da şube sayısını düşürerek (veya her ikisini yaparak) operasyonlarını küçültmeye itti.

IDC’ye göre, 2017 yılı ve ötesi için beş kapsayıcı eğilim Türkiye’nin yatırımlarinı şekillendirecek.

Bulut teknolojileri 2017’de yeni bir uyum seviyesine yükselerek, tedarikçiler arasında artan rekabet, agresif fiyatlandırma, paket satış ve müşteri hizmetlerine neden olacak.
Büyük veri ve analitiğin tanımlayıcı olmasından ziyade doğası gereği daha çok öngörücü olacak. Bu da keşif ve araştırma, performans yönetimi ve operasyonel zeka alanları çevresinde yeni kullanıcı örneklerinin çıkmasını sağlayacak.
Sürdürülebilir güvenlik ülkenin CIO’larının karşı karşıya geleceği birinci zorluklardan biri olacak ve güvenlik çözümleri harcamalarının 2017 yılında 230 Milyon USD’lik çizgiyi aşacak.
Dijital dönüşüm çalışmaları itici güç olmaya devam edecek Türkiye’de, IDC araştırmasının verilerine göre kurumların yaklaşık %70’i bunu ya planlarına almış durumda ya da girişimlerini başlatmak üzere.
Akıllı Şehir girişimleri 2017’de daha pragmatik bir yaklaşımla ele alınacak, kamu kurum ve ortakları yenilikçi ulaşım, vatandaş işleri, ve acil cevap hizmetlerini mümkün kılarak, sakinlerinin hayatlarında gözle görülebilir iyileştirmeler yapacak.
Etkinliğin evsahipliğini yapan Microsoft Türkiye’nin Genel Müdürü Murat Kansu “Microsoft olarak misyonumuz kurumlara ve bireylere daha fazlasını başarabilmeleri için güç katmak” olduğunun altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: “İçinde bulunduğumuz dijital dönüşüm çağının en önemli itici güçlerinden biri olan yapay zeka konusunu da bu sene en önemli odak alanlarından biri olarak belirledik. Yapay zekada vizyonumuz 4 ana unsurdan oluşuyor: Birincisi; bireylerin uygulamalar ve bilgisayarlar ile olan iletişimini doğal iletişim modelleri ile yeniden tanımlamak. İkincisi; uygulamaların daha akıllı olmasını sağlamak, üçüncüsü yapay zeka teknolojilerini yazılım geliştiricilerin kullanımına açmak ve son olarak dünyanın en büyük süper bilgisayarını bulutta inşa etmek.”

“Bu vizyon doğrultusunda 2017’de üç ana hedefimiz var” diyen Kansu şunları söyledi: “Birincisi sektörel bazda Türkiye için önemli olan finans, üretim, perakende, sağlık, otomotiv ve kamu sektörlerinde, en az üçer tane yapay zeka bölgesel başarı hikayesi oluşturmak. İkincisi ise girişimcilik özelinde; ülkemizdeki startup ve girişimcilik ekosisteminden dünya çapında yapay zeka inovasyon örnekleri çıkartmak istiyoruz. Üçüncü hedefimiz ise Eğitim. Lise-Üniversite öğrencilerinin yapay zeka ve büyük veri teknolojilerini öğrenmelerini ve proje yapmalarını sağlamak için kollarımızı sıvadık, bu alanda kalifiye insan gücünün yetişmesi için var gücümüzle çalışacağız.”

2017’nin öngörüleriyle yatırım planlarını ve vizyonlarını anlatan sektörün öndegelen liderleri arasında Borusan Holding CIO’su Ali Fuat Çötelioğlu, Migros BT Direktörü Kerim Tatlıcı, Eureko Sigorta CDO’su İlker Arabacı, Turkcell CIO’su Serkan Öztürk, CarrefourSA BT Direktörü Önder Kaplancık, Yapı ve Kredi Bankası CIO’su Cengiz Arslan, Denizbank COO’su Dilek Duman, KoçSistem genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, Netaş CEO’su C.Müjdat Altay, IBM Ülke Müdürü Defne Tozan, HPE Genel Müdürü Güngör Kaymak, Dell-EMC Genel Müdürü Sinan Dumlu, SAP Genel Müdürü Zeynep Keskin, Huawei Enterprise Ülke Müdürü Serdar Yokuş ve Cisco Genel Müdürü Cenk Kıvılcım yer aldı.

-ENGLISH

IDC Predicts Turkey’s Total ICT Spend Will Cross $22 Billion in 2017

26 Jan 2017
Istanbul – ICT spending in Turkey is forecast to total $22.3 billion in 2017, according to the latest insights presented recently by International Data Corporation (IDC). Hosting its annual ‘IDC Predictions’ event at Microsoft Türkiye’s headquarters in Istanbul, the global technology research and consulting services firm gathered the country’s leading CIOs and ICT vendors together to talk about their investment plans for the year ahead.

“The digital transformation efforts of the country’s biggest-spending organizations will continue in 2017, albeit at a slower pace than initially planned,” says Nevin Cizmeciogullari, IDC’s country manager for Turkey. “The need for greater cost optimization – mainly due to constrained IT budgets – will also drive spending around software and IT services, while infrastructure spending in the telecommunications, finance, healthcare, education, and retail sectors – as well as by some public departments – will continue to move forward in 2017.”

IDC expects Turkey’s IT market to total $10.9 billion in 2017, matching the 1.9% year-on-year growth rate seen in 2016. Reducing CAPEX will be a major priority for all organizations, and this situation will see OPEX-driven business models such as cloud and outsourcing services gain increasing favor. As such, the IT services and software segments will be the fastest-growing segments of the Turkish IT market in 2017, with IDC forecasting year-on-year growth rates of 7.1% and 6.2%, respectively.

In terms of industries, IDC expects the healthcare, utilities, and transportation sectors to see the highest rates of spending growth in 2017, while communications, finance, manufacturing, and government will be the year’s biggest spenders. The retail sector will face a challenging year as profitability concerns lead some market players to downsize their operations, either by reducing their headcounts or decreasing their number of branches (or both).

IDC predicts five overarching trends that will shape Turkey’s investment landscape in 2017 and beyond:

Cloud will accelerate to a new level of adoption in 2017, with increased competition among cloud providers set to drive aggressive pricing, bundling, and customer service.
Big data analytics will become increasingly more predictive than descriptive in nature, driving new use cases around exploration and discovery, performance management, and operational intelligence.
Maintaining security will continue to be the primary challenge facing the country’s CIOs, with spending on security solutions by Turkish organizations set to cross the $230 million mark in 2017.
Digital transformation efforts will continue to gain momentum in Turkey, with IDC research showing that nearly 70% of organizations in the country are already planning or about to start such initiatives.
Smart city initiatives will take on a more pragmatic approach in 2017, with governments and their partners looking to enable innovative transportation, citizen engagement, and emergency response services that drive tangible improvements in the lives of their residents.
Speaking at the event, Microsoft Türkiye’s general manager, Murat Kansu, explained that artificial intelligence is set to be one of the most important drivers of the digital transformation era: “At Microsoft, our vision for AI is formed by four primary components: redefining the way people interact with applications and computers through natural communication methods; ensuring that applications become even more intelligent; driving the use of AI technologies by software developers; and building the world’s biggest super computer in the cloud.

“Accordingly, we have three main targets in 2017: firstly, to create a minimum of three regional success stories in the three key sectors of finance, manufacturing, retail, healthcare, automotive, and government; secondly, to infuse AI innovation best practices into the fabric of Turkey’s startup and entrepreneurship ecosystem; and thirdly, to support high school and university students in the development of critical AI and big data skills in order to boost the pool of qualified manpower in this area.”

Among the other respected thought leaders discussing their own predictions and investment plans for the year ahead were Ali Fuat Çötelioğlu, CIO, Borusan Holding; Kerim Tatlıcı, IT group manager, Migros; İlker Arabacı, executive vice president for IT and digital channels, Eureko Sigorta; Serkan Öztürk, senior vice president, Turkcell; Önder Kaplancık, IT director, Carrefour; Cengiz Arslan, CIO, Yapı Kredi Bank; Dilek Duman, COO, Denizbank; Mehmet Nalbantoğlu, general manager, Koçsistem; C. Müjdat Altay, CEO, Netaş; Defne Tozan, country manager, IBM; Güngör Kaymak, general manager, HPE; Sinan Dumlu, general manager, Dell EMC; Zeynep Keskin, managing director, SAP; Serdar Yokuş, country manager, Huawei Enterprise; and Cenk Kıvılcım, general manager, Cisco.

About IDC

International Data Corporation (IDC) is the premier global provider of market intelligence, advisory services, and events for the information technology, telecommunications, and consumer technology markets. With more than 1,100 analysts worldwide, IDC offers global, regional, and local expertise on technology and industry opportunities and trends in over 110 countries. IDC’s analysis and insight helps IT professionals, business executives, and the investment community to make fact-based technology decisions and to achieve their key business objectives. Founded in 1964, IDC is a subsidiary of IDG, the world’s leading technology media, research, and events company. To learn more about IDC, please visit www.idc.com. Follow IDC on Twitter at @IDC.

IDC in the Middle East, Africa, and Turkey

For the Middle East, Africa, and Turkey region, IDC retains a coordinated network of offices in Riyadh, Casablanca, Nairobi, Lagos, Johannesburg, Cairo, and Istanbul, with a regional center in Dubai. Our coverage couples local insight with an international perspective to provide a comprehensive understanding of markets in these dynamic regions. Our market intelligence services are unparalleled in depth, consistency, scope, and accuracy. IDC Middle East, Africa, and Turkey currently fields over 130 analysts, consultants, and conference associates across the region. To learn more about IDC MEA, please visit www.idc-cema.com. You can follow IDC MEA on Twitter at @IDCMEA

Previous Facebook mesajlarınız izleniyor mu?
Sonraki IdeaSoft’a Yeni Yılda Yeni Başarı

Diğer Yazılar

Yazılım

IdeaSoft’a Yeni Yılda Yeni Başarı

E-ticaret yazılımı alanında sektör lideri IdeaSoft, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında ikinci kez yerini aldı.

Genel

ONBİRİNCİ KALKINMA PLANI sunumu Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi.

ONBİRİNCİ KALKINMA PLANI sunumu Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi. Bilgi İletişim Teknolojileri ve diğer bir çok alanda yüzlerce Çalışma Gruplarının uzun bir süredir çalışıp emek verdiği ONBİRİNCİ

İnternet

Facebook mesajlarınız izleniyor mu?

Mısırlı siber güvenlik araştırmacısı Mohamed A. Baset, Facebook üzerinde yaptığı zafiyet araştırmaları sonrası yeni bir kritik açıklık keşfetti.

Özel Sektör

Turizm Sektörü ve Otellerde DİJİTAL PAZARLAMA

Turizm sektöründe online yarış devam ediyor Otelcilerin yüzünü dijital pazarlama güldürecek Turizm sektörü hareketli günler yaşıyor. Özellikle Booking.com’un Türkiye içindeki faaliyetlerinin engellemesiyle turizmci, online seyahat alanında kendi pazarlamasını yapmanın yöntemlerini

Yazılım

Women Techmakers Eskişehir International Women Days 2018

Women Techmakers Eskişehir International Women Days 2018 Her yıl Dünya Kadınlar Günü’ne yakın tarihlerde WTM ekipleri tarafından büyük bir etkinlik düzenleniyor. Dünya kadınlar gününü kutlarken teknoloji bilişim ve mühendislik alanında

İnternet

İnternet’e bağlı cihazlar siber silah olarak kullanılıyor

Siber saldırganlar 2016’da daha çok İnternet’e bağlı cihazları kullanarak saldırı yaptı. İnternet’e bağlı makinalar, beyaz eşyalar gibi cihazların birer siber silaha dönüştürülmesiyle saldırıların boyutu yüzde 60 arttı.